Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r




Pobierz 15.26 Kb.
NazwaTemat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r
Data konwersji11.12.2012
Rozmiar15.26 Kb.
TypDokumentacja
Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego


Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10.10.2002r.


Cele:


Uczeń wie:

  • co to jest prąd elektryczny (A),

  • jakie warunki muszą być spełnione, aby przepływał prąd elektryczny (A),

  • jaki jest umowny kierunek przepływu prądu elektrycznego (A),

  • jakie warunki muszą być spełnione, aby istniało napięcie elektryczne (A),

  • jakie są przykłady źródeł napięcia elektrycznego (A).



Uczeń umie:

  • zbudować prosty obwód prądu stałego (C),

  • włączyć w obwód miernik elektryczny (C),

  • zmierzyć napięcie elektryczne (C),

  • narysować schemat prostego obwodu elektrycznego prądu stałego (C),

  • zmontować obwód elektryczny według schematu (D).



Materiały, środki dydaktyczne:


  • karty pracy ucznia z zadaniami do wykonania.



Metoda:


  • aktywizująca metoda aktywnego uczenia się Jigsaw.



Przebieg lekcji:


1. Część nawiązująca:

  • Czynności organizacyjne.

  • Wyjaśnienie uczniom, na czym będzie polegała ich praca na lekcji.


2. Część postępująca:


  • Zapisanie tematu lekcji.

  • Klasa zostaje podzielona na pięć grup.

  • Uczniowie pracują w grupach tzw. eksperckich. Każda grupa otrzymuje do przestudiowania inne zadanie, które musi przedyskutować i rozpracować. Każda osoba w grupie powinna na tyle dobrze zrozumieć zagadnienie, żeby móc je wytłumaczyć innej grupie uczniów.

  • Drugi podział na grupy polega na tym, że w skład każdej nowej grupy wchodzi jeden przedstawiciel każdej z poprzednich grup. Przedstawiciele ci kolejno relacjonują, czego nauczyli się w poprzednich grupach.

  • Wszyscy wracają do swoich grup.


3. Podsumowanie:


  • Nauczyciel podsumowuje pracę w grupach i udziela wskazówek, które treści nauczania wymagają jeszcze uzupełnienia.

  • Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną.



Załącznik 1

KARTA EWALUACYJNA DLA UCZNIA



Zaznacz swoją opinię o lekcji, stawiając znak „X” w jednym z poniższych kwadratów





  • Dużo się nauczyłeś i lekcja mi się podobała.




  • Było średnio ciekawie.





  • Niczego nowego się nie nauczyłem, lekcja mi się nie podobała.



Załącznik 2




ZADANIA DLA GRUP


INSTRUKCJA DLA GRUPY I




Sprzęt i odczynniki:


  • płytka miedziana,

  • płytka cynkowa,

  • 20-procentowy wodny roztwór kwasu siarkowego(VI),

  • papier ścierny,

  • miernik napięcia elektrycznego,

  • przewody,

  • zlewka lub szklane naczynie o podstawie prostokątnej z zestawu do elektrolizy.


Przebieg doświadczenia:


Do naczynia nalej roztworu kwasu siarkowego(VI), oczyszczone papierem ściernym płytki przymocuj do bakelitowego uchwytu i zanurz w roztworze, do zacisków podłącz przewody i miernik, zmierz napięcie między płytkami ogniwa, zanotuj wnioski.

INSTRUKCJA DLA GRUPY II



Przyrządy:


  • bateria płaska,

  • żarówka,

  • przewody,

  • wyłącznik,

  • amperomierz.


Przebieg doświadczenia:


Narysuj schemat obwodu elektrycznego, wykorzystując symbole graficzne wszystkich wymienionych przyrządów, zbuduj obwód elektryczny na podstawie narysowanego schematu, sprawdź warunek przepływu prądu elektrycznego, dokonaj pomiaru natężenia prądu, zanotuj wnioski.

INSTRUKCJA DLA GRUPY III



Przyrządy:


  • bateria płaska,

  • silniczek lub dzwonek,

  • przewody,

  • wyłącznik,

  • amperomierz.


Przebieg doświadczenia:


Narysuj schemat obwodu elektrycznego, wykorzystując symbole graficzne wszystkich wymienionych przyrządów, zbuduj obwód elektryczny na podstawie narysowanego schematu, sprawdź warunek przepływu prądu elektrycznego, dokonaj pomiaru natężenia prądu, zanotuj wnioski.

INSTRUKCJA DLA GRUPY IV



Przyrządy:


  • bateria płaska,

  • długi przewód,

  • igła magnetyczna.


Przebieg doświadczenia:


Narysuj schemat obwodu elektrycznego, wstawiając w środek symbol igły magnetycznej, zbuduj obwód elektryczny na podstawie narysowanego schematu, sprawdź warunek przepływu prądu elektrycznego, zanotuj wnioski

INSTRUKCJA DLA GRUPY V



Sprzęty i odczynniki:


  • bateria płaska,

  • dwa przewody w izolacji,

  • pręty węglowe,

  • roztwór chlorku miedzi(II),

  • zlewka lub szklane naczynie o podstawie prostokątnej z zestawu do elektrolizy.


Przebieg doświadczenia:


Narysuj schemat obwodu elektrycznego, wykorzystując symbole graficzne wszystkich wymienionych przyrządów, zbuduj obwód elektryczny na podstawie narysowanego schematu, zanotuj wnioski.


Lista nauczycieli uczestniczących w lekcji otwartej:

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconTemat: Planety Układu Słonecznego – charakterystyka Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie I „c” – 12. 02. 2001r

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji otwartej z chemii w klasie I „b” gimnazjum, z wykorzystaniem programu komputerowego – 20. 02. 2002r

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji otwartej w klasie II b Temat

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji otwartej języka angielskiego w klasie 2 ek temat

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji z fizyki (2 godziny lekcyjne) Temat: Budowa atomu. Jednostka ładunku elektrycznego

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum. (14. 11. 2002r.) Temat: Historię czapli przedstawiamy w różny sposób

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji fizyki w klasie I temat: Trzy stany skupienia-Ciecze

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji matematyki w klasie III a Temat lekcji

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji fizyki w klasie I temat: Trzy stany skupienia- właściwości cieczy

Temat: Skutki przepływu prądu elektrycznego Scenariusz lekcji otwartej z fizyki w klasie III „c” – 10. 10. 2002r iconScenariusz lekcji w klasie III c Technikum. I. Temat lekcji: „Mendel Gdański” M. Konopnickiej – głos w obronie praw człowieka

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom