Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły
Pobierz 353.18 Kb.
NazwaSprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły
Data konwersji09.09.2012
Rozmiar353.18 Kb.
TypSprawozdanie
,,KROPKA”

Gimnazjum nr 1

w Józefowie


Numer 12 Marzec 2012

WITAJCIE!

W marcu odbył się wybór patrona, Dzień Kuchni Europejskiej, Święto Matematyki oraz Dzień Otwarty, podczas którego szóstoklasiści mogli zwiedzać nasze gimnazjum. Uczniowie przeprowadzili również wywiad z Burmistrzem Józefowa - Stanisławem Kruszewskim.

Zapraszamy wszystkich do lektury!W TYM NUMERZE…

AKTUALNOŚCI

Spotkanie z Panem Burmistrzem

Sprawozdanie z wycieczki

Nowy rozdział w dziejach szkoły

Dzień otwarty

Rekolekcje

Święto Matematyki

Dzień Kuchni Europejskiej

Demokracja w Gimnazjum nr 1

KULTURA

Człowiek jest tyle wart ile daje innym”

SPORT

Mecz piłki wodnej

ROZRYWKA

Humor

SKŁAD REDAKCJIMarta Roguska

Katarzyna Palczewska

Krzysztof Żelazowski

Katarzyna Bakuła

Mateusz Kania

Tomasz Gromadka

Gabriel Lewandowski

Piotr Pniewski

Opiekun: Magdalena SokółSPOTKANIE Z PANEM BURMISTRZEM

Dnia 22 lutego, w środę odbyło się spotkanie gimnazjalistów z Burmistrzem Miasta Józefowa, w którym uczestniczyli: Tomek Gromadka, Kuba Bajtler, Marta Roguska, Gabriel Lewandowski, Krzysztof Żelazowski, Mateusz Kania oraz Pani Magdalena Sokół i Pani Wicedyrektor Irena Nicińska.

Po wejściu do gmachu Urzędu Miasta, powitała nas redaktor naczelna gazety „Józefów nad Świdrem” – Pani Wanda Zagawa. Następnie udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie przeprowadziliśmy wywiad z Panem Burmistrz Miasta Józefowa. Pan Burmistrz opowiadał nam o dawnym Józefowie, o uroczystościach 50-lecia miasta. Z tej okazji, mają być organizowane liczne festyny, koncerty. Jednak najważniejszym wydarzeniem ma być planowana wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z racji tego, że mieszkał jako dziecko w Józefowie – ma otrzymać honorowe obywatelstwo miasta. Poza tym, nad rzeką Świder, w okolicach ulicy Nadświdrzańskiej – ma powstać duży kompleks sportowo-rekreacyjny.

Mateusz Kania


,,Po 14 latach bycia burmistrzem mogę powiedzieć, że największym sukcesem jest to, że nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać" - powiedział Burmistrz Józefowa - Stanisław Kruszewski podczas rozmowy z gimnazjalistami.

Uczniowie spotkali się z włodarzem miasta, by porozmawiać o Józefowie, zarówno tym sprzed 50. lat, jak i tym dzisiejszym.

W tym roku mija już 50 lat od nadania naszej miejscowości praw miejskich. Przez ten czas zmieniło się bardzo wiele. Nadal możemy podziwiać przepiękne budynki, wybudowane w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.

Burmistrz Stanisław Kruszewski opowiedział uczniom Gimnazjum nr 1 w Józefowie o historii drewnianej zabudowy w stylu Świdermajer, która jest jednym z największych atutów naszego miasta. Mało kto wie, że dzisiejsza stacja kolejowa, która jest już zabytkiem, zupełnie nie przypomina tej pierwotnej, która była wspaniałą drewnianą konstrukcją, zniszczoną w procesie elektryfikacji linii kolejowej.

- Jak będą wyglądały obchody?

- Można powiedzieć, że świętowanie jubileuszu już się rozpoczęło. RedakcjaJózefów nad Świdremwspólnie z Biblioteką Publiczną zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie: ,,Namalujmy portret naszego miasta". Uroczystości jubileuszowe podzielone zostaną na trzy etapy. Pierwszym z nich będą imieniny Józefowa, które zapoczątkuje uroczysta Sesja Rady Miasta. Po niej, jak co roku, mieszkańcy spotkają się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, by uczestniczyć w części artystycznej. Kolejnym dniem obchodów, będzie rocznica nadania praw miejskich. Tego dnia odbędzie się festyn, podczas którego zaprezentują się różni artyści, między innymi związany z Józefowem Grzegorz Markowski, lider zespołu Perfect. Trzecim, najważniejszym elementem obchodów jubileuszu miasta, będzie spotkanie w auli Gimnazjum nr 1, które odbędzie się w IV kwartale roku.

Burmistrz Kruszewski zdradził uczniom, że planowane jest nadanie honorowego obywatelstwa Józefowa dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, który część swego dzieciństwa spędził w jednym z baraków przy ulicy Wiązowskiej. Podczas uroczystości, której gościem będzie Pan Prezydent, wręczone zostaną odznaczenia dla zasłużonych osób.

- Co dla młodych? Rekreacja!

- Wśród ludzi panują różne stereotypy dotyczące młodzieży. Józefów jest dowodem na to, że przeciętny nastolatek nie spędza całego wolnego czasu przed komputerem, czy na oglądaniu telewizji. Bogata infrastruktura sportowa sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko latem, ale również zimną. Gdy za oknami mróz, młodzież licznie przybywa na lodowisko, które jest dla niej dostępne za darmo! Obecnie trwa modernizacja boiska ,,Józefovii". Na terenie klubu sportowego, który zostanie ogrodzony oraz objęty monitoringiem w celu poprawy bezpieczeństwa, powstanie także kolejna już ,,siłownia pod chmurką".

Podczas spotkania z Panem Burmistrzem, musiało paść pytania o słynnego ,,Orlika"

- Nie ma na to szans- odparł Pan Stanisław Kruszewski. Nie spełniamy kryteriów, pozwalających na dofinansowanie takiej budowy. Nie mniej jednak, Józefów posiada doskonale wyposażone boisko wielofunkcyjne przy ulicy Świderskiej, a kolejne powstanie na terenie ,,Józefovii". Jeśli mowa o Unijnych dotacjach, to nie sposób nie wspomnieć o realizowanym obecnie projekcie przyłączenia sieci wodociągowo - kanalizacyjnej. Podczas, gdy pierwsze ścieki w dużych miasta płynęły już ponad 100 lat temu, w Józefowie przełomowy okazał się wrzesień 1998 r. Po zrealizowaniu projektu, którego w 69% koszt pokrywa Unia Europejska, około 93% Józefowian przyłączonych będzie do sieci wodociągowo - kanalizacyjnej.

Jest to wielki sukces, że na przestrzeni 14 lat, odkąd Burmistrzem jest Stanisław Kruszewski, nastąpił tak wielki rozwój. Dociekliwi, młodzi dziennikarze z Gimnazjum, zapytali - ,,co jeszcze jest sukcesem?” Włodarz miasta bez wahania odparł - ,,Po 14 latach bycia burmistrzem mogę powiedzieć, że największym sukcesem jest to, że nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać. Pamiętam jak to było na początku. Teraz jest zupełnie inaczej. Nauczyliśmy się słuchać siebie nawzajem i działać dla wspólnego dobra. Poza tym, obiektem który mnie bardzo cieszy jest Wasze Gimnazjum”. Budynek powstał w miejscu, gdzie dawniej było wysypisko śmieci, a w późniejszym czasie, baraki." Nakładem 30 mln zł powstał obiekt, który ogłoszono ,,Budową Roku 2000"

Zmienia się otoczenie, budynki, władza, moda, kultura, ale najistotniejsze jest to, co w nas. Józefowianie nie raz już pokazali w praktyce, czym jest lokalny patriotyzm. Wspólnie stwórzmy portret miasta, który stanie się pięknym testamentem dla przyszłych pokoleń.

Jakub Bajtler


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI
Dnia 24 lutego chętni uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Józefowie wraz z nauczycielami pojechali do teatru Roma na musical pod tytułem „Nędznicy”

Musical ten został wyreżyserowany przez Wojciecha Kępczyńskiego i Sebastiana Gonciarza na podstawie powieści Victora Hugo. Wspaniałej muzyce, układom tanecznym a przede wszystkim śpiewom towarzyszyły niezwykłe efekty specjalne.

Najbardziej podobała mi się scena, przedstawiająca barykadę, kiedy Jean Valjean ratował życie Mariusa, a także moment, w którym mały chłopiec zostaje zastrzelony, pomagając pozostałym, rannym mężczyznom.

Musical „Nędznicy” pokazuje przemianę głównego bohatera i uczy nas, że każdy może się zmienić, tak jak Jean Valjean. Należy dodać, iż akcja rozgrywa się podczas Rewolucji Francuskiej.

Uważam wyjazd do Teatru Roma za bardzo udany. Musical dał mi dużo do myślenia i zachwycił wspaniałą choreografią.

Monika Adolska


MECZ PIŁKI WODNEJ
Dnia 21 lutego w Gimnazjum nr 1 w Józefowie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Jerzego Iwanowa Szajnowicza. Pani Dyrekor Jolanta Smuniewska powitała zgromadzonych uczniów i przybyłe władze naszego miasta.

Święto sportu odbyło się w Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji. Na początku odsłuchaliśmy hymny Polski i Grecji. Niewątpliwą atrakcją tego dnia był występ UKS-u Mazovi Synchro i pokazy pływania synchronicznego. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w meczu piłki wodnej oraz w wyławianiu „min” z dna basenu. Ta konkurencja miała uświadomić sens pracy Jerzego Iwanowa Szajnowicza.

Uważam, iż była to wspaniała forma ukazania sylwetki kandydata na patrona naszej szkoły.Kasia Palczewska

PRZED WYBORAMI

Dnia 27 lutego w auli odbyła się prezentacja kandydatów na patrona naszej szkoły. Franek Wiącek i Katarzyna Krzemińska przedstawili sylwetki następujących kandydatów: Jerzego Iwana - Szajnowicza, Eugeniusz Lokajskiego i Łączniczek Armii Krajowej. Podczas prezentacji oglądaliśmy również fragment filmu o Szajnowiczu.

Kasia Bakuła

NOWY ROZDZIAŁ W DZIEJACH SZKOŁY


Moment przełomowy w dziejach szkoły. To właśnie 1 marca, w auli, pod czujnym okiem komisji, odbyły się wybory patrona naszej szkoły.

Oto kandydaci:

Jerzy Iwanow-Szajnowicz, pół Rosjanin, pół Polak, który większość swojego życia spędził w Grecji, po tym, jak jego matka po raz drugi wyszła za mąż. Był on jednak świetnym agentem konspiracyjnym, który sabotował niemieckie samoloty, wysadzał okręty i działał w różnych innych tajnych organizacjach. Dwa razy uciekł z rąk Niemców, jednak w końcu złapali go i zabili, po zaledwie 32 latach krótkiego, ale jakże intensywnego życia.

Kolejnym kandydatem był Eugeniusz Lokajski, utalentowany sportowiec, (rekordzista Polski w rzucie oszczepem, mistrz w wielu innych dyscyplinach, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936r.), a także fotograf Powstania Warszawskiego. Zginął w gruzach domu przy ulicy Marszałkowskiej.

Następnym kandydatem były Łączniczki Armii Krajowej, kobiety, które niejednokrotnie ryzykując życie, przemierzały szeregi wroga po to, aby dostarczyć niezbędne informacje do naszych obozów. Były odważne, mądre i zdeterminowane. A co najważniejsze, działały na naszym terenie.

Wybory, jak już wspominałem, odbyły się 1 marca 2012 r. w auli Gimnazjum nr 1 na ul. Leśnej 39. Swój głos mogli oddać niemal wszyscy z tą szkołą związani, czyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz Przedstawiciele Rady Miasta.

Wasz nieustraszony reporter razem z klasą zszedł na głosowanie na 7 godzinie lekcyjnej. Dzień wcześniej wyświetlono nam prezentację, która jeszcze bardziej przybliżyła nam sylwetki kandydatów.

Łączniczki Armii Krajowej zostały uznane, zdecydowaną liczbą głosów, za godne kandydatki do objęcia patronatu nad naszym gimnazjum.


ZESTAWIENIE WYNIKÓW WYBORÓW:

  1. Łączniczki Armii Krajowej – 352 głosy

  2. Jerzy Iwanow Szajnowicz – 215 głosów

  3. Eugeniusz Lokajski – 133 głosy

Oddano 727 głosów

27 głosów nieważnych


Od tej pory, jak i w przyszłych latach nazwa naszej szkoły będzie brzmiała:

Gimnazjum nr 1 w Józefowie imienia Łączniczek AK
Krzysiek Żelazowski


DZIEŃ OTWARTYDnia 3 marca 2012 roku w Gimnazjum nr 1 w Józefowie odbył się Dzień Otwarty. Szkoła na tę uroczystość przygotowała wiele atrakcji edukacyjnych dla przyszłych uczniów naszego gimnazjum.

W tym dniu odbywały się ciekawe zajęcia prowadzone pod okiem nauczycieli, były również prezentowane wytwory pracy poszczególnych kół zainteresowań. W naszej szkole funkcjonuje ich bardzo dużo, oto one: matematyczne, misyjne, języka hiszpańskiego, młodego chemika, turystyczne, kultury wschodniej, języka niemieckiego, geograficzne, kultury antycznej, GLOBE, gry na gitarze, teatralne, fizyczne, historii współczesnej, Młodych Unistów, rękodzieła artystycznego, muzyczne, dziennikarskie, recytatorsko – retoryczne, plastyczne, ornitologiczne, informatyczne, filmowe, giełdowe, szekspirowskie, ekologiczne, SKS (łyżwiarstwo, rolki, pływanie, koszykówka, tenis stołowy, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, fitness, korfball, chirleaderki). Dzięki zajęciom pozalekcyjnym możemy się wszechstronnie rozwijać, pogłębiać swoje zainteresowania, pasje z konkretnych dziedzin nauki oraz miło i przyjemnie spędzać czas.

Szóstoklasiści, właśnie tego dnia, mieli okazję bliżej zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, mogli uzyskać informacje odnośnie funkcjonowania gimnazjum, uczestniczyć w zajęciach. Z przedmiotów ścisłych uczniowie wykonywali liczne doświadczenia, zadania praktyczne. Nauczyciele od wychowania fizycznego zorganizowali rozgrywki z siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej.

Zwiedzający byli zachwyceni organizacją i porządkiem jaki panuje w naszej szkole. Przyszli uczniowie podziwiali gimnazjum. Większość z nich z entuzjazmem wyraziła chęć nauki w niej.

Uważam, że Dzień Otwarty został zorganizowany wzorowo. W dużym stopniu jest to zasługa uczniów, którzy podjęli chęć współpracy w przygotowaniu tego dnia. Nauczyciele także wykonali ,,kawał dobrej roboty”, poświęcając swój czas oraz wkładając wiele serca i wysiłku.


Piotrek Pniewski

ZDANIEM UCZNIÓW…


Gimnazjum postrzegam jako miejsce, w którym mogę rozwijać swoje zainteresowania i uczyć się w doskonałych warunkach. W czasie lekcji mamy dostęp do pomocy naukowych i możemy korzystać z pomocy wykwalifikowanej Kadry Pedagogicznej. Uważam, że szkoła jest idealnym miejscem dla uczniów.

Kasia Palczewska


Szkoła, do której chodzę oferuje uczniom bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych. To dzięki nim możemy rozwijać swoje zainteresowania, kształcić odpowiednie umiejętności niezbędne w dalszej edukacji.

Tomek Gromadka


Szkoła jest dla nas drugim domem. Tu wychowujemy się, nabywamy wiedzę, przeżywamy wiele radosnych i wzruszających chwil. Uczestniczymy w akademiach okolicznościowych, konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych oraz dyskotekach szkolnych.

Kasia Bakuła i Mateusz Kania
REKOLEKCJE

W dniach 13 – 15 marca odbyły się w naszym kościele rekolekcje. Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniach z duchownymi z parafii.

Pierwszego dnia w auli o godz. 9.45 odbyło się spotkanie z młodzieżą, mające na celu uświadomić nam, jak ważną rolę odgrywa w życiu wytrwałość i przyjaźń. O godzinie 11.30 wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

Drugiego i trzeciego dnia także spotkaliśmy się w kościele o 11.30. We wtorek uczniowie przystąpili do sakramentu pojednania oraz wsłuchiwali się w niezwykle ciekawe opowiadania księży.

Celem tych rekolekcji było uświadomienie, nam młodym ludziom, że zło obecne jest na każdym kroku. Ksiądz powtarzał nam, iż życie jest darem i powinniśmy dbać o nie. Jestem przekonana, że opowieści księży przemówiły do nas. Powinniśmy być im bardzo wdzięczni, za niezwykłe, jakże ważne lekcje.

Kasia Palczewska

ŚWIĘTO MATEMATYKIDzień liczby π to święto, które obchodzone jest na całym świecie 14 marca. Data ta kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π ≈ 3.14. Święto liczby π wzięło swój początek w Ameryce, stąd inny, niż w Europie zapis daty.

Nauczyciele matematyki Gimnazjum nr 1 w Józefowie, wraz z całą społecznością uczniowską, postanowili uczcić to mało popularne u nas święto. Z tej okazji, 16 marca 2012 r. odbyło się w naszej szkole Święto Matematyki.

Najlepsi reprezentanci wszystkich klas mieli okazję zmierzyć się w konkursach „Rachmistrz” i „Moja ulubiona matematyka”. Dla wszystkich uczniów został zorganizowany turniej wiedzy o zastosowaniu matematyki, pod hasłem: „Matematyka wszędzie i trochę na wesoło”. Na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich, uczniowie mogli rozwiązywać ciekawe zadania z matematyki. Niektórzy nauczyli się bardzo długich, odkrytych wcześniej przez wybitnych matematyków, rozwinięć liczby π. Uczniowie wykonali też ciekawe prezentacje multimedialne oraz plakaty o faktach matematycznych i wybranych wybitnych matematykach, a także o liczbie π.

Impreza miała na celu integrację młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań matematyką.

Na wyróżnienie w konkursach zasłużyli:

- Rachmistrz: K.Abram kl.Ic, H.Ćwiek kl.Id, A.Rzyszkiewicz kl.Id, M.Stasiuk kl.IB, T.Janaszek kl.IIe, M.Jabłoński kl.IIf, K.Pawlik kl.IIb. J.Saczuk kl.IId, Z.Kępka kl.IIF, A.Cichosz kl.IIE;

- Moja ulubiona matematyka: M.Raczyńska kl.IIIc, M.Rudnicki kl.IIIe;

- najlepsza prezentacja multimedialna: M.Kulczycka kl.Ic;

- najlepszy plakat: D.Ciborowski kl.Ic, Z.Fedorowicz kl.Ic;

- najlepsza bryła geometryczna: klasa IIb i klasa IIg;

- Matematyka wszędzie i trochę na wesoło:

* na poziomie klas pierwszych – klasa Id;

* na poziomie klas drugich – klasa IIf;

* na poziomie klas trzecich – klasa IIIg;

- najdłuższe rozwinięcie liczby π: J.Gudaj kl.IIIf i P.Sabbagh kl.IIIf.

Mamy nadzieję, że Święto Matematyki stanie się kolejną, ciekawą tradycją w Gimnazjum nr 1, a w przyszłości warto je powiązać z urodzinami Alberta Einsteina i Wacława Sierpińskiego, które przypadają właśnie na 14 marca.

Agnieszka Anasiewicz

DZIEŃ KUCHNI EUROPEJSKIEJTradycyjnie 21 marca, już po raz dziewiąty odbył się w naszej szkole Dzień Kuchni Europejskiej. Właśnie tego dnia, w PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY uczniowie mieli okazję spróbować potraw z kuchni rosyjskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, brytyjskiej i francuskiej. Niesamowite scenografie stoisk bardzo zachęcały do zakupu dań, które były przygotowywane przez samych gimnazjalistów. Kilka tygodni wcześniej uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli przygotowali plakaty, zaproszenia i broszury promujące daną kuchnię. Zdobywali również przepisy kulinarne, poznając tym samym zwyczaje żywieniowe innych narodów

Wszystkie podejmowane działania widzimy, że miały charakter edukacyjny. Motywują młodych ludzi do nauki języków obcych, do pogłębienia wiedzy, zapoznawania się z kulturami innych narodów.

Tegoroczny Dzień Kuchni Europejskiej był dniem radości oraz dobrej na pewno niezapomnianej zabawy. Następny taki dzień w naszej szkole dopiero za rok.


MIĘDZYNARODOWA RESTAURACJARedakcja

DEMOKRACJA W GIMNAZJUM NR 1


,,Szkoła demokracji” - przewodni temat marcowej debaty józefowskiego gimnazjum, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja. Prowadzącymi byli gimnazjaliści z klasy III b - Jakub Bajtler i Barbara Kwacz. Czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem debaty.

Na samym początku wszyscy zebrani zostali zapoznani z definicją „demokracji” ze Słownika Języka Polskiego. Następnie pojawiły się pytania dotyczące oceny działań i przejawów demokracji w gimnazjum. Uczniowie chętnie zabierali głos, wypowiadali się o przejawach demokracji w szkole, o działaniach Samorządu Uczniowskiego, zwrócili uwagę na to, że w szkole najważniejsza jest współpraca z Kadrą Pedagogiczną, rodzicami i członkami Rady Miasta. Pani Marzena Majsterek w swojej wypowiedzi podkreśliła, że wszyscy razem uczymy się demokracji. Może ona mieć swoje słabsze i lepsze strony. Padło również pytanie związane z funkcjonowaniem Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Uczniowie wysunęli propozycję, aby kandydaci na Przewodniczących Samorządu Uczniowskiego byli wybierani przez społeczność szkolną, a nie sami kandydowali. Podczas rozmowy ukazali również rolę nauczyciela w samorządzie jako przewodnika, który pomaga i zawsze wspiera.

W gimnazjum można zauważyć przejawy demokracji, np. poprzez wybory do samorządu klasowego i szkolnego. W ostatnim czasie odbyły się również wybory patrona szkoły, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna, rodzice i przedstawiciele Rady Miasta Józefowa. Głosowały nawet te osoby, które były na ,,Białej Szkole”. Uczniowie stwierdzili, że wybór patrona był konieczny. Uważają, że każdy dobrze zapoznał się z sylwetkami kandydatów (J.W Szajnowicza, E. Lokajskiego oraz Łączniczek AK). W szkole oraz na terenie miasta były podejmowane liczne działania, ukazujące ich osobowości, niezwykłą odwagę, a także przywiązanie do ojczyzny. Do tych działań można zaliczyć m.in. rajd rolkowy śladami Łączniczek AK, zgadywankę terenową o Eugeniuszu Lokajskim, mecz piłki wodnej.

Reasumując wypowiedzi uczniów, można stwierdzić, że w Gimnazjum nr 1 demokracja funkcjonuje dobrze.

Redakcja


Człowiek jest tyle wart, ile daje innym”


Bardzo często zastanawiamy się nad celem naszego życia. Zadajemy sobie pytanie, którą drogę wybrać, by jak najlepiej przeżyć wędrówkę. I wtedy nasuwa się kolejne pytanie:

Czy moje życie ma sens? Czy ja jestem czegoś wart?

Jan Paweł II powiedział kiedyś:

„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.

Czy ja daję coś z siebie? Czy ludzie mogą na mnie polegać?

Jest wiele osób, które całkowicie oddały się innym. Należy do nich między innymi Janusz Korczak, który założył i prowadził sierociniec dla dzieci żydowskich w Warszawie. Starał się uczyć zasad dobra, piękna i wolności. Ale tak naprawdę nie to było najpiękniejsze w jego życiu. Kiedy w 1942 r. jego wychowankowie zostali wywiezieni z getta warszawskiego, on dobrowolnie im towarzyszył. Do końca życia był przy nich. Wszyscy zginęli w obozie koncentracyjnym.

Ks. Jan Twardowski, jako wikariusz uczył w szkole dla „dzieci specjalnej troski” w Żbikowie. W kontaktach z dziećmi był zawsze uprzejmy, mówił do nich z miłością i dziecięcą prostotą by mogły wszystko zrozumieć. Uczył o przyjaźni, obronie słabszych. Pokazał im, jaki piękny jest świat, który nas otacza, jaką cudowną przyrodę stworzył Pan Bóg.

Dzieci także wiele go nauczyły: prostoty i jasności słów, a także dostrzegania nawet najmniejszych szczegółów.

Jest bardzo dużo osób, które pracują w wolontariacie, w Domu Dziecka lub ognisku wychowawczym. Młodzi ludzie również mogą pomagać innym. Wokół nas jest wiele potrzebujących. To od naszego serca, naszych dobrych chęci zależy, ile będziemy mogli z siebie dać. Dopiero wtedy, kiedy wyciągniemy do kogoś pomocną dłoń, zatroszczymy się, to tak naprawdę odkryjemy jakiś sens, zobaczymy, że jesteśmy czegoś naprawdę warci.Monika Adolska

Humor


Na lekcji języka polskiego nauczyciel pyta:
- Czym będzie wyraz „chętnie” w zdaniu - Uczniowie chętnie wracają do szkoły po wakacjach?
Zgłasza się Jasiu:
- Kłamstwem, Panie profesorze.


- Jak brzmi liczba mnoga od rzeczownika niedziela?
- Wakacje, proszę pani!


Na lekcji matematyki nauczyciel rozwiązuje równanie z jedną niewiadomą. Zapisuje niemal całą tablicę, a na koniec odwraca się do dzieci i mówi:
- No i co? Teraz już wiemy, że "x" równa się zero.
- To straszne - załamuje ręce Zosia. Tyle liczenia na nic!


Na lekcji biologii pani pyta uczniów:
- Proszę wymienić pięć drapieżników.
- Jeden lew i cztery tygrysy.


- Halo sąsiedzie! Czy pan już zrobił swojemu synowi zadanie z matematyki?
- Tak, przed chwilą.
- A da pan spisać?


TO JUŻ KONIEC 12 NR ,,KROPKI”

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO LEKTURY


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconNowy Sącz: Organizację wycieczki do Rzymu dla pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, współfinansowanej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconSprawozdanie z wycieczki w ramach projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" napisane przez Klaudię Zawrotniak ucz kl. V szkoły Podstawowej w Wykrotach

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły icon1. Rozdział I nazwa szkoły str. 3 Rozdział II cele I zadania szkoły str

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconNa rozwój przedsiębiorczości w projekcie „Nowy rozdział”

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconRozdział XV nowy impuls apostolski (1944 – 1946)

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconRozdział I nazwa Szkoły, typ Szkoły, organ prowadzący

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły icon"nowy rozdział w relacjach ue ukraina w świetle umowy stowarzyszeniowej"

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconSprawozdanie z wycieczki

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconSprawozdanie z wycieczki

Sprawozdanie z wycieczki Nowy rozdział w dziejach szkoły iconSprawozdanie z wycieczki

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom