Higiena pracy I wypoczynku ucznia
Pobierz 10.17 Kb.
NazwaHigiena pracy I wypoczynku ucznia
Data konwersji27.11.2012
Rozmiar10.17 Kb.
TypDokumentacja
Beata Kłysińska


HIGIENA PRACY I WYPOCZYNKU UCZNIAPomieszczenia przeznaczone dla dzieci powinny spełniać określone standardy, jest to bardzo ważne dla ich właściwego rozwoju i stanu zdrowotnego. W dążeniu do poprawy higieny życia młodych pokoleń szczególną uwagę poświęca się obecnie rodzinie i szkole. Rodzina powinna przyzwyczaić uczniów do dbania o higienę osobistą, nauczyć rozkładać swoje siły i racjonalnie gospodarować czasem przez umiejętne łączenie pracy z odpoczynkiem. W tych działaniach rodzinę powinna wspierać szkoła.

Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie przygotowanie miejsca pracy i odpoczynku uczniów. Pomieszczenia szkolne należy wyposażyć w wentylację grawitacyjną. Okna powinny mieć konstrukcję umożliwiającą łatwe ich otwieranie w celu wietrzenia pomieszczenia. Wietrzenie powinno odbywać się na każdej przerwie oraz w czasie lekcji w zależności od warunków atmosferycznych.

Instalacja grzewcza budynku musi w sezonie grzewczym zapewnić następującą temperaturę pomieszczeń: sale lekcyjne + 20 C, szatnie, korytarze, klatki schodowe, sale gimnastyczne - + 18 C, rozbieralnie i natryski + 25 C.

Pomieszczenia budynku szkolnego nie mogą być narażone na przenikanie nadmiernego hałasu i drgań ze strony otoczenia. Można to osiągnąć poprzez budowę szerokich załamanych korytarzy, używanie dźwiękochłonnych materiałów budowlanych, instalowanie szczelnych okien i drzwi. Zewnętrzną ochronę budynków mogą stanowić pasy zieleni lub ekrany akustyczne.

Bardzo ważne jest dostosowanie odpowiedniego oświetlenia w klasach lekcyjnych oraz w domu podczas nauki dziecka. Powinno mieć ono odpowiednie natężenie, zachowywać odpowiedni kontrast, jaskrawość oraz zapobiegać występowaniu olśnień. Jeżeli oświetlenie jest niewłaściwe, widzi się gorzej i szybciej dochodzi do zmęczenia. Mogą występować bóle oczu i głowy. Wzrok człowieka przystosowany jest do światła naturalnego, dlatego należy dbać , aby dochodziło go do pomieszczeń jak najwięcej. Właściwy stosunek powierzchni okien do podłogi to 1 : 8. Okna należy wyposażyć w żaluzje lub zasłony, niekorzystne jest stosowanie firanek i dużych roślin zielonych.

Stanowisko pracy dziecka musi być dostosowane do jego wzrostu. Stoliki i krzesła należy dobrać tak , aby:

  • podeszwy stóp na całej długości dotykały podłogi,

  • między udami a płytą stołu zachowany był prześwit umożliwiający swobodne poruszanie nogami,

  • wysokość stołu dobieramy tak, aby płyta stołu, jeżeli ramiona są opuszczone, znajdowała się na poziomie łokci,

  • oparcie krzesła powinno podpierać plecy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, nie dochodząc do łopatek.

Istotne znaczenie ma też właściwe przygotowanie planu zajęć tak, aby równomiernie rozłożyć obciążenie uczniów. Lekcje powinny rozpoczynać się zawsze o tej samej porze ok. godz. 8. Zajęcia należy rozłożyć tak, aby została zachowana zasada stopniowania trudności (łatwe, trudne, łatwe). Zajęcia sprawiające uczniom szczególną trudność są rozłożone na wszystkie dni tygodnia. Zajęcia ruchowe nie powinny być umieszczane na pierwszych godzinach lekcyjnych, nie należy ich też łączyć np.: po dwie jednego dnia. Szkoła musi być przede wszystkim czysta i nowoczesna. Na tyle czysta, by skłaniać do zachowania czystości i na tyle nowoczesna, by przy niewielkim wysiłku można było czystość zaprowadzić.

Bardzo ważne są też warunki wypoczynku ucznia tak, aby przyniósł on regenerację sił i dobre samopoczucie. Istotnym środowiskiem wychowawczym w przygotowaniu dzieci do racjonalnego spędzenia czasu wolnego jest rodzina. Ogólna kultura domu rodzinnego i charakter spędzania czasu wolnego przez rodziców wpływa na kształtowanie się zainteresowań, ulubionych form zajęć i rozrywki dzieci. Życie rodzinne powoduje, że jego członkowie kształtują przyzwyczajenia, nawyki, zainteresowania, budzą nowe potrzeby i aspiracje. Prawidłowo stawiane wymagania wytyczają dziecku drogę postępowania, stanowią istotny element organizacji życia. Rodzina wpływa na wzbogacenie form wypoczynku przez tworzenie dostępu do atrakcyjnych zajęć, przedmiotów, możliwości zabawy z rówieśnikami oraz powinna zwrócić uwagę dziecka na szansę interesującego wykorzystania godzin wolnych.
Bardzo ważnym elementem wypoczynku jest sen. Jego długość jest sprawą indywidualną człowieka, jednak u dzieci powinien być dłuższy niż 8 godzin. Każde dziecko powinno sypiać we własnym łóżku, co zmniejsza możliwość szerzenia się chorób zakaźnych i pasożytniczych. Pozwala na przyjmowanie swobodnej pozycji ciała, co ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu ruchu. Posłanie powinno być dość twarde i równe , z niewielką płaską poduszką, zapobiega to zaburzeniom układu ruchu i bólom pleców. Pościel powinna być wykonana z materiałów nie wywołujących reakcji alergicznych. Łóżko ustawiamy w miejscu izolowanym od hałasu i światła, z dala od grzejników i okna. Należy dbać o regularne układanie się do snu, codziennie o tej samej porze i odpowiednio wcześnie, w zależności od wieku od 20 do 22. Pomieszczenie sypialne powinno być dobrze wywietrzone, a temperatura powietrza nie może przekraczać 20 C. Bardzo ważne jest też wstawanie rano zaraz po obudzeniu. Ponowna drzemka, pozostanie w łóżku w stanie ,,zawieszenia” pomiędzy snem a czuwaniem utrudnia funkcjonowanie zegara biologicznego i powoduje uczucie niewyspania i zmęczenia.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconZadań podanych w „Karcie pracy ucznia” I sporządzenie notatek, rozdaje uczniom przygotowane„Karty pracy ucznia” z poleceniem przeczytania

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconBezpieczeństwo I higiena pracy to stan warunków pracy (można je zmieniać), organizacji pracy (można ją zmieniać), zachowań pracowników (można je kształtować)

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconBezpieczeństwo I higiena pracy

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconHigiena pracy umysłowej

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconBezpieczeństwo I higiena pracy

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconErgonomia, higiena I bezpieczeństwo pracy

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconBezpieczeństwo I higiena pracy z komputerem

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconKarta kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku I. Informacje organizatora o wypoczynku

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconII. bezpieczeństwo I higiena pracy. Podstawowe pojęcia

Higiena pracy I wypoczynku ucznia iconPojęcia związane z bezpieczeństwem I higieną pracy, ochroną

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom