Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych
Pobierz 36.69 Kb.
NazwaŻywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych
Data konwersji12.11.2012
Rozmiar36.69 Kb.
TypDokumentacja

ŻYWIENIE NIEMOWLĄT OD 4 DO 12 MIESIĄCA ŻYCIA

Schematy wprowadzania produktów odżywczych


Dziecko karmione sztucznie lub w sposób mieszany:

5 miesiąc życia:

Od 5-go miesiąca życia wprowadzamy warzywa, owoce i produkty bezglutenowe (celem podwyższenia kaloryczności posiłków).

Marchew używana w karmieniu niemowląt powinna pochodzić ze znanego źródła (nie zawierać azotanów). W przypadku wątpliwym lepiej jest stosować przetwory marchwi gotowe, przygotowywane specjalnie dla niemowląt. • 4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (może być z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych),

 • 1 x dziennie zupa – papka jarzynowa,

 • 1 x dziennie sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g).

Do diety niemowlęcia w 5 miesiącu życia można wprowadzić: - przetarte brokuły, przetartą marchew, zupę marchewkową, zupę marchewkową z warzywami, zupę marchewkową z brokułami, zupę jarzynową, przetarte owoce: jabłka, jabłka z czarnymi jagodami, jabłka z marchwią i winogronami, jabłka z owocami leśnymi.


Wprowadzając owoce należy najpierw wprowadzać owoce słabo alergizujące takie jak: jabłka, jagody, porzeczki, agrest, borówki, morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie. Powinno się unikać w pierwszym roku życia owoców mocno alergizujących takich jak: banany, cytryny, pomarańcze, mandarynki, truskawki, poziomki.

Do bezglutenowych węglowodanów złożonych należą: ryż, kleik ryżowy, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, mąka i skrobia ziemniaczana, kasza jaglana.

6 miesiąc życia:

 • 3-4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (ewentualnie z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych),

 • 1 x dziennie zupa – papka jarzynowa z 10g gotowanego przetartego mięsa,

 • 1 x sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g).

W 6 miesiącu życia wprowadzamy mięso gotowane o słabych właściwościach alergizujących. Zup nie gotuje się na wywarze mięsnym. Mięsa o właściwościach słabo alergizujących to: kurczak, indyk, królik. Mięsa silnie alergizujące to: wołowina, cielęcina, ryby.

W 6 miesioącu życia wprowadzamy też gluten – nie więcej niż 2-3 g np. kaszy mannej (patrz. schemat!)

7 i 8 miesiąc życia:

Od 7-go miesiąca życia podajemy zupy z przetartym mięsem, a także wprowadzamy do diety ½ żółtka ugotowanego i więcej glutenu. Powoli zmienia się stopień rozdrobnienia pokarmów, zwiększa się asortyment stosowanych warzyw i owoców.

 • 2 x dziennie posiłki mleczne (u dzieci karmionych piersią pokarm matki,
  u karmionych sztucznie mleko modyfikowane),

 • 1 x dziennie kasza bezglutenowa na mleku modyfikowanym lub kisiel mleczny z 1/2 żółtka,

 • 1 x dziennie zupa jarzynowa z 10 g przetartego mięsa,

 • 1 x dziennie przecier owocowy lub sok lub skrobane jabłko (150g).

9 miesiąc życia:

Od 9 miesiąca życia wprowadza się biszkopty bezglutenowe, rozszerza asortyment stosowanych warzyw i owoców.

10 miesiąc życia:

Od 10-go miesiąca życia nie ograniczamy glutenu (biszkopty, bułki, chleb, sucharki).

11 miesiąc życia:

Od 11 miesiąca życia wprowadza się: twarożek, jogurty, kefiry, całe jajka, wędliny.

W pierwszym roku życia należy uważać na produkty silnie alergizujące: czekoladę, miód, jaja, owoce egzotyczne, owoce cytrusowe.


Dziecko karmione piersią: - patrz. schemat!

 • powinno zostać na samej piersi do 6 miesiąca życia,

 • jeżeli ilość pokarmu matki nie zaspakaja potrzeb dziecka, należy wprowadzić szybciej produkty bezmleczne np. od 5 -go miesiąca życia oprócz karmienia piersią 1 x dziennie 180 g zupy – papki jarzynowej,

 • w 6 miesiącu życia poza karmieniem piersią 1 x dziennie 180 g zupy – papki jarzynowej i 1 x dziennie przecier owocowy lub sok owocowy lub skrobane jabłko,

 • poczynając od 7 miesiąca życia schemat żywieniowy jest taki sam jak w przypadku dzieci karmionych sztucznie lub w sposób mieszany z tym, że w miejsce mieszanek mlecznych podaje się pokarm matki.

Optymalny wiek i kolejność wprowadzania produktów w posiłkach uzupełniających jest przedmiotem wielu dyskusji. Według polskich zaleceń wprowadzanie produktów
w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd. ) należy rozpocząć po ukończeniu 4. miesiąca życia (120 dni życia), a przed ukończeniem 6. miesiąca życia (180 dni życia). U dzieci karmionych wyłącznie piersią posiłki uzupełniające wprowadza się nieco później niż u karmionych sztucznie. Zaleca się, aby nowe produkty wprowadzać kolejno i osobno w małych ilościach, np. 3-4 łyżeczki, obserwując reakcję dziecka. Kolejność wprowadzania poszczególnych pokarmów nie ma prawdopodobnie większego znaczenia i może być modyfikowana.


W zaleceniach Instytutu Matki i Dziecka dotyczących żywienia niemowląt mówi się
o podawaniu od 7. miesiąca życia 1/2 żółtka co drugi dzień.
Nie ma oczywiście istotnych danych przemawiających przeciwko podawaniu całego żółtka. Zgodnie z zaleceniami IMiDz niemowlę powinno spożywać maksymalnie 2 żółtka na tydzień, czyli codzienne jego podawanie raczej nie jest wskazane.

Zaleca się podawanie jogurtu (lub kefiru) od 10. -11. miesiąca życia, początkowo
w niewielkich porcjach, 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jest podawać jogurty zawierające tylko naturalne składniki, bez konserwantów. Jogurtów (ani kefirów) nie należy podawać dzieciom, które obowiązuje dieta bezmleczna (tzn. uczulonych na białko mleka krowiego).


Zgodnie z polskimi zaleceniami wprowadzanie produktów w posiłkach uzupełniających
(w tym soków owocowych) może nastąpić po ukończeniu 4. miesiąca życia, a przed ukończeniem 6. miesiąca życia.


SOKI OWOCOWE:

 • soki owocowe nie mają istotnego znaczenia odżywczego dla niemowląt do
  6. miesiąca życia;


 • soki owocowe nie są ważniejsze od całych owoców w żywieniu niemowląt po
  6. miesiącu życia;


 • 100% soki lub soki z koncentratów, stanowiące część zrównoważonej, odpowiedniej dla wieku diety, mogą mieć istotne znaczenie odżywcze. Wartość odżywcza napojów owocowych nie jest taka sama, jak soków owocowych;

 • soki nie nadają się do leczenia odwodnienia w przebiegu biegunki;

 • nadmierna podaż soków owocowych może się wiązać z występowaniem zaburzeń stanu odżywienia (niedożywienia lub przekarmienia);

 • nadmiernemu spożyciu soków mogą towarzyszyć takie objawy, jak: biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, uszkodzenie zębów;

 • urozmaicenie soków, jeżeli są podawane w odpowiednich dla wieku dziecka ilościach, prawdopodobnie nie powoduje żadnych objawów klinicznych;

 • soki wzbogacane w wapno są źródłem biologicznie dostępnej formy tego minerału, ale nie zawierają innych składników odżywczych obecnych w pokarmie kobiecym, mlekach modyfikowanych lub mleku krowim.

Opracowania dokonano na podstawie zaleceń prof. dr hab. med. Hanny Szajewskiej z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia AM w Warszawie Sekretarza Komitetu ds. Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci


ISTOTNE SPRAWY

Ważne jest, aby każdy nowy składnik był wprowadzany do diety każdego niemowlęcia w  niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki) i nigdy kilka na raz (aby wykluczyć potencjalne ryzyko wystąpienia alergii). Od 7 miesiąca nie należy rozdrabniać posiłków (szczególnie zup) aby móc stymulować dziecko do żucia. Nie należy dosalać potraw w  okresie niemowlęcym oraz ograniczyć cukier (wybierać np. soki i deserki owocowe bez cukru). Poprzez bogaty asortyment na rynku posiłków specjalistycznego przeznaczenia dla niemowląt i dzieci możemy urozmaicać dziecku codzienne menu. Ważne jest, aby stosować produkty zgodnie z wiekiem, który jest deklarowany na opakowaniu przez producenta. Nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia, lepiej odczekać do następnego posiłku
i podać coś innego niż na siłę „wpychać” jedzenie. Dziecko od początku powinno kojarzyć posiłek jako coś przyjemnego. Nerwowa atmosfera nie posłuży zarówno osobie karmiącej jak i dziecku.


Wybór produktów:

 • Owoce - zaczynamy od najmniej alergizującego jabłka w postaci przecieru lub soczku, owoców jagodowych takich jak maliny, a także morele. Do ukończenia 1 roku życia unikamy podawania bananów, cytrusów i innych owoców tropikalnych, a także truskawek, poziomek, gdyż mają silne właściwości alergizujące.

 • Warzywa - w początkowym okresie podajemy gotowane i przetarte do "gładkiej" konsystencji papki warzywne, zaczynając od marchwi, poprzez marchew z ziemniakiem i stopniowo, co kilka dni, dodając do smaku kolejne warzywa korzeniowe. Do 8-9 miesiąca nie podajemy warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe, cebulowe), a u dzieci
  z częstymi kolkami i bólami brzucha nawet do 2-3 roku życia.


 • Mięso - w 6 miesiącu życia, zaczynając od 1-2 łyżeczek, do zupy dodajemy ugotowane i siekane lub przetarte mięso drobiowe, królicze lub cielęce. Chuda wołowina i chudy schab wieprzowy może być podawany starszym niemowlętom w wieku około 8-9 miesiąca życia.

 • Kasze - najlepiej zacząć od kleiku ryżowego i kukurydzianego jako dodatku do zupy warzywnej, lub przecieru owocowego. Około roku kleiki i kaszki mogą być przygotowane na mleku (najlepiej modyfikowanym). W tym czasie można już wprowadzać kaszki pszenne (manna) i drobne gryczane (krakowska) oraz kluseczki. Kasza jęczmienna (najlepiej drobniejsza), jako ciężej strawna, może być podawana dzieciom 2-3 letnim.

 • Wędliny - wyłącznie chude drobiowe, cielęce i wieprzowe, nie podajemy wędlin z mięsa mielonego, gdyż są bardzo tłuste i mogą zawierać dodatki niewskazane dla niemowlęcia.

 • Sery - w 12 m.ż. można ostrożnie podać plasterek sera żółtego, a po kilku dniach kolejno fermentowane napoje mleczne oraz twarogi
  i mleko pełne. W przypadku niekorzystnych reakcji wycofać z diety
  i skonsultować się z lekarzem.


 • Całe jajka - w postaci omletu lub jajecznicy na parze, czy innych dodatków wprowadzamy ostrożnie po 12 miesiącu życia.

 • Warzywa surowe - jako dodatek do kanapek (sałata, cykoria, ogórek, pomidor), w niewielkich ilościach podajemy około 11-12 miesiąca życia, wtedy gdy dziecko jest już w stanie je pogryźć. Najlepiej jeśli są jednak rozdrobnione i koniecznie obrane ze skórki.

 • Cukier, sól - nie powinny być dodawane do potraw dla niemowląt.Schemat żywienia niemowląt, które nie są karmione piersią wg Instytutu Matki i Dziecka)

Wiek

Ilość posiłków i objętość porcji1

Rodzaj pożywienia (żywność uzupełniająca)

1

7 x 90 - 110ml

mleko początkowe

2

6 x 110 - 130ml

mleko początkowe

3

6 x 130ml

mleko początkowe

4

6 x 150

mleko początkowe

5

5 x 180

4 x mleko następne2 z dodatkiem bezglutenowego kleiku3 (mieszanka mleczna);
1 x zupa (papka jarzynowa);skrobane jabłko i/lub sok


6

5 x 180

4 x mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku;
1 x zupa4 (papka jarzynowa + gotowane mięso - bez wywaru);
przecier owocowy (warzywny) lub sok


7

55

mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (mieszanka mleczna) lub z dodatkiem kaszki bezglutenowej;
zupa (papka jarzynowa z gotowanym mięsem);
kaszka bezglutenowa na mleku następnym z owocami;
przecier owocowy lub sok;
1/2 żółtka co drugi dzień


8

5

jak w 7m.ż.

9

5

jak w 8 m.ż.
zmiana: całe żółtko co drugi dzień

10

4 - 5

jak w 9 m.ż.
wprowadzenie (oprócz bezglutenowych) glutenowych zbóż (kasza, bułki, chleb, sucharki);
zmiana: obiad z dwóch dań (zupa + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa)6

11-12

4 - 5

jak w 10 m.ż.
zmiana: całe jajko 3 - 4 razy w tygodniu;
twarożek, kefir, jogurt 1 - 2 razy w tygodniu
7

 1. Częstość podawania posiłków i wielkość porcji jaką zjada dziecko w danym wieku, zależą od łaknienia dziecka i jego zapotrzebowania. Podane wartości należy traktować jako przybliżone

 2. Można kontynuować podawanie mleka początkowego. Wprowadzenie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd.) może nastąpić po ukończeniu 4 m.ż. (120 dniu życia) do ukończenia
  6 m.ż. (180 dni życia). Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości np. 3 - 4 łyżeczek. Kolejność wprowadzanych produktów może być modyfikowana przez lekarza.


 3. Wprowadzane produkty zbożowe mogą być wzbogacane w żelazo.

 4. Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być dobrej jakości masło, oliwa z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy.

 5. Orientacyjna objętość porcji w II półroczu wynosi 180 - 220 ml.

 6. Konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu.

 7. Tylko naturalne składniki bez konserwantów.

Komentarz:

 1. Zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie piersią.

 2. Pierwsze 6 miesięcy życia liczy się do końca pierwszego półrocza a więc do 180 dnia życia dziecka.

 3. Ponieważ zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka stosować wyłącznie karmienie piersią, wprowadzanie innych niż pokarm naturalny posiłków powinno wynikać ze wskazań lekarskich, ewentualnie być uzasadnione życzeniem matki.

 4. Rodzaj wprowadzanych innych niż pokarm naturalny posiłków w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka powinien odpowiadać w przybliżeniu czasowi wprowadzana tych posiłków u niemowląt nie karmionych piersią.

 5. Posiłki uzupełniające - szczególnie w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka - nie mogą zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać, dlatego powinny być oferowane po, a nie przed karmieniem piersią.

 6. Posiłki uzupełniające powinny być podawane łyżeczką lub z kubka, a nie przez smoczek.

Przedstawione wskazówki i zalecenia dotyczą dzieci zdrowych. Jeżeli, wymaga tego sytuacja, dieta niemowlęcia musi być ustalana indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem.

DBAJĄC O ZDROWIE I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECKO JEST CAŁKOWICIE OD NAS ZALEŻNE, RÓWNIEŻ OD SPOSOBU ŻYWIENIA. MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ WŁAŚCIWEGO POSTĘPOWANIA ŻYWIENIOWEGO STARAJMY SIĘ WYBIERAĆ TE PRODUKTY I SPOSÓB ICH PODAWANIA, ABY KSZTAŁTOWAĆ NIE TYLKO PRAWIDŁOWE ZACHOWANIA ŻYWIENIOWE NA PRZYSZŁOŚĆ, ALE WPŁYWAĆ NA STAN ZDROWIA ZA KILKANAŚCIE LAT.

Katarzyna Rusek

Lekarz pediatra

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconRegulamin porządkowy zajęć z nauki pływania dla niemowląt I dzieci od 3 miesiąca życia do lat 6

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconObiadowe menu BoboVita dla niemowląt po miesiącu życia

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconUstanawiająca specjalne warunki wprowadzania do obrotu gatunków zwierząt akwakultury uznanych za niepodatne na niektóre choroby I ich produktów

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconUzupełniający arkusz informacyjny dotyczący pomocy na rzecz zachęcania do produkcji I wprowadzania do obrotu wysokiej jakości produktów rolnych

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconŻywienie dzieci powyżej pierwszego roku życia

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconI etap przygotowawczy hasłO: zdrowe żywienie – Życia spełnieniem

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconSłuży do wprowadzania danych oraz wprowadzania wyników

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconMarzec cytat miesiąca: „Live your life as an exclamation, not as explanation” Tłumaczenie miesiąca

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconPrzedsięwzięcie edukacyjno- wychowawcze „Akademia zdrowego żywienie I zdrowego trybu życia”

Żywienie niemowląt od 4 do 12 miesiąca życia schematy wprowadzania produktów odżywczych iconPowiadomienie o zamiarze przeprowadzenia uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec lub kóz w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom