1. Sieci lokalne I rozległe
Pobierz 8.17 Kb.
Nazwa1. Sieci lokalne I rozległe
Data konwersji01.01.2013
Rozmiar8.17 Kb.
TypDokumentacja
1. Sieci lokalne i rozległe

Z punktu widzenia złożoności, sieci komputerowe można podzielić na grupy:

LAN (Local Area Network)

Jest to najpowszechniej spotykany rodzaj sieci, który składa się z kilkudziesięciu do kilkuset komputerów połączonych w miarę możliwości jednolitym nośnikiem. Sieci te zainstalowane są na niewielkim obszarze (np. w jednym budynku).

WAN (Wide Area Network)

Większość sieci rozległych to kombinacje sieci lokalnych i dodatkowych połączeń między nimi. Do określenia zasięgu i rozmiaru sieci rozległych, stosowane są następujące terminy:

Sieć miejska (MAN - Metropolitan Area Network)

Jest to sieć WAN obejmująca niewielki obszar geograficzny. Zasadniczo sieci takie obejmują jedno miasto lub region.

Sieć uczelniana (CAN - Campus Area Network)

Termin stosowany często do określania sieci WAN łączącej poszczególne wydziały w ośrodku akademickim.

1.1. Sieć LAN

Najczęściej spotykany rodzaj sieci w firmach. Sieci te składają się z kilku do kilkudziesięciu komputerów spiętych ze sobą w konfigurację magistralową, opartą na kanale przewodowym w postaci np. kabla koncentrycznego, lub w gwiazdę (jest to gwiazda logiczna, jednakże fizycznie widziana jest jako szyna-magistrala), jeśli "medium" jest światłowód lub skrętka.

Jeżeli użyto topologii gwiazdy, to maksymalna odległość (w zależności od rodzaju huba i kart sieciowych) pomiędzy serwerem a stacjami roboczymi wynosi około 100 metrów.

Jeżeli natomiast użyto kabla koncentrycznego, to "gałąź" sieci może mieć 180-300 (cienki), 500-1000 (gruby) metrów w zależności od użytej karty sieciowej. Stacje robocze umieszczane są w odległości od 1 do 3 metrów (kabla) od siebie. Jeśli zostanie osiągnięta maksymalna długość kabla, można zastosować repeater (wzmacniacz - maksymalnie 4 na jednej "gałęzi"), bridge (most) lub router (rozgałęźnik).

Ponieważ sieci lokalne są ograniczane przez obszar, liczbę współpracujących komputerów, ich typ, przepustowość sieci, szybkość pracy, wprowadzono pojęcie i rozwiązania Extended LAN. Idea ta oparta jest na połączeniu kilku różnych sieci lokalnych ze sobą niezależnie od standardu, w jakim pracują, w sposób rozszerzający możliwości każdej z nich.

1.2. Sieć WAN

Przykładem tego typu sieci mogą być sieci ISDN (Integrated Services Digital Network) - sieć cyfrowa z integracją usług. Sieci tego typu powstały w Europie Zachodniej (Francja, Niemcy), w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych. ISDN wykorzystuje łącza telefoniczne, istniejące okablowanie sieciowe. Sieć ta daje możliwość transmisji pięciokrotnie szybszej niż przy użyciu modemu.

Nie można także zapomnieć o sieci NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) i najbardziej chyba znanej sieci WAN, którą jest Internet.

Sieci rozległe są aktualnie tworzone i bardzo szybko rozwijają się. Na świecie powstaje wiele sieci rozległych, zarządzanych i wykorzystywanych przez wielkie korporacje przemysłowe, banki, uczelnie.

1.2.1. Polskie, wybrane sieci uczelniane (CAN)

Warszawa - JBRNASK

Toruń - Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Wrocław - Politechnika Wrocławska

Kraków - ACK CYFRONET

Łódź - Politechnika Łódzka

Śląsk - Politechnika Śląska w Gliwicach

Szczecin - Politechnika Szczecińska

Rzeszów - Politechnika Rzeszowska

Trójmiasto - Politechnika Gdańska

Lublin - Uniwersytet im. M. Skłodowskiej-Curie

Poznań - Instytut Chemii Bioorganicznej


Literatura

Komar, B. (2002). TCP/IP dla każdego. Gliwice: Helion.

Sportack, M. (1999). Sieci komputerowe - księga eksperta. Gliwice: Helion.

Informatyka (podstawy). Praca zbiorowa pod redakcją Henryka Sroki. AE, Katowice 1998.

"Chip Special". Nr 6 (75)/2003.

"NetWorld". Nr 11/2003 (95).

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

1. Sieci lokalne I rozległe iconTypy sieci Sieci lokalne I rozległe

1. Sieci lokalne I rozległe iconTypy sieci Sieci lokalne I rozległe

1. Sieci lokalne I rozległe iconBezprzewodowe sieci lokalne

1. Sieci lokalne I rozległe iconReformy niemieckiej wprowadzonej w ubiegłym roku. W ten sposób zamknięte spotkanie sieci ekspertów rozszerzone zostało na lokalne środowisko ekonomiczne

1. Sieci lokalne I rozległe iconSystemy I sieci sd sdh synchronous Digital Hierarchy Sieci ze zwielokrotnieniem synchronicznym

1. Sieci lokalne I rozległe iconTest z podstaw teleinformatyki- sieci komputerowe, protokoły, rodzaje sieci lokalnych

1. Sieci lokalne I rozległe iconPodstawy transmisji danych, urządzenia I sieci komputerowe temat 2/2: architektura sieci komputerowych

1. Sieci lokalne I rozległe iconTest z podstaw teleinformatyki- sieci komputerowe, protokoły, rodzaje sieci lokalnych,modele

1. Sieci lokalne I rozległe iconSystemy Operacyjne I Sieci Komputerowe – praca kontrolna I temat: Usługi sieci Internet

1. Sieci lokalne I rozległe iconMimo, że było już dawno po zmroku, słońce zalewało rozległe równiny Tatooine agresywnym blaskiem

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom