Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012
Pobierz 299.58 Kb.
NazwaTranskrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012
strona1/7
Data konwersji19.12.2012
Rozmiar299.58 Kb.
TypWywiad
  1   2   3   4   5   6   7
T_KRA012_161011.0_M04

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012

 

Ankieter

 • Rozumiem , że zgadza się pan na nagrywanie do celów naukowych to będzie , ja potem z tego zrobię transkrypcję?

Respondent

 • No tak , tylko , żeby pan potem tego nie publikował .

Ankieter

 • Nie , nie , z tego potem będzie robiona transkrypcja . Transkrypcja jest też potem używana tylko do celów tego badania . W ciągu trzech dni muszę zrobić transkrypcję , poczym nagranie po prostu kasuje . Jak byśmy mięli na chwile się cofnąć do historii pańskiej organizacji . Kiedy ona powstała? Rozumiem , pan ją założył , tak?

Respondent

 • Tak , tak , tak , tak .

Ankieter

 • A kiedy ona powstała?

Respondent

 • W 2005 roku , formalnie . Tzn . wcześniej de facto istniało , myśmy tam chcieli właśnie stworzyć coś takiego w sposób nieformalny takie stowarzyszenie . Z tym , że z tym były problemy no i w końcu dlatego , że chodzi wtedy o spotkanie 15 osób i tak dalej , całe te procedury , no trochę skomplikowane . Tym bardziej , że zasięg eee pomysł był taki , że on się właściwie wziął z internetu w wyniku komunikacji internetowej ludzie z różnych ośrodków akademickich , Polaków , ale zarówno z Polski jak i za granicami , więc siłą rzeczy najlepszą platformą do działania jest de facto platforma internetowa . Bo tu się można skupić , wymieniać opinie i prezentować

Ankieter

 • Niezależnie od odległości

Respondent

 • Niezależnie od odległości , obejmuje de facto cały glob ziemski . Z tym , że początkowo była platforma , ale nie było formalnej organizacji . Stowarzyszenie było tutaj kłopotliwe do stworzenia , a chodziło o to , żeby mieć niejako większą siłę przebicia w swojej działalności , bo działalność miała charakter na rzecz środowiska akademickiego . Przede wszystkim zmian systemowych w systemie

Ankieter

 • Edukacji?

Respondent

 • Nauki i szkolnictwa wyższego powiedzmy , chodziło o ten wyższy szczebel . Takim impulsem głównym , powiedzmy do skupienia się ludzi to był , te działania , rok 2004 , potem 5 nad tworzeniem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym .

Ankieter

 • Acha , czyli to był taki impuls?

Respondent

 • To był IMPULS , tzn . te impulsy powiedzmy były wcześniejsze , bo była już potrzeba . Było widać , że środowisko potrzebuje wymieniać swoje opinie i tak dalej i tak dalej , ale już nie będę tych rzeczy tutaj mówił bo to jest cała tutaj dłuższa historia . Ja już miałem swoje strony powiedzmy prywatne .

Ankieter

 • Np . pański blog , tak?

Respondent

 • Miałem takie strony , powiedzmy swoje , które też miały tam swój impuls i tak dalej , więc to trzeba by się bardzo w czas się głęboko eee cofnąć . Natomiast ludzie zaczynami wymieniać opinie , dyskutować i tak dalej , i tak dalej , niektórzy przyjeżdżać nawet . Nawet siłą rzeczy powstał taki pomysł , żeby zrobić platformę taką internetową , a potem po prostu , żeby zebrać większą ilość osób . Początkowo to była GARSTKA praktycznie biorąc to na palcach jednej ręki .

Ankieter

 • Tych ludzi , którzy rozmawiali ze sobą w internecie , wymieniali pewne poglądy?

Respondent

 • Tak . No i ja potem , po prostu jak już powstała platforma to zaczęło to się rozszerzać były różne dyskusje były różne taki okres kiedy internet zaczął być powszechny . Szczególnie przeszło się wtedy z modemu na

Ankieter

 • Szerokie pasmo?

Respondent

 • Tak , że dostęp miałem 24 godziny na dobę . Początkowo to człowiek liczył tam czas , żeby rachunek nie był za duży . Potem i to doskonale było widać w internecie , że nagle powiedzmy było taki , były ogromne dyskusje , fora na Onecie , szczególnie jak się coś napisało w mediach zaraz były . Akurat ja tam w paru rzeczach publikowałem , szczególnie w "Obywatelu" , który był otwarty na takie teksty . Potem , był też na Gazecie są te fora dyskusyjne . No , kiedyś były właśnie ciekawe , w tej chwili zostało właśnie rozłożone z różnych tam powodów . Natomiast , ale ci ludzie zaczynali się skupiać . Jak miałem na tej liście takiej mailingowej powiedzmy kilka osób , kilkanaście i jeszcze częściowo to były osoby de facto związane z moją działalnością mobbingową , antymobbingową , ja troszkę też w tym działałem , bo to też jest związane ze środowiskiem również akademickim ,ale od tego się zaczynało , a potem zaczęło to rosnąć także jak już przekroczyło powiedzmy tam 50 no to już był problem w ogóle komunikowania się emailami np . No były takie pomysły , żeby gdzieś tam na yahoo stworzyć i tak dalej ,ale te grupy dyskusyjne to nie było wystarczające , lepsza była platforma w postaci portalu . No i taki portal , żeśmy stworzyli . Zresztą on istnieje .

Ankieter

 • Rozumiem , że ten portal powstał przed formalnym jakimś?

Respondent

 • Tak , bo chodziło o skupienie się po prostu . Nie wystarczały

Ankieter

 • Inne portale typu onet , czy gazeta .

Respondent

 • Tak , bo to było luźne nie było właśnie ludzi skupionych tylko właśnie . Natomiast trzeba było stworzyć taką platformę , to powstał coś takiego [Respondent otwiera archiwalną stronę internetową - po raz pierwszy . W trakcie całego wywiadu kilkadziesiąt razy pokazywał strony internetowe , ich fragmenty , otwierał linki , czy pokazywał konkretne artykuły]to jest w tej chwili zapis archiwalny . Zresztą tytuł też taki bo było nastawienie [TYTUŁ STRONY TO „CYRK NAUKOWY” – ANKIETER] na młodych ludzi , no bo kto w internecie . Przede wszystkim młodzi , częściowo studenci , młodzi i tak dalej . Ale okazało się , że on nie tylko budzi zainteresowanie wśród młodych . Od razu media na to wskoczyły . Od razu były również i , no bo wtedy zaczęło się takie różne dyskusje i wtedy były zaproszenia do , do radia , były zaproszenia do , na takie konferencje , dyskusje , jak Durczok prowadził chociażby tutaj .

Ankieter

 • W radiu? Po Jaszczurami?

Respondent

 • Nie Pod Jaszczurami tutaj była akurat na Uniwersytecie , ale to on miał w telewizji takie , takie debaty na różne tematy , również były takie akademickie . No i powiedzmy to już pokazywało powiedzmy .

Ankieter

 • Media się zainteresowały tą stroną? Tak?

Respondent

 • TAK! Tak , tak , tak , tak , również okazało się , że rektorzy , ministrowie .

Ankieter

 • Tak?

Respondent

 • Oczywiście! Z gratulacjami , także to było od razu , po pewnym czasie to było zrobione powiedzmy tak za darmo , bo nie było przecież niczego , że to jest niewystarczające jednak źródło . No i potem , to jest , to jest [Surfuje po archiwalnej stronie] widać archiwalna , widać tam jeszcze . O był taki pomysł , apel o Stowarzyszenie na Rzecz Nauki i Edukacji w Polsce no i to , no i wtedy to stowarzyszenie jakoś nie udało się powołać , no bo trudno , tu chodzi właśnie o komunikacje , ale dało się stworzyć . No były tam ponad to różne , jak zwykle , ataki były . No po prostu , w sumie to każda taka oddolna inicjatywa była niewygodna .

Ankieter

 • Jest akcja , jest reakcja?

Respondent

 • Tak . No i tutaj był też ten problem . Myśmy w ramach tego przygotowali szereg postulatów eee zmian w systemie . Wtedy kiedy była dyskusja nad ustawą to okazało się , że to wszystko się dzieje akurat , to wszystko się działo na szczeblu rektorów , którzy z Kancelarią Prezydenta tworzyli ustawę . Poszli do prezydenta , oddali tą swoją autonomie żeby stworzył im taką ustawę , żeby było dobrze [mówi z wyraźnym rozbawieniem] . No tak mówię , bo tak na dobrą sprawę było . No , a myśmy stanowili tą taką inicjatywę oddolną , która mieszała trochę te szyki . I tam częściowo walcząc o inny model , powiedzmy tej ustawy , bombardując również komisje sejmowe i tak dalej i tak dalej . Faktem jest , że niektóre odgłosy były . Niektórych postulatów , wtedy jeszcze powstała coś takiego , została opublikowana Europejska Karta Naukowca przez Komisję Europejską i myśmy się tego trochę tak trzymali dlatego , żeby niektóre elementy tutaj wywrzeć nacisk w Polsce .

Ankieter

 • Czyli , żeby zaimportować?

Respondent

 • W jakimś sensie . To co jest pozytywne , wiadomo też jest biurokracja tam , ale faktem jest , że szereg rozwiązań nie było złych . To był nacisk na tworzenie ustawy . Niestety pojawiły , o ja zresztą taką książeczkę napisałem o tym [pokazuje książeczkę]po jakimś czasie . Ale powiedzmy tu próba zainteresowania się rektorów czy ,czy , była praktycznie biorąc ŻADNA tym problemem , no może tak słyszałem o czymś takim , że pomysł mediatora , który ja de facto wcześniej parę lat wymyśliłem i , i , i , i w jakiejś komisji się znalazł , ale on umarł śmiercią naturalną bo nie wiedzieli co z tym zrobić . A nie prosili powiedzmy mnie , ani organizacji , żeby takie wsparcie zrobiły . Także siłą rzeczy było widać , że bez jakiegoś umocowania prawnego to ta organizacja nie ma większej siły przebicia i praktycznie rzecz biorąc jesienią 2005 udało się to zarejestrować jako fundację , przy minimalnym oczywiście wkładzie . Spełniała tam wszystkie warunki , nie było problemu jeśli chodzi .

Ankieter

 • A kto był inicjatorem tego , żeby jednak przejść na ten szczebel wyżej? Kto był inicjatorem , czy to był pan?

Respondent

 • Tak , tak . No to , to było inicjatorem , no bo nie było innego wyjścia po prostu . Zresztą ja cały czas byłem inicjatorem .

Ankieter

 • Czyli przyczyną tego było to , że państwo chcieli jakby sprawniej działań . Mieć możliwość prawnych ruchów?

Respondent

 • Tak i to samo w przypadku jakiś tam działań przeciwko platformie powiedzmy nawet internetowej , żeby to mieć jakąś silniejszą pozycję .

Ankieter

 • Acha , czyli w momencie kiedy ktoś próbuje podejmować jakieś działania przeciw panu środowisku , żeby mieć pewną siłę?

Respondent

 • Tak , dokładnie . To był istotny impuls do tego . Się oczywiście statut stworzyło , stworzona została zarząd i rada , żeby to miało takie większe wsparcie . Z tym , że ona jest międzynarodowa siłą rzeczy , są ludzie którzy są w Polsce jak i tacy , którzy pracują za granicami , bo w jakimś sensie myśmy chcieli w ten sposób , zmian w polskim systemie nie da się przeprowadzić , czy działać skutecznie na rzecz przeprowadzania jakiegoś nacisku zewnętrznego . Ci Polacy , którzy mają doświadczenie na uczelniach zachodnich , instytucjach zachodnich no tutaj mogą stanowić bardzo ważny argument , mają swoje pomysły , swoje doświadczenia i mogą je przekazać . Tym bardziej , że chodziło o to , żeby była ściślejsza , łatwiejsza wymiana pomiędzy tymi Polakami , że tak powiem krajowymi i zagranicznymi . No bo przykład był taki , w tym całym naszym byłym obozie , że np . w Niemczech to była inna transformacja , że we wschodnich powiedzmy landach rozwiązali wszystkie te uczelnie i potem była ta rekrutacja od nowa według nowych zasad . Ale problem polegał na tym , że tam było już wtedy jedno państwo i było to zaplecze , a u nas tego zaplecza nie było , ale jakimś drobnym zapleczem stanowią Polacy , którzy są zagranicami , którzy de facto , wielu z nich wyemigrowało w latach 80 , a czasem i wcześniej , niektórzy później , z różnych powodów , często politycznych , ale nie tylko politycznych i siłą rzeczy chodziło o to , żeby to były większe związki z krajem . Już w czasie działalność tej fundacji się okazało , że wielu jest dyskryminowanych z tego powodu , że są Polakami jeśli by chcieli w Polsce w ogóle pracować na uczelni . Szereg akcji zostało przeprowadzonych , takich , które w ogóle nie były znane były potem również obiektem interpelacji poselskich , które zostały teraz uwzględnione w założeniach nowych ustaw akademickich . W ciągu tych 3 lat doszło jednak do zdecydowanej zmiany w przestrzeni publicznej i nie da się ukryć , że pewną rolę to NFA odegrało . Powiedzmy to co było lat temu , w roku 2004 , i 2005 i to co ma w tej chwili mieć miejsce 8 , 9 to jest zupe ...to jest inny świat jednak .

Ankieter

 • Czyli te możliwości działania są znacznie większe?

Respondent

 • Znaczy jest większy nacisk , widać pewne skutki tych działań , które konsekwentnie były prowadzone przy , przy praktycznie biorąc środkach po prostu minimalnych [mówi to chichocząc] , po prostu wyłącznie oddolnej inicjatywy , dzięki Internetowi właśnie , bez internetu to by nie mogło istnieć .

Ankieter

 • Czyli jak byśmy tak mięli powiedzieć jakie sobie państwo na początku stawiali cele , te priorytety w działaniu można powiedzieć , że chodzi o dokonanie takiej zmiany w polskich szkolnictwie wyższym?

Respondent

 • Tu ma pan właśnie wyszczególnione [pokazuje punkty wymienione na stronie internetowej] bo to wszystko jest takie , problem jest taki , w interncie problem jest taki , że trzeba rozdzielić to co jest oficjalne , co jest stanowiskiem , bo to jest jako fundacja . Fundacja de facto nie ma członków , tylko jest zarząd i , i rada , tu jest także tak zwana redakcja jeśli chodzi o stronę , no i parę osób tam wspierało rzeczywiście , różnie tak bywało , ale to chodziło o poszerzenie grupy tych ściślej związanych z fundacją . I problem polega na tym , że trzeba był o wypracować pewne cele i formy działalności , żeby była jasno co jest stanowiskiem oficjalnym , a co jest opinią nienależną . Każdy członek na stronę może wejść , tu nie ma limitowanej każdy może wejść i dyskutować , ale to jest jego własny głos , a nie głos fundacji . Niekoniecznie zgodny , a czasami całkowicie sprzeczny , zresztą różnie tam bywało . I tu jest takie oficjalne okno NFA [otwiera zakładkę na stronie] , żeby otworzyć i tutaj są powiedzmy te główne sprawy wydzielone no i to co weszło zresztą do statusu i żeby było jasne [czyta] prowadzimy i popieramy działania zmierzające do poprawy jakości nauki , edukacji , a w szczególności opowiadamy się za zmianami systemowymi w nauce i edukacji w kierunku systemu anglosaskiego , więc chodziło o tak i system zbliżony , nie chodzi o dokładne tam adaptacje , ale przynajmniej o niektóre tam cechy , które są tam w Anglii , czy Stanach Zjednoczonych o te najbardziej wydajne , bo powiedzmy , że nie ma też jednoznacznych cech tych systemowych , bo są różne uczelnie , różne jakości , które są przydatne , które można również u nas zaadaptować . Ponieważ ,tam , wprowadzenie zaleceń Europejskiej Karty Naukowca i , i , i my byliśmy de facto bodajże pierwszą organizacją , nie tylko Polską ,ale europejską , która zaczęła to propagować .

Ankieter

 • Tą Europejską Kartę Naukowca?

Respondent

 • Tak , kilka dni po , po , po eee uuu akceptacji tej karty przez Komisję Europejską . To był przykład , jeszcze wtedy nie byliśmy fundacją .

  1   2   3   4   5   6   7

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconNotatka z wywiadu pogłębionego nr. 4

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconWywiadu pogłębionego nr 068

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconNotatka z wywiadu pogłębionego nr. 94

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconWywiadu pogłębionego nr 070

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconNotatka z wywiadu pogłębionego nr. 74

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconWywiadu pogłębionego nr 054

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconNotatka z wywiadu pogłębionego nr. 003

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconNotatka z wywiadu pogłębionego nr 065

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 iconWywiadu pogłębionego z wybraną grupą najważniejszych na podlaskim rynku pracy podmiotów

Transkrypcja wywiadu pogłębionego wywiadu pogłębionego nr 012 icon057 Data wywiadu: 07/05/2009 Godzina rozpoczęcia wywiadu: 10: 10

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom