Dziecko z astmą w szkole
Pobierz 10.73 Kb.
NazwaDziecko z astmą w szkole
Data konwersji12.11.2012
Rozmiar10.73 Kb.
TypDokumentacja
DZIECKO Z ASTMĄ W SZKOLE


Rozpoczyna się rok szkolny. Do szkół idzie wiele dzieci chorujących na astmę. Można jednak dużo zrobić, aby ta dolegliwość nie przeszkadzała im w nauce. Wszystko zależy od rodziców, nauczycieli i lekarzy. Niemal milion dzieci w Polsce choruje na astmę. Średnio w każdej klasie uczy się co najmniej jeden astmatyk. Ataki choroby może wywoływać kurz, stres czy wysiłek fizyczny – w szkole dzieci narażone są na wszystkie te bodźce.


Rodzice i nauczyciele

Już na początku roku szkolnego rodzice powinni poinformować nauczycieli o dolegliwościach dziecka. Astma może bowiem być dla uczniów bardzo kłopotliwa.

- Dziecko z astmą, które przychodzi do szkoły po nocnym napadzie duszności może odczuwać zmęczenie; ma wówczas trudności z koncentracją uwagi.

- Objawy alergii, jak katar sienny, świąd skóry czy podrażnienie oczu mogą powodować złe samopoczucie.

- Uczniowie z astmą mają średnio dwa razy więcej nieobecności niż ich zdrowi rówieśnicy, przez co mogą mieć problemy z opanowaniem i zaliczeniem materiału.
Bardzo ważne jest aby nauczyciele znali przyczynę niedyspozycji ucznia.

Co robić w przypadku ataku astmy w szkole?

Atak astmy objawia się nawracającymi epizodami krótkiego świszczącego oddechu, uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem i dusznościami, które utrudniają oddychanie. Dolegliwości nasilają się w nocy, wcześnie rano, po wysiłku lub przy kontakcie z zimnym powietrzem. Gdy taki atak wystąpi w szkole, dziecko należy posadzić, bo wtedy łatwiej będzie mu łatwiej oddychać. Jeżeli nauczyciel podejrzewa, że duszności wywołał kurz, powinien wyprowadzić dziecko z klasy czy sali gimnastycznej i zapewnić mu dostęp świeżego powietrza. W przypadkach ciężkiego ataku trzeba bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Rodzice powinni również dostarczyć nauczycielom oraz szkolnej pielęgniarce wszelkich informacji o przyjmowanych przez dziecko lekach (najlepiej wpisać ich nazwy do karty zdrowia ucznia) oraz uprzedzić o możliwym wpływie tych specyfików na zachowanie. Na szczęście, większość dzieci nie wstydzi się już dziś korzystania z inhalatorów. Jednak tym dzieciom, które są tym skrępowane, warto umożliwić przyjmowanie leków np. w gabinecie lekarskim czy sekretariacie. Rodzice mogą też zostawić jedno opakowanie leku w gabinecie lekarskim na wypadek, gdyby dziecko zapomniało leku z domu lub go zgubiło.

Zakurzone sale

Szkoła to siedlisko alergenów. Najgroźniejszy jest kurz w klasach i szatniach, w mapach i planszach oraz w materacach używanych podczas WF-u. Wiele alergenów jest w pracowniach biologicznych: zwierzęta żywe i wypchane, zasuszone i żywe rośliny. W pracowniach chemicznych mogą uczulać gazy i odczynniki chemiczne. Na lekcjach wychowania technicznego i plastycznego dzieci mają kontakt z klejem, farbami i lakierami. Podrażnienie śluzówek może wywołać także pył z kredy.

Dzieci ze schorzeniami alergicznymi spędzają w szkole po kilka godzin dziennie. W tym czasie narażone są na kontakt z czynnikami uczulającymi, które nasilają przebieg choroby lub prowokują wystąpienie jej objawów. Konieczne jest więc częste wietrzenie sal lekcyjnych, zwłaszcza gdy uczniowie pracują z substancjami chemicznymi oraz podczas lekcji plastyki czy biologii. Chorzy uczniowie nie powinni uczestniczyć w pracach porządkowych np. przy odkurzaniu sal, wycieraniu tablicy czy grabieniu liści, a w okresie pylenia roślin, dzieci z pyłkowicą nie mogą wykonywać ćwiczeń na wolnym powietrzu.

Nie bać się WF-u

Dzieci chore na astmę nie powinny unikać zajęć wychowania fizycznego. Wysiłek poprawia bowiem pojemność płuc i wydolność organizmu, a wysportowane dziecko lepiej potem znosi okresy zaostrzeń choroby. Nie należy lekceważyć społecznej roli sportu – dzieci uprawiając sport integrują się i nabierają pewności siebie.

Przyszły zawód


W późniejszych klasach szkoły uczniowie zaczynają myśleć o wyborze zawodu. Podejmując tę decyzję uczniowie z astmą powinni pamiętać o swoich dolegliwościach. W szczególności, gdy astma ma podłoże alergiczne wykluczone są profesje, które narażają osobę uczuloną na kontakt z alergenem.


- Schorzenia skóry eliminują m.in. z takich zawodów jak: fryzjer, mechanik samochodowy, garbarz, chemik.

- Uczuleni na pyłki roślin nie powinni być ogrodnikami, rolnikami, leśnikami, a uczuleni na środki spożywcze, jak np. mąka - cukiernikami czy piekarzami.

- Alergicy, którym szkodzi kontakt z sierścią nie mogą być weterynarzami, hodowcami zwierząt, kuśnierzami.

Uczeń z astmą może okresowo wymagać ograniczenia aktywności fizycznej i dostosowania ćwiczeń do stanu zdrowia, ale nie powinien być trwale eliminowany z zajęć. Zwolnienia od lekarza powinny pojawiać się sporadycznie.


Nauczyciele wychowania fizycznego muszą wiedzieć, że wysiłek może być przyczyną wystąpienia duszności w trakcie ćwiczeń lub z opóźnieniem (po kilkunastu minutach). Zaostrzenie objawów astmy w czasie lekcji WF-u na boisku może wywołać zimne lub suche powietrze czy wysokie stężenie pyłków w powietrzu. Dziecko chore może przed lekcją przyjąć dodatkowy lek, który zapobiegnie wystąpieniu objawów w czasie wysiłku, a ćwiczenia należy zaczynać od rozgrzewki. Najbardziej wskazane są dyscypliny sportu, w których intensywny wysiłek jest często przerywany i nie trwa dłużej niż trzy minuty, np. pływanie, lekkie biegi czy siatkówka. Astma wyklucza natomiast biegi na długim dystansie, które wymagają długotrwałego, ciągłego wysiłku.


Astma może pogorszyć sprawność fizyczną i intelektualną uczniów, a przez to utrudniać im naukę. Na szczęście, prawidłowa terapia pozwala uniknąć rozwoju tej choroby. Polega ona na regularnym przyjmowaniu, zgodnie z poleceniem lekarza leku przeciwzapalnego oraz leku rozszerzającego oskrzela. O tym, że astma jest źle kontrolowana świadczy m.in. nadmierna ilość używanych leków doraźnych.

Dużym udogodnieniem dla ucznia jest inhalator zawierający obydwa leki: przeciwzapalny i rozszerzający oskrzela. Taki inhalator „dwa w jednym” jest wygodny, a jednocześnie uniemożliwia samowolne odstawienie leku przeciwzapalnego. Dzięki temu terapia skojarzona okazuje się skuteczniejsza niż tradycyjne metody leczenia astmy. Prawidłowo leczone dziecko może normalnie się uczyć i uprawiać sport.


Artykuł ze strony www.biomedical.pl Elżbieta Petrecka

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Dziecko z astmą w szkole iconDziecko astmatyczne w szkole Astma (astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa)

Dziecko z astmą w szkole iconDziecko nadpobudliwe w szkole

Dziecko z astmą w szkole iconDziecko głĘboko upośledzone w szkole

Dziecko z astmą w szkole iconDziecko nadpobudliwe w szkole I w domu

Dziecko z astmą w szkole iconDziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej w szkole

Dziecko z astmą w szkole iconWioletta Skubała „Dziecko z zaburzeniami psychotycznymi w szkole”

Dziecko z astmą w szkole iconMoje dziecko w szkole” Ankieta jest anonimowa

Dziecko z astmą w szkole iconCzy państwa dziecko dojrzało do podjęcia nauki w szkole?

Dziecko z astmą w szkole iconRuch to zdrowie, każde dziecko w naszej szkole ci, to powie”

Dziecko z astmą w szkole iconOne są wśród nas Agnieszka Gasińska „Dziecko z zaburzeniami lękowymi w szkole I przedszkolu”

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom