Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie




Pobierz 11.75 Kb.
NazwaScenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie
Data konwersji19.09.2012
Rozmiar11.75 Kb.
TypPojęcia
SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ


Prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z


Temat: Papierosy a zdrowie.


ZAGADNIENIA:

  • ustalenie przyczyn palenia papierosów

  • uświadomienie skutków palenia papierosów

  • podjęcie świadomej decyzji


CELE LEKCJI:

  • uczniowie wymieniają główne przyczyny palenia papierosów

  • znają szkodliwe składniki dymu tytoniowego

  • wymieniają najczęstsze choroby spowodowane paleniem papierosów

  • znają ujemne skutki palenia papierosów

  • dostrzegają korzyści wynikające z niepalenia papierosów

  • współpracują ze sobą w zespołach

  • rozwijają twórcze myślenie

  • potrafią argumentować swoje stanowisko

  • szanują poglądy innych osób


ŚRODKI DYDAKTYCZNE, POMOCE, LITERATURA:

  • arkusze papieru, mazaki, literatura i ulotki przyniesione przez uczniów, gra dydaktyczna „Tytoń albo zdrowie”


METODY:

  • pogadanka, dyskusja, praca z literaturą, debata argumentów „za i przeciw”, burza mózgów, gra dydaktyczna


POJĘCIA I TERMINY:

  • papierosy, tytoń, nikotyna, substancje smołowate, tlenek węgla, choroby spowodowane paleniem papierosów, sprawność układu oddechowego


PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Wprowadzenie (ok. 10 min.):

    1. nauczyciel zadaje pytania wprowadzające w zagadnienie:

  • Czy ktoś z domowników pali papierosy?

  • Jaki jest stosunek pozostałych domowników do palącego?

    1. sformułowanie celu:

  • Czy warto palić papierosy?

    1. zapisanie na tablicy wyrazu PAPIEROSY; uczniowie wypowiadają na głos wszystko co im się z tym pojęciem kojarzy (krótka burza mózgów).




  1. Rozwinięcie:

    1. nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy (wolny wybór): zwolenników i przeciwników palenia; każda grupa otrzymuje arkusz papieru i mazaki, na arkuszu uczniowie wypisują argumenty: „za” i „przeciw” (ok. 10 min.); podczas pracy korzystają z przygotowanych informacji z różnych źródeł.

    2. Prezentacja grup: zawieszenie arkuszy papieru na tablicy, debata (ok. 15 min.)

  • Strona „za” przedstawia swoje zasadnicze tezy i je argumentuje.

  • Strona „Przeciw” zbija je, podważa i argumentuje.

Każda ze stron może podeprzeć się argumentami z literatury (nauczyciel dba o to, aby głos zabierali na przemian przedstawiciele obu grup).


    1. Podsumowanie, wnioski (ok. 10 min.):

  • Nauczyciel pyta: argumentacja której grupy jest bardziej przekonująca?

  • Nauczyciel rozdaje grę dydaktyczną „Tytoń albo zdrowie” – każdy uczeń sam odpowiada na pytania gry.

  • Omówienie prawidłowych i nieprawidłowych odpowiedzi.

  • Ustalenie końcowych wniosków:

    • Każdy człowiek ma wolność wyboru – może wybrać palenie lub zrezygnować z niego

    • Skutki palenia papierosów są trwałe

    • Papierosy niszczą zdrowie i skracają życie

    • Dokonując w przyszłości wyboru należy kierować się roztropnością.


Zapisanie wniosków przez każdego ucznia na jego kartce z grą dydaktyczną.


GRA DYDAKTYCZNA „TYTOŃ ALBO ZDROWIE”


Zastanów się i odpowiedz na pytania (tak, nie):

  1. Najbardziej niebezpieczną substancją jest nikotyna, która jest główną przyczyną raka płuc i innych chorób odtytoniowych.

  2. Młodzi ludzie palący po kilka papierosów tygodniowo częściej chorują, mają kłopoty z wydolnością płuc.

  3. Dla wielu ludzi porzucenie palenia jest łatwe.

  4. Rak płuc to jedyna poważna choroba związana z paleniem papierosów.

  5. Wśród polskich nastolatków jedna osoba na pięć pali papierosy.

  6. Palące kobiety rodzą takie same dzieci jak niepalące.

  7. Palenie jest najlepszym sposobem na schudnięcie.

  8. Palenie jest przyczyną 100 tys. przedwczesnych śmierci każdego roku w Polsce.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej temat zajęć

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconMałgorzata Radzio – scenariusz godziny wychowawczej klasa I temat

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej Temat: Co wiemy o środkach uzależniających?

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej Temat: Sztuka życia w społeczności, czyli tolerancja dla innych

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej Temat: „Miłe złego początki…” – nie bagatelizujmy problemu nałogów

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconGimnazjum nr 2 w olsztynie mgr Jolanta Chyl Scenariusz lekcji wychowawczej Temat: prawa dziecka

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz lekcji wychowawczej w klasie II gimnazjum opracowała: mgr Elżbieta Chludzińska temat: Emocje w życiu nastolatka

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej „Mobbing szkolny”

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej w klasie II gimnazjum

Scenariusz godziny wychowawczej prowadzący – mgr Renata Sikorska – wychowawca kl. 2z Temat: Papierosy a zdrowie iconScenariusz godziny wychowawczej w pierwszej klasie gimnazjum

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom