Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących




Pobierz 15.82 Kb.
NazwaScenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących
Data konwersji04.01.2013
Rozmiar15.82 Kb.
TypDokumentacja
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

z wykorzystaniem metod aktywizujących


Blok tematyczny: W świecie zwierząt.


Temat dnia: Na wiejskim podwórku.

.

Rodzaje aktywności: przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna, muzyczna, ruchowa.


Cele główne zajęć:

• rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie

aktywizujących metod nauczania,

• poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórzu,

• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.


Cele szczegółowe:

Uczeń:

• wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu,

• potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt,

• wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt,

• potrafi zaśpiewać piosenkę,

• nazywa osobniki dorosłe i ich potomstwo,

• potrafi wyodrębniać zbiory,

• sprawnie przelicza elementy w zbiorze,

• potrafi zgodnie współdziałać w grupie,

• wykonuje przydzielone mu zadania,

• potrafi powiedzieć koledze coś miłego.


Metody: „mapa pamięci”, elementy dramy, rozmowa kierowana, elementy pedagogiki

zabawy.


Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.


Środki dydaktyczne: ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe,

kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, piłka.


PRZEBIEG ZAJĘĆ


  1. Wprowadzenie do tematu zajęć- wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku.




  1. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela.

• Na tablicy nauczyciel przygotowuje plansze przedstawiające wiejskie podwórko,

łąkę i staw. Obok są ilustracje różnych zwierząt.

• Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia i

umieszczają ją w odpowiednim miejscu na planszy. W efekcie powstanie ilustracja

„Na wiejskim podwórku”.

ZAGADKI:

• Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)

• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na

złych warczy, szczeka. (pies)

• Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta

na dworze. (kogut)

• Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)

• Cztery kopytka, rogi i bródka…Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)


  1. Ukryty obrazek- prezentacja fragmentu ilustracji przedstawiającej konia. Uczniowie

muszą podać nazwę zwierzęcia i umieścić go we właściwym miejscu na planszy. W razie trudności nauczyciel odsłania dalsze elementy ilustracji.


  1. Gry dramowe i improwizacje ruchowe.

• Zgadnij, jakie to zwierzę- losowanie przez chętne dzieci kartoników z ilustracjami

różnych zwierząt. Dziecko naśladuje ruchem, głosem swoje zwierzę lub je opisuje.

• Nauczyciel mówi: „Jestem opiekunem zwierząt”. Zapraszam do siebie Szymona jako kota, Olę jako pieska itp. Dzieci improwizują ruchem zachowania charakterystyczne dla wskazanych zwierząt.


  1. Dobieranie zwierząt w pary- osobniki dorosłe i ich potomstwo.

• Nazywanie rodziców i ich dzieci:

kura- kurczątka

krowa- cielątko

koza- koźlątko

klacz- źrebiątko

kaczka- kaczątka


  1. Przerwa śródlekcyjna

• Zaśpiewanie piosenki pt. „Kaczor Donald farmę miał”.

• Zabawa ruchowa „Wchodzi kotek po drabinie”.


  1. Tworzenie „mapy pamięci”- praca w grupach. Uczniowie układają puzzle. Jest to rysunek przedstawiający zwierzę z wiejskiego podwórka. Części przyklejają na papierze. Następnie dobierają odpowiednie obrazki i ustalają jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli tych zwierząt. Przedstawienie wyników swojej pracy pozostałym grupom.




  1. Gdzie mieszkają?”

• Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy: pieski, pszczółki, rybki. Następnie układa na podłodze trzy obręcze. Wchodzą w nie dzieci z rysunkami miejsc pobytu różnych zwierząt. Na sygnał nauczyciela dzieci chodzą w rytm uderzeń bębenka. Na hasło: „Gdzie mieszkają zwierzęta?”- dzieci stojące w obręczach pokazują swoje rysunki, a pozostałe dzieci szybko zajmują miejsca w odpowiednim „domku”.

• Sprawdzenie wyboru miejsc, liczenie „zwierząt” w domkach, porównywanie liczebności utworzonych zbiorów.


9. „Łańcuszek dobrych myśli na pożegnanie”- uczniowie siedzą w kręgu i toczą piłkę

do wybranego kolegi lub koleżanki, mówiąc mu (jej) coś przyjemnego.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie III d z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem metod aktywizujących przeprowadzonych w klasie trzeciej przez mgr Bożenę Lisiak

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz lekcji informatyki z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconUkładu Słonecznego z wykorzystaniem metod aktywizujących. Wioletta Bałdyga

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconKonspekty zajęć z zastosowaniem metod aktywizujących ucznia 29

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz lekcji z języka obcego Leksyka, szybkie zapamiętywanie słów z wykorzystaniem aktywnych metod nauczania

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz zajęć nr 11 z wykorzystaniem animacji nr 4, 19, 20

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz zajęĆ Świetlicowych z wykorzystaniem ti

Scenariusz zajęĆ z wykorzystaniem metod aktywizujących iconScenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem piłek edukacyjnych

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom