Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji




Pobierz 39.71 Kb.
NazwaTemat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji
Data konwersji29.09.2012
Rozmiar39.71 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz lekcji biologii klasa II gimnazjum

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład i rola.

Cele lekcji:

Wiadomości- uczeń:

  • Omawia skład i rolę krwi człowieka

  • Nazywa elementy morfotyczne krwi

  • Zna funkcje elementów morfotycznych krwi i ich budowę

  • Zna skład osocza i jego rolę

Umiejętności- uczeń

  • Rozpoznaje krew żaby i człowieka na preparatach mikroskopowych

  • Doskonali umiejętność posługiwania się mikroskopem



Metody i formy pracy: praca własna uczniów – wypełnianie kart pracy, obserwacja preparatów mikroskopowych, praca w grupach-układanie rozsypanki

Środki dydaktyczne: podręcznik, preparaty mikroskopowe: krew żaby i człowieka, mikroskopy, rozsypanka (załącznik), karty pracy

Przebieg lekcji

  1. Zapisanie tematu lekcji.

  2. Podział klasy na 3-osobowe grupy. Na podstawie podręcznika uczniowie zapoznają się z budową krwi. Każda z grup otrzymuje załącznik 1.( koperta z rozsypanką). Uczniowie układają rozsypankę, dotyczącą budowy i roli krwi.

  3. Jedna z grup prezentuje swoją pracę, pozostali uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.

  4. Obserwacja preparatów mikroskopowych- krwi żaby i człowieka

Zadanie dla uczniów: Zaobserwuj różnice w budowie krwinek czerwonych żaby i człowieka. (uczniowie samodzielnie opracowują odpowiedź, rysują w zeszytach schematyczne rysunki krwinek czerwonych żaby i człowieka)

  1. Utrwalenie wiadomości. Uczniowie wykonują zadania z kart pracy. (załącznik 2)

  2. Jeden z uczniów prezentuje swoją pracę, pozostali sprawdzają poprawność wykonanego zadania.

  3. Zadanie pracy domowej.- Rola krwi w organizmie człowieka.



Załącznik 1

Inaczej ERYTROCYTY


INACZEJ LEUKOCYTY

NIE MAJĄ JĄDRA KOMÓRKOWEGO, KSZTAŁTEM PRZYPOMINAJĄ SPŁASZCZONY KRĄŻEK

MAJĄ JĄDRA KOMÓRKOWE RÓŻNEGO KSZTAŁTU

ŻYJĄ OKOŁO 4 MIESIĘCY, GINĄ W ŚLEDZIONIE LUB WĄTROBIE

4,5-11 TYSIĘCY w 1 mm 3 krwi

3,5-5 mln. W 1 mm3 krwi

MOGĄ SAMODZIELNIE SIĘ PORUSZAĆ i PRZECHODZIĆ PRZEZ ŚCIANY NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

ZAWIERAJĄ HEMOGLOBINĘ – CZERWONY BARWNIK, KTÓRY UMOŻLIWIA PRZENOSZENIE TLENU

NISZCZĄ DROBNOUSTROJE CHOROBOTWÓRCZE ( MOGĄ JE WCHŁANIAĆ( POŻERAĆ))

ZAZWYCZAJ JEST ICH MNIEJ U KOBIET NIŻ U MĘŻCZYZN

WYTWARZAJĄ PRZECIWCIAŁA( BIAŁKA) KTÓRE BIORĄ UDZIAŁ W ZWALCZANIU DROBNOUSTROJÓW CHOROBOTWÓRCZYCH

INACZEJ TROMBOCYTY

WIĘKSZOŚC KOMÓREK POWSTAJE W WĘZŁACH UKŁADU LIMFATYCZNEGO

NIE MAJĄ JĄDRA KOMÓRKOWEGO ANI ZDOLNOŚCI RUCHU

OSOCZE

ODPOWIADAJĄ ZA PROCES KRZEPNIĘCIA KRWI

PŁYN O ŻÓŁTAWYM ZABARWIENIU


150-400 TYŚ W 1 mm3 krwi

W JEGO SKŁAD WCHODZĄ: WODA, ZWIĄZKI ORGANICZNE( BIAŁKA, GLUKOZA JONY, CO2)



Załącznik 2

Karta pracy: krew- budowa i funkcje

  1. Zaznacz znakiem X funkcje krwi

  1. Dostarcza komórkom tlen i substancje odżywcze

  2. Bierze udział w procesie termoregulacji

  3. Odpowiedzialna jest za zjawiska odpornościowe i obronne organizmu

  4. Odbiera informacje ze środowiska zewnętrznego

  5. Transportuje hormony



  1. Nazwij przedstawione na rysunkach elementy morfotyczne krwi



A ……………….. B ………………. C ……………….

Wpisz oznaczenia literowe składników krwi odpowiedzialnych za:


Proces krzepnięcia krwi……………..

Zjawiska odpornościowe i obronne organizmu……………

Przenoszenie tlenu……………..



  1. Uzupełnij zdania.

Erytrocyty zawierają czerwony barwnik ……………………………, który ma zdolność nietrwałego łączenia się z …………………….. Dzięki temu odbywa się wymiana gazowa w ……………………. i tkankach.



  1. Rysunki przedstawiają erytrocyty żaby i człowieka.

  1. Podpisz odpowiednio rysunki

  2. Wpisz jedną zasadniczą różnicę pomiędzy tymi komórkami.





……………………………. ……………………………..

…………………………………………………………………………………



  1. Oceń poprawność stwierdzeń dotyczących budowy i funkcji krwi, wpisując P (prawda) lub F (fałsz):



  1. Trombocyty biorą udział w transporcie tlenu ……

  2. Główny składnik osocza to woda ……

  3. Erytrocyty zawierają czerwony barwnik, który uczestniczy w transporcie dwutlenku węgla ……

  4. Krwinki białe uczestniczą w zwalczaniu bakterii ……

  5. Kwinki czerwone żyją około 120 dni i giną w wątrobie ……



  1. Do podanych stwierdzeń dopisz odpowiedni składnik krwi. ( krwinki czerwone- K.C ; krwinki białe- K.B ; płytki krwi- P.K. osocze- O



  1. MOGĄ SAMODZIELNIE SIĘ PORUSZAĆ i PRZECHODZIĆ PRZEZ ŚCIANY NACZYŃ KRWIONOŚNYCH-

  2. Inaczej ERYTROCYTY-

  3. NIE MAJĄ JĄDRA KOMÓRKOWEGO, KSZTAŁTEM PRZYPOMINAJĄ SPŁASZCZONY KRĄŻEK-

  4. INACZEJ TROMBOCYTY-

  5. NIE MAJĄ ZDOLNOŚCI RUCHU, NAJMNIEJSZE Z KRWINEK-

  6. ODPOWIADAJĄ ZA PROCES KRZEPNIĘCIA KRWI-

  7. INACZEJ LEUKOCYTY-

  8. MAJĄ JĄDRA KOMÓRKOWE RÓŻNEGO KSZTAŁTU-

  9. 3,5-5 mln. W 1 mm3 KRWI -

  10. JEGO GŁÓWNYM SKŁADNIKIEM JEST WODA-

  11. 4,5-11 TYSIĘCY w 1 mm 3 KRWI-

  12. NISZCZĄ DROBNOUSTROJE CHOROBOTWÓRCZE ( MOGĄ JE WCHŁANIAĆ-POŻERAĆ)

  13. ZAWIERAJĄ HEMOGLOBINĘ– CZERWONY BARWNIK, KTÓRY UMOŻLIWIA PRZENOSZENIE TLENU-

  14. WYTWARZAJĄ PRZECIWCIAŁA ( BIAŁKA), KTÓRE BIORĄ UDZIAŁ W ZWALCZANIU DROBNOUSTROJÓW CHOROBOTWÓRCZYCH-

  15. 150-400 TYŚ W 1 mm3 KRWI-

  16. ŻYJĄ OKOŁO 4 MIESIĘCY, GINĄ W ŚLEDZIONIE LUB WĄTROBIE -

  17. JEST ŻÓŁTĄ SUBSTANCJĄ MIĘDZYKOMÓRKOWĄ-



Opracowała: Ewa Szarmacher



Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconWŁAŚciwości fizyko-fizyczne krwi płynna tkanka łączna

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconKrew jest szczególną odmianą tkanki łącznej, posiadającą płynną istotę międzykomórkową (osocze). Krążąca po całym ustroju krew umożliwia transport tlenu

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconTkanki łĄczne tkanka łączna

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconWykład 5 Podstawy histologii tkanka łĄczna

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconAnalityka medyczna Podstawy histologii tkanka łĄczna

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconTemat: Skład I rola krwi

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconWypełniająca łożysko krw stanowi tk płynną, odgraniczoną od innych tk. Org co najmniej jedną warstwą komórek, którą tworzą kom. śródbłonka naczyniowego. Krew

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconRola diety w życiu człowieka. Lekcja z zastosowaniem multimediów. Cele lekcji

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconTemat: „Prąd ma głos” Scenariusz lekcji wychowawczej cele lekcji

Temat: Krew- tkanka łączna płynna- skład I rola. Cele lekcji iconScenariusz lekcji z finansów klasa III temat: Dochody budżetu państwa. Cele lekcji

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom