1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch




Pobierz 43.84 Kb.
Nazwa1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch
Data konwersji13.09.2012
Rozmiar43.84 Kb.
TypDokumentacja


- 1 -

Scenariusz konkursu czytelniczego

dla klas I- ch


Temat: „ Samochwała, Kłamczucha i inni.. ”- znajomość

twórczości Jana Brzechwy

Osoba odpowiedzialna: mgr Dorota Wilczek

Termin: 26 IV 2006 r.

Miejsce: świetlica szkolna


Cele:

  • Dokładne zapoznanie uczniów klas I- ch z twórczością wybitnego poety, tworzącego dla dzieci- Jana Brzechwy

  • Nakłonienie uczniów do wcześniejszego przeczytania zbioru wierszy „ Brzechwa dzieciom”, na którego bazie opracowano pytania konkursowe.

  • Poprawa techniki czytania uczniów w efekcie przeczytania ww.

książki.

  • Zapoznanie uczniów z wieloma różnorodnymi nazwami gatunków warzyw, owoców i zwierząt, występującymi

w wierszach Jana Brzechwy.

  • Doskonalenie koncentracji i refleksu uczniów – w efekcie konieczności udzielania szybkich ustnych odpowiedzi

na różnorodne pytania, sprawdzające znajomość wierszy poety.


Metoda: konkurs- ustne odpowiedzi na pytania


Przebieg:

1. Powitanie uczestników konkursu ( po pięcioro uczniów z każdej

klasy ) i zaproszonych gości: Panią Dyrektor, wychowawców klas

i pozostałych pierwszoklasistów ).

2. Przedstawienie członków Jury oraz regulaminu konkursu.

3. Rozpoczęcie konkursu.

  • W I- ym etapie uczestnicy odpowiadali na trzy pytania.

  • Uczniowie, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi

co najmniej na dwa z nich, przechodzili do drugiego etapu.

  • W drugim etapie uczestnicy odpowiadali na dwa pytania.

- 2 -

  • Na pytania uczniowie udzielali odpowiedzi indywidualnie, gromadząc punkty również indywidualnie.

  • Punkty poszczególnych uczestników zostały zsumowane i na tej podstawie obliczono punkty, zdobyte przez poszczególne klasy.

4. Podsumowanie konkursu:

  • Ogłoszenie wyników.

  • Wręczenie dyplomów dla klas.

  • Wręczenie nagród książkowych za zdobyte I- III miejsca.



Opracowała : mgr Dorota Wilczek


- 3 -

Konkurs czytelniczy dla klas I- ch: „ Samochwała, Kłamczucha i inni”

Etap I

Zadanie nr 1:

Odpowiedz na pytania, jakie to postacie.:


1. Kto traktował świat z wysoka i mówił z przekonaniem, że grunt to dobre wychowanie?


2. Kto wzywał wszystkie grzyby do wojny z muchami ? ( Król Borowik Prawdziwy)


3. Kto chciał spalić cały świat? ( zapałka )


4. Kto nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda i nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było

szkoda ? ( leń )


5. Kto był słodki, wiotki i powabny i miał rodzinę wyjątkową? (Samochwała)


6. Kto powiedział, że zamiast deszczu u sąsiada padała oranżada? ( Kłamczucha)


7. Kto wlazł na tyczkę i przedrzeźniał ogrodniczkę? ( Pomidor)


8. Kto był wielkim tchórzem i uciekał przed spotkaną na drodze stonogą, a potem przed

wiszącą na płocie chustką? ( Koziołeczek)


9. Jakie zwierzę martwiło się, że z nieba kiełbasa nie spada, że kura nie daje się złapać?

( pies )


10. Kto ma bardzo ostre kły, wszyscy przed nim zmykają na drzewo? (dzik )


11. Kto ciągnął za ogon cielę, które kopnęło Anielę i kto zbudował dom? ( Tom)


12. Kto zjadał tasiemkę starą i mówił, że to makaron? ( Kaczka Dziwaczka)


13. Kto chciał żabie motylki łapać i wozić ją na grzbiecie, jak w karecie, po świecie?

( Hipopotam )


14. Kto brzęczał w gąszczu i w Pszczynie? ( Chrząszcz)


15. Jaka to para przyjaciół, w której jeden ciągle robił drugiemu na złość? ( Prot i Filip )


16. Kto dopytywał się, na co łysym potrzebna łysina i kto indykom guziki zapina?

( Staś Pytalski )


- 4 -

Etap I

Zadanie nr 2:

Skąd pochodzą te fragmenty, z jakich wierszy J. Brzechwy?


1. „ Tatry nagle wywrócone, okazały się w dolinie, Wieprz popłynął w inną stronę i zawadził

aż o Gdynię”. („ Globus”)


2. „ Wybrał się Maichał z żoną do kina, lecz zawędrował do Radzymina, Chciał starszą córkę

odwiedzić w mieście, adres wiadomo- Złota 30”. ( „ Siedmiomilowe buty”)


3. „ Chcieli pracę skończyć w piątek, a to ledwie był początek. Zamyśliła się sobota- toż do-

piero jest robota !” ( „Tydzień” )


4.. „ Porozlewał się po mapie, co leżała na katedrze. Tutaj cieknie, tam znów kapie, wnet do

różnych miast się wedrze ”. ( „ Atrament” )


5. „ W dni powszednie i niedzielę na życzenie mnoże, dzielę, odejmuję i dodaję, i pomyłek nie uznaję ! ” ( „ Sum ” )


6. „ Oburzyło to fasolę: - A ja panu nie pozwolę! Jak pan może, panie ......” ( „ Pomidor)


7. „ Skoczył wietrzyk zamaszyście, podkurzał mchy i liście. Z bocznych dróżek, z polnych

powymiatał brudny śnieżek”. ( „ Wiosenne porządki” )


8. „ Ponoć pierwsza rzekła Warta, że jest Noteć nic niewarta. Warcie na to rzekła Odra, że

jest głupia i niedobra”. ( „ Kłótnia rzek” )


9. „ A ostatni smuteczek jest o to, że człowiek jedzie, a piesek musi biec piechotą”.

( „ Psie smutki” )


10. „ Kupiła raz maczku paczkę, by pisać list drobnym maczkiem . ”

( „ Kaczka Dziwaczka” )


11. „ Jak nie uciec, ojcze drogi , czyż jest słuszna kara twa? Chustka ma wszak cztery rogi,

a ja mam zaledwie dwa. ” ( „ Koziołeczek ” )


12. „ Wszystkich drażnią jego drwiny, a on mówi do cytryny: - Pani skąd jest? – Jestem

Włoszka. – Chociaż Włoszka, ale gorzka! . ” ( „ Arbuz ” )


13. „ Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiecie w zupie ” ( „ Na straganie ” )


14. „ Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą i ugotowało się na twardo. ” ( „ Jajko ” )


15. „ Lecz nie zastał go w trzcinie, bo właśnie brzęczał w Pszczynie ” ( „ Chrząszcz ”)


16. „ Przybywajcie do mojej siedziby, przybywajcie orężnymi pułkami, wyruszamy na wojnę

z muchami ”. ( „ Grzyby ”)


- 5 -


12. „ Wszystkich drażnią jego drwiny, a on mówi do cytryny: - Pani skąd jest? – Jestem

Włoszka. – Chociaż Włoszka, ale gorzka! . ” ( „ Arbuz ” )


13. „ Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiecie w zupie ” ( „ Na straganie ” )


14. „ Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą i ugotowało się na twardo. ” ( „ Jajko ” )


15. „ Lecz nie zastał go w trzcinie, bo właśnie brzęczał w Pszczynie ” ( „ Chrząszcz ”)


16. „ Przybywajcie do mojej siedziby, przybywajcie orężnymi pułkami, wyruszamy na wojnę

z muchami ”. ( „ Grzyby ”)


- 6 -

Etap I

Zadanie 3 :

Odpowiedz na pytania :


1. Kto został zaproszony do Białej na pierogi? ( Stonoga )


2. Dokąd wybierała się sójka przez kilka lat z rzędu? ( za morze )


3. Co uszyły igła z nitką w wyniku swojego tańca? ( fartuch )


4. O co prosiły ciotki Jerzego w wierszu „ Grzebień i szczotka ” ? ( by się uczesał )


5. Co robił poniedziałek już od wtorku w wierszu „ Tydzień ” ?


6. Kto był złośliwy jak mucha, która ugryzła pastucha? ( Aniela z wiersza „ Tom ” )


7. W jakiej rzece mieszkał sum z wiersza „ Sum ” ? ( w Wiśle )


8. Kto zadał sumowi trudne zadanie- odjąć zero od dziesięciu ? ( ryba Lin )


9. Gdzie na dębach rosną jabłka w gronostajowych czapkach? ( na Wyspach Bergamutach )


10. Co Kaczka- Dziwaczka chciała kupić u fryzjera ? ( kilo sera )


11. Co chciał zjeść robaczek z wiersza „ Entliczek- Pentliczek” , bo miał już dosyć jabłek ?

( befsztyk )


12. Prot z wiersza „ Prot i Filip ” robił często Filipowi różne przykre psoty. Kiedyś zjadł

Filipowi...... ? ( rybki )


13. Gdy Filip z wiersza „ Prot i Filip ” gotował flaki, Prot wrzucił mu do garnka .....?..

( stary gumowy kalosz )


14. Filip dostał w spadku po dziadku piękny pozłacany fotel. Co zrobił Prot z tym fotelem?

( podciął mu nogi )


15. Jak Filip rozprawił się z Protem w zamian za wszystkie jego przykre psoty ?

( pobił go )


16. Co było mądrzejsze od kury ? ( jajko )


- 7-

Etap II

Zadanie nr 4 :

Popraw te zdania:


1. Na tapczanie siedzi miś, nic nie robi cały dzień . ( leń )


2. – Któż się ciebie o to pyta? - Nikt, ja jestem kłamczucha! ( skarżypyta )


3. Gdy tylko się obudzi, marzeniami dręczy ludzi. ( pytaniami )


4. Król Borowik Prawdziwy ze złości brunatny był cały, bo go pszczoły okrutnie kąsały.

( muchy )


5. Przyszła świnia prosto z błota, gęś złości się i miota. ( kwoka )


6. Kura powiada: - nie chodź na ulicę, bo zrobią z ciebie marmoladę. ( jajecznicę )


7. Groch po brzuszku marchewkę klepie: - Jak tam, marchewko, coraz lepiej? ( rzepę )


8. W owocarni burak leży i złośliwie pestki szczerzy. ( arbuz )


9. Posłał niedźwiedź niedźwiadka po bułeczki do miasteczka. ( kozioł koziołeczka )


10. Entliczek- pentliczek, czerwony stoliczek, a na tym stoliczku pleciony wianuszek.

( koszyczek )


11. Siwy ojciec, siwy dziadek, siwy ogon to mój spadek. ( rudy )


12. W Świebodzinie chrząszcz brzmi w trzcinie. ( w Szczebrzeszynie )


13. Skąd ty jesteś, żyrafo? – Ja? Znad Nilu. Wypuść mnie na kilka chwil, to zawiozę cię nad

Nil.


- 8-


Etap II

Zadanie nr 5:

Wymień:


1. Wymień trzy miasta, które odwiedziła sójka z wiersza „ Sójka”.


2. Wymień trzy nazwy rzek, które posprzeczały się w wierszu „ Kłótnia rzek .”


3. Wymień dwie potrawy lub napoje, w których kąpała się mucha z wiersza „ Mucha. ”


4. Wymień dwa powody smucenia się psa w wierszu „ Psie smutki ”


5. Wymień trzy gatunki zwierząt, które można spotkać na Wyspach Bergamutach.


6. Wymień cztery gatunki warzyw z wiersza „ Na straganie ”.


7. Wymień dwa gatunki zwierząt, które przyszły z wizytą do kwoki w wierszu „ Kwoka ”.


8. Wymień trzy gatunki grzybów z wiersza „ Grzyby ”.


9. Wymień trzy gatunki ptaków z wiersza „ Ptasie plotki ”.


10. Wymień trzy cechy, umiejętności, którymi przechwalała się Samochwała.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconMetamorfozy literackie. Scenariusz konkursu polonistyczno-czytelniczego dla klas VI

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz bajki-apelu czytelniczego dla młodszych klas szkoły podstawowej

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz konkursu słownikowego dla klas IV

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz konkursu organizowanego dla klas pierwszych gimnazjalnych

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz konkursu dla uczniów klas 4 pod tytułem „Znam baśnie”

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz zajęĆ dla klasy II realizowanych w ramach projektu czytelniczego

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconWyniki konkursu czytelniczego ze znajomości sagi „Zmierzch” po przeprowadzeniu trzeciego etapu konkursu „Zaćmienie”

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconW krainie baśni narodów europejskich scenariusz przedstawienia z konkursem dla dzieci klas I – III nauczania zintegrowanego I klas,,O”

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconRegulamin Konkursu Matematycznego dla Uczniów Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych klas IV vi uczęszczających do klas integracyjnych

1 Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I- ch iconScenariusz zajęcia z przysposobienia czytelniczego I medialnego

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom