Strefy Klimatyczne
Pobierz 30.88 Kb.
NazwaStrefy Klimatyczne
Data konwersji22.09.2012
Rozmiar30.88 Kb.
TypDokumentacja
Strefy Klimatyczne

Składnikami pogody są : temperatura powietrza, kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne, rodzaj opadów atmosferycznych orz zachmurzenie. Klimat- jest to układ powtarzających się stanów pogody w sposób charakterystyczny dla danego obszaru. Pogoda - to aktualny stan atmosfery ziemskiej występujący w danej chwili i w danym miejscu na Ziemi. Biorąc pod uwagę opisane składniki klimatu wydzielono na kuli ziemskiej następujące strefy klimatyczne : równikową, dwie zwrotnikowe , dwie podzwrotnikowe, dwie umiarkowane i dwie okołobiegunowa.

Strefa Równikowa

Strefa klimatów równikowych rozciąga się po obu stronach równika. Charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza w ciągu roku-we wszystkich miesiącach przekracza 20'C. w strefie tej wyróżnia się: klimat równikowy wilgotny i klimat podrównikowy. - w klimacie równikowym wilgotnym opady są bardzo duże. deszcze padają codziennie. Amplituda temperatury powietrza jest mała i wynosi ok. 2.5'C. W klimacie tym nie ma pór roku. W miarę oddalania się na północ i na południe od równika sumy opadów zmniejszają się, a amplituda temperatury się zwiększające ilości opadów wyróżnia się tu dwie pory roku : suchą i deszczową. W porze deszczowej sumy opadów są duże, a w porze suchej-niewielkie. Krainy geograficzne :Wyżyna Gujańska , Nizina Amazonki , Kotlina Konga , Australia.


Klimat równikowy wilgotny.....

W strefie klimatów równikowych w Ameryce Południowej leży Nizina Amazonki. Na jej obszarze przez cały rok dzień jest tak samo długi jak noc. Słońce wschodzi o szóstej rano i zachodzi po dwunastu godzinach. Temperatura powietrza zawsze przekracza 20'C. Jest parno i duszno. W tak wysokiej temperaturze woda intensywnie paruje. Dlatego tez każdego dnia, ok. godziny czternastej przez blisko dwie godziny pada ulewny deszcz, nazwany zenitalnym. Przesycone wilgocią powietrze sprzyja rozwojowi roślinności. Występują tu gęste i wilgotne lasy równikowe. Rosną one również na innych kontynentach w strefie klimatów równikowych, ale w dorzeczu Amazonki zajmują największą powierzchnię i są najbujniejsze. Roślinność tworzy w nich wyraźne warstwy. Najwyższe drzewa osiągają 55m wysokości. Korony niższych drzew dochodzą do 30 m wysokości i tworzą zwarty gąszcz. Im niżej, tym drzew jest więcej. Oplecione lianami pnie tworzą gęstwinę trudną do przebycia. Liany to pnącza zakorzenione w ziemi. Ich długie cienkie łodygi, owijając się wokół pnia drzew, docierają aż do koron, gdzie kwitną i owocują. Ciekawymi roślinami są epifity, które rosną na gałęziach lub pniach drzew, lecz nie są pasożytami. Są organizmami samożywnymi. Do epifitów zalicza się np. niektóre piękne kwitnące storczyki. Cennymi drzewami rosnącymi w Puszczy Amazonki są Mahoniowce i Kauczukowce. Na dnie lasu jest ciemno, gdyż światło nie przedziera się przez gęstą warstwę koron drzew. Rośnie tu niewiele gatunków roślin, są tylko te znoszące gorsze warunki świetlne.

Zwierzęta wilgotnego lasu równikowego

W każdej z warstw wilgotnego lasu równikowego występują różnorodne gatunki zwierząt. Ptaki i ssaki najliczniej zamieszkują korony drzew. Tu bowiem znajdują pokarm : liście, kwiaty i owoce. Owocami żywią się małpy, wiewiórki, niektóre nietoperze oraz ptaki : tukany i papugi. Bajecznie kolorowe, maleńkie kolibry spijają nektar z kwiatów za pomocą długiego dzioba i cienkiego języka. Trudno jednak dostrzec ich skrzydła , ponieważ poruszają nimi bardzo szybko ok. 75 razy na 1 sekundę. Korony drzew są miejscem gniazdowania wielkich ptaków drapieżnych takich jak Harpia. Jej krótkie skrzydła i długi ogon zapewniają doskonałą równość podczas lotu, dlatego też zręcznie poluje na małpy i leniwce. Wśród gałęzi drzew na zdobycz czyhają węże np. boa dusiciele .Dzikie koty , takie jak margaj , polują na małpy , wiewiórki oraz ptaki. Są bardzo zwinne i sprawnie wspinają się po drzewach. Na dnie lasu polują jaguary.

Wilgotne lasy równikowe rosną również w Australii. Ich roślinność jest podobna do tej , która występuje w lasach Niziny Amazonki. Najbardziej charakterystycznymi drzewami lasów Australii są eukaliptusy W lasach tych żyje przedstawiciel torbaczy australijskich - koala. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Odżywia się liścikami i młodymi pędami drzew eukaliptusowych.

Klimat podzwrotnikowy

Krainy geograficzne : Nizina La Platy , Kalahari , Sahara , Półwysep Indochiński , Półwysep Arabski, Półwysep Indyjski. W miarę oddalania się od równika na północ i na południe powietrze jest coraz mniej nasycone Występują dwie pory roku : sucha i deszczowa. W krajobrazie zaczynają przeważać obszary porośnięte wysoka trawą , pośród , której tu i ówdzie rosną pojedyncze drzewa. Jest to sawanna. Drzewa dają cień i chłód , dzięki czemu gleba pod nimi jest wilgotna , a trawa soczysta. Rośliny w poszukiwaniu wody wytwarzają długie korzenie. W czasie pory suchej tracą liście , a trawy usychają.

Zwierzęta wędrują przez sawannę w ślad za przesuwającymi się w czasie pory deszczowej opadami. Po pierwszych deszczach wysuszone trawy sawanny szybko odrastają . Mogą osiągać nawet 3 m wysokości.

Za roślinożercami podążają drapieżniki. Ich ofiarami w pierwszej kolejności są osobniki stare i słabe lub te , które odłączyły się od stada. Roślinożerne zwierzęta żyjące na sawannie są przystosowane do szybkiego biegania , gdyż na tych rozległych przestrzeniach , ucieczka jest ich jedyną obroną przed drapieżnikiem.

W Australii wśród traw sawanny rosną eukaliptusy. Żyją tu roślinożerne kangury , a charakterystycznym drapieżnikiem jest kuna workowata.

Na sawannach Wyżyny Brazylijskiej rosną karłowate drzewa i kolczaste krzewy. Możemy tu spotkać mrówkojada olbrzyma i takie drapieżniki , jak ocelot oraz kot argentyński.

Sawanny występują także w Afryce . Wśród traw rosną akacje i baobaby , które gromadzą wodę w potężnych pniach. Roślinożercami sawanny afrykańskiej są : antylopy , zebry , słonie afrykańskie , żyrafy. Żyją tam również nosorożce i bawoły , które mają groźnie wyglądające rogi. Drapieżnikami afrykańskiej sawanny są m.in. lwy , szakale i hieny. W celu ochrony dzikich zwierząt , takich jak : antylopy gnu , gazele , zebry , lwy , na terenie afrykańskiej sawanny utworzono Park Narodowy Serengeti.

Na tych obszarach klimat jest suchy i ciepły. Pomiary temperatury powietrza w ciągu doby wykazują znaczne różnice między temperaturą dnia i nocy. Różnice te dochodzą do 50 stopni. Zimą w nocy temperatura powietrza spada poniżej 0 , a w dzień dochodzi do 30 stopni , latem nawet do 50 stopni. Cechą charakterystyczną klimatu zwrotnikowego są małe sumy opadów. Zdarzają się wieloletnie susze. Ciekawym zjawiskiem atmosferycznym są tu porywiste wiatry , przenoszące olbrzymie ilości rozdrobnionego materiału skalnego.

Tam , gdzie pora sucha trwa dłużej niż dziewięć miesięcy , sawanna stopniowo przekształca się w półpustynię , czyli obszar , na którym roślinność jest bardzo uboga. Gdy opady są bardzo małe , powstają pustynie - tereny pozbawione roślinności . Największym i najbardziej znanym na świecie obszarem pustynnym leżącym w strefie klimatów zwrotnikowych w północnej części Afryki jest Sahara. Jej krajobraz tworzą suche wzgórza , skały i ciągnące się po horyzont ruchome piaski. Niekiedy na Saharze spotyka się rozległe wyschnięte koryta rzeczne. Wypełniają się one wodą tylko podczas obfitego , krótkotrwałego deszczu. Takie rzeki nazywa się rzekami okresowymi. Na Saharze piasek zajmuje tylko 20% jej powierzchni. Pozostały obszar jest pokryty kamieniami bądź żwirem. Na piaszczystej pustyni , kształtując krajobraz. Przewiewa piasek , usypując z niego wydmy jest bezustannie zwiewany , zmienia się więc położenie wydm. Rodzaje pustyń : pustynia piaskowa , pustynia żwirowa , pustynia skalista .

Trawy broniąc się przed suszą , rozbudowują korzenie w poszukiwaniu wody. Nikły świat roślinny na pustyni sprawia , że świat zwierzęcy jest też ubogi. Największym zwierzęciem charakterystycznym dla pustyni jest wielbłąd jednogarbny. Jest bardzo wytrwałym zwierzęciem , znosi zarówno upały , jak i chłody. Potrafi długo obejść się bez wody. Sierść zapewnia mi ciepło podczas chłodnych nocy , a w upalne dni chroni ciało przed silnymi promieniami słonecznymi. Płaskie , dwu palczaste stopy zapobiegają zapadaniu się w piasek. Długie rzęsy i ruchliwe nozdrza w kształcie szpar stanowią dobre zabezpieczenia przed unoszącym się w powietrzu piaskiem.

Obszary pustynne zamieszkuje również fenek , najmniejszy przedstawiciel rodziny psów. Prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza w norach , które niezwykle szybko wykopuje. Jest bardzo ruchliwy i dobrze skacze. Odżywia się ptakami , jaszczurkami , owadami. Spożywa się też pokarm roślinny. Może bardzo długo przetrwać bez wody , dlatego często zapuszcza się daleko w głąb pustyni.

Na obszarze Sahary żyje również skorpion. Swojej broni - kolca jadowego - używa , broniąc się przed napastnikami lub w celu zdobycia ofiary. Jego jad może zabić nawet człowieka. W ciągu dnia skorpiony kryją się przed upałem w wykopanych w piasku norkach lub pod kamieniami.

Na pustyni bujna roślinność znajduje się tylko w oazach , w miejscach , gdzie są źródła wody. Ludzie uprawiają tam ziemię i chowają zwierzęta , takie jak bydło , kozy , owce czy wielbłądy. W oazach rosną palmy daktylowe , osiągające 30 m wysokości. Dostarczają one pożywnych owoców - daktyli , pnie palm służą jako budulec lub opał , a liście jako pokrycie dachów lub materiał do wyrobu mat.

Strefy klimatów podzwrotnikowych leżą w pasach tworzących się wzdłuż równoleżników wartości na półkulach północnej i południowej. Lata są tu gorące i sucha ,a zimy ciepłe i wilgotne. W zimie temperatura nie spada poniżej 0.

Klimat umiarkowany

Krainy geograficzne :Nizina Hudsońska , Nizina Wschodnio-europejska , Nizina Zachodni o-syberyjska, Wyżyna Środkowo-syberyjskie

Klimat stref umiarkowanych jest bardzo zróżnicowany. Warunki klimatyczne zmieniają się w zależności od ilości energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi. Ze względu na zmianę temperatury powietrza w ciągu roku na obszarze stref klimatów umiarkowanych występują cztery pory roku : wiosna , lato , jesień i zima. Wyróżnia się tu klimat umiarkowany ciepły i chłodny. Klimat umiarkowany ciepły charakteryzuje się ciepłym latem i zimą , w której temperatura powietrza rzadko spada poniżej 0. Na obszarze tym występują małe amplitudy temperatury powietrza. W strefie klimatu umiarkowanego chłodnego zima jest długa i mroźna ,a lato krótkie i ciepłe. Na klimat obszarów leżących w strefach umiarkowanych duży wpływ ma oddalenie od morza. Nad rejony leżące nad morzem napływa wilgotne morskie powietrze i częściej padają tu deszcze. Ten typ klimatu określa się jako morski. W miarę posuwania się w głąb lądu powietrze jest coraz bardziej suche ; opady zdarzają się rzadziej. Jest to typ klimatu kontynentalnego.

Klimat przejściowy ma Polska. Jak , wiesz pogoda w naszym kraju jest bardzo zmienna. Oddziałują na nią napływające nad Polskę masy powietrza. Jeśli przychodzą znad Atlantyku , latem przynoszą opady i ochłodzenie , zimą zaś ocieplenie i opady deszczu - wtedy pogoda w Polsce ma cechy klimatu morskiego. Jeśli masy powietrza napływają z wnętrza kontynentu , przynoszą latem upały i susze , a zimą - mróz. Są to cechy klimatu kontynentalnego.

W strefie klimatów umiarkowanych leży znaczna część Europy. Ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne tej strefy występuje w niej różnorodna roślinność. Niegdyś porastały ją lasy liściaste i mieszane. Obecnie zostały zostały one zamienione na pola uprawne , łąki , sady , a także miasta.

Na obszarze południowo-wschodniej Europy na terytorium Ukrainy występują stepy , czyli obszary pozbawione drzew , porośnięte wyłącznie roślinnością trawiastą. Ze względu na żyzne gleby - czarnoziemy - większość stepów przekształcono na pola uprawne.

W północno-wschodniej Europie w klimacie umiarkowanym chłodnym występują lasy iglaste nazywane tajgą. Tworzą je limby, świerki , jodły ; w domieszce występują brzozy. Drzewa iglaste są przystosowane do występujących na tych obszarach warunków klimatycznych . Kształt ich koron sprawia , że padający tu obficie śnieg podczas długiej i mroźniej zimy nie łamie gałęzi , lecz ześlizguje się z nich.

W lasach tajgi można spotkać lisy , wilki , a także łosie i renifery, które tu znajdują schronienie podczas zimy. W tajdze niewiele zwierząt żyje przez cały rok. Soczyste rośliny pojawiają się tylko latem. Zimą łatwo dostępnym pokarmem są igły , kora i nasiona. Nasiona drzew iglastych są ulubionym pokarmem krzyżodziobów , które mają zakrzywione dzioby. Dzięki temu łatwo otwierają szyszki i wyjmują z nich nasiona. W tajdze żyją te rosomaki. Są one wszystkożerne , a zimą , , kiedy trudno o pokarm roślinny , aktywnie polują. Atakują nawet znacznie od siebie większe łosie. Z łatwości doganiają upatrzoną ofiarę , gdyż dzięki szerokim łapom i małej wadze ciała nie zapadają się w śnieg. Stepy w Ameryce Północnej są nazywane prerią , a w Ameryce Południowej - pampą.

W Azji tajga porasta północną część Niziny Zachodniosyberyjskiej. Nizina ta leży w dorzeczu rzeki Ob. Wschodnią jej granicę wyznacza rzeka Jenisej, a zachodnią - góry Ural.

Na wybrzeżach Morza Śródziemnego , zarówno w Europie , Azji i w Afryce , panuje podobny klimat .Cechuje się on łagodną , wilgotną zima, podczas której średnia temperatura powietrza nie spada poniżej o 10 stopni. Mróz w tej części świata zdarza się bardzo rzadko .Lato jest gorące i suche. W najcieplejszym miesiącu średnia temperatura powietrza wynosi 25 stopni. Bliskość morza sprawia , że duże upały nie są dokuczliwe. Klimat o takich cechach nazwano klimatem śródziemnomorskim. Tą nazwą określa się również klimaty innych obszarów kuli ziemskiej , np. rejonów leżących na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej , w pobliżu zwrotnika Koziorożca. W klimacie śródziemnomorskim występuje charakterystyczna roślinność zwana makią. Są to przede wszystkim zarośla kolczastych krzewów, przystosowanych do dłuższych okresów suszy. Wśród nich można wymienić : cyprysy , dęby korkowe , kasztany jadalne i cedry. Na żyznych glebach rozwinęła się uprawa pomarańczy , mandarynek , cytryn , a także drzew figowych , brzoskwiń i migdałowców. Znajdują się tu również drzewa oliwkowe , liczące sobie nawet setki lat. Na bezleśnych stokach gór wypasa się owce.


Klimat okołobiegunowy

Klimaty stref okołobiegunowych obejmują obszary leżące wokół biegunów północnego i południowego. Tereny te charakteryzują się bardzo niską temperaturą powietrza w ciągu roku. Decyduje o niej mały kąt padania promieni słonecznych i odbijanie ich od białej powierzchni lodowców. Roczne sumy opadów , w postaci śniegu , są stosunkowo małe. Ważną cechą klimatów okołobiegunowych są silne wiatry wiejące z wnętrza lądu. Tylko na wybrzeżach temperatura w ciepłej porze roku może osiągać 6 stopni.

Białe noce - dzień tra wtedy 24 h , gdyż Słońce nie kryje się za linią horyzontu. Takie zjawisko występuje zarówno w okolicach koła podbiegunowego północnego , jak i południowego.

W skład Arktyki wchodzą położone wokół bieguna północnego wyspy na Oceanie Arktycznym oraz północne części Ameryki Północnej , Europy i Azji. Panująca w Arktyce niska temperatura powietrza i stałe opady śniegu przyczyniają się do powstania lodu. Duży obszar lądowy na półkuli północnej pokryty lodem to Grenlandia. Taki lód pokrywający ląd nazywa się lądolodem. W pobliżu Grenlandii pływają , góry lodowe , tworzą się one w miejscach , gdzie lodowce spływają bezpośrednio do morza.

Na południowych wybrzeżach Grenlandii spotyka się roślinność tundrową : różne gatunki porostów, a także trawy i krzewy. W Oceanie Arktycznym występuje bogaty plankton . Żyją tu różne gatunki ryb , a także foki , wieloryby i morsy. Morsy przed zimnem chroni je gruba warstwa tłuszczu. Kły , tłuszcz i skóra są poszukiwanymi na rynku surowcami , dla których zabija się te niezwykłe zwierzęta. Poluje się również na wieloryby , ze względu na ich cenny tłuszcz , fiszbiny i mięso. U wybrzeży oceanicznych można spotkać mewy , gęsi i pardwy.

W pokrytych lodem rejonach Arktyki żyją niedźwiedzie polarne. Są to jedyne ssaki lądowe , które zapuszczają się aż na biegun północny. Potrafią przez wiele godzin pływać w lodowato zimnej wodzie , choć najczęściej na odległe tereny łowieckie podróżują na krach. Ulubionym pokarmem niedźwiedzi są : foki i ryby.

Na północnych obszarach Kanady i Rosji , leżących w strefie klimatów okołobiegunowych , ląd, ze względu na niską temperaturę powietrza , jest porośnięty tundrą. Rosną tu mchy i porosty. Charakterystyczną cechą roślinności tundrowej jest karłowatość. Brzoza i wierzba dorastają tutaj jedynie do kilkunastu centymetrów. Im bardziej ląd jest wysunięty na północ , tym roślinność jest uboższa. Latem najliczniejszymi mieszkańcami tundry są komary. Pojawiają się w tak olbrzymich ilościach , że renifery muszą szukać schronienia wśród wiecznych lodów.

Chmary komarów przyciągają do tundry stada wędrownych ptaków , które się żywią tymi owadami.

W północnej Kanadzie żyje podobny do renifera karibu. Zwierzęta te nie zapadają się w śniegu pod własnym ciężarem , ponieważ mają racice o szeroko rozstawionych palcach.

Strefę okołobiegunową Ameryki Północnej zamieszkują też woły piżmowe. Ciało ich pokrywa gruba , długa sierść. Zwierzęta te , chroniąc się przed zimnem , skupiają się w gromadą .

W strefie klimatu okołobiegunowego na półkuli południowej leży Antarktyda. Pokrywają ją masy lodu. Jego grubość przekracza czasami 4000 m. Te wierzchołki i grzbiety , które wyrastają ponad powierzchnię lodu , noszą nazwę nunataków. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku w środkowej części Antarktydy wynosi -55 stopni. Konsekwencją tak niskiej temperatury powietrza jest bardzo uboga roślinność. Tylko na wybrzeżach , w załomach skalnych i w pozbawionych lodu oazach , rosną mchy i porosty. W wodach można spotkać glony . Żyją tam ryby , foki i wieloryby. U wybrzeży spotkać można mewy , rybitwy i albatrosy żywiące się rybami. Charakterystyczne dla Antarktydy są pingwiny. Zwierzęta te żyją w gromadach. Mają skrzydła przypominające wiosła , dzięki którym świetnie pływają i nurkują. Łowią ryby i skorupiaki.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Strefy Klimatyczne iconStrefy klimatyczne

Strefy Klimatyczne iconAtrakcyjność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz częste zapotrzebowanie na informację dotyczącą Regionu związanego z funkcjonowaniem Strefy I jej

Strefy Klimatyczne iconPojęcia charakterystyczne dla strefy nawrotu do gospodarki feudalnej I jedno pojęcie charakterystyczne dla strefy rozwoju gospodarki kapitalistycznej, wypisz to po­jęcie poniżej

Strefy Klimatyczne icon5 Warunki klimatyczne

Strefy Klimatyczne iconWymagania klimatyczne

Strefy Klimatyczne iconZmiany klimatyczne

Strefy Klimatyczne iconKlimatyczne pory roku I regiony

Strefy Klimatyczne iconDla podróŻUJĄcych w odmienne warunki klimatyczne

Strefy Klimatyczne iconWarunki klimatyczne gminy Nowa Sarzyna

Strefy Klimatyczne iconNp klimatyczne, rozmieszczenia ludności, geologiczne, glebowo rolnicze I inne

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom