Zdrowy styl odżywiania się
Pobierz 10.08 Kb.
NazwaZdrowy styl odżywiania się
Data konwersji09.11.2012
Rozmiar10.08 Kb.
TypDokumentacja
ZDROWY STYL ODŻYWIANIA SIĘ


Realizacja tematyki zdrowego stylu odżywiania się odbywa się wieloprzedmiotowo oraz na wszystkich etapach kształcenia. Treści z zakresu zdrowego odżywiania są realizowane głównie na następujących przedmiotach:

 • Przyroda

 • Technika

 • Biologia

 • Chemia

 • Lekcje wychowawcze

 • Wychowanie do życia w rodzinie.


Prawidłowe żywienie to warunek pełnego zdrowia. Co jemy teraz, jako dzieci, to nasze zdrowie dzisiaj ale także i jutro (np. stan kości w starszym wieku zależy od odżywiania i aktywności ruchowej w dzieciństwie).

Racjonalne żywienie odpowiada na pytania: Co należy jeść ? , Czego unikać ? , Jakie powinny być proporcje ? .

Jak ważna jest ta tematyka świadczy założenie Narodowego Programu Zdrowia na lata 1996 – 2005 r. : „Poprawa sposobu żywienia ludności i jakości zdrowotnej żywności”.

Treści tematyki racjonalnego żywienia ujęte są w 10 zasadach. Trzy pierwsze zasady są realizowane od najmłodszych klas, także w Zespołach Edukacyjno – Terapeutycznych oraz w Szkole Przysposobienie Zawodowego.


 1. Mlekopodstawowe źródło wapnia (białka oraz witaminy B2), potrzebne do budowy kośćca jest szeroko propagowane szczególnie w nauczaniu zintegrowanym – dwie duże szklanki mleka chudego dziennie przez całe życie, propagujemy również picie kakao, koktajli mlecznych, kawy z mlekiem.

 2. Owoce i warzywa – źródło witaminy C, betakarotenu, minerałów błonnika, od najmłodszych lat uczniowie wiedzą, że należy je jeść w dużych ilościach, na surowo i ze skórką, szczególną uwagę zwracamy na higienę ich spożycia. Podkreślamy również w starszych klasach , że są to jedyne produkty, które można jeść pomiędzy posiłkami.

 3. Unikanie cukru i słodyczy – zasada ta jest szczególnie przypominana przy profilaktyce próchnicy zębów, ze współpracy z pielęgniarką szkolną, wszyscy uczniowie szkoły objęci są okresowym przeglądem stomatologicznym.

 4. Urozmaicenie spożywanych produktów – zasada ta jest propagowana na lekcjach przyrody, biologii (układ pokarmowy), technika w klasie III gimnazjum.

 5. Utrzymanie należnej masy ciała – lekcje wychowawcze, program profilaktyczny „Zdrowy styl życia”, biologia klasa III (choroby krążenia, nadciśnienie, cukrzyca), obliczanie prawidłowej wagi, określanie nadwagi i otyłości.

 6. Ciemne pieczywo – przeważa nad białym, ponieważ reguluje pracę przewodu pokarmowego, dostarcza więcej błonnika, soli mineralnych i witamin. Technika – przetwory mączne.

 7. Ryby i chudy drób (oraz mięso królicze) - Technika – żywienie człowieka, biologia, klasa II – znaczenie gospodarcze ryb oraz ssaki – hodowla królików i zastosowanie mięsa króliczego, hodowla drobiu.

 8. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (profilaktyka zawałów serca) – technika – żywienie człowieka, np. smażenie na oleju (nie na smalcu), margaryna obok masła, biologia, chemia (tłuszcze).

 9. Ograniczenie soli – wpływ nadmiaru soli na rozwój choroby nadciśnieniowej, chemia kl. II (sól kamienna), technika (doprawianie potraw).

 10. Alkohol jako używka – godziny wychowawcze w gimnazjach, chemia kl. III alkohole, wychowanie do życia w rodzinie (uzależnienia).


Zdrowa żywność jest pojęciem często nadużywanym przez producentów lub handlowców, wyjaśniam uczniom, że jest to żywność pochodząca z upraw, gdzie nie używa się środków chemicznych i na całym etapie produkcji (według Światowej Organizacji Zdrowia). Do żywności zdrowej zalicza się przede wszystkim produkty sojowe, których spożycie szeroko propaguję np. na biologii.


Na lekcjach z zakresu prawidłowego żywienia wykorzystuję planszę pt. „Piramida prawidłowego żywienia”, ponieważ uważam, że jest to pomoc obrazowa i zrozumiała dla ucznia z upośledzeniem umysłowym.

Warto nadmienić, że w naszej szkole działa sklepik spożywczy w którym sprzedaje się także soki owocowe. Również uczniowie dość chętnie kupują napoje mleczne.


Wniosek do dalszej pracy wychowawczej: szerzej propagować zdrowy styl odżywiania wśród rodziców na spotkaniach klasowych.

Opracowała


mgr Irena Ziarniak

nauczyciel przedmiotów przyrodniczych

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Zdrowy styl odżywiania się iconPromujący zdrowy I ekologiczny styl życia apel odbył się 21. 04. 2004r

Zdrowy styl odżywiania się iconTo wspaniałe warsztaty kładące nacisk na zdrowy styl życia, sprzyjający otwieraniu się, poszerzaniu świadomości

Zdrowy styl odżywiania się iconZdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. W promowaniu zdrowego odżywiania angażuje się Światowa Organizacja zdrowia. W polsce czuwa nad tym Instytut Żywności I żywienia. Prowadzi się liczne badania na temat zdrowego odżywiania się I tu statystki biją na alarm. Większość problemów żywieniowych

Zdrowy styl odżywiania się iconTemat: Zdrowy styl życia

Zdrowy styl odżywiania się iconAutorski program promujący zdrowy styl

Zdrowy styl odżywiania się iconRelacja z konferencji: „Zdrowy Pomorzanin – jak zapobiegać zaburzeniom odżywiania”

Zdrowy styl odżywiania się iconProgram profilaktyczny zdrowy styl życia wstęP

Zdrowy styl odżywiania się iconWpływ aktywności ruchowej na zdrowy styl życia

Zdrowy styl odżywiania się iconI. Zdrowy styl życia – co to takiego? – zajęcia edukacyjne

Zdrowy styl odżywiania się iconW jaki sposób zdrowy styl życia jest propagowany przez gminę, w której mieszkasz?”

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom