Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011




Pobierz 23.08 Kb.
NazwaScenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011
Data konwersji24.09.2012
Rozmiar23.08 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz zajęć

przeprowadzonych 26.01.2011

w grupie 4- latków




Prowadząca: Katarzyna Jajszczak


Temat kompleksowy: Bal karnawałowy


Temat zajęcia: Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Bal przebierańców”


Cele ogólne:

Poznawczy: Zapoznanie ze zwyczajem przebierania się na bal karnawałowy


Kształcący: Rozwijanie umiejętności określania położenia przedmiotu w przestrzeni.


Wychowawczy: Zachęcanie dzieci do wspólnej, zgodnej zabawy podczas balu karnawałowego.


Metody:

  • słowna

  • oglądowa

  • praktyczna

  • metoda „Pedagogiki zabawy"

  • metoda Rudolfa von Labana


Formy pracy:

  • grupowa

  • indywidualna

Środki dydaktyczne: balony, serpentyny, maski, obrazki, stroje, napisy do globalnego czytania(balon, maska, serpentyna, bal przebierańców, bal karnawałowy)

Przebieg:

I. Część wstępna


1.Zabawa na powitanie „Podajmy sobie rączki”- metoda według „Pedagogiki zabawy”


2.Rozmowa wstępna

Co to jest karnawał?


3. Wiersz B. Szelągowskiej „Bal przebierańców”
1.Zatańczmy krakowiaka!
Zatańczmy raz i dwa…
Dziś wielki dzień w przedszkolu!
Zabawa huczna trwa!
2.Migają, błyszczą stroje.
Król tańczy i królowa,
Księżniczki, królewicze…
Korony lśnią na głowach.
3.Konkursy i zabawy!
Wesoła gra muzyka!
A pani-jak czarodziej:
Tu zjawia się, tam znika!
4Raz! Dzieci robią kółko!
Dwa! szybko tworzą łańcuch!
To nie jest zwykły bal.
To bal jest przebierańców
Rozmowa inspirowana wierszem
N:O jakim balu była mowa w wierszu?
Dz: O Balu Przebierańców

N:Co to jest bal przebierańców?

Dz: To jest taki bal na którym dzieci, ludzie przebierają się w różne stroje.

N:Po co ludzie dzieci przebierają się na bal?

Dz: Propozycje dzieci

Wyjaśnienie przez N:Od bardzo dawna panuje taki zwyczaj że w karnawale ludzie przebierają się w różne postacie. Postacie które mają rozweselać ludzi, rozśmieszać, bawić ich.

Przedstawienie kilku ciekawostek, obrazków.

N:Pamiętacie za kogo przebrane były dzieci w naszym wierszu?

N: Co robią dzieci na balu?

Dz: Bawią się , tańczą

N:Jaką muzykę można usłyszeć na balu?
N:Jak powinny bawić się dzieci na balu?



N: Nauczyciel zapowiada, że w przedszkolu odbędzie się bal przebierańców

Cel wychowawczy :Zachęcanie dzieci do wspólnej, zgodnej zabawy podczas balu karnawałowego.
4.Przerwa śródlekcyjna: Piosenka „W karnawale” Doroty Gellner
W karnawale, w karnawale
Nie siedzimy w domu wcale.
Przymierzamy wstążki, szale,
Wybieramy się na bale.

Ref: Kolorową maskę bierz,

Baw się z nami, jeśli chcesz.

W karnawale, w karnawale,

Przystrojone wszystkie sale.

Dookoła przebierańcy,

każdy skacze, każdy tańczy.

5. Zabawa „Zaczarowane pudełko”. Poznanie rzeczy, które potrzebne są do zorganizowania balu karnawałowego.

Nauczycielka oznajmia dzieciom, że tajemniczy gość przyniósł ze sobą dla nas zaczarowane pudełko, w którym są różne rzeczy. Na pudełku znajduje się napis- „Co to za przedmioty, które w karnawale dzieci chętnie biorą ze sobą na bale?”

Wybrane dzieci wyciągają z pudełka po jednej rzeczy. (balon, maska, serpentyna,) Określają, co to jest i do czego służy?

N:*Podskocz tyle razy ile jest serpentyn

*Analiza i synteza słuchowa wyrazów

-balon,

- Dzieci wypowiadają wyrazy z podziałem na sylaby.

-Dzieci podejmują próbę wyodrębnienia głoski „B” w nagłosie.

N:Klaśnij tyle razy, ile jest balonów

-maska,

Dzieci wypowiadają wyraz z podziałem na sylaby.

N: Tupnij tyle razy, ile jest masek

Na koniec nauczycielka znajduje na dnie pudełka niespodziankę. Nauczycielka oznajmia, że w pudełku znajduje się czarodziejska różdżka .

N:Sprawdzimy czy ona potrafi czarować, żeby się przekonać dzieci muszą zamknąć oczy

( zwrócenie uwagi dzieciom ,gdy ktoś nie zamknie oczu czary nie zadziałają)

6.Zabawa z KLAUNEM-rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy

Nauczyciel zamienia się w KLAUNA
(Dzieci otwierają oczy)
-Dzień dobry dzieci jestem klaunem
Przybiegłem do was w odwiedziny!
Mam wstążeczki , serpentyny
Nut wesołych dwie kieszenie
Do zabawy i do tańca zaproszenie.



Mam dla was drobny upominek, który przyda się nam do zorganizowania balu w naszej grupie .Każde dziecko dostaje maskę.


7.Zabawa integracyjna „Rozruszanka”

Sprawdzimy czy wszystkie dzieci zabrały ze sobą do zabawy

Ręce? (machamy)

Nogi? (tupiemy)

Głowy (potrząsamy)

Bioderka (kręcimy)

8.Zabawa „Bal”- z zastosowaniem metody twórczej R. Labana.

N:Wyobraźcie sobie jesteśmy na wielkim balu.

Tańczymy tak, jak podpowiada nam muzyka.

(N: Puszcza fragmenty utworów)

To nie koniec naszej zabawy: Przygotowałem dla was kolejną niespodziankę-Klaun wręcza dzieciom balony.

9.Zabawa: Balonik słucha naszych poleceń – ćwiczenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni.

Dzieci wykonują polecenia nauczycielki kładąc balonik względem własnego ciała:

Połóżcie balonik przed sobą, za sobą, obok siebie?(z prawej strony , z lewej strony,)

Podnieście balonik do góry, opuście na dół .

Wasz balonik zasypia a wy razem z nim.

Nauczyciel dzwoni dzwoneczkiem , budzi dzieci. Prosi dzieci aby odłożyły balony, bo ma bardzo ciekawe zadanie dla nich.


10. Działalność indywidualna dzieci (praca przy stolikach)-ćwiczenia sprawności manualnej

N: Kto odwiedził dzieci dzisiaj w przedszkolu? Co przyniósł im w prezencie?

Pokoloruj guziki klauna w następujący sposób:

Z dwiema dziurkami na niebiesko, a czterema- na żółto. Pokoloruj balony

Zwrócenie uwagi dzieciom że są różne karty pracy, każdy wykonuje według polecenia nauczyciela.

11.Zabawa o-p „Sprzątamy balony”. Przy dźwięku tamburyna, dzieci biegają po sali miedzy rozrzuconymi nadmuchanymi balonami. Na dźwięk trójkąta każde dziecko podnosi wybrany balon i podrzuca nim do momentu, gdy ucichnie dźwięk instrumentu. Zabawę powtarzamy.

Zakończenie zajęć: Przekazanie życzenia miłej, radosnej, zabawy na naszym balu.




Zagadnienia programowe


-Uczestniczenie we wspólnych zabawach str 18

- Śpiewanie piosenek razem z osobą dorosłą (str. 48)

-Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela, dających dziecku satysfakcję i radość. (str 34)

-Powtarzanie z pamięci wierszy, rymowanek, piosenek w połączeniu z ruchem (str 35)

-Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni (str 38)


Zagadnienia z Podstawy Programowej Wychowania przedszkolnego

Obszar 1.- 1), 2)

Obszar 3. -3)

Obszar 5-3)

Obszar 7.-1,2)

Obszar 8-1)

Obszar 13-4)

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć " w świecie mitów " przeprowadzonych

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć „ Anioły” przeprowadzonych w Szkole Filialnej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie „Starszaków”

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęć przeprowadzonych dnia 29. 11. 2010r. Temat

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęĆ zintegrowanych przeprowadzonych podczas pobytu w studzienicznej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconWoda źRÓDŁem życia scenariusz zajęć wychowawczych przeprowadzonych

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęĆ z obszaru edukacji muzycznej przeprowadzonych w dniu 27. 03. 2009 r

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26. 01. 2011 iconScenariusz zajęĆ zintegrowanych przeprowadzonych w kl. III c przez iwonę kuzaniak

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom