Jesienna pielęgnacja ogrodu
Pobierz 18.3 Kb.
NazwaJesienna pielęgnacja ogrodu
Data konwersji11.11.2012
Rozmiar18.3 Kb.
TypDokumentacjawrzesień 2005

EW24-09.05


Jesienna pielęgnacja ogrodu


Szybkimi krokami przyszła do nas jesień. Czas najwyższy pomyśleć o porządkach w ogrodzie. Ostatnie koszenie trawnika, przycinanie i usuwanie gałęzi oraz liści, to czynności, do których potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Bosch posiada w swojej ofercie elektronarzędzia, które przygotują nasz ogród do zimy.


Pielęgnacja jesienna roślin to m.in. ostatnie w sezonie koszenie trawnika, porządkowanie rabat kwiatowych (usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych liści, wykopanie nie zimujących w gruncie roślin bulwiastych np. dalii oraz kłączowych np. paciorecznika, sadzenie roślin cebulowych), zabezpieczanie na zimę delikatnych roślin takich jak
np. róże (kopczykowanie), niektóre byliny (okrycie np. igliwiem, słomą, włókniną ogrodową) czy krzewy (osłonięcie chochołami ze słomy, kartonem lub włókniną ogrodową). Okrywanie na zimę jest szczególnie wskazane dla krzewów liściastych zimozielonych (np. rododendronów), gdyż stanowi ochronę przed wysuszającym działaniem wiatrów
i nadmiernym nagrzewaniem roślin w dni słoneczne, co zwykle jest przyczyną ich uszkadzania.


Prace porządkowe w ogrodzie nasilają się od momentu, gdy drzewa i krzewy zaczynają tracić liście. Liście należy usuwać sukcesywnie, aby zbyt długo nie zalegały np. na trawniku – w miejscach, które pokryją grubą, nieprzepuszczalną warstwą może dochodzić do wypadania i zanikania murawy. Liście należy usuwać delikatnie, tak aby nie uszkodzić darni i innych roślin, a przy okazji nadmiernie nie wygrabić ściółki spod drzew i krzewów czy w obrębie rabat. Najlepsze do tego celu są zwykłe miotłograbie ogrodnicze lub specjalne odkurzacze ogrodowe.


Ważną czynnością z zakresu prac pielęgnacyjnych i porządkowych jest usuwanie gałęzi i konarów drzew i krzewów. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się praktycznie przez cały rok – cięcia żywych organów (cięcia typu: odmładzające, pobudzające kwitnienie, kształtujące pokrój, ograniczające rozmiary rośliny, itp.) wykonuje się w różnych okresach, które przede wszystkim zależą od gatunku rośliny i jej określonych wymagań. Wczesną jesienią, czyli jeszcze w okresie pełnego ulistnienia, można usuwać np. suche gałęzie. Unika się wtedy przypadkowego wycinania części żywych i zdrowych, co jest szczególnie niepożądane przed okresem zimy. Cięcie żywych gałęzi jest zawsze zabiegiem niekorzystnym dla drzewa – powoduje jego znaczne osłabienie
i obniżenie odporności na choroby i działanie szkodników. Szczególnie należy unikać nadmiernego i niczym nie uzasadnionego cięcia drzew starszych, które charakteryzują się mniejszą zdolnością do regeneracji. Niebezpieczne jest np. jednorazowe przycięcie korony o więcej niż 20% objętości, a nawet usunięcie jednego grubego konara o średnicy większej niż 10 cm. Należy przyjąć zasadę, że stare drzewa przycina się jedynie, gdy jest to konieczne (połamane, suche lub porażone szkodnikiem gałęzie, sąsiedztwo ciągów komunikacyjnych), zawsze w niewielkim stopniu (głównie drobniejsze gałęzie) i nie powodując deformacji naturalnego pokroju (względy estetyczne, zachowanie właściwej statyki drzewa).

Do cięcia drobnych gałęzi używa się zwykle różnego rodzaju sekatorów ręcznych. Do wycinania gałęzi umiejscowionych wysoko przydatne są np. specjalne sekatory ogrodnicze o długich uchwytach. Z myślą o ogrodnikach-hobbystach, którzy najczęściej posiadają małe i średnie żywopłoty Bosch wprowadził w ubiegłym roku do sprzedaży pięć nowych sekatorów: AHS 4-16, AHS 42-16, AHS 48-16, AHS 52-16 i AHS 63-16, których długości listew nożowych wynoszą 42, 48, 52 i 63 cm. W porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji został zwiększony odstęp pomiędzy nożami z 15 do 16 mm. Moc nominalna silników wynosi 420 W, natomiast w najmniejszym modelu AHS 4-16 – 390 W.

Nowe urządzenia posiadają innowacyjny system zbierania gałęzi i liści.


Grube konary wycina się piłą ręczną lub mechaniczną piłą łańcuchową. Piły mechaniczne znacznie ułatwiają np. ścinanie całych drzew a następnie szybkie pocięcie pnia i konarów na części. W ofercie Boscha znajdują się wydajne piły łańcuchowe AKE 35-19 Pro i AKE 40-19 Pro z prowadnicami o długości 35 lub 40 cm. Urządzenia są wyposażone w silniki o mocy 1900 W. Urządzenia dobrze radzą sobie z cięciem twardego drewna, grubych gałęzi oraz pniaków.


Przy zastosowaniu specjalnych rozdrabniarek ogrodowych nawet grube i twarde konary mogą stać się pożytecznym surowcem kompostowym. Bosch oferuje ogrodnikom między innymi wydajne rozdrabniarki nożowe AXT Rapid 180 i AXT Rapid 200 z silnikami o mocy 1800 oraz 2000 W. Urządzenia przeznaczone są do mniejszych i średnich ogrodów. Można nimi bez trudu rozdrabniać gałęzie do średnicy 38 mm. Służą również do rozdrabniania odpadów miękkich, np. bylin, kwiatów i resztek roślinnych z ogródka warzywnego.


Ponieważ rozdrobnione drewno jest materiałem dosyć trudno rozkładającym się i stosunkowo ubogim w azot, należy przemieszać je z obornikiem i kompostem pochodzącym z zielonych resztek roślinnych. Tak przygotowany kompost poprawia strukturę i podnosi zasobność gleby. Rozdrobnione drewno, podobnie jak zmieloną korę, można również stosować jako doskonały materiał do ściółkowania gleby np. pod grupami drzew i krzewów czy w pasie żywopłotu. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, aby wykorzystywać jedynie drewno, które nie jest porażone szkodnikami, czyli nie stanowi źródła potencjalnej infekcji.


- Oprac. dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz

Katedra Architektury Krajobrazu SGGW


- Firma Robert Bosch Sp. z o. o.


Zdjęcia: EW24a-09.05, EW24b-09.05


Pytania dziennikarzy: Ewa Łukawska, tel. (022) 715 48 05,

0692 46 95 46, fax (022) 715 43 96,

e-mail: ewa.lukawska@pl.bosch.com


Pytania czytelników: infolinia Bosch-Elektronarzędzia: 0801 100 900,

czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 17.00


Internet: www.bosch.pl

Internetowe forum prasowe: www.bosch-prasa.pl


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconW załączeniu przedkładam stanowisko Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu przyjęte na posiedzenie Zarządu ogrodu w dniu 23

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconJesienna biesiada w świetlicy

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconSzkoła jesienna I rocznika (26 -29 IX 2011 r.)

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconJesienna kolekcja elektronarzędzi firmy Bosch

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconSmakołyki z naszego ogrodu

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconProgram „jesienna ostra jazda w bieszczadach” ??? Założenia

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconRunda jesienna sezonu 2011/2012 senior

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconLista stałych akredytacji na rundę jesienną sezonu 2012/13

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconE-zakupy oczami klientów. Jesienna edycja raportu Opineo pl I Skąpiec pl

Jesienna pielęgnacja ogrodu iconProducent: S. A. U. 42-200 Częstochowa ul Jesienna 210  0607-047-196 L

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom