Scenariusz widowiska historycznego
Pobierz 16.04 Kb.
NazwaScenariusz widowiska historycznego
Data konwersji25.11.2012
Rozmiar16.04 Kb.
TypDokumentacja

Piosenki komunistyczne

SCENARIUSZ WIDOWISKA HISTORYCZNEGO

LEKTOR:

Zamglona ulica przed budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Scena rozgrywa się na skrzyżowaniu ulicy Władysława Reymonta z ulicą Stefana Żeromskiego. Na ulicy normalny ruch, ludzie omijają patrol UBW i MO idący środkiem ulicy. Milicjant bierze jabłko od kobiety je sprzedającej i idzie dalej.

Na rogu ulicy przy publiczności stoi mężczyzna z kobietą i dwoje dzieci (rozmawiają i mają bagaże). Do patrolu MO podchodzi mężczyzna. Zna milicjantów. Widać wyraźnie, że jest to konfident. Rozmawiają, wskazuje na parę z dziećmi. Dostaje papierosy i odchodzi. Patrol skrzykuje jeszcze strażnika, podbiegają do mężczyzny, odciągają kobietę i dzieci.


Strażnik 1: NA KOLANA PAŃCZYKU ! Strażnik 2: SWOŁOCZ, SANACJI CHCESZ?!

Strażnik 1: TO TY JESTEŚ „BETON”?, NA KOLANA SWOŁOCZ!


Zatrzymany skiną głową twierdząco

Przeszukują mężczyznę, lecz nic nie znajdują ( jeśli będzie samochód zabierają mężczyznę samochodem). Prowadzą zatrzymanego do bramy budynku UB (prowadzi go dwóch milicjantów). Krępują ręce zatrzymanego drutem kolczastym (przygotować rekwizyt z aluminium), zabierają też dwie osoby z tłumu - jednego handlującego cebulą oraz jednego gapia, który się przyglądał.


LEKTOR - przeniesienie akcji o cztery dni oraz geneza decyzji ‘Jeża’ o odbiciu kolegów.

Normalny ruch na ulicy. Ludzie przechodzą, w tle słychać muzykę taneczną- odbywa się zabawa (narożnik, druga brama lub teren parku). Wychodzi pijany żołnierz. Przy strażnikach przechodzi dwóch mężczyzn, przyglądają się (odchodząc rysują coś ołówkiem) wzbudza to podejrzenie strażników.

Strażnik 1: HEJ, WY TAM!

Strażnik 2: STÓJ!


Mężczyźni najpierw pośpiesznie odchodzą w stronę ulicy Sądowej, zaś po komendzie „stój” uciekają. Ludzie na ulicy reagują paniką. Z za rogu ulicy wychodzą dwaj milicjanci. Widać, że się denerwują, prowadzą zatrzymanego. Dochodzą do wartownika nr.2 (bliżej ulicy Żeromskiego).Utwór z filmu „HUBAL”
Strażnik: STÓJ! KTO? Milicjant: SWOI. MILICJA Z CHORZEL. Strażnik: CZEGO? Milicjant: (hasło) WARSZAWA Strażnik: LEŚNA. KTO TO? KOGO WLECZECIE? Milicjant: PANICZ JAKIŚ Z PRZED WOJNY. KOMISARZA REFORMY ROLNEJ PO DUPIE BATEM LAŁ. DO PRZASNYSZA MA JECHAĆ. -Strażnik: WCHODZIĆ!

Wychodzi oficer. Mundur polski, język rosyjski, lekko wcięty.

Oficer: KTO WY? Milicjant: WIĘŹNIA DO ARESZTU MAMY. Oficer: ETO KTO SZPION? BURŻUJ? DAWAJ JEWO W TIURMU, A WY PASZLI WON MORNO SPIRIT POPIĆ (wolno odchodzi bierze więźnia za kołnierz) SWOŁOĆ!

Widać co się dzieje, więzień rzuca się na oficera - szamotanina, dwaj eskortujący żołnierze rzucają się na strażnika i odskakują w stroną ulicy Sądowej. Z ulicy Sądowej wybiegają dwie grupy partyzantów. Dochodzi do strzelaniny. Dobiegają kolejni milicjanci z podwórka (dwóch ginie i są ściągani za bramę). Milicjanci wycofują się za bramę (padają- strzelanina). Partyzanci niosą rannego „Betona”. Wycofują się. Za nimi UB, MO i żołnierze rosyjscy (nadbiegają z rejonu drugiej bramy) - w dalszym ciągu trwa strzelanina. W czasie ucieczki zostaje otoczony Jerzy Mandyć - pada martwy (popełnia samobójstwo). Zatrzymują jednego partyzanta wycofującego się. Żołnierze ciągną jego ciało za kołnierz w stroną bramy.

LEKTOR: Powrót do sceny pierwszej (osoba z tłumu, podstawiony aktor z rodziną) konfident pokazuje palcem na mężczyznę, trzech milicjantów i żołnierzy Urzędu Bezpieczeństwa wyciągają go z tłumu - (lament rodziny). Ciągną go do budynku UB.

LEKTOR PODZIEKOWANIA

APEL POLEGŁYCH

Czyta MARCIN DOMINIAK

Polegli żołnierze walczący o powstanie ojczyzny w latach 1914-1918 -STAŃCIE DO APELU!

Polegli żołnierze ruchu wyzwolenia w roku 1918 i wojny w 1920 roku

-STAŃCIE DO APELU!

Żołnierze września 1939 i oddziałów partyzanckich poległych w lasach za wolność ojczyzny

-STAŃCIE DO APELU!

Żołnierze Wyklęci polegli w walce o wolną Polskę w latach 1945-1956

Bezimienni i nieznani, którzy ukochali ojczyznę nad życie własne

-CHWAŁA BOHATEROM!
Utwory:

- „Śpij kolego” (bez komendy)

- Hymn Państwowy (bez komendy)

-Zapalenie zniczy w bramie wjazdowej PUBP


Pomysłodawcami niniejszego scenariusza są, Zbigniew Ruszkowski i Łukasz Piotrowski, i jako taki stanowi własność Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz widowiska historycznego zjazd gnieźnieński

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz widowiska – Wigilijny Dzień

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz widowiska poetyckiego „BYĆ człowiekiem”

Scenariusz widowiska historycznego iconM irosława Bigaj scenariusz widowiska religijno-patriotycznego

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz widowiska artystycznego Opracowany przez Annę Grzywacz

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz widowiska słowno – muzycznego przygotowanego na pierwszą rocznice śmierci Jana Pawła II

Scenariusz widowiska historycznego iconPrzesyłam scenariusz widowiska poetycko- muzycznego, które zostało zaprezentowane podczas VII przeworskiego Forum Wychowawczego w styczniu 2007 r. Załączam

Scenariusz widowiska historycznego iconScenariusz zajęĆ koła historycznego czas

Scenariusz widowiska historycznego iconSprawozdanie z lektury, filmu, audycji, widowiska teatralnego, ze szczególnym uwzględnieniem części informacyjnej

Scenariusz widowiska historycznego iconKonkursu historycznego

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom