Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji




Pobierz 12.18 Kb.
NazwaScenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji
Data konwersji09.09.2012
Rozmiar12.18 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz lekcji wychowawczej.


Temat lekcji : Mój wpływ na opinię i zachowanie klasy.


Cele ogólne : Uświadomienie uczniów, że żyją w zespole i wspólnie pracują na

opinię swojej klasy. Ponoszą też zbiorową odpowiedzialność za

zachowanie grupy.


Cele operacyjne :

  • Uczeń charakteryzuje negatywne zachowanie klasy.

  • Dostrzega swój wpływ na opinię o klasie.

  • Określa swoje zachowanie na tle zespołu klasowego.

  • Uzasadnia wpływ negatywnego zachowania na przebieg zajęć.

  • Rozumie, że bierność i akceptacja w przypadku złych zachowań jest również postawą negatywną.

  • Wie, że złe zachowania należy eliminować.


Pomoce dydaktyczne : zeszyt uwag, uwagi w dzienniku.


Metody : pogadanka, praca w zespołach.


Przebieg lekcji.

  1. Powitanie zapoznanie z tematem.

  2. Wstęp – poinformowanie uczniów o skargach nauczycieli na zachowanie uczniów klasy II d podczas zajęć :

    1. przeszkadzanie w prowadzeniu zajęć,

    2. brak zaangażowania w tok lekcji,

    3. nie odrobienie zajęć domowych.

  3. Analiza zeszytu uwag – zapoznanie uczniów z zestawieniem. Zwrócenie uwagi na ilość uwag związanych z przeszkadzaniem w zajęciach.

  4. Podział uczniów na 5 zespołów i przydział zadań :

- I zespół ; przygotować krótką charakterystykę zespołu klasowego

pod kątem zachowania na zajęciach,

  • II zespół ; opracować listę uczniów najbardziej przeszkadzających,

  • III zespół ; opisać krótko jak prawidłowo powinni zachowywać się uczniowie,

  • IV zespół ; typuje ze swojej grupy przedstawiciela, który omawia budowę komórki roślinnej a więc przyjmuje na siebie rolę nauczyciela, pozostali członkowie grupy mają za zadanie usilnie mu w tym przeszkadzać,

  • V zespół ; typuje przedstawiciela, który opowiada o swoich zainteresowaniach, grupa ma za zadanie słuchać, zadawać pytania, okazywać zainteresowanie,

  1. Prezentacje pracy zespołów, wyciągnięci wniosków.

5.1. Wypowiedzi uczniów na temat przygotowanej charakterystyki.

Odpowiedź na pytania - Czy charakterystyka jest obiektywna ? Czy

zachowanie klasy musi ulec zmianie ? Głosowanie nad treścią pytań

przez podniesieni ręki.

Wniosek : uczniowie klasy II d muszą popracować nad swoim

zachowaniem na zajęciach.

5.2. Podanie listy osób przeszkadzających.

Wniosek : klasa nie zgadza się aby kilkoro uczniów rzutowało na opinię

całej klasy.

5.3. Po prezentacji prawidłowo zachowującej się klasy wyostrzają się

zachowania negatywne klasy II d.

Wniosek : konieczne zamiany w zachowaniu (aktywność, skupiona

uwaga, wykonywanie poleceń).

5.4. Uczeń – nauczyciel mówi o swoich odczuciach. Członkowie grupy

usiłują przedstawić budowę komórki.

Wniosek : uczeń – nauczyciel czuł się lekceważony, był poirytowany,

zdenerwowany. Członkowie grupy nie opanowali budowy komórki.

Jeśli uczniowie przeszkadzają lekcja przebiega w niemiłej atmosferze

i nie przynosi oczekiwanych efektów.

5.5. Uczeń – nauczyciel określa swoje odczucia jako pozytywne.

Członkowie grupy bez trudu omawiają zainteresowania swojego kolegi.

Wniosek: jeżeli uczniowie właściwie zachowują się na lekcjach, zajęcia

są przyjemne i przynoszą efekty w postaci konkretnej wiedzy.

  1. Podsumowanie zajęć: największe konsekwencje swojego zachowania ponoszą sami uczniowie .

  2. Zadania dla uczniów: podejmują tygodniową próbę idealnego zachowania na zajęciach i obiektywną ocenę atmosfery panującej na lekcjach oraz zdobytej wiedzy.



Nauczycielka przyrody i biologii

w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi

Longina Pietrzak

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej temat lekcji: Dlaczego ważna jest tolerancja?

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconTemat: „Prąd ma głos” Scenariusz lekcji wychowawczej cele lekcji

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz zajęć z lekcji wychowawczej Temat

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej lub lekcji wiedzy o kulturze Opracowała Żaneta Cypel

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconTemat: katyń 70-ta rocznica zbrodni scenariusz lekcji wychowawczej

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej Temat: Konstytucja a prawa człowieka

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej Temat: Poszanowanie praw człowieka

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej temat: Jak radzić sobie ze stresem? Cel

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej temat: Niepełnosprawni – czy naprawdę inni? Cele ogólne

Scenariusz lekcji wychowawczej. Temat lekcji iconScenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum Temat: Rozmawiamy o ważnych wartościach: miłości I przyjaźni

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom