Czytanie teksty popularnonaukowe
Pobierz 0.82 Mb.
NazwaCzytanie teksty popularnonaukowe
strona1/14
Data konwersji13.09.2012
Rozmiar0.82 Mb.
TypDokumentacja
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
CZYTANIE
TEKSTY POPULARNONAUKOWE


Ziemia krąży wokół Słońca po drodze zwanej orbitą. Pełny obieg Ziemi trwa jeden rok. W czasie tego ruchu oś ziemska jest stale skierowana w stronę Gwiazdy Polarnej i nachylona do płaszczyzny orbity pod kątem około 67°. Występowanie pór roku jest właśnie skutkiem tego nachylenia, ponieważ w czasie ruchu Ziemi po orbicie różne obszary kuli ziemskiej są mocniej lub słabiej nasłoneczniane. Przez pół roku bardziej nasłoneczniona jest półkula północna, a przez następne pół roku – półkula południowa. Gdy na półkuli północnej zwierzęta szykują się do zimy, na południowej ptaki zaczynają zakładać gniazda. 1. Ile czasu potrzebuje Ziemia, by okrążyć Słońce?

A. Pół roku. B. Trzy miesiące. C. Jeden rok. D. Jeden dzień.


2. Jeśli na półkuli północnej trwa jesień, to na półkuli południowej

A. kończy się jesień.

B. jest wiosna.

C. zaczyna się zima.

D. jest lato.


Próby uruchomienia telewizji w Polsce były podejmowane jeszcze przed rokiem 1939. Prowadzone od 1935 roku prace badawcze nad przekazem telewizyjnym przerwała jednak II wojna światowa. Ich wznowienie stało się możliwe dopiero w roku 1947.

W październiku 1952 roku z eksperymentalnego studia w Warszawie został wyemitowany pierwszy polski program telewizyjny.

Regularną (cotygodniową) emisję programów (najpierw półgodzinnych, później godzinnych) telewizja rozpoczęła od stycznia 1953 roku. Nadawane programy można było oglądać w kilkudziesięciu warszawskich świetlicach i klubach, w których zainstalowano odbiorniki telewizyjne. Zasięg nadajnika umieszczonego na 8. piętrze budynku w centrum stolicy był jednak niewielki.

Nadawanie dłuższych i bardziej różnorodnych programów oraz zwiększenie zasięgu odbioru stało się możliwe w roku 1954 dzięki uruchomieniu nowego studia telewizyjnego oraz nowej stacji nadawczej.

Na podstawie książki S. Miszczaka


3. Wybierz tytuł odpowiedni dla całego tekstu.

 1. „Twórcy polskiej telewizji”

 2. „Początki telewizji w Polsce”

 3. „Wczoraj i dziś polskiej telewizji”

 4. „Dzieje polskiego radia i telewizji”


4. Pierwszy polski program telewizyjny nadano w roku

 1. 1935 B. 1947 C. 1952 D. 1954


5. W roku 1953 audycje telewizyjne oglądano w Polsce

 1. tylko w studiu telewizyjnym.

 2. w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie.

 3. w każdym domu w Warszawie.

 4. prawie w całym kraju.

Od jak dawna ludzie wypiekają chleb? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że robili to już w starożytnym Egipcie.

U ludów słowiańskich, oprócz zwykłego chleba, spotykamy chleby obrzędowe, związane z różnymi świętami i uroczystościami. Były więc chleby weselne – kołacze, zapustne – racuchy, wielkanocne – baby i pogrzebowe – perebuszki.

W średniowieczu wypiekano około 10 gatunków chleba, a w wieku XVI, gdy rosło spożycie, mnożyły się też jego rodzaje. Za najlepszy uważano chleb pszenny, zwany królewskim. Znane były także chleby z owsa, jęczmienia, gryki i prosa.

Za panowania ostatnich Jagiellonów, Zygmunta I Starego (1506 – 1548) i jego syna Zygmunta Augusta (1548 – 1572), Polska stała się spichlerzem Europy. Wisłą płynęły do morza statki ze zbożem, na które w Gdańsku czekali zagraniczni kupcy. Kraj się bogacił, co wpływało na ożywienie różnych dziedzin życia. Rozkwitała kultura, toteż czasy zygmuntowskie przeszły do historii jako złoty wiek. W Polsce przebywało wtedy wielu Włochów. W 1518 roku przybyli z księżniczką Boną, drugą żoną Zygmunta I Starego, przyszłą matką Zygmunta Augusta. Włoska królowa zmieniła nieco dworską kuchnię, zarządziła też uprawianie południowych warzyw (pietruszki, sałaty, marchwi, pora, selera).

Kulinarne nowości dobrze się przyjmowały, ale nigdy nie wyparły chleba, który w Polsce od niepamiętnych czasów otaczano niemal religijną czcią. Gdy przypadkiem upadł na ziemię, podnoszono go i przepraszając, całowano. Później, przed napoczęciem nowego bochenka, znaczono go znakiem krzyża. Chlebem i solą witano dostojnych i miłych gości oraz nowożeńców na progu ich domu. Cyprian Kamil Norwid (1821 – 1883), tęskniąc na emigracji za Polską, pisał:

Do Kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów nieba...

Tęskno mi Panie.

O popularności i znaczeniu chleba w Polsce świadczą liczne przysłowia, np.: Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty., Gdzie wiele chleba, hojności trzeba., Komu chleb zaszkodzi, temu kij pomoże.

Liczne były gatunki chleba polskiego. Cudzoziemcy chwalili je, twierdząc, że nasze pieczywo ma prawdziwy chlebowy smak i aromat. Przygotowywane dawniej w domach chleby razowe pieczone na liściach kapusty lub chrzanu, tzw. chleby wiejskie były wspaniałym przysmakiem. Z żalem trzeba stwierdzić, że dziś są rzadkim rarytasem.

Na podstawie: M. Lemnis, H. Vitry, W staropolskiej kuchni i przy polskim stole, Warszawa 1980 r.

6. Słowianie wypiekali kołacze, aby uświetnić

 1. uroczystości pogrzebowe.

 2. obchody świąt.

 3. uroczystości weselne.

 4. zabawy karnawałowe.


7. Panowanie dynastii Jagiellonów na polskim tronie kończy

 1. Zygmunt I Stary.

 2. królowa Bona.

 3. Zygmunt August.

 4. Kazimierz Jagiellończyk.


8. W jaki sposób Cyprian Kamil Norwid uzasadnia szacunek Polaków dla chleba?

 1. Polacy szanują chleb, bo często cierpieli głód.

 2. Polacy utrzymują się z rolnictwa, toteż szanują chleb.

 3. Chleb jest bardzo smaczny i dlatego jest szanowany.

 4. Polacy szanują chleb, bo jest darem bożym.


9. W przysłowiu Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty zawarta jest pochwała

 1. pracowitości.

 2. sytości.

 3. chleba.

D. zaradności.


Dzieje chleba, stanowiącego podstawę naszego codziennego pożywienia, sięgają czasów prehistorycznych. Już ludzie epoki kamiennej piekli na rozgrzanych kamieniach płaskie placki z rozdrobnionych ziaren wymieszanych z wodą.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Czytanie teksty popularnonaukowe iconCzytanie teksty popularnonaukowe

Czytanie teksty popularnonaukowe iconCzytanie teksty popularnonaukowe

Czytanie teksty popularnonaukowe iconCzytanie teksty literackie

Czytanie teksty popularnonaukowe iconMinionych wakacji. Czytanie krótkich tekstów o wakacjach. Czytanie I omówienie rozdziału „Pobudka”

Czytanie teksty popularnonaukowe iconProgramu nauczania oraz tematy prac kontrolnych pomogą Ci poznać I opanować materiał obowiązujący w klasie II. Przed Tobą spotkanie z literaturą romantyzmu, pozytywizmu I Młodej Polski. Spróbuj samodzielnie zrozumieć I ocenić przeczytane teksty. Ważnym zadaniem będzie czytanie ze zrozumieniem I form

Czytanie teksty popularnonaukowe iconCzytanie rozwija, czytanie wzbogaca”

Czytanie teksty popularnonaukowe iconPodaję tylko teksty obszerne, reszta jest w informatorze; zachowana kolejność omawiania; do tego dojdą jeszcze teksty we fragmentach z podręcznika

Czytanie teksty popularnonaukowe iconLa chanson de Roland. Trubadurzy, 3 teksty do wyboru; truwerzy, 3 teksty do wyboru. Tristan et Yseut

Czytanie teksty popularnonaukowe iconPopularnonaukowe pokazy nocnego nieba Małgorzata Tokarz

Czytanie teksty popularnonaukowe iconNowości wydawnicze: albumy popularnonaukowe Carta Blanca

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom