10 przykazań MŁodego
Pobierz 87.23 Kb.
Nazwa10 przykazań MŁodego
Data konwersji17.09.2012
Rozmiar87.23 Kb.
TypDokumentacja
10

PRZYKAZAŃ

MŁODEGO

PIŁKARZA


  1. awsze graj Fair Play.  1. raj zawsze aby wygrać, ale akceptuj przegraną z honorem.

Wygrana nie ma żadnej wartości, jeśli była wynikiem nieuczciwości. Oszukiwanie jest sprawą łatwą, ale nie przynosi przyjemności. Współzawodnictwo przestrzegające zasady czystej rywalizacji nie tylko wymaga poświecenia i charakteru, ale także daje bardzo dużo satysfakcji. Fair Play jest zawsze nagradzane, nawet jeśli przegrasz mecz. Grając Fair Play zawsze będziesz szanowany,podczas gdy oszukiwanie przyniesie ci wstyd. Pamiętaj: to jest tylko mecz i rozgrywanie go bez zasad Fair Play jest bezsensowne.

  1. rzestrzegaj przepisów piłki nożnej.

Grać, aby wygrać jest celem meczu i starań każdego piłkarza. Zawsze graj, z myślą i wiarą w wygraną. Zawsze graj do ostatniego gwizdka sędziego. Ale pamiętaj, nikt nie ma licencji na wygranie każdego meczu. Jeden mecz wygrasz, a inny przegrasz. Ucz się przegrywać z honorem: nie szukaj winnych, prawdziwe powody zawsze są widoczne. Gratuluj przeciwnikom, nie obwiniaj sędziego lub innych. Postaraj się w następnym spotkaniu grać lepiej. Ci co przegrywają z honorem są bardziej respektowani, niż ci co przegrywać nie umieją.

  1. zanuj przeciwnika, kolegów z zespołu, sędziów, działaczy i kibiców.
Wszystkie dyscypliny potrzebują reguł i zasad. Bez nich na boisku panował by chaos. Przepisy piłki nożnej są proste i łatwe do nauczenia. Upewnij sie, że je znasz. Pomoże ci to lepiej zrozumieć piłkę nożną jako sport, jak rownież pomoże ci to stać sie lepszym piłkarzem. Przestrzeganie przepisów sprawi że mecz będzie dla ciebie przyjemnym doznaniem.

Fair Play znaczy szacunek. Szacunek jest częścia piłki nożnej. Bez przeciwników nie było by meczu. Wszyscy mamy te same prawa, uwzględniając rownież prawo do poszanowania. Ci z którymi grasz są twoimi kolegami. W twoim zespole wszyscy mają równe prawa. Sędziowie są po to aby utrzymywać dyscyplinę. Zawsze akceptuj ich decyzję bez kłótni, a inni pójda twoim śladem i każdy mecz będzie przyjemniejszym doświadczeniem. Działacze są rownież częścią widowiska i muszą być traktowani z szacunkiem. Kibice dają widowisku atmosferę i każdy z nich chce zobaczyć mecz grany na wysokim poziomie, ale z zasadami Fair Play.


5. Promój piłke nożną.Piłka nożna jest najwspanialszą dyscypliną sportu. Jednak zawsze będzie potrzebować pomocy w podtrzymaniu tej reputacji. Zawsze myśl o tym, jak twoje postępowanie może mieć wpływ na wizerunek dyscypliny którą uprawiasz. Wspieraj innych i zachęcaj do oglądania i grania w piłkę według zasad Fair Play. Pomagaj innym korzystać z radości i przyjemności grania w piłkę. Bądż jej ambasadorem.

6. Popieraj tych, którzy bronią dobrego imienia piłki nożnej.


Dobre imię piłki nożnej przetrwało gdyż większość ludzi kochających ten sport to ludzie szczerzy i oddani ideii czystej i zdrowej rywalizacji. Czasem ktoś uczyni coś bardzo specjalnego i zasługuje na naszą aprobatę i szczególną uwagę. Taka osoba zasługuje na rozgłos, aby inni to docenili i postępowali podobnie. Swoim pozytywnym zachowaniom przyczynisz się do promowania nie tylko tej osoby, ale także sportu który kochasz.


. Zawsze sprzeciwiaj się korupcji, narkotykom, rasizmowi, przemocy, hazardowi i innym negatywnym aspektom wystepującym w sporcie. Popularność piłki nożnej niesie za sobą różne negatywne i niebezpieczne aspekty. Uważaj na pokusy, takie jak narkotyki i chęć zwycięstwa z użyciem jakichkolwiek nieczystych form rywalizacji. Narkotyki nie mają miejsca w piłce nożnej lub jakimkolwiek innym sporcie , czy społeczeństwie. Pomóż wykopać rasizm i ksenofobię z każdej dziedziny życia, nie tylko sportu. Traktuj wszystkich tak samo bez wzgędu na ich pochodzenie, wyznanie, czy kolor skóry. Pokaż zero tolerancji hazardowi. Pamiętaj, piłka nożna nie chce przemocy, nawet ze strony twoich kibiców. Piłka jest sportem i manifestem pokoju.

. Pomóż innym walczyć z problemem korupcji.Czasem możesz usłyszeć, że ktoś kogo znasz uległ pokusie i prowadzi działania nie mające nic wspólnego z Fair Play. Pomóż im, oni potrzebują twego wsparcia. Twoja pomoc da im siłę do odrzucenia pokus i razem stworzycie mocną linię defensywy.


9. Demaskuj tych, którzy starają się dać złe imię dyscyplinie którą kochasz.Nie bój sie stawać w obronie piłki przeciwko ludziom, którzy starają się przypisać piłce złe imię. Lepiej jest ujawnić osoby i ich postępowanie zanim dokonają sie zniszcenia związane z ich negatywną działalnością. Bierna postawa wobec złego postępowania jest również złym postępowaniem. Demaskuj tych, którzy próbują niszczyć dobre imię piłki nożnej.


0. Postępuj i promuj piłkę tak, aby uczynić świat lepszym miejscem do życia.
Piłka nożna dowiodła światu, że posiada ogromną moc. Moc, która czyni Naszą Planetę lepszym miejscem do życia. Staraj się aby twoje uczestnictwo promowało pokój, równość, zdrowie i możliwość edukacji dla każdego. Stań się ważnym ogniwem tego ogólnoświatowego fenomenu.


fifa.com

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

10 przykazań MŁodego iconKs. Wiesław Przygoda Wedle Przykazań Bożych I Przykazań Kościelnych

10 przykazań MŁodego icon10 przykazań bezpiecznego przedszkolaka

10 przykazań MŁodego iconDziesięć przykazań ceremoniarza

10 przykazań MŁodego icon10 przykazań dla żeglarza

10 przykazań MŁodego iconDziesięć przykazań Bożych

10 przykazań MŁodego iconSpis modlitw I przykazań

10 przykazań MŁodego icon10 przykazań skutecznego wychowania

10 przykazań MŁodego iconKs dr Grzegorz Stephan „Przesłanie moralne przykazań kościelnych”

10 przykazań MŁodego icon10 przykazań w sporcie według prof. Artura Dziaka

10 przykazań MŁodego iconEuropejskie Centrum Konsumenckie 10 przykazań konsumenta na wakacjach

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom