Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ?
Pobierz 22.08 Kb.
NazwaProszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ?
Data konwersji13.09.2012
Rozmiar22.08 Kb.
TypDokumentacja
Materiały pomocnicze do lekcji „Konspiracja. Mały sabotaż”

Materiał pomocniczy nr 6

Niszczenie tablic

Fragment relacji Marka Wallmodena „Marka”, rocznik 1928


Proszę powiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją?

Przed wojną należałem do Drużyny Zuchów, której zastępowym był syn naszej nauczycielki matematyki, Jurek Trybulski. Był o klasę wyżej ode mnie. Któregoś dnia na początku 1943 roku zaproponował mnie i kilku kolegom udział w tajnym harcerstwie. Zgłosiłem się i ja… Po iluś spotkaniach złożyliśmy przysięgę w lasku na Bielanach i tak się zaczęło.

Jakie mieliście zadania?

Usiłowaliśmy przekręcać drogowskazy. Niemcy instalowali dla swoich wojsk drogowskazy na Wisłostradzie i ulicy Krasińskiego na Żoliborzu,. Myśmy je w nocy przekręcali w drugą stronę. Czy to skutkowało, trudno powiedzieć. Poza tym, tam gdzie jest kino „Wisła”, stał oddział tak zwanego Sonderdienstu, miał dużą tablicę informacyjną z nazwą jednostki stacjonującej. Miałem zadanie, dość powszechnie zresztą w tamtym czasie: brałem starą żarówkę, robiłem dziurkę, napełniałem żarówkę farbą lub jakimś czarnym, płynnym świństwem; zaklejałem dziurkę i rzucałem żarówkę w taką tablicę. Raz nawet trafiłem.

Ryzykował pan tym, że ktoś mógł do pana strzelić.

Był wartownik oczywiście, ale robiliśmy to w obstawie, zawsze dwóch kolegów usiłowało odwrócić uwagę i w ten sposób zawsze się jakoś udawało… Nikt z naszej grupy nie został przyłapany ani postrzelony.

Archiwum Historii Mówionej, Muzeum Powstania Warszawskiego


Pytania pomocnicze:

  1. Jakie działania podejmowali harcerze, aby wprowadzić Niemców w błąd?

  2. W jaki sposób zabezpieczano akcje małego sabotażu?

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: Bliżej tu pana ułożę, żeby się dobrze pan nagrał. Proszę opowiedzieć o okolicznościach powstania Klubu Sportowego. Kiedy to się stało?

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: To proszę na początku mi opowiedzieć o okolicznościach powstania Fundacji Leonardo. Jak to się stało, że została założona, jakie były przyczyny? I kiedy to było?

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: Jakby mógł pan najpierw wspomnieć, powiedzieć o tym jak powstała ta organizacja. Kiedy to było? Jak to się stało?

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: Bardzo proszę na początek opowiedzieć o historii organizacji, o tym jak powstała, kiedy, kto był inicjatorem o okolicznościach powstania

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: Między innymi chciałabym porozmawiać o pana stowarzyszeniu na samym początku właśnie. Żeby pan opowiedział w jakich okolicznościach ono powstało, taką krótką historię początków stowarzyszenia

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconTego, skąd bierze się pożywienie mięsne, w jakich okolicznościach "powstaje" I jakie to ma skutki dla środowiska naturalnego. Co więcej, wielu ludzi w ogóle nie zastanawia się nad tym co zjada. Pierwsze refleksje przychodzą dopiero wtedy, gdy zaczynają się problemy ze zdrowiem

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconFeromonów Pan już posiada, a jakich się Pan spodziewa. Wspólne parainformacje czyli po prostu w miarę jednakowe wiadomości są podstawą zrozumiałości wywodu

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? icon"Proszę powiedzieć, żeby się nie wygłupiał"

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconBoję się siebie, który się zacznie bać Kiedy dojrzałeś do sytuacji, że mogłeś powiedzieć: jestem reżyserem?

Proszę powiedzieć, kiedy I w jakich okolicznościach zetknął się pan z konspiracją ? iconM: Proszę mi opowiedzieć na początku o okolicznościach powstania pani organizacji. Jak to się stało, że została w ogóle założona? Kto założył? Jak to wyglądało?

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom