Zwierząt domowych




Pobierz 39.11 Kb.
NazwaZwierząt domowych
Data konwersji19.09.2012
Rozmiar39.11 Kb.
TypDokumentacja


Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 w Częstochowie


Cykl scenariuszy

z zakresu edukacji ekologicznej

prowadzonych metodą zuchową

w grupie dzieci 5-letnich:

Leśnych Duszków


Opracowały:

Ewa Parzęczewska

Małgorzata Jezierska


Leśne Duszki zdobywają sprawność

PRZYJACIEL ZWIERZĄT

Blok tematyczny: Rozwijanie właściwego stosunku do świata przyrody

Cele ogólne:

  • Rozwijanie wrażliwości na krzywdę z jednoczesnym aktywizowaniem do niesienia pomocy w konkretnych sytuacjach.

  • Kształtowanie pozytywnego stosunku do zwierząt.

  • Poszerzenie wiadomości dotyczących zwierząt.

Cele operacyjne: dziecko

  • Wie, jak powinno się zachować w stosunku do zwierząt które są jego podopiecznymi w sposób odpowiedzialny( nie drażni, nie bije, nie przeszkadza w czasie snu i jedzenia).

  • Potrafi opiekować się zwierzątkiem (karmi, przytula, wyprowadza).

  • Wie, że zimą należy pomagać zwierzętom bezdomnym.

  • Chętnie włącza się w zbiórkę karmy dla psów.

Metody:

drama – scenki improwizowane, słowna - wypowiedzi dzieci,

Pomoce i środki dydaktyczne:

Żółw stepowy, ilustracje zwierząt domowych.


Przebieg

1.Powitanie

Dzieci ustawione w dwóch kołach: wewnętrznym i zewnętrznym witają się piosenką w parach, następnie dzieci z koła wewnętrznego przesuwają się krok w prawą stronę do następnego dziecka z koła zewnętrznego:

W jasny dzień czy w słotny czas

Uśmiechnięty każdy z nas.

2. Niespodzianka w przedszkolu

Nauczycielka odkrywa zasłonięte chustą akwarium z żółwiem stepowym, przedstawia dzieciom swojego zwierzaka i opowiada o jego zwyczajach.


3. Zagadki obrazkowe na temat zwierząt domowych

Dzieci spacerują cicho po klasie wyszukując ukryte zwierzęta. Oglądają znalezione obrazki, rozpoznają i podają nazwy zwierząt.


4. Zabawa ruchowa Pieski na łące..

Dzieci ruchem, mimiką i głosem naśladują czynności:

Piski wychodzą na spacer.

Do ogona przyczepił się rzep, pieski próbują go odczepić.

Pieski się denerwują wzywają pomocy.

Chłopiec pomógł zwierzakom, są szczęśliwe, radośnie biegają po łące.

Przybiegły nad strumyk i piją z niego wodę.

Zobaczyły motylka i gonią g, chcąc go złapać.

Motylek uciekł, zmęczone zwierzęta odpoczywają.


5. Dzieci opowiadają o swoich pupilach

Dzieci pokazują zdjęcia swoich zwierzątek domowych, wypowiadają się na temat co one lubią, a czego nie, jak się nimi opiekują. Dzieci, które nie maja w domu zwierząt opowiadają jakiego zwierzaka chciałyby mieć oraz dzielą się własnymi doświadczeniami z dotychczasowych kontaktów.


6. Odgrywanie ról Pieski i ich właściciele.

Dzieci łączą się w pary. Jedno przyjmuje rolę pieska, drugie właściciela. Wejście w role poprzedza rozmowa. Zwierzęta mówią co lubią najbardziej, ludzie wsłuchują się w słowa zwierząt. Następnie odgrywają swoje role.

7. Scenka improwizowana Chory kotek

Nauczycielka przyjęła rolę chorego kotka. Zadaniem dzieci jest rozwiązać powstały problem.(przynoszenie z kącika „dom” picia, jedzenia, masowanie brzuszka, głaskanie, przytulanie, zadeklarowanie zabrania do domu lub schroniska).


8. Wycieczka do schroniska dla zwierząt przy ul. Gilowej.

      • Rozmowa z opiekunem zwierząt.

      • Zostawienie zebranej karmy.



Leśne Duszki zdobywają sprawność


OGRODNICZEK


Blok tematyczny: Wykorzystanie kącika przyrody do rozwijania zainteresowań

dziecięcych i kształtowania właściwego stosunku do środowiska

przyrodniczego.

Cele ogólne:

  • Prowadzenie hodowli roślin.

  • Określanie warunków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

  • Poznanie możliwości walki z zagrożeniami środowiska.

Cele operacyjne: dziecko

  • Potrafi nazwać czynniki potrzebne do rozwoju: słońce, woda, gleba.

  • Zna i nazywa narzędzia ogrodnicze, wie do czego służą.

  • Potrafi samodzielnie zasadzić roślinę przestrzegając kolejność czynności.

  • Wyraża swoje przeżycia ruchem i gestem.

  • Rozumie konieczność sadzenia roślin w celu ochrony środowiska naturalnego.

Pomoce i środki dydaktyczne:

Strój ogrodnika dla nauczyciela (spodnie ogrodniczki, słomkowy kapelusz, konewka).

Wiklinowy kosz zawierający narzędzia pracy: kucharza (drewniana łyżka, garnek, czapka kucharska, trzepaczka), lekarza (stetoskop, termometr, strzykawka, lekarstwa) i ogrodnika (łopatka, grabki, doniczki, nasiona, rękawice, konewka).

Sadzonki, rozsady: pelargonii, fiołka, skrzydłokwiatu, ziemia.

Ilustracje roślin pocięte na 4 części, kartonik, patyczek, klej (dla każdego dziecka).

Liść ze sprawnością Ogrodniczek.

Nagrania utworów:

Piosenka Jestem sobie ogrodniczka.

Cztery pory roku: I Koncert E-dur ‘Wiosna’ op. 8” Antonio Vivaldi.

Sonata fortepianowa ‘Księżycowa’ op. 27” Ludwig van Beethoven.


Przebieg


  1. Zabawa integrująca Ogrodnik.

Dzieci – kwiaty siedzą w rozsypce. Nauczyciel w stroju ogrodnika przy melodii piosenki Jestem sobie ogrodniczka chodzi pomiędzy dziećmi, delikatnie je dotykając. Dziecko, które poczuło dotknięcie zaczyna maszerować za nauczycielem, tworząc szereg. Zabawa trwa póki wszystkie dzieci nie utworzą szeregu. Nauczyciel – ogrodnik prowadzi grupę do wiklinowego kosza i próbuje nim zaciekawić dzieci.


  1. Przygotowanie narzędzi do pracy.

Nauczyciel z pomocą dzieci wyciąga różne przedmioty i przybory, dzieci układają je odpowiednio w trzech obręczach, przy których są ilustracje: lekarza, ogrodnika, kucharza. Następnie nauczyciel tłumaczy dzisiejsze zadanie, jakie stoi przed drużyną Leśnych Duszków. Dzieci ponownie tworzą szereg i przy melodii maszerują do kącika przyrody, gdzie wcześniej zostały przygotowane sadzonki i ziemia. Niosą ze sobą przybory ogrodnicze z kosza: łopatki, grabki, rękawice, konewki, doniczki.


  1. Wykonanie znaczka do kącika przyrody.

Dzieci wybierają sobie sadzonki fiołka, skrzydłokwiatu i pelargonii. Obserwują jak jest roślina zbudowana, wspólnie nazywamy jej części: korzeń, łodyga, liść, kwiat. Każdy otrzymuje pociętą na 4 części ilustrację wybranej przez siebie rośliny. Zadaniem Leśnych Duszków jest prawidłowe jej ułożenie. Złożony obrazek dzieci naklejają na kartonik i umieszczają na patyczku.


  1. Historia pewnej roślinki – opowiadanie rozpoczynające się przy muzyce relaksacyjnej.

Na wielobarwnej, kwitnącej łące, rósł, wśród soczystych liści, wyciągając swą główkę do słonka, złocisty kwiat mniszka. Obok puszył się dumnie dojrzały dmuchawiec, którego drobne żółte płatki dawno już zastąpiła puszysta kula. W jej mięciutkim i cichym wnętrzu tuliły się małe nasionka. Wtem od strony lasu zerwał się wiatr. Silny podmuch dotarł do roślinki i w jednej chwili uwolnił z bielutkiej pierzynki nasionka. Uniósł je w górę i gnał, niczym leciutkie baloniki, coraz dalej i dalej. Nasionka szybowały wysoko, opadały na ziemię, to znów unosiły się w górę. W końcu jedno z nich uczepiło się mocno matki – ziemi i szczęśliwe, czując ciepłą i miękką, nagrzaną letnim słońcem glebę wtuliło się w nią i usnęło. W bezpiecznej kryjówce spało długo i błogo, lecz po jakimś czasie zapragnęło spojrzeć na słońce, kołysać się na leciutkim wietrze, chłodzić się ranną rosą. Wyciągnęło więc swoje ramionka ku górze i zaczęło kiełkować. Zielona roślinka spragniona światła szybko rosła. Cieniutka łodyżka oplotła się zielonymi listkami, a na jej wierzchołku pojawił się pąk. Wiatr ją głaskał, deszczyk rosił, słonko grzało dodając sił. Aż pewnego dnia na wielobarwnej, kwitnącej łące pojawił się nowy kwiat mniszka. Z jego przybycia cieszyła się cała łąka, świergoczące skowronki, kwiaty różnych barw i kształtów, zielona trawa. Wszyscy jej mieszkańcy czerpali radość z tego, tworzą wspólnie czystą przyrodę.


  1. Szczęśliwa roślinka, smutna roślinka – zabawa przy muzyce inspirowana wysłuchanym opowiadaniem.

Dzieci przedstawiają roślinkę smutną lub wesołą odtwarzając ruchem nastrój dwóch utworów muzyki klasycznej: A. Vivaldi „Cztery pory roku. Wiosna”, o charakterze wesołym i L. Beethoven „Sonata fortepianowa. Księżycowa”, o charakterze nastrojowym. Na przerwę w muzyce dzieci tworzą rzeźbę.


  1. Drużyna Leśnych Duszków zakłada hodowlę roślin ozdobnych.

Przy wykorzystaniu zgromadzonych wcześniej przyrządów każde z dzieci samodzielnie pikuje sadzonki do swojej doniczki:

  • wsypanie łopatką ziemi na dno

  • delikatne oddzielenie jednej rozsady lub sadzonki

  • włożenie do doniczki i przysypanie korzeni ziemią

  • podlanie konewką, naklejenie swojego imienia

  • wybór w kąciku przyrody dogodnego miejsca dla hodowli.




  1. Wspólny śpiew piosenki Jestem sobie ogrodniczka i przywieszenie na totemie:

Eko-drzewku uzyskanej sprawności Ogrodniczek.


Leśne Duszki zdobywają sprawność:

RATOWNIK LASU



Blok tematyczny: ochrona środowiska naturalnego

Cele ogólne:

  • Poszerzanie wiadomości dotyczących zwierząt żyjących w środowisku naturalnym (las).

  • Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku ze strony człowieka.

  • Poznawanie możliwości walki z nimi.

Cele operacyjne:

  • Rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające w lesie.

  • Wie jak się poruszają i w gdzie można je spotkać (powietrze, woda, ziemia, pod ziemią).

  • Rozumie pojęcie recyklingu, potrafi segregować śmieci

  • Wie, czemu służy zbiórka makulatury i chętnie się w niej uczestniczy.

Metody:

metoda zuchowa, słowna: rozmowa, metody aktywne, oparte na działaniu dzieci

Pomoce i środki dydaktyczne:

Nagranie odgłosów lasu, makieta przedstawiająca las, sylwety leśnych zwierząt(ptak, pszczoła, motyl, żaba, ślimak, ryba, biedronka, wiewiórka, sarna, dzik, zając), opakowania papierowe, metalowe, plastikowe, 3 kosze na śmieci z napisami: plastik, metal, papier, tekturowe kartony, wycięte z kolorowego papieru listki różnych kształtów i wielkości, stroje flaga Leśnych duszków, zielony liść z papieru z napisem Ratownik Lasu.

Przebieg



1. Zapoznanie z zadaniem.

Dzieci zgromadzone w przebraniach przy totemie grupy: Eko – drzewku Leśnych Duszków wokół flagi śpiewają hymn swojej drużyny – piosenkę Duszki Leśne. Nauczycielka proponuje zdobywanie sprawności Ratownik Lasu.


2.Wytworzenie odpowiedniego nastroju – ćwiczenie relaksacyjne

Z taśmy odtwarzane są odgłosy lasu, dzieci z zamkniętymi oczami próbują sobie wyobrazić takie miejsca – szum strumienia, świergot ptaków, szum drzew, odgłosy owadów. Po wyciszeniu nagrania dzieci otwierają oczy.


3.Rozmowa z dziećmi w oparciu o fragment inscenizacji.

Na podłodze ułożona jest makieta lasu bez zwierząt.

W czasie relaksu przy muzyce nauczycielka rozsypała śmieci. Stojąc wśród nich recytuje fragment inscenizacji znanej dzieciom na temat zaśmiecania lasu:

Na polanie obok dębu znowu śmieci ktoś wyrzucił,

Bardzo przy tym był radosny i wesoło sobie nucił.

Następnie zadaje dzieciom pytania:

  • Czy las z nagrania i ten na makiecie to ten sam las?

  • Czy jest to miejsce szczęśliwe czy smutne?

  • Czego w tym lesie brakuje?

  • Co możemy zrobić by powrócili mieszkańcy lasu?


4.Porzadkowanie lasu.

Dzieci zbierają śmieci, nazywają z jakiego są surowca, odczytują z pomocą nauczyciela napisy na koszach i wrzucają śmieci do odpowiednio podpisanego pojemnika.

Nauczycielka prosi obecnych rodziców o wyjaśnienie dzieciom dlaczego segregujemy śmieci, dzieci dzielą się własnymi doświadczeniami na ten temat.


5.Powrót zwierząt na łąkę.

Dzieci otrzymują sylwety zwierząt i umieszczają je na makiecie w odpowiednich miejscach.


6.Wspólny śpiew piosenki Wiosenny koncert.


7. Drużyna Leśnych Duszków organizuje zbiórkę makulatury na terenie całego przedszkola.

Wyjaśnienie przez nauczycielkę czemu służy zbieranie makulatury oraz określenie recykling. Oklejanie zielonymi listkami kartonów dla poszczególnych grup. Przejście do wszystkich sal w przedszkolu i pozostawienie pudeł na papiery. Dzieci tłumaczą młodszym kolegom cel akcji.


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Zwierząt domowych iconGR. I -rozmawialiśmy na temat zwierząt domowych pets

Zwierząt domowych iconGR. I -utrwalaliśmy nazwy zwierząt domowych pets

Zwierząt domowych iconLudzie I ich zwierzęta. Interakcjonistyczno symboliczna analiza społecznego świata właścicieli zwierząt domowych

Zwierząt domowych iconOpracowane przy współpracy Pracowni Parazytoz Zwierząt Domowych Instytutu Parazytologii pan I Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego am w Warszawie na

Zwierząt domowych icon4 października to imieniny św. Franciszka – Patrona Zwierząt I Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Zwierząt domowych iconWarsztaty I wydarzenia z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt Mowa zwierząt

Zwierząt domowych iconWarsztaty I wydarzenia z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt Ankieta: Twój stosunek do zwierząt

Zwierząt domowych iconFizjologia zwierząt hodowla zwierząt II rok (studia stacjonarne)

Zwierząt domowych iconWykaz czempionów przewidzianych Regulaminem Oceny Zwierząt na XVI regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie 2009

Zwierząt domowych iconWykaz czempionatów planowanych przewidzianych Regulaminem Oceny Zwierząt na XIX regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Szepietowo 2012

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom