Budowa I zastosowanie elektromagnesu
Pobierz 5.76 Kb.
NazwaBudowa I zastosowanie elektromagnesu
Data konwersji12.12.2012
Rozmiar5.76 Kb.
TypDokumentacja
Budowa i zastosowanie elektromagnesu.


Elektromagnes, przyrząd wytwarzający zjawiska magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego rdzenia i umieszczonej na nim cewki elektrycznej.

Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego, np. ferromagnetyka, ferrytu (magnetyczna budowa materii).
Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki
znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.
Wynalazek elektromagnesu wiąże się ściśle z historycznym doświadczeniem - Oersteda (1820), w którym odkryty został efekt magnetyczny prądu elektrycznego.
Doświadczenie to powtórzył D.F. Arago.
Zjawisko magnesowania ciał magnetycznych przez pole przewodnika z prądem wykorzystał
następnie W. Sturgeon, budując w 1825 pierwszy elektromagnes (na rdzeniu z miękkiego żelaza, pokrytym - dla zapewnienia izolacji elektrycznej - lakiem, był nawinięty nie izolowany drut).
Istotnie ulepszenia są zasługą J. Henry'ego, który zastosował drut izolowany (owinięty nicią jedwabną, dzięki czemu mógł go znacznie więcej nawinąć na rdzeń, uzyskując tym samym znacznie silniejszy elektromagnes.


Zwojnica, przez którą płynie prąd elektryczny wykazuje właściwości magnetyczne. Jej działanie można wzmocnić przez umieszczenie wewnątrz rdzenia wykonanego ze stali miękkiej. W ten sposób otrzymujemy elektromagnes. Zwiększenie liczby zwojów zwojnicy lub zwiększenie natężenia prądu również wzmacnia działanie elektromagnesu.


Zastosowanie:
-huty(przenoszenie złomu żelaznego)
-stocznie(transport blach stalowych)
-hale(utrzymywanie ciężkich części stalowych)
-budowa słuchawek, dzwonków, automatycznych przedmiotów
-nauka
-medycyna
-dźwigi elektromagnetyczne
-cyklotrony
-instalacje alarmowe
-przekaźnik elektromagnetyczny

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconBudowa I zastosowanie mikroskopu

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconIi licznik scyntylacyjny Budowa I zastosowanie

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconTemat: Kwas siarkowy(VI) budowa, właściwości zastosowanie

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconTemat: Czwórnikowy model tranzystora. Budowa, zasada działania I jego zastosowanie

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconBudowa I funkcje jednostki centralnej komputera. (parametry I zastosowanie współczesnych magistral komputerowych)

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconTest wielokrotnego wyboru z chemii dla klasy drugiej gimnazjum pt. „ Sole – budowa I zastosowanie”

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconCo to jest budowa ewolucyjna utworu? Budowa ewolucyjna utworu przypomina literacką prozę, czyli motywy I frazy następują po sobie łańcuchowo – jest to budowa rozwojowa

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconBudowa teodolitu budowa teodolitóW. Systemy odczytowe

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconTemat: Wstęp do osteologii. Budowa, funkcje I typy kości. Budowa I rodzaje połączeń kości. Kręgosłup

Budowa I zastosowanie elektromagnesu iconGrafika komputerowa Zastosowanie grafiki Zastosowanie grafiki

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom