Urządzenia zewnętrzne
Pobierz 8.01 Kb.
NazwaUrządzenia zewnętrzne
Data konwersji26.11.2012
Rozmiar8.01 Kb.
TypDokumentacja
Temat: Urządzenia zewnętrzne (wejścia i wyjścia)


Urządzenia zewnętrzne umożliwiają komunikację pomiędzy użytkownikiem a komputerem.

Istnieją dwie grupy urządzeń zewnętrznych:

 • wejściowe, za pomocą których użytkownik wprowadza informacje do komputera,

 • wyjściowe, przez które przekazuje użytkownikowi rezultaty swojej pracy.


Urządzenia wejścia:

Klawiatura – podstawowe urządzenie służące do porozumiewania się użytkownika z komputerem. Za jej pomocą możemy wprowadzać do komputera dowolne teksty, polecenia i dane. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Mysz – podobnie jak klawiatura, umożliwia wydawanie komputerowi poleceń, lecz za jej pomocą robimy to znacznie szybciej. Wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie. Rodzaje myszy: mechaniczna i optyczna.

Skaner – pozwala przenosić obrazy i dokumenty z kartki papieru do pamięci komputera. Jakość pracy skanera zależy przede wszystkim od jego rozdzielczości, czyli liczby punktów, na które może podzielić rysunek oraz liczby barw rozpoznawalnych podczas skanowania.

Urządzenia wyjścia:

Monitor – służy do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera. Obecnie najczęściej wykorzystuje się monitory o przekątnej od 15 do 21 cali.

Podział:

Monitor CRT - Przypomina zasadą działania i po części wyglądem telewizor. Głównym elementem monitora CRT jest kineskop.

Monitor LCD - inaczej panel ciekłokrystaliczny. Jest znacznie bardziej płaski od monitorów CRT. Zasada generowania obrazu jest odmienna niż w monitorach CRT.

Drukarka – przenosi obraz z pamięci komputera na kartkę papieru. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym.

Podstawowe rodzaje drukarek:

Drukarka igłowa – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.

Drukarka atramentowa – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparawanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, karmazynowy (ang. magenta), żółty i czarny (model CMYK).

Drukarka laserowa – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa.

Inne rodzaje drukarek:

 • Dalekopis

 • Drukarka głowicowa

 • Drukarka iskrowa

 • Drukarka rozetkowa

 • Drukarka stałoatramentowa

 • Drukarka sublimacyjna

 • Drukarka termiczna

 • Drukarka termotransferowa

 • Drukarka wierszowa

Głośniki i słuchawki – wraz z kartą dźwiękową, pozwolą Ci odtwarzać z komputera dźwięk.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Urządzenia zewnętrzne iconUrządzenia zewnętrzne komputera (peryferyjne): jednostka centralna

Urządzenia zewnętrzne iconUrządzenia zewnętrzne (peryferia) dzielą się na dwa rodzaje

Urządzenia zewnętrzne iconUrządzenia zewnętrzne (peryferia) dzielą się na dwa rodzaje

Urządzenia zewnętrzne iconKlasa: studia Czas trwania: 90 minut Temat: Budowa komputera I urządzenia zewnętrzne (peryferyjne)

Urządzenia zewnętrzne iconUrządzenia nas to efektywne kosztowo rozwiązania umożliwiające użytkownikom domowym I małym firmom przechowywanie dużych ilości danych. Urządzenia Readynas są

Urządzenia zewnętrzne iconRom (ang.) rodzaj pam op urzadzenia elektronicznego, w szczególnosci komp Zaw ona stałe dane potrzebne w pracy urzadzenia np procedury startowe komp czy

Urządzenia zewnętrzne iconDźwięk I urządzenia audio Dźwięki I urządzenia audio umożliwiają

Urządzenia zewnętrzne iconUcho zewnętrzne

Urządzenia zewnętrzne iconIi tarcie zewnętrzne

Urządzenia zewnętrzne iconProcesy zewnętrzne

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom