Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza
Pobierz 12.23 Kb.
NazwaCharakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza
Data konwersji03.09.2012
Rozmiar12.23 Kb.
TypCharakterystyka
CHARAKTERYSTYKA


To forma pisemnej wypowiedzi zbliżona do opisu postaci. Aby zredagować dobrą charakterystykę trzeba najpierw zgromadzić słownictwo ułatwiające pracę redakcyjną. Ponadto, by nasze zadanie było bogate i wiarygodne dobrze jest kiedy wywody o postaci popieramy przykładami zachować z tekstu, np. cytatami.


PLAN CHARAKTERYSTYKI:

  1. Przedstawienie postaci. (imię, nazwisko, wiek, pochodzenie, informacje o rodzinie).

  2. Wygląd zewnętrzyny (wzrost, kolor oczu, włosów, ubiór itp.).

  3. Cechy charakteru.

  4. Usposobienie. (temperament, osobowość, sposób myślenia i postrzegania świata)

  5. Stosunek bohatera do innych.

  6. Zainteresowanie.

  7. Moja ocena postaci.Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza.

Anna Shirley to główna bohaterka mojej ulubionej książki, której autorką jest Lucy Maud Montgomery. Powieść ta nosi tytuł „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tytułową bohaterkę poznajemy kiedy ma lat 11. Ania w wyniku niezwykłej pomyłki trafia na Zielone Wzgórze pod opiekę Maryli i Mateusza Cuthbert. Rodzicami biologicznymi dziewczynki byli Berta i Walter Shirley, którzy zmarli, kiedy dziewczynka była jeszcze niemowlęciem. Od śmierci rodziców bohaterka tułała się po sierocińcach lub przebywała na służbie u różnych państwa, gdzie pilnowała dzieci.

Jak już wspomniałam Anię poznajemy kiedy ma lat 11 i przybywa po raz pierwszy do Avonle`a. Dziewczynka wówczas nosiła stare i szare sukienki, podarte pończoszki i znoszone buty. Jej głowę zdobił kapelusz. Ubrania były zniszczone, ale czyste. Pani M. Linde, przyjaciółka Maryli, nazywa dziewczynkę chudą i brzydką, a nawet „brzydkim stworzeniem”. W momecie rozwijania się akcji powieści i pobytu Ania w domu rodzeństwa Cuthbert, z „brzydkiego kaczątka”, jakim była dziewczynka, rodzi się „piękny łabędź”. Ania rośnie i mężnieje. Jej włosy, które kolorem przypominały marchewkę, stają się kasztanowe. Cera nabiera brzoskwiniowego koloru, a sylwetka bohaterki nie jest już taka koścista. Zmianie ulega również ubranie dziewczynki. Maryla ubiera Anię skromnie, ale schludnie. Dziewczynka ma jedno wielkie marzenie – pragnie sukienki z bufiastymi rękawami. To marzenie spełnia Mateusz, który podarował Ani właśnie taką sukienkę.

Nie tylko wygląd dziewczynki zmienia się w miarę upływu akcji utworu. Zmienia się również charakter i uosobnienie bohaterki. Od początku Ania odznaczała się odwagą. Podnato jak można zauważyć dziewczynka zawsze wykazywała swoje posłuszeństwo wobec opiekunów, których kochała jak prawdziwych rodziców. W momentach krytycznych potrafiła zachować „zimną krew”, jak choćby wtedy, kiedy ratuje życie małej Minie, chorej na krup. Ania była niezwykle mądra i ambitna. W szkole ciągle rywalizowała ze swoim odwiecznym wrogiem Gilbertem. Chciała i potrafiła opanować swoje wady i zabrać się do pracy, by Maryla i Mateusz byli z niej dumni. Największą wadą dziewczynki było jej gadulstwo. Potrafiła godzinami snuć opowieści. Często również popadała w „otchłań rozpaczy”, działo się to najczęściej w krytycznych dla niej momentach, jak chociażby wówczas, kiedy ufarbowała sobie włosy z rudych na zielone. Ania kochała marzyć – pragnęła, by nazywano ją Kordelią i by miała inny kolor włosów, niż ten, który posiadała. Bujna wyobraźnia dziewczynki, bo taką posiadała sprawiała, że panienka Shirley nadawała nazwy różnym miejscom. Takie zachowanie wskazuje na kolejną jej cechę, a mianowicie na twórczość.

Ania to ruchliwa i temperamenta dziewczynka. Portafi dowieść swoich racji. Kiedy kocha, to aż po grób, kiedy się gniewa, to również aż do końca życia. Wadą bohaterki jest również jej wybuchowość – jak wtedy, kiedy w przypływie złości rozbiła na głowie Gilberta tabliczkę. Oczywiście nie zrobiła tego z premedytacją – poniosły ją emocje, nad którymi początkowo nie umiała panować.

Ania to otwarta dziewczynka. Bardzo mocno związana ze swoimi opiekunami, których kocha całym sercem. Jest gotowa się dla nich poświęcić, jak chciażby, kiedy po śmierci Mateusza, rezygnuje z wyjazdu na studia, by pozostać na Zielonym Wzgórzu wraz z chorującą Marylą. Ania jest również wierną przyjaciółką od serca Diany. Dziewczynki bardzo się kochają i wiele czasu z sobą spędzają. Tragedią dla obu z nich jest, kiedy przez przypadek Ania upija Dianę, co w konsekwencji prowadzi do tego, że pani Barry – mama Diany, dziewczynkom zabrania się spotykać. Na szczęście prawdziwa przyjaźń przetrwa każdą burzę, także i tę. Odwiecznym wrogiem Ani był Gilbert – chłopak od początku zaczepiał dziewczynkę i jej dokuczał. Nie robił tego specjalnie, ale swoim zachowanie zranił Anię. Nazwają ją „Marchewkę”, co na wiele lat sprawiło, że dziewczynka obraziła się na kolegę i nie potrafiła mu wybaczyć. W szkole ciągle z nim rywalizowała. Przez wiele, wiele lat unikała Gilberta i traktowała go, jakby go nie było. Nie potrafiła się przemóc i wybaczyć mu nawet wówczas, kiedy uratował Anię z tonącej łodzi. Dopiero w krytycznym dla dziewcznyki momencie, Gilbert okazuje się przyjacielem. To dzięki niemu Ania otrzymuje posadę nauczycielki w szkole w Avonle`a, a on sam przyjmuje pracę w Białych Piaskach. To moment przełomowy w znajomości tych dwojga. Dziecięca nienawiść odchodzi w niepamięć, a na jej miejscu pojawia się przyjaźń.

Jak już wspomniałam, powieść o przygodach rudowłosej Ani to moja ukochana księżka, a główna bohaterka to ulubiona postać. Lubię Anię za jej temperament, optymizm i wieczną radość życia, którą bohaterka czerpie w każdym momencie swogo życia. Jej otwartość i szczerość napawają optymizmem i sprawiają, że ludzie się uśmiechają. Już nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejne tomy powieści opisujących przygody rudowłosej Ani Shirley.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconNapisz barwne I szczegółowe opowiadanie z „Ani z Zielonego Wzgórza” z rozdziału „Zielone włosy Ani”

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconLektury pt. "Ania z zielonego wzgórza" L. M. Montgomery

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconAnia z Zielonego Wzgórza (Lucy Maud Montgomery)

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconLektury L. Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconImię I nazwisko:   Tekst I l. Maud Montgomery: "Ania z Zielonego Wzgórza"

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconBył kiedyś mały chłopiec. Nie wyróżniał się praktycznie niczym. Był ani za duży, ani za mały. Ani za mądry, ani za głupi. Gdyby dobrze się zastanowić I ocenić

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconMetafizyki czy też filozofii w ogóle I bez tego paralelizmu ani jedne, ani drugie, tj ani zdania metafizyczne, ani metafilozoficzne określenia kształtujące samowiedzę filozofii nie mają żadnej wartości, są heurystycznie naiwne lub zafałszowane. Czy miałoby sens mówienie o „pierwszej przyczynie” dzia

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconCoś się w otaczającym nas świecie rozsypało, rozpadło I nie da się już tego pozbierać I scalić w spójny system. Ani nauka, ani sztuka, ani nawet co

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconMoja organizacja nie jest ani mała, ani nowa

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza iconNowa Polityka Arabów, Ani Za Ani Przeciw usa

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom