Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność
Pobierz 34.32 Kb.
NazwaKanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność
Data konwersji13.09.2012
Rozmiar34.32 Kb.
TypDokumentacjaKANADA Flaga Godło


Obszar: 9 984 670 km2

Ludność: 33 212 696

Stolica: Ottawa

Gęstość zaludnienia: 3 osób na km2

Głowa państwa: królowa Elżbieta II;

gubernator generalny: Adrienne Clarkson
Położenie:

Kanada leży w północnej części Ameryki Północnej, pomiędzy północnym Atlantykiem na wschodzie, północnym Pacyfikiem na zachodzie i Morzem Arktycznym na północy, na północ od zasadniczej części USA Jest to drugi co do wielkości kraj świata po Rosji. Położona jest ona pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem, na północ od USA.. Długość linii brzegowej Kanady wynosi 244 tys. km, a jej zarys jest ogromnie urozmaicony licznymi zatokami i półwyspami, ponadto występują liczne archipelagi.

Na zachodzie gdzie Kordyliery dochodzą do morza występuje wybrzeże fiordowe oraz archipelag Wysp Królowej Charlotte (składający się z 150 wysp).Na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych leży największa wyspa tego regionu - Vancouver (31 284 km²). Północ Kanady charakteryzuje się występowaniem dużych zatok (największa to Zatoka Hudsona, - 637 tys. km² z odnogą Zatoką Jamesa, Ungava, Zatoka Św. Wawrzyńca, Zatoka Fundy).

W centrum kraju położona jest kraina prerii rozciągająca się od Gór Skalistych na wschód, przez tereny Alberty, Saskatchewanu i Manitoby. Jest nią płaski obszar, uroczo porośnięty słonecznikami i pszenicą. W jej granicach znajduje się Głowa Rozbita w Skoku Bizona, miejsce historycznie związane z plemieniem Czarnych Stóp.
Największe półwyspy: Labrador, Gaspe, Nowa Szkocja, Kent, Adelaide, Boothia, Simpsona, Melville, Ungava. U północnych wybrzeży rozciąga się rozległy Archipelag Arktyczny (obejmuje on 1 370 tys. km²) składa się z dużych wysp przybrzeżnych (Banksa, Wiktorii, Księcia Walii, Ziemia Baffina) oraz Wysp Królowej Elżbiety. Północną część Archipelagu Arktycznego zajmują lodowce (pow. ok. 100 km²).

Sąsiedzi: Kanada sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonym

Języki: angielski (urzędowy) 59,3%, francuski (urzędowy) 23,2%, inne 17,5%

Waluta: 1 dolar kanadyjski (CAD) = 100 centów

Ustrój kraj federacyjny, demokracja parlamentarna


Główne miasta: Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa, Calgary, Winnipeg, Edmonton, Hamilton, Regina, Quebec


Skład etniczny: Brytyjczycy - 46%, Francuzi – 26%, inni Europejczycy – 20%, Azjaci

i Afrykanie – 6%, Indianie i Eskimosi – 2%. Około 90% ludności mieszka w odległości 160 km od granicy z USA
Religia: dominuje chrześcijaństwo

47% to katolicy, a około 36% protestantów. Pozostałe procenty przypadają w udziale judaizmowi, hinduizmowi i buddyzmowi. Ponad 10% społeczeństwa nie identyfikuje się z żadną z religii.


Podział administracyjny:

10 prowincji i 3 terytoria: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Bruszwik, Nowa Fundlandia, Terytoria Północno-Zachodnie, Nowa Szkocja, Nunavut, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda), Quebec, Saskatchewan, Terytorium Jukonu


Klimat od umiarkowanego na południu po subpolarny i polarny na północy. Najważniejszym czynnikiem decydującym o klimacie Kanady jest szerokość geograficzna. Im dalej na północ tym zimniej. Południowa część Kanady ma klimat umiarkowany ciepły, wnętrze kraju -kontynentalny chłodny, północ Kanady - subpolarny i polarny. Na zachodzie wybrzeża notuje się wyższą temperaturę, co jest wynikiem oddziaływania ciepłego Prądu Pacyficznego (natomiast wschodnie wybrzeże ochładzane jest przez zimny Prąd Labradorski.


Ukształtowanie terenu

W ukształtowaniu terenu dominują głównie równiny a na zachodzie góry. Wyraźnie zaznacza się południkowy układ krain fizyczno-geograficznych. Około 3/4 powierzchni Kanady zajmują wyżyny i góry, na zachodzie system Kordylierów (Logan, 6050 m — najwyższy szczyt Kanady); w części środkowo-zachodniej Wielkie Równiny (prerie)

i Nizina rzeki Mackenzie; we wschodniej i środkowo-wschodniej części rozległy płaskowyż, opadający na pd. wyraźnymi progami skalnym. Klimat od umiarkowanego (ciepły i chłodny) na południu do subpolarnego i polarnego na północy we wnętrzu kraju kontynentalny suchy.

Zachodnia Kanada znana jest jako górzysty region, natomiast wschodnia część posiada największe i najważniejsze miasta państwa oraz najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną kraju - wodospad Niagara.


Główne rzeki

W zachodniej części Kanady: Mackenzie (najdłuższa), Jukon, Kolumbia, Fraser, we wschodniej: Nelson z Saskatchewan, Rzeka Św. Wawrzyńca, Churchill. Rzeki kanadyjskie przez 5-9 miesięcy pokryte lodem; ogromna liczba jezior. Największe z nich: Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Athabaska, Reniferowe, Winnipeg.

Rzeki kanadyjskie charakteryzują się występowanie licznych bystrzy, progów

i wodospadów, co przyczynia się do utrudnień w żegludze na wielu odcinkach. Dwoma największymi rzekami Kanady są: Rzeka Świętego Wawrzyńca (na południowym wschodzie) i Mackenzie (najdłuższa rzeka Kanady, w system której włączone są duże jeziora przepływowe). Wody spływają do dwóch oceanów. Ważnym źródłem zasilania w wodę dla rzek zachodniej Kanady są pola lodowe, lodowce górskie i pola śnieżne. Występują w wielu miejscach na obszarze kanadyjskich Kordylierów. Znane pole lodowe Columbia Icefield łączy dwa parki narodowe: Banff i Jasper, składa się na nie ok. 30 lodowców. Na terenie Kanady znajduje się około 2 mln jezior, stanowi to aż 8% powierzchni Kanady.


Gospodarka

Wysoko rozwinięty kraj przemysłowo-rolniczy o bogatych zasobach naturalnych. Kraj silne powiązany i uzależniony od gospodarki USA. Wydobywa się tu ropę naftową, gaz ziemny i węgiel kamienny, rudy niklu, miedzi, cynku i ołowiu, żelaza i uranu. Najważniejsze gałęzie przemysłu: celulozowo-papierniczy, hutnictwo niklu, aluminium, miedzi i cynku. Dobrze rozwinięty jest tu przemysł chemiczny, samochodowy, lotniczy, taboru kolejowego, elektrotechniczny, drzewny, spożywczy. Kanada to jeden z największych światowych producentów drewna w Yukon.


Kultura Kanady

Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: tradycjonalne rdzenne indiańskie, brytyjskie i francuskie. Trudno jednak mówić o jednolitej tożsamości obecnej ludności Kanady, bowiem składa się ona z przybyszów z całego świata, jest wielorasowa. Dodatkowo znajduje się pod silnymi wpływami ze Stanów Zjednoczonych wraz z coraz większym przenikaniem kapitałów amerykańskich do Kanady i wypieraniem wpływów brytyjskich dochodziło do uzależnienie polityczne i militarne.
Nie oznacza to jednak, że jest ona kopią swoich sąsiadów, musiała stawić czoła przytłaczającym wpływom z południa i stworzyć swój własny wizerunek. Na niego składają się postaci interesujących pisarzy: Alice Murno, Margaret Atwood, Moredcai Richler, Brian Moore, Robertson Davies, czy muzyków: Leonard Cohen, Neil Young, Joni Mitchell. Jedną z cech kulturowego dziedzictwa Kanadyjczyków są
tradycje ludów indiańskich i eskimoskich. Innuici są autorami rzeźb zrobionych z kamienia i kości. Artyści indiańscy doszli niemal do doskonałości w dziedzinie sztuki drukarskiej, rzeźbieniu w drewnie i sztukach drukarskich.Znamienną cechą są różnice dostrzegalne pomiędzy francuskim Quebekiem a angielską Kanadą Istnieją dwa urzędowe języki: angielski i francuski. Francuski, którym posługują się mieszkańcy Kanady nie jest dokładnie "europejskim francuskim", są znaczne różnice. Większość mieszkańców w Quebeku, będąca francuskiego pochodzenia, nazywa ten język "quebeckim". Różnice między angielską Kanadą a Quebekiem dostrzegalne są nie tylko w języku, ale i architekturze, religii, muzyce czy kuchni. Quebec wykazuje silną potrzebę autonomii w stosunku do całego kraju. Na współczesny obraz tożsamości Kanadyjczyków wpłynęły

w dużym stopniu kultury emigrantów docierających do Kanady. Są nimi emigranci z Azji, ogrom Europejczyków, Latynoameryki - co w całości wpływa na pełną identyfikację kanadyjskiej tożsamości.

Duże rozproszenie ludności sprzyjało zachowaniu odrębnej kultury tych grup.

Kuchnia kanadyjska

Kuchnia kanadyjska wykazuje bardzo duże urozmaicenie. Łatwo spotkać w całej Kanadzie restauracje grecką, chińską, indyjską czy inną równie egzotyczną. W Quebecu serwuje się dania kuchni francuskiej: tourtieres - mięso zapiekane w cieście, francuską zupę grochową, rapie pie - pasztecik z nadzieniem mięsnym lub ze ślimaków, obłożonych pastą z tartych ziemniaków pozbawionych skrobi. Tutaj też powstaje najwięcej na świecie syropu klonowego. Z Kanady pochodzi też kilka dobrych serów typu cheddar, a na wybrzeżu oferuje się dania z owoców morza. W przypadku zakupów alkoholu obowiązuje dużo przepisów i regulacji, określających sposoby jego sprzedaży.

Atrakcje turystyczne

Z imprez organizowanych w Kanadzie na uwagę zasługuje Zimowy Karnawał w Quebec City, odbywający się pod koniec lutego. Podczas jego trwania można wykazać się umiejętnościami rzeźbienia w bryłach lodu, organizowane są ślizgi po śniegu, tańce. W czerwcu organizowany jest Montreal Jazz Festiwal ściągający licznych światowych muzyków. W tym samym miesiącu w Toronto odbywa się wielokulturowy Caravan, impreza z muzyką etniczna, tańcami, niezłą kuchnią i homoseksualną paradą Gay Pride Day Parade. W lipcu w Calgary organizowany jest wyścig wozów dawnych amerykańskich pionierów oraz rodeo. W Victorii w sierpniu odbywa się Festiwal Pierwszych Ludów, na który składają się pokazy tradycyjnego rzemiosła, tańców

i atrakcja: przejażdżki na wojennych łodziach.

Ciekawostki:


 • Na terenie Kanady znajduje się około 2 mln jezior, stanowi to aż 8% powierzchni Kanady.

 • Najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną kraju - wodospad Niagara.

 • Nazwa Kanada wywodzi się od słowa "kanata" oznaczającego w języku Indian Huron: klon

 • Innuici są autorami rzeźb zrobionych z kamienia i kości

 • W prowincji Quebekiem istnieją dwa urzędowe języki: angielski i francuski

 • W Kanadzie produkuje się najwięcej na świecie syropu klonowego

 • Zimowy Karnawał w Quebec City, odbywający się pod koniec lutego. Podczas jego trwania można wykazać się umiejętnościami rzeźbienia w bryłach lodu, organizowane są ślizgi po śniegu, tańce. W czerwcu organizowany jest Montreal Jazz Festiwal ściągający licznych światowych muzyków. W tym samym miesiącu w Toronto odbywa się wielokulturowy Caravan, impreza z muzyką etniczna, tańcami, niezłą kuchnią i homoseksualną paradą Gay Pride Day Parade.

 • Na obszarze gór zlokalizowane są liczne parki narodowe m. in. w Górach Skalistych, park Banff, oferujący możliwość biwakowania w dzikim terenie, wędrówki, moczenie w gorących źródłach i inne atrakcje

 • W Kanadzie powstają charakterystyczne typy muzyki ludowej- folk. Jej różnorodność odzwierciedla mieszaninę etniczną i kulturową Kanady

 • Lucy Maud Montgomery jest autorką książki pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”

 • Znaną piosenkarką kanadyjskiego pochodzenia jest Celine Dion


Wodospad Niagara w dzień
Wodospad Niagara nocą

Siedziba Parlamentu w Ottawie
Tajga kanadyjskaMiasto : Quebec

Andrzej Bochnia i Damian Zajchowski - klasa VI Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Niepli

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconPortugalia obszar: 92,391 km2 Ludność

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconDublin Obszar: 70 280 km2 Ludność

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconOficjalna nazwa: Republika Chińska Powierzchnia: 35 981 km2 Ludność

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconA Obszar, ludność I urbanizacja w Polsce

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconPowierzchnia : 132 tys km2, z czego na część lądową przypada 105 834 km2, na wyspy zaś 25 084 km2, przy czym wyspy (jest ich 437, z tego 134 zamieszkane)

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconTest A: Obszar, ludność I urbanizacja w Europie I Polsce Imię I nazwisko

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconRozdział III profil turystyczny gminy położenie, obszar, ludność I gospodarka

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconInformacje ogólne Cypr jest państwem wyspiarskim we wschodniej części Morza Śródziemnego, w obrębie kontynentu azjatyckiego. Obszar Cypru wynosi 9251 km2 cała

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconGmina Trzcianne położona jest w południowo-zachodniej części powiatu monieckiego. Zajmuje obszar 332 km2 (24 powierzchni powiatu monieckiego); jest

Kanada flaga Godło Obszar: 9 984 670 km2 Ludność iconPolska flaga składa się z dwóch poziomych pasów – białego na górze, czerwonego na dole. Poza flagą, ważnymi polskimi symbolami narodowymi są herb I hymn

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom