Gimnastyka Mózgu”
Pobierz 6.46 Kb.
NazwaGimnastyka Mózgu”
Data konwersji10.12.2012
Rozmiar6.46 Kb.
TypDokumentacja
Gimnastyka Mózgu”


Twórcami metody wymienionej w tytule opracowania są Paul i Gail Dennison. Opracowali ją w oparciu o badania psychologów i pedagogów, takich jak – Orton, Doman, Delacato czy Kephart.

Gimnastyka Mózgu to wstęp do Kinezjologii Edukacyjnej i poświęcona jest naturalnemu rozwojowi osobowościowemu dziecka. Pozwala wyćwiczyć sposoby „ożywienie” mechanizmów pracy mózgu poprzez naturalny, fizyczny ruch ciała.

Podstawą samodoskonalenia nawyków widzenia, słyszenia, organizowania wewnętrznych czynności psychicznych, uzdolnień, spontaniczności i działań twórczych jest rozwój fizyczny, bowiem ruch i intelekt są ściśle ze sobą związane już od wczesnego dzieciństwa. Ważne jest, by rozwój dziecka szedł drogą naturalną, opartą o naturalne mechanizmy integrujące myśl i ruch.

Praca Dennisonów oparta w dużej mierze na spostrzeżeniach, pozwoliła wyodrębnić dwa podstawowe typy ruchów

  • Typ pierwszy to ruchy przekraczające linię środkową, którą tworzy lewa i prawa strona ciała ( praca oka przy czytaniu, pisaniu, rysowaniu, praca narządów słuchu, praca rąk podczas wykonywania jakiejś czynności). Ruchy te integrują myślenie i ruch, uaktywniają naturalne mechanizmy, które dziesięciokrotnie zwiększają szybkość przekazywania informacji, umożliwiają swobodny rozwój funkcji psychofizycznych, optymalizują pracę układu nerwowego oraz spontaniczność i łatwość uczenia się.

  • Typ drugi to jednostronne ruchy ciała, powodujące rozdzielenie myśli i ruchu. Mechanizm ten stanowi bazę procesów, w których czynności wykonywane są z pośrednictwem znaków czy symboli. Pozwala on na ustatkowanie niezbędne do skupienia uwagi, tak w sytuacji uczenia się jak i stresu; skupia ruchy i nawyki pierwszego etapu uczenia się – fazy zapoznawania się z czymś i świadomego przeprowadzania operacji i działań (wykorzystanie wiedzy w praktyce)

Oba typy ruchów są konieczne do zapewnienia mechanizmów niezbędnych do czynności poznawczych i wielu innych.

Ćwiczenia proponowane w Gimnastyce Mózgu nastawione są na rozwój różnych systemów koordynujących ruch i funkcje psychofizyczne, np.: ręka – oko. Są łatwe i dają poczucie zadowolenia z wysiłku fizycznego. Podzielone zostały na cztery grupy:

  1. I grupa to ćwiczenia umożliwiające przekroczenie linii środkowej – stymulują pracę dużej i małej motoryki

  2. II grupa to ćwiczenia rozciągające mięśnie ciała – likwidują negatywny wpływ różnych odruchów, w tym „odruchu obronnego”

  3. III grupa to ćwiczenia energetyzujące ciało – zapewniają niezbędną prędkość procesów nerwowych

  4. IV grupa to ćwiczenia postawy – sprzyjają pogłębieniu pozytywnego nastawienia, wpływają na emocjonalno-limbiczny układ mózgu; stabilizują i rytmizują procesy nerwowe.Opracowała DorotaBarwik

na podstawie materiałów dr. S. Masgutowej

i Międzynarodowego Instytutu Neurokinezjologii

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Gimnastyka Mózgu” iconMetoda dennisona – gimnastyka mózgu

Gimnastyka Mózgu” iconChoroby naczyniowe mózgu ( Udar mózgu, tętniaki, krwotok podpajęczynówkowy, ostra encefalopatia nadciśnieniowa, przewlekła miażdżyca naczyń mózgu)

Gimnastyka Mózgu” iconUdar niedokrwienny mózgu zawał MÓzgu, insultus cerebri ischaemicus

Gimnastyka Mózgu” iconChoroby naczyniowe mózgu : Udary mózgu

Gimnastyka Mózgu” iconNastępstwa intensywnej terapii Śmierć mózgu Stan wegetatywny -życie bez kory mózgu Stan terminalny Tendencje w postępowaniu leczniczym neurologicznym

Gimnastyka Mózgu” iconMożliwości „zobrazowania” kłamstwa czy neurobiologii miłości, uczestnicy Dnia Mózgu dowiedzą się także m in jakie podstawy mają: bezsenność I narkolepsja oraz poznają „hormon stresu” czyli kortykoliberynę. Z kolei podczas warsztatów będzie można się zapoznać m in ze sposobami oszukiwania mózgu za po

Gimnastyka Mózgu” iconGimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

Gimnastyka Mózgu” iconGimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

Gimnastyka Mózgu” iconSanda I Gimnastyka Harmony ” – Pogorzany 15

Gimnastyka Mózgu” iconGimnastyka korekcyjna podział godzin na sali

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom