K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka
Pobierz 110.92 Kb.
NazwaK ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka
Data konwersji18.09.2012
Rozmiar110.92 Kb.
TypDokumentacja
KILKA SŁÓW NA TEMAT TRASY RAJDU

ŚCIEŻKA

PRZYRODNICZO-LEŚNABILCZA"


Głów­nym założeniem ścieżki przyrodniczo-leśnej BILCZA jest uzupełnienie programu szkolnego w zakresie wiedzy przyrodniczej, jak również przybliżenie działań leśników w proekologicznej, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej.

Wędrując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, po­znamy piękne zakątki przyrody dowiemy się jak wygląda las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska.

Usytuowane na trasie przystanki pomogą zrozumieć, poznać i dzięki temu pokochać środowisko, w którym żyjemy.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNABILCZA"

ma kształt pętli, której początek i koniec jest przy siedzibie leśnictwa Bilcza, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Kielce. Długość całkowita ścieżki wynosi 1,5 km a jej przejście zajmuje około 1 godziny. Na trasie usytuowane jest 11 przystanków z opisem różnych zagadnień z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody i środowiska leśnego. Grupy szkolne odbywające zajęcia edukacyjne będą zwiedzać ścieżkę z przewodnikiem,.

TRASA ŚCIEŻKI


PRZYSTANKI:

1.dlaczego warto chodzić pieszo - regulamin wzorowego wędrowca

2. Dzik.

  1. Ptasi budzik.

  2. Dlaczego las jest taki ważny?

  3. Przebudowa drzewostanu.

  4. Cis.

  5. Wędrówki drzew.

  6. Odnowienie naturalne jodły.

  7. Urządzenia łowieckie.

  1. Mrowisko.

  2. Budki lęgowe.


Dojazd

Na trasie Kielce – Morawica znajduje się zjazd w lewo do wsi Kuby Młyny, kierujemy się drogą cały czas prosto i po pokonaniu 2 ostrych zakrętów dojeżdżamy do leśnictwa Bilcza.

W razie trudności z dojazdem podajemy numer telefony do leśnictwa w Bilczy do Pana leśniczego Marcina Mazura - 0 41 311 71 32, kom 661999187


  

1. PrzystanekDlaczego warto chodzić pieszo - Regulamin wzorowego  wędrownika.


    Rozpoczynając naszą piesza wędrówkę postaramy się uzasadnić jakie korzyści dla NAS i dla NASZEJ PLANETY ZIEMI

wynikają z chodzenia piechotą lub jazdy rowerem zamiast korzystania z samochodu.

Następnie wspólnie ułożymy regulamin wzorowego wędrownika czyli co można, a czego nie można robić w lesie.


2. Przystanek Dzik.
W tym miejscu mamy możliwość spotkania się z dzikiem, który występuje na obszarze całej Polski. Należy do rodziny świniowatych, rzędu parzystokopytnych. Żyje w stadach zwanych watahami, jedynie stare odyńce trzymają się osobno i dołączają do watahy wyłącznie na okres rui. Watahę prowadzi stara locha (maciora-samura). Dziki dzięki swej „karasiowatej”  budowie poruszają się bardzo szybko i zwinnie nawet w największych gąszczach leśnych. Biegają dobrze wytrwale i szybko, równie dobrze pływają. Węch i słuch mają rozwinięty bardzo dobrze, wzrok nieco słabiej. Są bardzo czujne i ostrożne, unikają spotkania z człowiekiem, jedynie locha w obronie młodych lub sztuka ranna atakują człowieka i są wtedy bardzo niebezpieczne.


                                    


3. Przystanek Ptasi budzik.


Przy tej tablicy poznajemy 10 gatunków pospolitych  ptaków naszych lasów: drozda śpiewaka, rudzika, kosa, kukułkę świergotka, sikorę bogatkę, pierwiosnka, ziębę, wilgę i szpaka oraz ich ptasie śpiewy wydawane o różnych porach dnia. Podczas pobytu na ścieżce możemy je zobaczyć lub usłyszeć. Wychodząc bramą w kierunku wschodnim mijamy z lewej strony staw, przy którym można rozpoznać wiele ciekawych roślin i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. 


 


4. PrzystanekDlaczego las jest taki ważny?                  Bez lasu nie ma życia

W tym miejscu spróbujemy zastanowić się i odpowiedzieć na to pytanie. Las obdarza nas wieloma bogactwami jest potężną fabryką tlenu, regulatorem obiegu wody w przyrodzie, przeciwdziała erozji gleby i pełni wiele innych funkcji, lecz poza wymiernymi dobrami materialnymi lasu należy wymienić wszystko to co jest bezcenne –czyste powietrze, niezwykłe piękno, ciszę, a także świadomość współistnienia z różnorodnymi formami życia. Fizyczne i duchowe obcowanie z lasem regeneruje nasze siły, dostarcza pozytywnych przeżyć, pozwala odzyskać równowagę psychiczną.


5. Przystanek - Przebudowa drzewostanu.


Trasa ścieżki skręca w prawo w kierunku południowym. Pokonując niewielkie wzniesienie stajemy przed kolejną tablicą. Las jest zbiorowiskiem najbardziej zbliżonym do naturalnego. Chcąc zachować jego istnienie oraz umożliwić spełnienie wielu funkcji trzeba go odpowiednio hodować, chronić oraz użytkować. Przyglądając się najbliższemu otoczeniu mamy możliwość zaobserwowania odbywającej się tu przebudowy drzewostanu. Polega ona na zmianie częściowej składu gatunkowego drzew, za pomocą odpowiednich zabiegów gospodarczych, w tym miejscu  podsadzeń bukowych. Przechodząc do kolejnego przystanku podziwiajmy urozmaiconą i zróżnicowaną


w warstwowym układzie roślinność, a także spróbujmy znaleźć i rozpoznać występujące tu w runie: marzanka wonna, fiołek leśny, przylaszczka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalijka dwulistna, szczyr trwały, szczawik zajęczy, poziomka leśna, jeżyna gruczołowata.

6. Przystanek- Cis.


Następnym gatunkiem, z którym się  zapoznamy na ścieżce jest cis pospolity. Na półkuli północnej występuje 8 gatunków, w Europie i w Polsce 1. Jest to drzewo lub krzew najbardziej cienioznośne i najwolniej rosnące spośród drzew iglastych,  z tego też powodu dożywa bardzo sędziwego wieku. Jest to pierwsza roślina w Polsce objęta prawną ochroną-częściową, której historyczny zapis brzmi:


„ Jeśliby kto, wszedłwszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny, jako jest

cis albo im podobne, podrąbał, tedy może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rękojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan”      


(Władysław Jagiełło, Statut Warecki 1423r.)

 

7. Przystanek- Wędrówki drzew.
Mijając ogrodzenie z cisem ścieżka prowadzi nas w kierunku wschodnim gdzie zaczyna się fragment drzewostanu z odnowieniami naturalnymi jodły pospolitej, dębu szypułkowego i nielicznie świerka.


Tu przyswoimy sobie wiadomości na temat wędrówki drzew, rodzaju kwiatostanów, nasion i sposobów ich przemieszczania się. Poznamy podział na lekko i  ciężkonasienne gatunki drzew leśnych oraz nauczymy się rozpoznawać pospolite gatunki drzew występujące w naszych lasach.


 
 8. Przystanek - Odnowienie naturalne jodły.   


Idąc dalej ścieżką mamy możliwość zobaczenia pięknego naturalnego odnowienia jodłowego.


Odnawianie jest procesem ciągłego odtwarzania lasu. Szczególnie cenne w tym miejscu odnowienie jodły jest wynikiem samosiewu. Rozglądając się wokół widzimy nie tylko młode osobniki jodły- nalot i podrost ale również i starsze okazy. Jodła (Abies alba) jest gatunkiem iglastym osiągającym wysokość 40-50m, o prostym pniu zwanym strzałą, pokrytym srebrzystoszarą delikatnie spękaną łuskowato korą i koronie początkowo stożkowej, w starszym wieku walcowatej. Igły jodły o długości 1,5-3,5 cm są płaskie, od góry ciemnozielone, błyszczące, od spodu zaś widoczne są dwa białe podłużne paski. Szyszki jodły wyrastają tylko w obrębie wierzchołka są stojące długości 10-15 cm jasnobrązowe. Po dojrzeniu rozpadają się pozostawiając na drzewie tylko oś szyszki. Jodła należy do gatunków obecnie zagrożonych i ginących głównie ze względu na emisje przemysłowe. Szczególnie niekorzystny wpływ na jodłę ma dwutlenek siarki, który powoduje powstawanie tzw. kwaśnych deszczy.


9. Przystanek-  Urządzenia łowieckie


W okolicy tego przystanku warto zwrócić uwagę na paśnik i lizawki świadczące o tym, że los zwierzyny szczególnie w trudnych miesiącach zimowych nie jest obojętny tutejszym leśnikom. Prowadzenie gospodarki łowieckiej w lesie wiąże się z utrzymaniem stanu zwierzyny  na odpowiednim poziomie aby szkody przez nią wyrządzane były jak najmniejsze.   


W lesie buduje się wszelkiego rodzaju urządzenia łowieckie, stanowiące magazyny z karmą chętnie odwiedzane przez jelenie, sarny i wiele innych zwierząt, których obecność ważna jest dla funkcjonowania biocenozy.

10. Przystanek-Mrowisko           POMÓŻ NAM, NIE NISZCZ NASZYCH KOPCÓW.


Dotarliśmy do miejsca, w którym możemy się naocznie przekonać o pracowitości mrówek

tworzących  doskonale zorganizowaną społeczność. Mrówki żywią się szkodliwymi owadami, dlatego ich rola w lesie jest bardzo ważna. Jedna liczebna kolonia mrówek spożywa w ciągu sezonu wegetacyjnego około 2-5 mln owadów.  Ponadto spełniają rolę „sanitariuszy”, porządkując i usuwając padlinę oraz małe, chore osobniki różnych zwierząt. Ze względu na korzyści jakie nam dają, zostały objęte ochroną a niszczenie mrowisk jest karalne.   


 


11.Przystanek - Biologiczne metody ochrony lasubudki lęgowe dla ptaków.


Wędrując ścieżką mamy możliwość wsłuchania się w śpiew ptaków. Ptaki jako niestrudzeni i najwięksi sprzymierzeńcy lasu zasługują na naszą ochronę. Zjadając olbrzymie ilości szkodliwych owadów, pomagają leśnikom w zachowaniu zdrowotności lasu. Do najskuteczniejszych tępicieli owadów leśnych zaliczamy wszystkie gatunki sikorek, pleszki, kowaliki, muchołówki, pełzacze oraz dzięcioły. Leśnicy chronią naturalne miejsca lęgowe ptaków czyli drzewa dziuplaste oraz wywieszają sztuczne dziuple. Są to drewniane skrzynki o różnych kształtach, mające otwory wlotowe o średnicy dostosowanej do wielkości ptaka. 


 


PRZYSTANEK NR 2 - Ptasi budzik


PRZY TEJ TABLICY POZNAJEMY 10 GATUNKÓW PTAKÓW NASZYCH LASÓW ORAZ ICH PTASIE ŚPIEWY
Dla większości gatunków czas rozpoczęcia porannego śpiewania jest zależny od tego, jak bardzo widno jest wokoło. Ten specyficzny zegar przyrodniczy jest tak dokładny, że w pewnym przedziale czasowym poranka można godzinę rozpoznać po tym, który ptak zaczyna śpiewać.

Wraz z postępującym czasem kalendarzowym pora wschodu słońca jest różna, jednak w połowie maja (wschód słońca o godzinie 4.00 czasu letniego) ptasi budzik działałby następująco:


3.00Drozd śpiewak (śpiewa we wierzchołkach drzew)
3.10Rudzik (śpiewa ukryty w gąszczu leśnego poszycia)
3.15 Kos (śpiewa na wysokich gałęziach)
3.20Świergotek drzewny (śpiewa w locie)
3.30Kukułka (śpiewa w koronach drzew)
3.40Bogatka (śpiewa w niższych piętrach lasu)
3.50Pierwiosnek (śpiewa w niższych piętrach lasu)
4.00Zięba (śpiewa w niższych piętrach lasu)
4.20Wilga (śpiewa w koronach wysokich drzew)
4.40Szpak (śpiewa w różnych miejscach)

Wszystkie wymienione ptaki to pospolici mieszkańcy naszych lasów, większość z nich jest łatwo rozpoznawalna. Także ich śpiew jest donośny i bardzo charakterystyczny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconK ilka przydatnych słów I parę praktycznych refleksji o realiach programu Erasmus/Socrates widzianych oczyma studenta, który znalazł się w Grecji

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconTrasy piesze po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (cz północna- woj. śląskie) proponowane w ramach ŚLĄskiego rajdu osób niepełnosprawnych

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconInformacja dot zasad nawigacyjnego opisu trasy VII turystyczno-Nawigacyjnego Rajdu Samochodowego

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconTemat: Kocham Cię, lubię Cię- o uczuciach I sposobach ich okazywania

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconPoręczenie Zanim poręczysz pożyczkę, zastanów się czy warto. K ilka uwag na temat charakteru I skutków prawnych umowy poręczenia

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconWspólna trasa Młodzieżowego Rajdu Szlakiem Hymnu oraz Rajdu Motocyklowego

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconRegulamin I powiatowego Rajdu Rowerowego I. Cele rajdu

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconDzień 9: Iz 42, 1 – 7 Pierwsza Pieśń Sługi Pańskiego
«Ja, Pan, wezwałem cię, abyś wyzwalał I ująłem Cię za rękę. Ukształtowałem cię I ustanowiłem przymierzem dla ludu, światłością narodów,...

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconTemat bloku: Witamy Cię Wiosno!

K ilka słÓw na temat trasy rajdu ś cie ż ka iconKila słów na temat wychowania

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom