Streszczenie Balladyny Krótko o tekście
Pobierz 19.03 Kb.
NazwaStreszczenie Balladyny Krótko o tekście
Data konwersji03.09.2012
Rozmiar19.03 Kb.
TypDokumentacja
Streszczenie Balladyny


Krótko o tekście: W skromnej chatce mieszka uboga wdowa wraz ze swymi dwiema pięknymi córkami: Aliną i Balladyną. Pierwsza z nich łagodna i kochająca, dróga to egoistka, pragnąca bogactwa i władzy. okazja dla ich zdobycia nadarza się dla Balladyny wraz z nadejściem wiosny, kiedy budzi się wróżka Goplana, pani pobliskiego jeziora Gopło. Jest ona zakochana w Grabcu, a ten z kolei spotyka się z Balladyną.Aby temu zapobiedz, goplana wysyła do chaty wdowa księcia Kirkora. Ten zamierza ożenić się z jedną z dziewcząt. Wdowa proponuje malinowy konkurs- która pierwsza przyniesie dzban malin, ta zostanie żoną Kirkora. Balladyna, wiedząc że nie zwycięży, zabija swoją siostrę. Raz wkroczysz na drogę zbrodni, już z niej nie schodzi: zabija Fon kostryna, Kirkora, Gralona, matkę wypędza z zamku podczas burzty. W ostatniej scenie bohatrka zostaje porażona przez piorun i ginie.

Balladyna to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina - uosobienie diobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwyciężą nad dobrem. Alina ginie, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutn Balladyna. Ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) korone - symbol władzy. Dopiero w ostatniej scenie szala zwycieztwa przechyla się na stronę dobra, zło zostaje ukarane.


Wszystko o bohatrach:

  1. Balladyna- bohatrka głównai tytułowa,córka wdowy, starsz siostra Aliny, zła i bezwzgledna, jest w dramacie uosobieniem najgorszych ludzkich cech.

Wyglad: starsza córka wdowy jest pięknoscią w typie królowej Śnieżki: ma jasną cerę, czarne włosy i oczy, jest smukła, zgrabna. Jej goracy temperament pcha ją w ramiona Grabca, którego nie kocha.

Charakter: Mozna w odniesieniu do tej postaci postawić pytanie: "czy Balladyna może kochać kogokolwiek?" Za duzo jest w niej złości. Dopuki mieszka w chacie wdowy, iruytuje ją bieda, ciężka praca, brak perspektywy na odmianę życia. Czuje się lepsza od matki, od Aliny, od Grabca. Ma coś, czego tamci nie mają: marzenia, pragnienie zmiany, wyrwania się w szeroki świat; nizależność i odwagę pozwalającą odrzucić wszystkie ograniczenia obyczajowe. Doskonale zdaje sobie sprawę z siły swojego charakteru. Ma świadomość,że poradzi sobie z najtrudniejszym wyzwaniem, byleby ono przyszło!

Kiedy pojawia się Kirkor, dziewczyna wie, ze nie wypusci tej okazji z rak. Lekka pogarda, jaką czuła uprzednio dla siostry, zamienia się w nienawisć. Nie może przegrać ze słodka i niewinną Aliną; nie moze dopuscić, by tamtawykorzystała szansę. Pozostawienia siostry przy życiu stanowiło realne zgrożenie- a jeżeli mimol wszystko Kirkor będzie wolał Alinę? Wiec zabija. Na jej czoło pada kropla krwi siostrzanej - to symbol. Balladyna zostaje napiętnowana jako morderczyni. Pierwsza zbrodnia pociągnie za sobą następne, wywołane koniecznością ukrycia pierwszej, ukrycia swego pochodzenia, ambicją, żadzą władzy. Balladyna dazy do szczytów władzy, by poczuć sie bezpiecznie. Tam, na szczęscie, nic i nikt jej zagrozić nie moze. Kropla krwi na jej czole to jeszcze jeden symbol- strachu i wyrzutów sumienia.

A kiedy już zasiada na królewskim tronie, okazuje się, ze odwyrzutów sumienia i od strachu uciec nie mozna. Nawet tam ją dręczą. Balladyna przekonuje sie, że normy moralne są silniejsze od najsilniejszego króla, a nad władzą świecką jest jeszcze władza i sprwaiedliwość Boska.

Rola w utworze:Różne są interpretacje postaci balladyn. Najczęściej postrzegana jest jako ucieleśnienie zła. W pewnym sensie to postać tragiczna: jej czyny stoją w wyraźnym konflikacje z prawem ludzkim i boskim.Balladyna wybr-ała antywartości. Jej tragedia polega na świadomości wyboru zła. Należy zwrócić uwagę na to, że w pewnym momencie bohaterka już nie ma odwrotu: walka o władze wciągneła ją w swoje tryby i albo ona będzie zabijać, albo ją zabiją. A ona z pewnośćią nie urodziła się na ofiarę

  1. Alina-bohaterka drugoplanowa; młodsza siostra balladyny, ucieleśnienie piękna i niewinności, ginie z ręki siostry.

Wygląd: Piękna młoda dziewczyna, zazwyczaj gra ją na scenie blądynka o niebieskich oczach, o słowiańskiej urodzie.

Charakterystyka: Dobra, oddana, kochająca, pracowita,bez cienia egoizmu, byłaby wymarzoną żoną dla Kirkora. Chce wyjsc za niego za mąż, darzy go uczuciem,ale gotowa jest też ale gotowa jest w swej dobroci odstąpić swojej siostrze Balladynie, jezeli dzięki temu siostra będzie szczesliwa. Alina nie potrafi zrozumieć uczuc, jakie miotają Balladyną, bo cały świat sądzi według swojej naiwnosci i niewinnosci.

Rola w utworze: bohaterka pozytywna. W myśli baśniowych reguł gry to ona powinna zostac żoną hrabiego, żyć długo i szczesliwie. Tak sie jednak nie dziej.

  1. Kirkor- bohater drugoplanowy; jest wielkim panem- hrabią. Nie może dłużej znieść nieprawości, jakich dopuszcza się król Polski, Popiel IV. Chce go zrzucić z tonu i przywrócić władzę prawowitego króla. Sam nie chce panować, chociaż byłby dobrym władcą, bo jest prawy i szlachetny.On jednak marzy o spokojnym, sielskim życiu przy boku pięknej i słodkiej żony. W dramacie symbolizuje idealistę.

  2. Goplana- bohaterka epizodyczna, fantastyczna; wróżka, królowa jeziora Gopła, zakochana w Grabcu. Zazdrosna o niego powoduje, że pod domem wdowy psuje się kareta hrabiego Kirkora... W dramacie symbolizuje ład naturalny.

  3. Skierka- bohater epizodyczny, fantastyczny; elf, sługa Goplany

  4. Chochlik- bohater epizodyczny, fantastyczny; elf, sługa Goplany

  5. Pustelnik- bohater epizodyczny; pod postacią pustelnika ukrywa się wygnany przez brata prawowity król Polski- Popiel III. Pełni funkcję straznicha świętej korony Lecha, a symbolizuje - strażnikatradycji narodowej i prawa. jest człowiekiem szlachetnym, bezkompromisowym, wzorem cnót patriotycznych i obywatelskich.

  6. Grabiec- bohater epizodyczny; syn organisty i kochanek Balladyny. Jest to prostak, pijak i cham, który jednak marzy o władzy, naiwnie widząc ją jako nieustające pasmo przyjemności: jedzenie do syta, picie do upicia się, piękne ubranie i totalne lenistwo. W dramacie symbolizuje króla- błazna.

  7. Fon Kostryn- bohater epizodyczny; podaje sie za niemieckiego grafa, wyzutego z prawowitego dziedzictwa. naprawdę jest synem człowieka skazanego na szubinację. To człowiek niewiadomego pochodzenia, karierowicz, który ma na tyle sprytu, że nie dał się oszukać Balladynie, odkrył w niej pokrewna duszę, ale nie przyznał się do tego. Traktował ja jak ksieżniczkę, został jej kochankiem i tylko jednego w swym sprycie nie przewidział: ze Balladyna będzie szybsza i bardziej bezwzględna. Zamorduje go mimo, ze pod sercem nosi jego dziecko.

  8. Wdowa- bohaterka epizodyczna; prosta, wiejska kobieta, strudzona cięzka pracą. Marzy o lepszym życiu dla swoich córek. Kochaje, zwłaszcza Balladynę. I właśnie ukochana córka ją zawiedzie- wypsze się matki nazwie ją obcą kobietą. Ale miłość matczyna i tę podłosc wybaczy. Ślepa stara poddana torturą kobieta nie zdradzi imienia wyrodnej córki. Postać wdowy w dramacie jest symbolem matki tragicznej i cierpiącej; takiej, która dla dziecka zniesie kazdy ból i każde upokorzenie.Wypowiedż o utworze: Balladyna to tragedia, która została wydana w 1839 r. Pierwsze pomysły na jej tresc pojawiły się prawdopodobnie jesienią w 1833 r. Akcja rozgrywała się w czasach legendarnych, w początkach istnienioa państwa polskiego, kiedy krajem prawdopodobnie władała dynastia Popielow. Miejsce miejsce akcji to tereny nad jeziorem Gopłem. Bohaterów dramatu można podzielić na fantastycznych( wróżka Goplana oraz Chochlik i Skierka- jej słudzy), realistycznych (Kirkor, Alina, Balladyna, Matka, Grabiec). Każde z nich jest symbolem wartosci lub antywartości, np. Alina symbolizuje dobroć, miłośc, altruizm, niewinność, idealizm; Balladyna- zlosc, egoizm, ambicję, materializm.

W swoim dramacie Słowacki dąży do znalezienia moralnego porządku dziejów. Na straży tradycji i prawa panstwowego stoi Pustelnik, prawowity władca państwa- Popiel III. Okrutny Popiel IV zostaje pokonany przez Kirkora, ale na tronie nie zasiada Pustelnik, podstępnie zgładzony z rozkazu Balladyny, ale zbrodniarka - zabojczyni Aliny. W ogólnym rozruchu sprawiedliwości stanie się za dosc: Balladyna, wydawszy na siebie po trójny wyrok, padnie rażona piorunem. Balladyna stała się władczynią dzięki zbrodni. Pierwsza zbrodnia pociąga za sobą następne. Bohaterka chce początkowo obronić tron. Kiedy jednak zostaje królową, musi stanąć po stronie prawa, które skaże ją na śmiercz. W dramacie Słowackiego zbrodnia zostaje pomszczona,Piorun, który uderza Balladynę w finale dramatu, symbolizuje sprawiedliwosć i to sprawiedliwość natury.

Podobnie jak w balladach tak i tutaj natura wymierza sprawiedliwość. Jest to jednocześnie sprawiedliwosć praw Boskich. Bóg w dramacie Słowackiego czuwa nad historią, która gmatwa i manipuluje człowieka. W ogólnym rozruchu świat skalany zbrodnią okazuje się podporządkowany prawu Bozemu.


Streszczenie: W skromnej chcie na skraju lasu mieszkają wdowa i jej dwie córki, Alina i Balladyna. Wczesną wiosną z zimowego snu budzi się nimfa Goplana, pani jeziora Gopła. Zakochała się w Grabcu, ale ten jest kochankiem Balladyny. Aby uniemożliwić mu kontynuowanie romansu, Goplana kieruje do chaty wdowy przystojnego księcia, Kirkora. Ma on tu wybrać zonę dla siebie ( słudzy Goplany Chochlik i Skierka, pomylili jej rozkazy - chciała, żeby Kirkor ożenił się z Balladyną). Kirkorowi podobały się obie siostry. Matka doradziła zorganizować konkurs. Panią na zamku zostanie ta córka, która pierwsza przyniesie dzbanek pełen malin. Balladyna wie, że przegra bo jest leniwa i niecierpliwa. Zabija siostrę.

Zostaje żoną Kirkora. Na jej czole wciąż jest widoczna krwawa plama. Zabiera matkę na zamek, ale zamyka ją w wieży, bo wstydzi się ze jest ona chłopką. Balladyna udaje, że urodziła się jako księzniczka. Tymczasem Goplana uwodzi Grabca, ale on oznajmia, że nimfy mu się nie podobają i brutalnie ją odpycha. Wtedy goplana zamienia go w wierzbę.

Kirkor wyrusza na wojnę. W lesie spotyka Pustelnika, który okazuje się być prawowitym królem, Popielem III ( włada okrutny Popiel Iv, który zasiada na tronie bezprawnie). Na zamku Balladyna zdradza męża z Fon Kostynem. Za sprawą figli Chochlika i skierki w ręce Grabca dostaje się zaczarowana korona Popielów, ma on ją na głowie kiedy zostaje zaproszony na ucztę w zamku. Balladyna truje Grabca i odbiera mu koronę. Wkrótce wypędza matkę podczas burzy, kobieta zostaje oślepiona przez piorun.

Na zamek powraca Kirkor, ale Balladyna namawia Fon Kostyna żeby zabił jej męża. potem podaje Kostynowi truciznę. Kiedy nie ma już przeciwników zdolnych pozbawić ja tronu, balladyna postanawia rządzić sprawiedliwie. Zgodnie z zwyczajem zasiada na tronie jako sędzia. Padają trzy oskarżenia: o zabujstwo Aliony, otrucie Kirkora, o wyparcie się matki. Wszystkie te zbrodnie popełniła Balladyna. Winnych nie ma królowa wydaje wyrok- kto popełnił te zbrodnie powinien zginąć ( czuje się bezkarna bo nie znaleziono sprawców tych uczynków i tylko ona wie kto jest winien). Wtedy uderza piorun i zabija bohaterkę.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconWe Lwowie byłem krótko, bardzo krótko, tylko dwa dni -dokładnie rok temu. Słyszałem przed wyjazdem z różnych opowieści, że miasto jest zaniedbane, brudne

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconGeneza „Balladyny”

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconStreszczenie. Krótkie streszczenie max 250 znaków. (rozmiar czcionki 10) Słowa kluczowe

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconStreszczenie: Streszczenie artykułu (10 pkt.). Kilka zdań

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconNowa energia sp z o o. ul. Balladyny 17, 81-524 Gdynia Gdynia, 24. 04. 2008 Sz. P

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconKRÓTko móWIĄC!

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconKRÓtko o filmie

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconBardzo krótko

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście icon1. Wymienic I krótko opisać

Streszczenie Balladyny Krótko o tekście iconI lo temat: Krótko o religiach

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom