Informacja Gospodarcza o Mongolii
Pobierz 12.25 Kb.
NazwaInformacja Gospodarcza o Mongolii
Data konwersji20.11.2012
Rozmiar12.25 Kb.
TypDokumentacja


Informacja Gospodarcza o Mongolii


Mongolia jest krajem 4,5 razy większym od Polski, zamieszkałym przez prawie 3 mln mieszkańców. Graniczy z Federacją Rosyjską i ChRL. Mongolia jest demokracją parlamentarną. W opinii EBOiR Mongolia jest pionierem reform ekonomicznych w tym regionie.Sprywatyzowano handel, mieszkania oraz ziemię, której właścicielami mogą być jednakże tylko obywatele Mongolii. Obcokrajowcy mogą ziemię dzierżawić oraz nabywać na własność domy, mieszkania, sklepy i budynki przemysłowe.


Mongolia jest krajem rolniczo-przemysłowym, z przewaga naturalnej gospodarki pasterskiej.

Mongolia z powodzeniem prowadzi program prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, w tym sektora bankowego, paliwowego, dziewiarskiego. Sprywatyzowany mongolski sektor bankowy funkcjonuje dobrze, sprawnie działa łączność telefoniczna, telefonii komórkowej, doskonale zorganizowana jest łączność internetowa. Mongolia ma jedno z najwyższych na świecie nasycenie telefonów komórkowych na tysiąc mieszkańców miast, zaś łączność komórkowa możliwa jest praktycznie ze stolicy każdej prowincji.

Mongolia przeżywa obecnie szybki rozwój gospodarczy, który jest wyraźnie widoczny w nasyceniu rynku wewnętrznego towarami konsumpcyjnymi i szybkim rozwojem budownictwa – hotele, domy jednorodzinne, wysokościowe, sklepy.


Mongolia dysponuje bardzo dużymi bogactwami naturalnymi, chociaż według oficjalnych danych, przebadano pod względem geologicznym jak dotąd zaledwie ok. 30 proc. terytorium kraju. Mongolia ma duże złoża miedzi, węgla, w tym węgla koksującego najwyższej jakości, żelaza, molibdenu, fosfatów, cynku, niklu, wolframu, srebra, złota, uranu. Koncentrat miedzi jest obecnie jednym z największych towarów eksportowych Mongolii.

Wydobycie złota w ciągu ostatniej dekady wzrosło z 5 do 14 ton rocznie i wciąż ma przed sobą duże perspektywy. Od kilku lat trwa wydobycie ropy naftowej, chociaż jak na razie na niewielką skalę. W opinii zagranicznych inwestorów ustawa określająca warunki działalności dla inwestorów w dziedzinie górnictwa (archa Law of Mongolia) jest jedną z najlepszych na świecie. Co nie mniej istotne, większość wydobywanych surowców znajduje rynek zbytu w dynamicznie rozwijających się, sąsiednich Chinach. Wzrost przemysłu wydobywczego oraz produkcji przemysłowej był głównym czynnikiem, że w 2011 roku PKB wzrósł o 19,4 %.

Po wycofaniu dla Mongolii pomocy gospodarczej ZSRR, Mongolia stała się odbiorcą znacznej pomocy z takich krajów i instytucji jak Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Korea, Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju, ipt. Ostatnio linię kredytową na 300 mln USD przeznaczoną na inwestycje wydobywcze i infrastrukturalne otworzyły dla Mongolii Chiny. Mongolia jest członkiem WTO oraz Intellectual Property Organization (WIPO).


Prawie 60 procent ludności mieszka w trzech miastach, Ułan Bator, archan i Erdenet, w tym 40 procent w stolicy Ułan Bator. Te trzy miasta połączone ze sobą dobrą szosą, leżą relatywnie niedaleko siebie i dzięki temu tworzą rynek zbytu wielkości średniego miasta europejskiego.

Mongolia jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Korzystne ceny surowców, ogromne zasoby naturalne i ciągle polepszające się warunki biznesowe, spowodowały, że w pierwszej połowie 2011 roku odnotowano w Mongolii rekordowy wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych o 127 %, o łącznej wartości 1,44 mld USD. W wymienionym okresie eksport węgla wzrósł o 135 %, rud żelaza o 122 %, ropy naftowej o 39 %.

Problemem gospodarki mongolskiej jest duże uzależnienie dochodów budżetowych od eksportu minerałów, głównie miedzi, a zatem od cen światowych tego surowca. Parlament mongolski / Wielki Churał / pracuje nad kwestia opodatkowania prowadzących półkoczowniczy tryb życia posiadaczy dużych stad zwierząt. Bydło stanowi ponad 20 mln sztuk, to jest około 50 % wszystkich zwierząt. Rząd oferuje niskie stawki podatku dla inwestorow zagranicznych.

Najważniejszymi partnerami gospodarczymi są Rosja i Chiny, chociaż coraz większego znaczenia w gospodarce Mongolii nabiera współpraca z Japonią, Koreą Południową, USA, Kanadą i krajami Unii Europejskiej. Mongolia korzysta z przywilejów w handlu z Unią Europejską.

Polepszająca się kondycja banków mongolskich ma również wpływ na rozwój mongolskiej gospodarki. Walutą jest wymienialny tugrik.

Mongolia jest krajem o najwyższym poziomie edukacji, umiejętność czytania i pisania obejmuje 97,8 % ludności w wieku powyżej 15 lat. Językiem urzędowym jest język mongolski.


* * * * *

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconCiasto z rodzynkami podróż do mongolii

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconGrupa tematyczna: Eksport import / współpraca gospodarcza / działalność gospodarcza za granicą

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconGrupa tematyczna: Eksport import / współpraca gospodarcza / działalność gospodarcza za granicą

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconGrupa tematyczna: Eksport import / współpraca gospodarcza / działalność gospodarcza za granicą

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconEksport import / współpraca gospodarcza / działalność gospodarcza za granicą

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconGospodarka Europy po I wś Kryzys gospodarczy w Europie, sposoby walki z kryzysem, polityka gospodarcza państw europejskich koniunktura gospodarcza w latach 1919-1929

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconPostanowiwszy wyjechać na 3 tygodnie do Mongolii odczułem ochotę doświadczenia postu w warunkach, w których do tej pory nigdy nie pościłem, mimo że postów

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconBelgijska Izba Gospodarcza kiedyś I dziś Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, bbc)

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconInformacja Prasowa Release Microsoft Dynamics zarządza informacją w Alstor

Informacja Gospodarcza o Mongolii iconInformacja przestrzenna to dowolna informacja o środowisku geograficznym, o obiektach I zjawiskach w przestrzeni otaczającej człowieka. Geoinformacja jest to

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom