Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w
Pobierz 44.59 Kb.
NazwaTemat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w
Data konwersji13.09.2012
Rozmiar44.59 Kb.
TypDokumentacja
Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co i w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w Palinodii? Obraz Polaków wyłaniający się z podanych fragmentów utworu skonfrontuj z ich wizerunkiem zawartym w innych znanych Ci satyrach tego poety.


Ignacy Krasicki najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia , twórca licznych bajek , satyr , utworów patriotycznych. W jego utworach odnajdujemy m.in. takie tematy jak: ludzka natura i jej wady, kodeks moralny, dobro Polski, wszystko to najczęściej przedstawione w ironicznej formie.

Wyjątkowym dziełem jest Palinodia . Autor we wstępie stwierdza, że tak naprawdę nie naprawi swymi utworami świata, dochodzi do wniosku, że na nic się zdają upomnienia i drwiny. Stara się wieć pochlebiać, jednak jest to bardzo ironiczna forma wytykania wad polskiego społeczeństwa.

Pierwszą z nich jest demoralizacja. Zwraca się do pewnego Piotra mówiąc :Nie szalbierzu(...),Nie zdrajco(...), Nie rozpustny(...)” , jednak tak na prawdę wytyka mu te złe strony ubierając je w inne słowa, wyraźnie to widać w przytoczonym fragmencie „Oszukać to kunszt doskonały, Tyś mistrz w kunszcie, więc winne odbieraj pochwały.”. Autor w błyskotliwy i ironiczny sposób krytykuje oszustwa i krętactwa, których dopuszcza się polska szlachta celem uzyskania jak najwiekszych korzyści. Na dodatek społeczeństwo tego nie krytykuje, wręcz przeciwnie - chwali.

W kolejnym fragmencie Ignacy Krasicki ukazuje zanik takich cech jak wstyd i honor. Pokazuję próżność kobiet, które przywiązują zbyt wielką wagę do swojego wyglądu. Zarzuca pijaństwo, które dla wielu jest jedynym wyjsciem w obliczu zbliżającego się problemu. Pokazuję beztroskie podejście szlachty do życia, której jedynym celem jest zaspokojenie swoich pragnień oraz dobra zabawa. Takie postępowania prowadzą do marnotractwa i osłabienia państwa.

Próżność oraz bezmyślność szlachty autor ukazuje na przykladzie Tomasza. Możemu tutaj także zauważyc powiązania z satyrą „Żona Modna”. Autor twierdzi, że szlachta upodobała sobie modę francuską, z której nieustannie czerpie wzorce zachodniego świata. Przywołany szlachcic jada wytworne dania, wystaraj swój ogród i mieszkanie francuskimi i włoskimi ozdobami. Gardzi pszenicą , która w tej satyrze została użyta jako szymbol polskiej kuchni. Jednak nie jest w stanie tego utrzymać finansowo. Takie postępowania przyczyniły sie do upadku szlachty.

Autor ukazuje także brak szacunku szlachty do przodków oraz osób pracujących na majątek szlachty, podmiotowe traktowanie podwładnych , oraz niewdzięczność za wykonywaną dla nich pracę.

W pozostałych satyrach Ignacego Krasickiego także takie wady , które nie pojawiają sie wPalinodii. Na przykald nieuctwo szlachty, które jest ukazane wDo królaczy też brak więzi rodzinnych przedstawiony wŚwiecie Zepsutym.

W satyrzePalinodia społeczeństwo polskie , głównie szlachta, zostało poddane ostrej krytyce. Zostało to przedstawione w ciekawej, bardzo ironicznej formie. Sam tytułPalinodiaoznacza odwołanie stawianych zarzutów. Jego utwory bardzo rzetelnie oddają obraz polskiego społeczeństwa i cały czas pomagają nam w jego ocenie.


Krzysztof Darul 105/1

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconTemat: Co widać w krzywym zwierciadle?

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconIgnacy Krasicki jako twórca sposób poetyckiej perswazji

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconScenariusz lekcji temat: Nauka w krzywym zwierciadle ukazana w powieści Witolda Gombrowicza „ Ferdydurke ”

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w icon"w krzywym Zwierciadle: Egzaminy"

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconProjekt edukacyjny Europa w krzywym zwierciadle

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconScenariusz Rozmowy Kwalifikacyjnej ( w krzywym zwierciadle)

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconCo z tą modą? czyli ciało w krzywym zwierciadle

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconIgnacy Krasicki- bajki

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconIgnacy Krasicki Do króla

Temat: Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co I w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w iconIgnacy Krasicki (1735-1801)

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom