Pojęcia; potrafi




Pobierz 31.06 Kb.
NazwaPojęcia; potrafi
Data konwersji21.11.2012
Rozmiar31.06 Kb.
TypPojęcia

Marek Biesiada 19. 05. 2008

Konspekt lekcji historii

w klasie II D



Temat: Wiek oszałamiającego rozwoju (Ekol.)


  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

  • pojęcia: urbanizacja, rewolucja przemysłowa

  • postaci: Graham Bell, W. Marconi, G. Daimler;

rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia;

potrafi:

  • prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji

  • zaznaczyć na osi czasu daty XIX-wiecznych wynalazków

  • analizować źródła

  • wskazać na mapie państwa, w których dokonały się największe zmiany w przemyśle.

  1. Metody:

  • rozmowa nauczająca,

  • praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela,

  • tekstem źródłowym,

  • pokaz,

  • wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty,

  • praca w grupach – przygotowanie strony gazety prezentującej nowości techniczne

  1. Środki dydaktyczne:

  • podręcznik,

  • ilustracje,

  • teksty źródłowe,

  • oś czasu,

  • atlasy historyczne,

  • filmy o osiągnięciach naukowych XIX w.,

  • encyklopedia multimedialna Jak to działa?

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:

  • ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Wiek oszałamiającego rozwoju.


1. Rewolucja przemysłowa

  • Co to była rewolucja przemysłowa?

  • Jakie skutki były mechanizacji w przemyśle?

  • W jakich dziedzinach gospodarki nastąpiły zmiany w wyniku rewolucji przemysłowej?

  • Jakie pojawiają się nowe dziedziny przemysłu?



2. Wynalazki techniczne oraz ich zastosowanie

  • Jakiej energii używano do napędzania maszyn?

  • Jakie myły wady energii parowej?

  • Gdzie zastosowano energię elektryczną?

  • Kto wynalazł telefon?

  • Kto wynalazł radio?

  • Kiedy wybudowano pierwszą kolei oraz pierwszą linię kolejową?

  • Kiedy wybudowano pierwszy statek parowy?

  • Kiedy wybudowano Kanał Sueski i Kanał Panamski?

  • Gdzie zastosowano ropę naftową?

  • Kto skonstruował silnik benzynowy?

  • Kto wybudował pierwszy samolot?



3. Gospodarka poza granicami Europy (Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia)

  • Jakie państwa Europy były najbardziej uprzemysłowione?

  • Dzięki czemu rozwijała się gospodarka amerykańska?

  • Na jakich doświadczeniach gospodarczych i politycznych wzorowała Japonia?



4. Zmiany w rolnictwie

  • Dzięki czemu nastąpił rozwój rolnictwa?

  • Jakie nowoczesną technikę zastosowano przy produkcji rolnej?

  • Jakie zaczęto stosować metody uprawy?

  • Jakie zaczęto uprawiać rośliny przemysłowe?

  • Jakie państwa nie objęła wówczas rewolucja agrarna?



5. Rozwój miast

  • W jaki sposób nastąpił rozwój miast?




Uczniowie zapisują temat do zeszytu.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 205. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Rewolucja przemysłowa – przejście od manufaktur do przemysłu zmechanizowanego, gdzie pracę wykonywały maszyny.

  • zalety mechanizacji

  • przyspieszyła produkcję oraz zwiększyła jej wydajność,

  • zwiększenie liczby towarów na rynku oraz spadek ich cen,

  • zanik manufaktur i produkcji rzemiślniczej

  • rewolucja zmiany nastąpiły w dziedzinach tj. włókiennictwo, hutnictwo i górnictwo.

  • pojawienie się nowych dziedzin przemysłu np. chemiczny i farmaceutyczny.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 205-206. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Wynalazki techniczne oraz ich zastosowanie

  • energia pary wodnej,

  • energia elektryczna,

  • telekomunikacja – telefon (Graham Bell, 1876) i radio (Wilhelm Marconi, Aleksander Popow 1895 ),

  • rozwój kolei (pierwsza lokomotywa – 1825, pierwsza linia kolejowa Liverpool-Manchester - 1830),

  • rozwój żeglugi morskiej – pierwszy statek parowy – 1838 roku,

  • wybudowanie Kanału Sueskiego – 1869 roku, a w 1914 roku – Kanału Panamskiego,

  • ropa naftowa i zastosowanie jej do silników benzynowych skonstruowanych przez Gottlieba Daimlera, a następnie przez Diesla,

  • rozwój lotnictwa – bracia Wright (1903).


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 207. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Gospodarka poza granicami Europy (Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia)

a) gospodarka europejska

  • w połowic XIX w. nastąpił pomyślny rozwój gospodarki Anglii, Francji i Nie­miec, a nieco później środkowej i wschodniej Europy, w mniejszym jednak stopniu rozwinęła się gospodarka na europejskich terenach carskiej Rosji.

b) gospodarka Stanów Zjednoczonych

  • gwałtowny rozwój przemysłu nastąpił w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX w.,

  • urodzaj­na ziemia oraz liczne bogactwa naturalne,

  • pracowite społeczeń­stwo, które tworzyli przede wszystkim emigranci.

c) gospodarka japońska

  • porzucenie polityki izolacji w drugiej połowie XIX w.,

  • w oparciu o wzorce europejskie, zbudowanie nowoczesnej gospodarki, armii i administrację,

  • uzbrojenie i organizacja marynarki oparta była na wzorcach angielskich, natomiast wojsk lądowych - na francuskich,

  • konstytucja japońska była wzorowana na niemieckiej,

  • w sprawach gospodarczych korzystano z doświad­czeń i pomocy doradców amerykańskich.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 207-208. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Zmiany w rolnictwie

  • uwłaszczenie i dążenie do powiększenia produkcji rolnej,

  • budowa maszyn rolniczych: siewniki, młockarnie, sieczkarnie, kopaczki do ziemniaków,

  • stosowanie nawozów sztucznych

  • stosowanie melioracji (osuszanie i sztuczne nawadnianie),

  • trójpolówkę zastąpiono płodozmianem

  • zakładano uprawę roślin przemysłowych, np. buraków cukrowych i ziemniaków.



Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 208. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Rozwój miast

  • zakłady przemysłowe budowana na terenach, gdzie występowały surowce oraz gdzie były inne zakłady budujące półfabrykaty np. niedaleko kopalń budowano huty,

  • w pobliżu fabryk budowano dzielnice robotnicze, które przekształcały się w wielkie miasta,

  • na skutek urbanizacji liczba ludności miejskiej w niektórych krajach przewyższyła liczbę mieszkańców wsi.







  1. Rekapitulacja pierwotna

  • ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




V. Zadanie pracy domowej







VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z nim związane, potrafi podać dla nich przykłady I kontrprzykłady, zna definicje, potrafi uczestniczyć w klasyfikowaniu I definiowaniu pojęć

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z nim związane, potrafi podać dla nich przykłady I kontrprzykłady, zna definicje, potrafi uczestniczyć w klasyfikowaniu I definiowaniu pojęć

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z nim związane, potrafi podać dla nich przykłady I kontrprzykłady, zna definicje, potrafi uczestniczyć w klasyfikowaniu I definiowaniu pojęć

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z nim związane, potrafi podać dla nich przykłady I kontrprzykłady, zna definicje, potrafi uczestniczyć w klasyfikowaniu I definiowaniu pojęć

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z psychologii; oraz potrafi objaśnić pojęcia dotyczące niepełnosprawności

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z psychologii; oraz potrafi objaśnić pojęcia dotyczące niepełnosprawności; zna zasady działania pomocy społecznej oraz różnice wynikające z tradycji kulturowej I religijnej

Pojęcia; potrafi iconPojęcia potrafi

Pojęcia; potrafi iconPojęcia potrafi

Pojęcia; potrafi iconPojęcia potrafi

Pojęcia; potrafi iconPojęcia z nim związane I potrafi podać dla nich przykłady

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom