Czy glin jest zdrowy?
Pobierz 14.18 Kb.
NazwaCzy glin jest zdrowy?
Data konwersji09.12.2012
Rozmiar14.18 Kb.
TypDokumentacja
Czy glin jest zdrowy?


Glin jest jednym z pierwiastków układu okresowego. Jego symbol, Al pochodzi od nazwy łacińskiej Aluminium. Jest on trzecim z kolei pierwiastkiem szeroko występującym na Ziemi. Stanowi ok 7,8% masy skorupy ziemskiej, występuje głównie w postaci glinokrzemianów i wchodzi w skład większości skał i minerałów.

Sole i tlenki glinu znane są już od starożytności. Uwodniony siarczan tego pierwiastka zwany ałunem, był używany jako środek antyseptyczny i antybakteryjny już przez starożytnych Greków. Ałun służył starożytnym Grekom jako preparat do tamowania krwawienia, który jednocześnie przyspieszał gojenie się ran. Niedawno używany był również jako tzw. „kamyk po goleniudo tamowania drobnych krwawień z ranek po zacięciach przy goleniu. Dziś ałun wykorzystywany jest do produkcji nawozów potasowych, w przemyśle chemicznym, papierniczym, farbiarskim, w farmacji i kosmetyce.

Glin jest srebrzystobiałym metalem, miękkim, lekkim i odpornym na korozję. Dzięki tym cechom wykorzystywany jest do wyrobu wielu produktów, od puszek do napojów do części statków kosmicznych. Aluminium jest wykorzystywane w produkcji elementów paliwowych oraz konstrukcyjnych rdzeni reaktorów jądrowych.

Sproszkowany glin używany jest w hutnictwie do otrzymywania metali z ich tlenków. Stosowana w tym procesie mieszanina glinu oraz tlenków metali jest znana pod nazwą termit. Termitu używa się do produkcji materiałów wybuchowych, do spawania rur i szyn kolejowych oraz w przemyśle rakietowym.

Glin stosowany jest również w przemyśle spożywczym, jako barwnik metaliczny, używany głównie przy srebrnych dekoracjach ciast i tortów.

Do niedawna sądzono, że glin jest metalem nietoksycznym i powoduje zmiany chorobowe tylko w specyficznych warunkach. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku powiązano te zmiany chorobowe z kwaśnym środowiskiem. Zwrócono uwagę na wpływ kwaśnych deszczy na uwalnianie się glinu z gleby i skał. Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne, o pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. Zawierają one kwasy wytworzone w reakcji wody zawartej w chmurze deszczowej z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych. To właśnie środowisko kwaśne tych deszczy, może powodować uwalnianie się glinu z gleby, a także dostawanie się glinu do roślin, które na niej rosną.

Kiedy powiązano uwalnianie się glinu z kwaśnym środowiskiem Parlament Europejski uznał, że dodawanie aluminium do pożywienia powinno być zakazane, powstało również wtedy podejrzenie, że glin ma związek z chorobą Alzheimera. Z tego powodu w Polsce już w latach osiemdziesiątych XX wieku systematycznie wycofywano z użytku naczynia aluminiowe. Ale jak wiadomo, nie zostały one wycofane i po dziś dzień są w użytku. W przemyśle spożywczym używane są nie tylko naczynia aluminiowe, ale również folie do pakowania żywności, czy puszki.

Tak więc zawartość glinu w produktach spożywczych zależy od naturalnej zawartości glinu w tkankach roślinnych, głównie owocach i warzywach rosnących na glebie bogatej w glin. Duże stężenie glinu zawierają również naturalne przyprawy, np. majeranek (500-1000 mg Al/kg), czy pieprz czarny (48-237 mg Al/kg), ale najwyższe stężenie tego metalu występuje w czarnych herbatach. Suche liście herbaty mogą zawierać do 30 000 mg Al/kg, zaś sam napar powyżej 10 mg Al/kg.

Źródłami tego metalu w produktach spożywczych są również dodatki stosowane w żywności w celu przedłużenia trwałości czy polepszenia walorów smakowych. Jednym z czynników wpływających na stężenie glinu w żywności jest sposób jej przechowywania i przygotowywania. Jednak najważniejszymi źródłami glinu są naczynia aluminiowe i folie spożywcze.

Tak więc na sumę glinu w przygotowywanych produktach wpływają: stopień zużycia naczyń, czas kontaktu z nimi oraz skład i odczyn potraw. Tu chodzi głównie o odczyn kwaśny potraw, który powoduje szybsze przedostawanie się glinu z opakowań do pożywienia. Dlatego nie powinno się używać naczyń aluminiowych do przetrzymywania kwaśnych potraw, jak zupa ogórkowa, czy kiszona kapusta. Cytryna dodawana często do herbaty również uwalnia z niej glin, a herbata z cytryna przygotowywana w aluminiowym kubku ma jeszcze większą zawartość glinu.

Glin jest również często wykorzystywanym składnikiem leków stosowanych przeciw biegunce, przy nadkwasocie, chorobie wrzodowej czy jako środek przeciwwymiotny oraz przeciwbólowy. Kolejnym istotnym źródłem glinu może być woda wodociągowa, zwłaszcza w rejonie kwaśnych skał i gleb.

Od dawna rozważany jest fakt, czy przyczyną choroby Alzheimera nie jest właśnie glin pochodzący z wody lub aluminiowych przedmiotów codziennego użytku, który kumuluje się w tkankach mózgu. Przypuszczenia te są wciąż przedmiotem badań. Wiadomo na pewno, że glin jest całkowicie asymilowany przez wątrobę i nie wydalany na zewnątrz, ale nie wykazuje przy tym cech toksycznych. Z tego powodu zalicza się go do metali obojętnych i jest dopuszczany do użytku w gastronomii.

Jednak w przypadku termicznej obróbki żywności, w bezpośrednim kontakcie z wodą, glin wykazuje wysoką rozpuszczalność i przenika do pożywienia. Nadmiar glinu obciąża wątrobę, a przyjmowanie dużych dawek tego pierwiastka, zwłaszcza w okresie dzieciństwa, skutkuje upośledzeniem funkcji i pracy wątroby w latach późniejszych.

Glin również łatwo asymiluje się ze związkami wapnia, należy więc ograniczać jego spożycie w okresie wzrostu i rozwoju układu kostnego. Nie jest również wskazane, aby spożywały go osoby w trakcie leczenia złamań.

Podsumowując, glin jest pierwiastkiem, szeroko wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Szeroką gamą przedmiotów glinowych, są naczynia, puszki i folie bezpośrednio łączące się z pożywieniem. Z przedmiotów tych podczas gotowania, lub przechowywania żywności jony glinu uwalniają się, a kwaśne środowisko dodatkowo zwiększa ilość uwalnianego glinu. Powinniśmy więc ograniczyć spożywanie na przykład napojów z puszek aluminiowych i pamiętać o tym, że w naczyniach i foliach aluminiowych nie powinniśmy przetrzymywać potraw kwaśnych.


Monika Turek


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Czy glin jest zdrowy? iconForma kontaktu z tekstem recenzja jest ostatecznym celem. Recenzja jest wartościowana (czy film jest dobry czy zły). Może być krótka lub długa. W stateczności

Czy glin jest zdrowy? iconZdrowy styl życia – Ein gesunder Lebensstil Czy mógłby Pan nie palić w przedziale?

Czy glin jest zdrowy? iconInfoholizm „Każda forma uzależnienia jest szkodliwa – niezależnie od tego czy narkotykiem jest alkohol, morfina, czy idea.”

Czy glin jest zdrowy? iconW jakich sytuacjach taką karę się stosuje lub czy też jest skuteczna. Jest to zdecydowanie błędna perspektywa – oczywiście według mnie. Prowadzenie dyskusji na temat: czy taka kara (zawieszanie) jest skuteczna, jest bardzo niebezpieczne. Niebezpieczne, gdyż niejako sankcjonuje jej stosowanie

Czy glin jest zdrowy? iconZarządzanie jest niezbędnym elementem wszystkich przedsiębiorstw dużych czy małych, krajowych czy międzynarodowych, prywatnych czy też publicznych. Wszyscy ci

Czy glin jest zdrowy? iconZaprojektuj tabelę do przechowywania danych o kosmetykach firmy L’oreal: ma być nazwa produktu, kategoria czy to jest krem, czy szampon, czy jeszcze co

Czy glin jest zdrowy? iconKim jest urbanista, kim architekt, a kim dekorator wnętrz? Czym jest przestrzeń miejska I czy ma wspólne cechy z przestrzenią w naszych domach? Czym jest mała architektura, detal architektoniczny, zieleń miejska? Wreszcie, czy to, co nas otacza ma znaczenie?

Czy glin jest zdrowy? iconW jaki sposób zdrowy styl życia jest propagowany przez gminę, w której mieszkasz?”

Czy glin jest zdrowy? iconEfekty kształcenia
«klasycznym» prawem karnym a prawem wykroczeń. Student powinien umieć też określić rodzaj czynu zabronionego – w oparciu o omawiane...

Czy glin jest zdrowy? iconJoanna Hoffmann fragment artykułu Czy to w słońce, czy to w deszcz, w świetlicy fajnie jest…

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom