Komputery Co to jest komputer ?
Pobierz 25.6 Kb.
NazwaKomputery Co to jest komputer ?
Data konwersji18.09.2012
Rozmiar25.6 Kb.
TypDokumentacja
Komputery


Co to jest komputer ?

Komputer jest to uniwersalny system cyfrowy zdolny do wykonywania pewnego zbioru rozkazów (różnorodnych operacji elementarnych), w którym użytkownik może określić sekwencję wykonywanych rozkazów koniecznych do realizacji postanowionego zadania. Głównymi częściami składowymi komputera są: procesor, pamięć operacyjna, w której jest zapisany program określający sekwencję wykonywanych operacji oraz dane do przetworzenia oraz układy wejścia – wyjścia, do których są przyłączone urządzenia zewnętrzne umożliwiające kontakt komputera z otoczeniem i użytkownikiem. Istotną cechą komputera, odróżniającą go od innych systemów cyfrowych, jest możliwość zupełnej zmiany realizowanych przez niego funkcji jedynie przez zmianę programu w jego pamięci.

Historia komputera.

ęłęóGdy myślimy o komputerze, zwykle wyobrażamy sobie dużą szarą skrzynkę, wypełnioną elementami elektronicznymi. Na skrzynce znajduje się najczęściej monitor, a gdzieś obok drukarka i paczka papieru. Zanim pojawiły się bowiem pierwsze komputery, człowiek wymyślał wiele różnych mechanicznych urządzeń, które miały mu pomagać w liczeniu. Pierwsze komputery zbudowano z lamp elektronowych, jakie niektórzy pamiętają jeszcze ze starych odbiorników telewizyjnych. Lampy te miały jednak bardzo ważną wadę: wymagały do pracy wysokiego napięcia, a tym samym powodowały duże zużycie energii elektrycznej. Poza tym nawet najmniejsze z nich rozmiarami znacznie przewyższały nowoczesne układy elektroniczne.
Natomiast pierwsze komputery osobiste (PC – personal computer) zostały opracowane przez IBM. Ponieważ na rynku pojawiło się coraz więcej produktów, zaczęto pisać programy dla tego typu komputerów. Producenci sprzętu odpowiedzieli na to kolejną falą unowocześnionych komputerów typu IBM – PC. Proces ten rozwijał się na zasadzie lawiny: komputery, nowe komponenty i oprogramowanie są obecnie tworzone przez setki najróżniejszych producentów. Tym sposobem PC stał się najbardziej rozpowszechnionym typem komputera na świecie.

Komputer ekologiczny.

ęłęóObecnie wszyscy producenci komputerów starają się w jak najmniejszym stopniu obciążać swymi wyrobami środowisko naturalne. Wielu z nich zapewnia nas, że wszystkie opakowania ich produktów, a także części z tworzyw sztucznych, nadają się do ponownego wykorzystania. W cyklu produkcyjnym całkowicie rezygnuje się ze stosowania szkodliwych związków chemicznych zatruwających atmosferę. Jeżeli na obudowie swojego komputera dostrzegasz znaczek „green” będzie to oznaczało, że został on wykonany według wymienionych założeń. Dość istotny jest też sposób w jaki pracuje nasz komputer, czyli sprzęt. Ekologiczne komputery i monitory powinny być wyposażone w:

 mechanizm automatycznego regulowania zużycia energii,
 specjalne filtry instalowane dla całkowitego bezpieczeństwa

Czasem zdarza się, że monitory komputerowe, podobnie jak kineskopy normalnych odbiorników telewizyjnych emitują pewne dawki promieniowania. Nie należy się specjalnie tym przejmować, gdyż ilości te są bardzo małe.

Do czego używany jest komputer ?

ęłęóNa początku komputery były tworzone przez potencjalnych producentów oprogramowania, niemniej niektórzy wyłamali się i podążali własną drogą, aby stworzyć coś własnego. Dawniej komputery służyły jedynie do pracy, wypełniało się na różnych aplikacjach dane, które się zapisywało. Z biegiem czasu na komputery pojawiły się:
a) gry
b) oprogramowanie
c) możliwość drukowania, skanowania, słuchania płyt
d) internet – komunikowanie się z ludźmi z całego świata
e) SS listów, pocztówek, oraz wszelkich wiadomości

Użądzenia wewnętrzne komputera

ęłęó- płyta główna
Jest to podstawowy podzespół komputera klasy IBM PC, dzięki któremu możliwa jest fizyczna integracja innych podzespołów elektronicznych w komputerze. Wszystkie elementy elektroniczne komputera umieszczone są na płycie głównej. Zarządza nią układ scalony tzw. chip – set.
- mikroprocesor
Jest to mikroukład krzemowy, zawierający jednostkę centralną komputera. Zadaniem mikroprocesora jest wykonywanie zadań na podstawie instrukcji otrzymanych od programu. Podstawowym parametrem mikroprocesora jest zegar. Częstotliwość zegara jest podawana w MHz. Największym producentem procesorów jest Intel. Jego produkty to: 8088/86 XT, 80286 AT, 80386+procesor numeryczny, 80486 SX, 80486 DX, Pentium, Pentium Pro, Pentium Celeron, Pentium II, Pentium III.
- magistrala
Jest to łącze pomiędzy układami w komputerze. Służy do komunikowania się procesora z innymi urządzeniami płyty głównej, z kartami rozszerzeń, a także portami zewnętrznymi oraz dyskami twardymi. Najważniejszą cechą magistrali jest ilość bitów danych, jaką można przesłać jednorazowo, czyli szerokość szyny danych. Najbardziej rozpowszechnione typy magistral to:
q ISA (16-bitowa magistrala danych, pracuje z częstotliwością 8 MHz)
q EISA (32-bitowa magistrala danych, częstotliwość: 10 MHz)
q VESA (32-bitowa, 40-50 MHz)
q PCI (32- bitowa, częstotliwość: 33 lub 66 MHz)
- port
Jest to złącze w komputerze umożliwiające podłączenie urządzeń zewnętrznych. W przypadku komputerów klasy IBM PC rozróżniamy porty szeregowe (COM1, COM2 itd.) i równoległe (LPT1, LPT2 itd.).
- pamięć ROM
Nazywana jest pamięcią nieulotną. Zachowuje ona swoją zawartość także w czasie wyłączenia komputera.
- pamięć RAM
Nazywana jest pamięcią o dostępie swobodnym lub pamięcią operacyjną. Jest one niezbędna w komputerze do szybkiej wymiany danych. Pamięć RAM jest także określana jako pamięć ulotna, ponieważ jej zawartość nie jest stała.
- kontrolery dysków twardych i napędów dysków
 EIDE (kontrolery dwukanałowe, za pomocą odpowiedniej taśmy łączącej do jednego kanału kontrolera możemy podłączyć dwa urządzenia: dysk twardy, napęd CD-ROM, napęd dyskietek typu LS-120, itd.)
 SCSI (w przeciwieństwie do kontrolerów EIDE, są one rzadko montowane bezpośrednio na płytach głównych, z jednym kontrolerem typu SCSI możemy podłączyć 15 urządzeń).
- dysk twardy
Jest to główny nośnik danych w komputerze. Napęd dysku twardego jest oznaczany skrótem HDD (Hard Disk Drive)
- dyskietka
Jest to wymienny dysk magnetyczny w postaci obustronnie zapisywanego talerza. Średnica talerza wynosi 3,5 cala. Dyskietkę oznacza się symbolem HD (High Density – duża gęstość)
- płyta CD-ROM
Jest to nośnik danych, z którego dane odczytywane są za pomocą promienia lasera. Dane na CD-ROM można zapisać tylko jeden raz, ale ich odczyt może się odbywać wielokrotnie.
- płyta DVD
Jest to optyczny dysk do odczytu, posiadający rozmiar klasycznego dysku CD-ROM. Jest on o wiele bardziej pojemniejszy niż dysk CD-ROM.
- karty rozszerzeń:
 karta graficzna
 karta dźwiękowa
 modemy
- obudowy
(a) Desktop (obudowa komputera, króra charakteryzuje się poziomym ustawieniem)
(b) Tower (obudowa komputera, która charakteryzuje się pionowym ustawieniem. W zależności od jej rozmiaru rozróżniamy obudowy: minitower, miditower, bigtower)

Urządzenia zewnętrzne komputera:

- monitor
Jest to urządzenie pozwalające na bezpośrednią kontrolę nad przebiegiem pracy programu. Wyświetla on obraz tworzony przez kartę grafiki.
- drukarka
Jest to urządzenie, które pobiera dane z komputera i drukuje je na papierze lub folii. Trzy najpopularniejsze typy drukarek to:
1. igłowa
2. atramentowa
3. laserowa
- ploter
Jest to urządzenie umożliwiające sporządzenie rysunków technicznych oraz innego rodzaju grafiki przy wykorzystaniu sterowanych elektronicznie pisaków lub dysz z atramentem.
- skaner
Jest to urządzenie umożliwiające wprowadzenie do komputera grafiki i tekstu. Dzięki zamianie skanowanej płaszczyzny na postać cyfrową może ona zostać wyświetlona na ekranie monitora i zapisana na dysku w odpowiednim formacie.
- klawiatura
Jest to urządzenie pozwalające użytkownikowi komputera na przekazywanie do komputera poleceń i informacji.
- mysz
Jest to urządzenie połączone z komputerem za pomocą kabla lub fal radiowych. Za pomocą myszy możemy obsługiwać odpowiednią grupę programów.
- zasilacz podtrzymujący
Zasilacz podtrzymujący umożliwia zabezpieczenie komputera przed spadkiem napięcia zasilającego lub przed jego całkowitym zanikiem.

Wirusy komputerowe.

Wraz z pojawieniem się komputerów zaczęto wymyślać przeróżne wirusy niszczące pliki, katalogi, dokumenty itd. U schyłku XX w. zyskały one niespotykalne dotychczas możliwości rozprzestrzeniania się jak np. przez Internet. Cechą komputerowego wirusa jest powielanie niewielkiego programu, który pasożytuje na innych zbiorach danych: ukrywa się w nich, przenosi się wraz z nimi, dokonuje zmian, często niszczy.
Są bowiem programy, które nie potrafią się mnożyć w komputerze. W przenoszeniu się musi im pomóc człowiek, np. otwierając bez zastanowienia nieznany załącznik do poczty elektronicznej. A w nim może czyhać robak – program, który przy najbliższej okazji wyśle listy do naszych znajomych i oczywiście dołączy do nich swą kopię. Tak właśnie działa znany już Happy99 czy niszczycielski Explore.Zip.
Ale pojawiają się też mikroby, które trudno zakwalifikować. Złowrogie Melissa czy LoveLetter (odpowiedzialne za sparaliżowanie łączności e-mailowej w wielu firmach) łączyły w sobie cechy wirusa i robaka.
Wirusy najczęściej roznoszone są przez Internet. Raz, że jego użytkowników przybywa w imponującym tempie – a każdy nowy internauta to nowy komputer do zakażenia. Dwa, że rośnie prędkość, z jaką łączymy się z siecią. Jeśli mamy łącze stałe albo dostęp przez telewizję kablową, to nawet nie zauważymy, gdy wraz z pocztą do komputera wskoczy nawet duży, złośliwy program. Najczęściej wirusem możemy się zarazić przez:
I. dyskietkę (wirusy mogą się ukrywać w programach, dokumentach, ale też w tzw. „bootsektorze”, gdzie „gołym okiem” ich nie da się zobaczyć).
II. Załącznik do e-maila (jeśli to program, to najczęściej zawiera robaka; jeśli dokument to może zawierać wirusy makro)
III. pirackie oprogramowanie
IV. darmowe CD-ROM-y
V. programy shareware ściągnięte z Internetu
Najlepiej zabezpieczyć się przed wirusami kupując wszelkiego rodzaju programy przeciwwirusowe, których jest pełno na dzisiejszym rynku. Bardzo dobrymi programami przeciwwirusowymi są m.in.:
v McAfee Virus Scan
v Quick Heal
v AntiViral Toolkit
v F-Secure Anti-Virus
v Admiral VirusScanner
v Panda Antivirus Platinium
v eSafe Protect
v Norton Antivirus
v ViruSave
v InnoculateIT Personal Edition

Jak powinno wyglądać nasze stanowisko pracy ?

Trzeba zachować prawidłową postawę podczas korzystania z komputera:
 odpowiednie ustawienie monitora
 luźne ułożenie rąk
 regulowany fotel
 podpórka pod stopy
 dużo wolnego miejsca na nogi

Komputer przyjaciel czy wróg ?

Czym jest komputer w naszych czasach? Dlaczego każdy z nas pragnie go mieć w domu?Czy każdy człowiek potrafi z niego racjonalnie korzystac?To tylko kilka pytań nawiązujących do tematu, jakim jest komputer. Ja jednak postaram się udzielić szersze odpowiedzi na wyżej postawione pytania oraz jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię:Komputer-przyjaciel czy wróg?
Komputer w naszych czasach ma, co trzecie dziecko w Polsce. Można powiedzieć, że każdy o nim marzy, lecz nie każdy wie, jakie ciągnie to za sobą wady zarówno jak i zalety. Czy komputer ma więcej zalet czy wad? Po przeczytaniu tej rozprawki na pewno nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości.
Posiadając odpowiednie programy komputerowe łatwo otrzymamy poradę na problem, jaki nas nurtuje Dzięki niektórym poradom unikniemy być może zbytecznego czekania w długiej kolejce do lekarza. Niektóre programy zawierają specjalne testy, mogą one określić nasz stan psychiczny, umiejętność logicznego myślenia a nawet wady wzroku.
Ciekawe gry komputerowe pozwalają, choć na chwilę zapomnieć o istnieniu słowa –nuda. Przemierzając kolejne plansze gry naszym bohaterem „wpadamy” w świat fantazji, wiecznego szczęścia i trwającego całe wieki życia. Zawsze chętnie powracamy do tego świata, gdy tylko stwierdzimy, że mamy troszkę wolnego czasu.
Dzięki internetowi, który także jest prawie nieodłączną częścią komputera, mamy stały kontakt ze światem. Na bieżąco możemy sprawdzać najważniejsze wiadomości dnia, słuchać radia i uczestniczyć w dyskusjach na tematy nasze codzienne zarówno jak i polityczne.
Mamy możliwość szybkiego uzyskania ważnych wiadomości jako pierwsi w Polsce, kontynencie lub na całym świecie. Jest to bardzo ważne, czasami bywa miłe. Na przykład, gdy czekamy na wyniki głosowania jakiegoś konkursu, w którym bierze udział nasz idol lub ktoś dla nas ważny.
Za pomocą komputera możemy ćwiczyć swój talent. Włączając program poświęcony malarstwu a raczej jego doskonaleniu odkryjemy w sobie nowe możliwości twórcze lub będziemy ćwiczyli te stare lecz wciąż cieszące się dobrą passą. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest tzw. Mistrzem w danej dziedzinie bardzo łatwo można się przekonać czy tak rzeczywiście jest. Jak to zrobić? Otóż należy śmiałka „postawić” do jego ulubionej konkurencji tak, aby przeciwnikiem był komputer.
Programy komputerowe są bardzo przydatne w nauce. Od około trzech lat ukazywane są Edu-romy, czyli podręczniki na płytach CD. Edu-romy zawierają w sobie to wszystko, co każdy podręcznik do poszczególnego poziomu nauczania. Dzięki nim możemy nauczyć się także języka obcego lub podszkolić ten, który już znamy. Wykonując różne ćwiczenia, testy i zadania z pewnością łatwiej będzie nam zajrzeć do podręcznika, który nosimy, na co dzień do szkoły!
Myślę, że bardzo ważną zaletą komputera jest to, że potrafi rozwijać do nieskończoności naszą wyobraźnię, nakłaniając nas, co rusz do różnych zadań. Naprawdę trzeba się wiele natrudzić, aby zbudować już dwudziesty, lecz inny od poprzednich domków do mieszkania w grze „Budujemy domy”.
Komputer ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Argumenty napisane poniżej świadczą o tym, że to urządzenie nie jest ideałem.
Bezmyślne korzystanie z komputera jest stratą czasu. Bardzo wiele ciekawych rzeczy można zrobić w czasie, gdy poświęcamy go komputerowi. Powinno się ustalić przedział czasowy, który przeznaczymy dla komputera i pilnie się tego przedziału „trzymać”.
Brutalne gry zabijają wrażliwość. To jest kolejny argument na to, iż komputer jest naszym wrogiem. Nie można przecież pozwolić, aby pięcioletnie dziecko zachowywało się z dużą agresją nawet, gdy tak agresja jest na ekranie monitora.
Częste i długie korzystanie może być przyczyną chorób oczu i kręgosłupa. Tylko jedna na pięć osób, korzystających z komputera zakłada specjalne okulary ochronne lub siatkę na monitor, zabezpieczającą przed szkodliwymi promieniami. Osoba, która podczas korzystania z komputera siedzi ze zgarbionymi plecami może mieć potem kłopoty z kręgosłupem
Korzystanie z komputera z czasem prowadzi do uzależnienia. Wszystko, co się ma, na co dzień, zawsze dostępne i w dodatku ciekawe prowadzi do uzależnienia. Mam nadzieję, że każdy wie, co to jest uzależnienie, do czego ono prowadzi, oraz że każdy ma świadomość uzależnienia własnej osoby od komputera.
Nie możemy się od komputera „odwrócić ” gdyż zwyczajnie utrudnimy sobie życie. Nie należy się jednak do niego zbytnio przyzwyczajać, lecz korzystać z niego z umiarem. Mimo wielu argumentów będących za tym, że komputer jest naszym wrogiem ja uważam, że jest on naszym dobrym współzawodnikiem w wielu sprawach.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Komputery Co to jest komputer ? iconMÓj komputer jest bezpieczny”

Komputery Co to jest komputer ? iconKomputer to urządzenie, które jest tyle warte

Komputery Co to jest komputer ? icon1 Komputer jest jedynym urządzeniem umożliwiającym tzw przekaz multimedialny

Komputery Co to jest komputer ? iconProgramowania w dev c++. Pamiętacie ten kurs nie nauczy was wszystkiego. Liczy się doświadczenie, I chęć zdobywania wiedzy. Na naukę nigdy nie jest za późno. Informatyka jest dziedziną w której cały czas się coś dzieje. Powstają nowe komputery programy, środowiska My nie jesteśmy w stanie opanować w

Komputery Co to jest komputer ? iconJestem nauczycielem przedmiotów informatycznych, więc na co dzień wykorzystuję technologię informacyjną I komunikacyjną. Komputer jest moim narzędziem pracy

Komputery Co to jest komputer ? iconZagrożeń wynikających z niekontrolowanego I nieumiarkowanego korzystania z komputera I Internetu jest niewielka. Jaki wpływ na dziecko ma komputer przedstawiam poniżej

Komputery Co to jest komputer ? iconNet-com komputery

Komputery Co to jest komputer ? iconNajszybsze komputery na świecie

Komputery Co to jest komputer ? icon1 Dlaczego komputery łączymy w siec?

Komputery Co to jest komputer ? iconKomputery a wzrok – Bez okularów!

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom