Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy
Pobierz 64.46 Kb.
NazwaKonspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy
Data konwersji17.09.2012
Rozmiar64.46 Kb.
TypKonspekt
KONSPEKT:

GODZINA WYCHOWAWCZA: TWORZYMY REGULAMIN KLASOWY

KLASY: I-VI

MATERIAŁY : duży arkusz papieru – jak największy format (do spisania Regulaminu), materiały do pisania (gruby flamaster), materiały do ozdobienia Regulaminu (zdjęcia, obrazki, rysunki itp.- opcjonalnie)rysunek ufoludka (opcjonalnie)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.Na początku zajęć nauczyciel zadaje pytanie(o ile to możliwe dzieci siedzą w kręgu)

Do czego ludziom są potrzebne reguły zachowań ?

Można naprowadzić uczniów zadając bardziej konkretne pytania np. :

  • Co by się działo w klasie gdyby wszyscy mówili jednocześnie zamiast podnosić rękę do odpowiedzi?

  • Dlaczego muszą być ustalone zasady ruchu drogowego ?

  • Jakie reguły zachowań obowiązują w kinie ?

  • Dlaczego muszą być przestrzegane reguły kulturalnego zachowania się (np. używania zwrotów grzecznościowych, jedzenia itd.)

Nauczyciel zachęca dzieci do wynajdywania własnych przykładów sytuacji, w  których niezbędne jest zachowanie norm i reguł.


Należy zwrócić uwagę dzieci na chaos jaki zapanowałby na świecie gdyby nie obowiązywały żadne zasady.

II. Nauczyciel proponuje zabawę ,,Co by było gdyby...”.

Wiesza na tablicy ilustrację przedstawiającą Ufoludka ( załącznik).Prosi uczniów ,żeby wyobrazili sobie, że w naszej szkole ląduje przybysz z innej planety.Jest przyjacielsko nastawiony do ludzi, ale nie zna żadnych norm i reguł obowiązujących w naszym kraju.

Nauczyciel czyta początek opisu jakiegoś zdarzenia, a zadaniem dzieci jest go dokończyć.

1.Ufoludek chce przejść przez jezdnię . świeci się czerwone światło, ale on na to nie zważa, wchodzi na jezdnię i ...

Co może się stać ?

2.Ufoludek przechodzi obok czyjegoś roweru, chce spróbować jazdy na rowerze. Wsiada więc na niego i odjeżdża przed siebie...

Co zrobił Ufoludek ?

3.Ufoludek wybrał się na wycieczkę razem z dziećmi, bardzo zgłodniał w czasie drogi włożył więc rękę do cudzego plecaka, wyjął kanapki i zaczął jeść...

Jak się zachował ?

4. Ufoludek usłyszał brzydki wyraz- nie zrozumiał go i nazwał tak mamę Kuby- Kuba się zezłościł i doszło do awantury…

Co zrobił ufoludek? Jak mógł zachować się Kuba, żeby nie doszło do kłótni? Jak się czuł Ufoludek, co mógł pomyśleć o ludziach?

5. Ufoludek naśladował chłopca, rzucającego w inne dzieci kulkami z papieru na lekcji… Jedni chłopcy się śmiali a inny chłopiec powiedział Pani (która pisała odwrócona do tablicy) i Ufoludek dostał karę.

Co zrobił Ufoludek? Jak się czuł, gdy dostał karę? Czy rozumiał co zrobił źle, skoro część dzieci się śmiała?

Itd.


Uwaga: dla starszych dzieci można zrobić podział na 4-5 osobowe grupy i każda grupa ma wylosować karteczkę z opisem sytuacji i zadaniem, np.:

- na świecie panuje prawo „silniejszy ma zawsze rację”- opiszcie jak Waszym zdaniem wyglądałby świat i sytuacja dzieci, albo ludzi starszych i chorych;

- do szkoły chodzą tylko te dzieci, które tego chcą- opisz, jak wyglądałoby życie dzieci, które nie chodziłyby do szkoły (czy musiałyby pracować, jak wyglądałoby ich życie, gdy dorosłyby);

- w szkole każdy robi to na co ma ochotę- opisz, jak wyglądałyby lekcje, jak by było na przerwach, jak w toaletach, czy byłoby czysto, czy brudno itp.;

- do Waszej klasy przychodzi uczeń z innej kraju (bardzo odległego kulturowo)- co musiałby robić, żeby zostać Waszym kolegą (żeby być lubianym);

- dzieci nie musiałyby słuchać dorosłych, dorośli nie odpowiadaliby za dzieci- jak wyglądałaby sytuacja dzieci, w czym byłoby im lepiej, a jakie niebezpieczeństwa by im groziły?

III . Nauczyciel zachęca uczniów do stworzenia Regulaminu Klasowego (najlepiej słowami: wszystkie klasy będą w naszej szkole tworzyły taki Regulamin- stwórzmy razem taki Regulamin, żeby w naszej klasie, na przerwach i w ogóle w naszej szkole inne dzieci chciały się uczyć, żeby wszyscy czuli się w szkole dobrze dzięki naszemu Regulaminowi). Można uczniów podzielić na mniejsze grupy (np. chłopcy, dziewczynki), a potem spisać na dużym arkuszu najważniejsze zasady (co do których wszyscy muszą się zgodzić- jeśli ktoś się nie zgadza z jakąś zasadą- np. bieganie na przerwie, albo wychodzenie z lekcji- to niech uzasadni, dlaczego wg niej/ niego brak tej reguły byłby dobry i nakierować na negatywne skutki. Jeśli nie pojawiły się któreś z zasad z załącznika (bezwzględne zasady)- to naprowadzić na nie uczniów.

Uwaga: Przy tworzeniu Regulaminu warto wzmocnić udział, wypowiedzi uczniów mających trudności w zachowaniu ( ale bez sarkazmu)- np. poprzez danie im zadania spisywania, albo ozdobienia, albo wypowiedzenia się, który punkt jest najważniejszy itp.

Na koniec zajęć każdy uczeń powinien podpisać się pod Regulaminem- może on zostać jakoś ozdobiony i powieszony w widocznym miejscu w klasie. Warto się nim pochwalić- może być on prezentowany na internetowej stronie klasy.


ZASADY (bezwzględne):

- NIKOMU NIE WOLNO NIKOGO BIĆ

- TRAKTUJEMY SIĘ Z SZACUNKIEM- NIE WYZYWAMY, NIE WYŚMIEWAMY, NIE OBRAŻAMY

- SZANUJEMY PRACĘ NAUCZYCIELA I INNYCH UCZNIÓW- NIE PRZESZKADZAMY NA LEKCJI (NIE WSTAJEMY, NIE ODZYWAMY SIĘ NIE PYTANI, STOSUJEMY SIĘ DO POLECEŃ NAUCZYCIELA))- WYJĄTEK- DZIECI Z ADHD – TRZEBA UŚWIADOMIĆ KLASIE, ŻE TYM UCZNIOM TRUDNO JEST „WYTRZYMAĆ” CAŁĄ LEKCJĘ, WIĘĆ MOŻNA POZOILIĆ IM NA TROCHĘ INNE ZACHOWANIA NIŻ RESZCIE KLASY (TAK JAK NP. DZIECKA Z CHORYMI NOGAMI NIE OCENIAMY ZA BIEGANIE)

- DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH- NIE OPUSZCZAMY KLASY BEZ ZGODY NAUCZYCIELA, NIE BIEGAMY, NIE PRZYNOSIMY DO SZKOŁY PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH DLA INNYCH

- DBAMY O CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK ORAZ O SZKOLNE MIENIE

- JESTEŚMY DLA SIEBIE MILI I ŻYCZLIWY (POMAGAMY SOBIE WZAJEMNIE ITP.)

- JESTEŚMY HONOROWI- POTRAFIMY PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDU I POTRAFIMY PRZEPROSIĆ

- STAJEMY W OBRONIE SŁABSZYCH – ZGŁASZAMY NAUCZYCIELOWI, GDY WIDZIMY, ŻE KOMUŚ DZIEJE SIĘ KRZYWDA

-

WAŻNE!!!

Postarajcie się tak stworzyć zasady, żeby miały one charakter wypowiedzi pozytywnych – np. „dbamy o czystość” zamiast „nie śmiecimy”.


na świecie panuje prawo „silniejszy ma zawsze rację”- opiszcie jak Waszym zdaniem wyglądałby świat i sytuacja dzieci, albo ludzi starszych i chorych


do szkoły chodzą tylko te dzieci, które tego chcą- opisz, jak wyglądałoby życie dzieci, które nie chodziłyby do szkoły (czy musiałyby pracować, jak wyglądałoby ich życie, gdy dorosłyby)


w szkole każdy robi to na co ma ochotę- opisz, jak wyglądałyby lekcje, jak by było na przerwach, jak w toaletach, czy byłoby czysto, czy brudno itp.


do Waszej klasy przychodzi uczeń z innej kraju (bardzo odległego kulturowo)- co musiałby robić, żeby zostać Waszym kolegą (żeby być lubianym)


dzieci nie musiałyby słuchać dorosłych, dorośli nie odpowiadaliby za dzieci- jak wyglądałaby sytuacja dzieci, w czym byłoby im lepiej, a jakie niebezpieczeństwa by im groziły?

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconScenariusz lekcji wychowawczej Temat: Tworzymy klasowy kodeks zasad przeciwko przemocy

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconGodzina Wychowawcza w Dniu Nauczyciela”

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconTyp lekcji: Godzina wychowawcza Temat

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconScenariusz lekcji otwartej – klasa IV a godzina wychowawcza

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconPrezentujemy Państwu drugie ogniwo programu: "Tworzymy siebie", które jest ścisłą kontynuacją pierwszej części noszącej tytuł: "Tworzymy grupę"

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconKonspekt lekcji otwartej apetyczna strona języka obcego, czyli tworzymy modę na zdrowe zakupy I zdrowy apetyt

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconNiedziela siedemdziesiątnicy
«Ranek — mówi św. Grzegorz w jutrzni — odpowiada epoce, która rozciąga się od Adama do Noego, trzecia godzina to czas od Noego do...

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconKonspekt numer 3 1 godzina lekcyjna

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconKonspekt lekcji "godzina z wychowawcą"

Konspekt: godzina wychowawcza: tworzymy regulamin klasowy iconKonspekt numer 4 1 godzina lekcyjna

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom