Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny
Pobierz 144.99 Kb.
NazwaBiznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny
strona1/2
Data konwersji16.12.2012
Rozmiar144.99 Kb.
TypCharakterystyka
  1   2


-Biznes Plan
Salon Fryzjersko - kosmetycznySPIS TREŚCI

 • I. GENEZA POWSTANIA

 • II. OPIS INWESTYCJI

  • DANE O INWESTORZE .

   • Charakterystyka przedsiębiorcy • III. ROZPOZNANIE RYNKU

 • IV. PLAN MARKETINGOWY

 • IV. PLAN ZATRUDNIENIA

  • PERSONEL FIRMY .

 • V. TECHNICZNO ORGANIZACYJNY PLAN DZIAŁANIA

 • VI. ANALIZA FINANSOWA OPŁACALNOŚCI PRZEDSIĘWZIĘCIA.I. Geneza powstania pomysłu.


Naszym zamiarem jest stworzenie salonu fryzjersko- kosmetycznego, któremu towarzyszyłyby elementy nowatorskie.

Pomysł ten powstał przede wszystkim w wyniku obserwacji otoczenia. Wynika z nich, że na terenie gdzie chciałybysmy go zrealizować, nie powstał taki salon piękności, gdzie oprócz podstawowych zabiegów upiększających, główną ofertą byłoby profesjonalne doradztwo w zakresie doboru koloru włosów oraz sposobu ich uczesania dla indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Ponadto w tego typu zakładach poważnym problemem jest długi czas trwania poszczególnych zabiegów. Aby to w pewnym sensie zniwelować i uprzyjemnić większość salonów ogranicza się do zaoferowania nie zawsze aktualnej i poczytnej prasy.

Ważnym powodem, który przyczynił się do powstania tego pomysłu są nasze własne spostrzeżenia. Kobiety mieszkające w pobliskich miejscowościach przyległych do Gdyni, chcąc skorzystać z profesjonalnych, kompleksowych usług tego typu muszą wybierać salony w większych ośrodkach miejskich.

Pomyślałam więc, dlaczego nie otworzyć takiego salonu w Fikakowie.

Nie chciałybyśmy podważać jakości usług oferowanych w mojej miejscowości w istniejących już salonach kosmetycznych i fryzjerskich, lecz żaden z nich nie poleca kompleksowych usług, dających oszczędność czasu i pieniędzy.

Firma, którą chciałybyśmy założyć miałaby charakter usługowy. Bardzo duży nacisk położyłybyśmy na wysoką jakość świadczonych usług i profesjonalnej porady w zakresie doboru koloru włosów, fryzury i makijażu.

Ogromnie istotnym i pozytywnym elementem tychże usług byłoby aktywne uczestnictwo klienta w tworzeniu swojego wizerunku. Nie byłby on skazany wyłącznie na własną wyobraźnię bądź wskazówki wizażystki czy fryzjera.

Dawałoby mu to możliwość na samoocenę zaprezentowanych cech własnego zewnętrznego wyglądu na ekranie monitora, dokonanie pewnych uwag, korekt przed podjęciem ostatecznych decyzji związanych np. ze skróceniem długości włosów, zmiany ich koloru itp.

Dużym atutem naszej firmy będzie zatrudnienie jednego z najlepszych polskich fryzjerow-Roberta Kaszubskiego,który uprzyjemnia czas klientom,tańcząc w czasie wykonywania usług fryzjerskich.


II. Charakterystyka przedsiębiorcy.


 • Planujemy zostać właścicielkami firmy, której przedmiotem działania jest dziedzina oparta na własnych doświadczeniach,jak i własnych zainteresowaniach.. Najważniejszym atutem, który pozwala nam na podjęcie decyzji dotyczącej założenia prywatnego przedsiębiorstwa są zdolności i umiejętności do wykonywania przez każdą z kierowniczek czynności,które będą wykonywać w danym salonie fryzjersko-kosmetycznym,ale również to iż każda z kierowniczek umie radzić sobie w trudnych sytuacjach i posiada cechy dobrego organizatora. To wszystko sprawia, iż będziemy wytrwale dążyć do realizacji wytyczonego celu przy współpracy z właściwie dobraną i doświadczoną kadra pracowniczą,posiadającą certyfikaty i wszelkiego rodzaju zaświadczenia dotyczące osiągniętych umiejętności.III. Rozpoznanie rynku.


Miejscem działania i rozwoju naszej firmy byłby rynek obejmujący obszar Gdyni z głównym uwzględnieniem Fikakowa. Poprzez ogłoszenia w prasie,telewizji i radiu lokalnym oraz liczne ulotki reklamowe będziemy dążyły do zdobycia potencjalnych klientów wśród młodzieży, ale przede wszystkim nasza oferta będzie skierowana do szerokiej rzeszy kobiet bez względu na wiek. Dlatego naszymi - jak sądzę - głównymi klientami będą kobiety ponieważ to one w zasadzie odwiedzają salony piękności.

Oczywiście dla panów salon nasz będzie stał otworem, a to ze względu na różnorodność naszej oferty.

Muszę zaznaczyć, iż dochody ludności są dość istotnym czynnikiem w rozwoju naszej działalności, gdyż tego typu usługi z natury zaliczane są do nie najtańszych. Dlatego więc uważamy, że obszar naszej działalności, obejmuje ludność, której dochody są na tyle wysokie aby mogli oni skorzystać z naszych usług.

Na terenie interesującego naszego miasta i przyległych miejscowości mieszka około 250 tysięcy osób. Jeżeli z naszej oferty korzystałyby przede wszystkim kobiety w różnym wieku oraz młodzież od 15 do 20 lat, to oznacza że ilość naszych potencjalnych klientów można by określić na poziomie około 105 tysięcy osób. Oczywiście dochody mieszkańców mające zdecydowany wpływ na ich sytuację rodzinną znacznie zmniejszają ich rzeszę. Należy zauważyć, iż statystyczny mieszkaniec wydaje na wszelkie usługi kosmetyczne oraz fryzjerskie około 300 złotych rocznie. To pozwala mi określić wartość tychże wydatków w skali roku, czyli rozmiary potencjalnego rynku, a mianowicie:

105 tys. osób x 300 zł.= 31 500 000 zł.

Jak wiadomo sukces w życiu zawodowym jak i prywatnym w dużej mierze zależy od budowania sieci kontaktów. Należy również pamiętać, że zdobywanie kontaktów to jedna sprawa, a druga to ich utrzymanie.

Znajdując swoje miejsce na rynku, będziemy dążyły do określenia swojej pozycji wśród istniejącej konkurencji.

Ocena konkurentów. Na rynku obejmującym obszar działalności naszego przedsięwzięcia nasz salon piękności musi stawić czoła kilku miejscowym firmom znajdującym się w dzielnicach przyległych do Fikakowa, oferującym zbliżone usługi, choć nie identyczne ze względu na brak ich kompleksowości.


Z danych miejscowego urzędu statystycznego wynika, że w powiecie gdyńskim w ubiegłym roku wartość sprzedanych usług kosmetyczno- fryzjerskich wyniosła 30,5 mln zł. pozwala to ustalić ile wynosi łączny udział konkurentów w rynku tych usług:Ogólna wartość usług kosmetyczno- fryzjerskich sprzedanych w powiecie gdyńskim w ubiegłym roku

30,5 mln zł

= 0, 96 czyli 96%

Potencjalny rynek usług kosmetyczno- fryzjerskich na tym obszarze


31,5 mln zł


Teraz mogę ustalić , jaki udział w rynku będzie dostępny dla naszej firmy, czyli tzw. nie zajęty udział w rynku:

100%- 96% = 4%

Ponieważ cały potencjalny rynek wynosi 31, 5 mln zł, nasza firma może sprzedawać rocznie usługi kosmetyczno- fryzjerskie o wartości około 300 tys. zł.

Kolejnym etapem, który pozwoli nam zdecydować o podjęciu decyzji związanej z zaistnieniem na nowym rynku jest dokonanie wstępnej prognozy sprzedaży.. Uwzględniając zmiany popytu na usługi kosmetyczno- fryzjerskie w zależności od pory roku w pierwszych 12 miesiącach przewidujemy(na podstawie danych zaciągniętych z kilku innych salonów znajdujących się w powiecie gdyńskim) następujące wpływy ze sprzedaży.Kolejny

Miesiąc


Wielkość

popytu


Czynniki

wpływające na popyt

Procent

docelowych obrotów
STYCZEŃ

Słaby

Rozruch firmy

50
LUTY

Przeciętny

Okres karnawału

80
MARZEC

Przeciętny

Umiejętności pracowników

90
KWIECIEŃ

Przeciętny

„ „

95
MAJ

Przeciętny

Promocje

100
CZERWIEC

Przeciętny

Reklama firmy

105
LIPIEC

Słaby

Okres urlopowy

60
SIERPIEŃ

Słaby

„ „

55
WRZESIEŃ

Słaby

Obniżka cen u konkurentów

65
PADZIERNIK

Przeciętny

Umiejętności pracowników

90
LISTOPAD

Przeciętny

Umiejętności pracowników

100
GRUDZIEŃ

Silny

Przedświąteczny okres

110


.


IV.Plan marketingowy

Podczas rozpoznania rynku doszłam do wniosku, że aby uniknąć ostrej konkurencji i równocześnie zdobyć sobie klientów należy wykorzystać strategię niszy rynkowej. Klienci, którzy ją tworzą mają wyraźnie wyodrębniony i złożony zbiór potrzeb oraz gotowi są zapłacić wyższą cenę za produkt- usługę, najlepiej zaspakajające ich potrzeby. Trudno bowiem znaleźć rynek na produkty, usługi, które wszystkim podobają się trochę, natomiast można dotrzeć do rynku charakteryzującego się zapotrzebowaniem na produkty, usługi, które tylko niektórym podobają się bardzo.

Planuję przyciągnąć klientów wyższym i bardziej wszechstronnym poziomem usług niż konkurencyjne zakłady:

 • wprowadzając nieznane na tym terenie fryzury komputerowe, profesjonalne porady w zakresie doboru koloru włosów, fryzury i makijażu;

 • angażując i zachęcając klienta do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu swojego wizerunku;

 • urozmaicając czas spędzony w salonie ofertą mini- kawiarni;

 • wydłużając godziny otwarcia do potrzeb potencjalnych klientów;

 • wprowadzając system abonamentów, tzw. karnetów i 15% zniżek dla stałych klientów;

Chcąc dotrzeć do klientów, którym chciałabym sprzedawać oferowane usługi, zamierzam w dużym stopniu zainwestować w reklamę bezpośrednią. Polegałaby ona na licznych, odpłatnych ogłoszeniach zamieszczanych w prasie i radiu lokalnym oraz w formie plakatów na budynkach i tablicach ogłoszeń. Ponadto chciałabym również rozesłać pocztą oraz poprzez akwizytorów broszury informujące o otwarciu salonu oraz jego szerokiej ofercie, wraz z krótkimi, zachęcającymi komentarzami, dotyczącymi szerokiej i kompleksowej gamy usług oraz o licznych promocjach. Ponieważ planuję otwarcie mego salonu wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, a więc niewątpliwie chciałabym zaoferować w nadchodzącym okresie karnawału każdemu klientowi jedną, wybraną darmową usługę. Mam nadzieję, że to znacznie ułatwiłoby mi zachęcenie pań do odwiedzenia mojego salonu. Istotnym elementem w pomyślnym rozpoczęciu mej działalności jest również lokalizacja lokalu. W związku z tym wybrałam miejsce bardzo atrakcyjne, mieszczące się w centrum /rynek/ Limanowej . Ważnym atutem dla sukcesu mojej firmy będzie także wystrój wewnętrzny lokalu, jego wyposażenie oraz wygląd zewnętrzny. W związku z powyższym zaplanowałam, aby wnętrze mego salonu było eleganckie, nowocześnie wyposażone, ale również przytulne i miłe, w którym klienci czuliby się dobrze, a atmosfera w nim panująca, zachęcałaby do ponownej wizyty. Odnośnie zewnętrznego wyglądu, z pewnością muszę zadbać o ciekawy i wymowny szyld, jak również elegancką fasadę budynku, co budziłoby zainteresowanie wśród potencjalnych klientów.

Wracając jeszcze do promocji i reklamy mego salonu, muszę zaznaczyć, iż niewątpliwie faza wstępna, polegająca na dotarciu i zachęceniu klientów do pojawienia się w nim jest bardzo ważna, dlatego poświęciłam jej wcześniej nieco uwagi, ale również nie należy zapominać o kontynuowaniu tychże działań. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla utrzymania nowo pozyskanych klientów, rozpowszechnianiu mojej oferty i zdobywaniu coraz szerszej rzeszy kobiet. W związku z tym, w dalszym etapie mej działalności planuję część moich środków finansowych poświęcić reklamie i różnorodnym promocjom. Wiąże się to nierozerwalnie z cenami oferowanych przez mój salon usług. Zakładam, że będą one od 5 do 10% wyższe niż w konkurencyjnych gabinetach z uwagi na wyższą jakość świadczonych usług, zapewnioną przez profesjonalistów.


PLAN BUDŻETU:

[Wartości podano w PLN]

Środki reklamowe i promocyjne

MIESIĄCE ROKU KALENDARZOWEGO

0

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Ogłoszenia prasowe

1000

400300


200200
200
Ogłoszenia radio lokalne

500
500500

Ulotki i broszury reklamowe

500

300

200200
300
200
200
Plakaty

1000

Anonse w katalogach banż.

700

300


300

Reklama w internecie

300

100
100100Sponsoring imprez artyst.1000500


Dodatkowe usługi500

500

500

200

200

200

200

200
200

300

300

Gadżety300

200

300

200


300

Łączne

wydatki

4000

1600

1400

1100

400

900

1400

600

500

900

300

700

900Szanse i zagrożenia w realizacji pomysłu.


Pomimo niezaprzeczalnie silnej konkurencji moja firma ma realne szanse zaistnieć na tym rynku, zdobywając klientów poprzez fachowość usług, jak i liczne promocje:

 • Darmowa kawa,

 • Przy kompleksowych usługach zniżka na niektóre usługi,

 • Rozdawanie gadżetów w postaci np. kosmetyków itp.

 • Natomiast w dalszym etapie działalności będę dążyć do utrwalania opinii o profesjonalizmie mojej firmy.

*

Wśród działań dających podstawy sądzić o szansach mego przedsięwzięcia znajdują się:

 1. Wszechstronność usług,

 2. Kompleksowość oferowanych świadczeń dająca możliwość obniżenia cen pojedynczych usług, co doprowadzi do zwiększenia konkurencyjności mojej firmy,

 3. Stałe zapotrzebowanie na tego typu usługi,

 4. Umiejętne wykorzystanie oprogramowania komputerowego w doborze fryzury i makijażu,

 5. Świadczenie usług również u klienta,

 6. Uprzyjemnienie czasu oczekiwania i wykonania usługi poprzez zlokalizowanie w tym samym budynku mini kawiarni,

 7. Organizowanie pokazów z wykorzystaniem kosmetyków wiodących firm.

*

Oczywiście jak każde przedsięwzięcie tak i to posiada pewne cechy zagrożenia:

 1. Duża konkurencja,

 2. Pozyskanie i utrzymanie wysokiej klasy specjalistów,

 3. Niestabilność kadry pracowniczej,

 4. Trudności w utrzymaniu płynności finansowej.Silne i słabe strony projektowanej firmy.


Mocne strony :


 1. Doświadczenie w kierowaniu firmą i organizacją pracy,

 2. Atrakcyjna lokalizacja (centrum ),

 3. Własny lokal usługowy,

 4. Atrakcyjne (konkurencyjne) ceny,

 5. Liczne promocje,

 6. Kontakty z dealerami wiodących firm kosmetycznych,

 7. Profesjonalna obsługa,

 8. Wysoka elastyczność działania.


Słabe strony:


 1. Brak dostępu do niskoprocentowych kredytów,

 2. Konieczność zatrudnienia profesjonalnej obsługi w początkowej fazie, co znacznie podwyższy koszty rozwoju działalności,

 3. Duże koszty związane z uruchomieniem działalności.V. Personel firmy.


Do prawidłowego funkcjonowania firmy należy staranne dobranie swoich współpracowników, bowiem powodzenie zależy nie tylko od samego planu działania, ale również od osób zatrudnionych, które będą w stanie ten plan wykonać.

W przypadku mego przedsięwzięcia przewiduję obsadę:

 • Dwa stanowiska: wizażystko- kosmetyczka,

 • Trzy stanowiska: fryzjer,

 • Jedno stanowisko: obsługa kawiarni,

 • Jedno stanowisko: sprzątaczka na ½ etatu.


Pozostałe kwestie rozwiążę samodzielnie

Ponieważ bardzo zależy mi na tym, aby oferowane w moim salonie usługi były na wysokim poziomie, co wiąże się z wysokimi umiejętnościami zatrudnionych przeze mnie pracowników, wobec tego niezbędnym jest więc przeprowadzenie właściwej rekrutacji. Poprzedzę ją ogłoszeniem o naborze wykwalifikowanych osób na wymienione stanowiska w lokalnej prasie i radiu. Następnie zaproszę chętnych na rozmowę kwalifikacyjną, w czasie której będę chciała zapoznać się z prezentowanymi przez nich kwalifikacjami potwierdzonymi odpowiednimi dokumentami i referencjami.

Wymagania, które stawiam wobec pracowników to:

 • wykształcenie średnie.

 • doświadczenie zawodowe: praktyka w innych salonach kosmetycznych bądź fryzjerskich; dopuszczam również możliwość zatrudnienia absolwentów szkół średnich.

 • umiejętności dotyczące obsługi komputera i kasy fiskalnej.


Odnośnie zaś predyspozycji osobistych przyszłych pracowników oczekuję:

 • uprzejmości,

 • łatwości w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi,

 • poczucia taktu,


Kolejnym krokiem z mojej strony będzie analiza wszystkich kandydatów i wybranie tych najodpowiedniejszych, którym zaproponuję zatrudnienie. Problem wynagrodzenia zamierzam rozwiązać na zasadzie:

 • płaca miesięczna stała w wysokości około 700 zł dla kosmetyczki i fryzjerek,

 • premię uzależnioną od ilości wykonanych usług np. 10 zł od każdej,

 • dodatkowe świadczenia np. opłacenie szkoleń,

 • wynagrodzenie sprzątaczki 350 zł miesięcznie,

 • wynagrodzenie obsługi kawiarni: stała płaca miesięczna 700 zł.VI. Techniczno organizacyjny plan działania.


Właściwy dobór metody działania może bardzo pomóc firmie zwłaszcza, w walce z konkurencją. Wobec wciąż rozwijającej się techniki i elektroniki nie sposób odizolować się od nowoczesnej technologii i równocześnie zaspokoić wymagania potencjalnych klientów w sposób umożliwiający ich zachęcenie do korzystania z naszych usług. Dlatego moim zamiarem jest nowoczesne wyposażenie salonu, co z pewnością ułatwi mi zaistnienie i utrzymanie się na rynku.

Lokal, w którym zamierzam rozwinąć działalność jest o powierzchni 100 m² z pełną instalacją wodno- kanalizacyjną, elektryczną i gazową. Ponadto muszę zaznaczyć, że lokal ten jest moją własnością, niestety jest on usytuowany na gruncie należącym do Urzędu Miasta Limanowa. W związku z tym jestem zobligowana do płacenia comiesięcznego czynszu dzierżawnego i rocznego podatku od nieruchomości płaconego w czterech ratach.

Podstawowym sprzętem, w który zamierzam wyposażyć swój salon, to:

 • meble tworzące stanowiska fryzjerskie i kosmetyczne,

 • łóżko do solarium,

 • trzy łóżka do zabiegów kosmetycznych,

 • lampy naświetlające,

 • urządzenie do nowoczesnej trwałej,

 • nożyczki, szczotki, grzebienie, maszynki fryzjerskie, miseczki, pędzle, rękawice, ręczniki,

 • suszarki ręczne i stojące,

 • lustra i fotele fryzjerskie,

 • umywalki i wyposażenie sanitarne,

 • zabudowa i wyposażenie mini kawiarni,

 • dwa komputery i oprogramowanie,

 • kasa fiskalna i drukarka,

 • aparat telefoniczny,

 • biurko, fotel, dwie szafy, odzież dla pracowników,

 • podstawowe produkty kosmetyczne i fryzjerskie.

Odnośnie zaopatrzenia salonu we wszystkie niezbędne materiały i produkty mogłabym wymienić wiele firm i hurtowni mających siedzibę na terenie Nowego Sącza i Krakowa. Oczywiście skorzystam z ofert tych firm, które przede wszystkim udzielą tzw. kredytów kupieckich. Najatrakcyjniejsze oferty handlowe składają m.in. firmy:

 1. Dystrybutor produktów firmy L’OREAL z siedzibą w Krakowie.

 2. Dystrybutor kosmetyków pielęgnacyjnych i leczniczych firm

 • ORIFLAME,

 • WELLA,

 • MAYBELLINE,

 • VICHY,

 • MARGARET ASTOR,

 • AVON,

 • Oraz innych mniej znanych firm.Kalendarz organizacyjny


Lp.

Poszczególne czynności

Termin wykonania

1.

Rozpoznanie i analiza rynku

6 miesięcy odV doX

2.

Ustalenie strategii marketingowej

1miesiąc – listopad

3.

Reklama firmy

1miesiąc-grudzień

4.

Rejestracja firmy-zgłoszenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta w Limanowej.

* Urząd Statystyczny- nadanie numeru Regon

*Urząd Skarbowy:

-zgłoszenie obowiązku podatkowego,

-nr identyfikacji podatkowej NIP,

-zgłoszenie podatnika VAT

*ZUS:

-zgłoszenie jako płatnika,

-zgłoszenie do ubezpieczenia.

*Zamówienie pieczęci firmowej,

*Założenie konta bankowego

1.XI.2000 zaświadczenie do 14 dni


14.XI.2000- nadanie numery do 7dni

21.XI.2000


25.XI.2000


25.XI.2000- do3dni

28.XI.2000

5.

Zgłoszenie w Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie

XII 2000

6.

Zgłoszenie w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej

XII 2000

7.

Dokonanie uzgodnień i zawarcie umów z:

*Zakład Energetyczny w Krakowie o/Limanowa,

*Zakład Telekomunikacji w Limanowej,

*Straż Pożarna w Limanowej

początek XII 2000

8.

Uzyskanie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych

początek XII 2000

9.

Opracowanie listy dostawców sprzętu i wyposażenia, materiałów i produktów

początek XII 2000

10.

Adaptacja lokalu do działalności

początek XII 2000

11.

Dostawa i montaż wyposażenia salonu

II-połowa XII 2000

12.

Przeprowadzenie wstępnych rozmów i rekrutacja pracowników

II-połowa XII 2000

13.

Zawarcie umów z pracownikami

26.XII.2000 z terminem rozpoczęcia pracy 2.I.2001

14.

Rejestracja pracowników:

*wysłanie na badanie lekarskie,

*przeszkolenie w zakresie BHP,

*angaż,

*zgłoszenie do ZUS


26.XII.2000

28.XII.2000

2.I.2001

2.I.2001
VII . Analiza finansowa opłacalności przedsięwzięcia.

  1   2

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconBiznes plan salon kosmetyczny ivonka – nail

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconSalon fryzjersko kosmetyczny Bella

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconIii turniej Fryzjersko-Kosmetyczny Wadowice 2010

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconSalon kosmetyczny Barbara

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconZałącznik nr 14. 6 Wzór biznes planu biznes plan

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconZałącznik nr 6 Wzór biznes planu biznes plan

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconPlan nauczania dla szkolenia "Profesjonalny biznes plan narzędziem pozyskania finansowania zewnętrznego"

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconBiznes plan

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconBiznes plan

Biznes Plan Salon Fryzjersko kosmetyczny iconBiznes plan

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom