Konspekt zajęć




Pobierz 22.61 Kb.
NazwaKonspekt zajęć
Data konwersji30.09.2012
Rozmiar22.61 Kb.
TypKonspekt



Konspekt zajęć


Temat : Zwiastuny wiosny- rozpoznawanie i nazywanie kwiatów i ptaków chronionych w Polsce.



Cele operacyjne zajęć:
Uczeń:

  • Zna nazwy i wygląd kwiatów i ptaków chronionych.

  • Zauważa zmiany zachodzące w naszym otoczeniu z nadejściem wiosny

  • Zna i rozpoznaje zwiastuny wiosny

  • Bogaci słownictwo o zwroty związane z ochroną przyrody

  • Wypowiada się całymi zdaniami

  • Przestrzega ustalonych norm współżycia w grupie

  • Wykonuje polecenia nauczyciela

Metody słowne:

  • Swobodne wypowiedzi uczniów

  • Wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela

  • Rozmowa z dziećmi

Metody oglądowe:

  • Pokaz

  • Obserwacja

Praktyczne:

  • Ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

  • Zgromadzone słownictwo

  • Krzyżówka z hasłem

  • Karty pracy z zadaniami tekstowymi

  • Wiersz „,, Zwiastuny wiosny” Stanisława Karaszewskiego

Forma: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna


PRZEBIEG ZAJĘC:

  1. Wstęp – przeczytam wam wiersz i proszę uważnie słuchajcie, bo będę miała dla was kilka pytań.

a) zapoznanie z wierszem - ,,Zwiastuny wiosny”- nawiązanie do ochrony kwiatów i roślin.


,, Zwiastuny wiosny”

Idzie wiosna! A przed wiosną

już na łące kwiaty rosną!

  • -         To ja pierwszy witam wiosnę!

  • -         dumnie pyszni się pierwiosnek.

  • -         Co tam dla nas mrozy, śniegi,

wszak jesteśmy przebiśniegi!

  • -         Czary-mary, hokus-pokus,

to ja, szafran, czyli krokus!

  • -         Taki miły, chłodny ranek,

to pogoda dla sasanek!

  • -         Czekaj chwilkę! A po chwilce

pojawiły się zawilce.

  • -         Może znów harcerza spotkam?

  • -         ucieszyła się stokrotka.

  • -         Wiosna wnet zamieszka z nami,

powitamy ją kwiatami!”

Pytania:

  1. czy podobał się wam wiersz?

  2. O czym mówi wiersz? (wiersz mówi nam o tym, że idzie wiosna, a przed nią pierwsze wiosenne kwiaty rosną)

  3. Jakie kwiaty występują w wierszu? (pierwiosnki, przebiśniegi, krokusy, sasanki, zawilce, stokrotki)

A.Kto z was widział kwiaty o których mówi wiersz?


W takim razie pokażę wam pierwsze wiosenne kwiaty, na tym oto dużym ekranie, abyście mogli uważnie się im przyjrzeć.

  1. Pokaz kwiatów z prezentacji.



Które z kwiatów podobały się wam najbardziej?

  • Zauważyliście, że przy niektórych kwiatach na migającym polu pojawiała się informacja, ROŚLINA POD ŚCISŁĄ OCHRONĄ, lub OBJĘTA OCHRONA GATUNKOWĄ.

  • Co to znaczy, że niektóre gatunki kwiatów są pod ochroną?



obowiązuje zakaz:
umyślnego niszczenia, zrywania, ścinania, a także zakaz handlu, przenoszenia i wywożenia za granicę zarówno w stanie świeżym, jak i suszonym.

* Dlaczego musimy chronić kwiaty?

  • Które z prezentowanych kwiatów są pod ochroną? Ciemiernik, fiołek, forsycja, krokus, pierwiosnek, śnieżnik, szafirek, tulipan, zawilec żółty i grecki Przebiśnieg, przylaszczka, sasanka, miłek wiosenny

3. Zabawa. Rozdanie dzieciom kwiatów wiosennych. Zadaniem dzieci jest nazwanie i ułożenie kwiatów, segregując je na 2 zbiory:

-kwiaty pod ochroną w czerwonej pętli, kwiaty niechronione

4. Naprowadzenie dzieci na samodzielne wypowiedzi związane ze zmianami w przyrodzie i pogodzie. Kto widział inne poza kwiatami oznaki nadchodzącej wiosny?

Pogoda – kapryśna, nieznośna, dżdżysta, trochę zimowa, trochę wiosenna Dni – dłuższe, cieplejsze, szare, ponure, czasem deszczowe, sypią śniegiem, czasem zaświeci słonko Słońce – coraz wyżej na niebie, przygrzewa, gaśnie, topi śnieg Drzewa i krzewy – brunatne, szare, sczerniałe, pierwsze pąki, bielenie drzew Pola – brunatne, szare, zaczynają się zielenić, rolnicy przystępują do wiosennych prac polowych Ulice i drogi – toną w błocie, piasku, ludzie je porządkują Ogólne wrażenia – w powietrzu, na leszczynach, wierzbach widać i czuć zapach zbliżającej się wiosny, lada dzień zawita, rozgości się zielona, pachnąca wiosna, kolorowa, rozśpiewana, wywołuje nastrój oczekiwania, budzi nadzieję.

Ptaki zwiastujące wiosnę – bocian, szpak, skowronek, kraska, wilga, jaskółka, rudzik, kukułka, żuraw, pliszka, słowik

Znacie wygląd wszystkich wymienionych ptaków? Chcielibyście je zobaczyć i usłyszeć? To zapraszam na prezentację.

5. Pokaz ptaków

6. Rozmowa o ochronie ptaków.

  • Które z prezentowanych ptaków są chronione? jaskółka, kraska, pliszka, wilga, szpak, żuraw, rudzik, kukułka i skowronek

  • W jaki sposób chronimy ptaki? Nie wolno ich chwytać, zabijać, okaleczać, przetrzymywać. Zakaz przetrzymywania dotyczy również piór i jaj. Nie możemy niszczyć gniazd i jaj znalezionych gdzieś w lesie lub na łące oraz płoszyć ptaków w ich naturalnym środowisku. Dotyczy to także fotografowania, filmowania i obserwacji.

7. Rozsypanka wyrazowa.

Ułóż z rozsypanki sylabowej hasła i przeczytaj je.

8. Podsumowanie zajęć. Teraz podsumujemy to, czego dowiedzieliśmy na dzisiejszych zajęciach.

  • O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?

  • Jakie kwiaty chronione poznaliśmy? Przebiśnieg, przylaszczka, sasanka, miłek wiosenny

  • Które z poznanych dziś ptaków są pod ochroną?

  • W jaki sposób chronimy ptaki?

  • Co wam się nie podobało?

9. Wykonanie plakatów o ochronie ptaków i kwiatów.

10. Przyrzeczenie. Czy chcielibyście być przyjaciółmi przyrody?

Mam tu takie przyrzeczenie, osoby, które chcą zostać przyjaciółmi przyrody podpiszą je i złożą odcisk paca.

11. Ewaluacja: „Kwiatek Ci powie”- dzieci mają namalować minę oceniającą zajęcie. „ z wesołą miną” – „podobały mi się zajęcia”;
„ z obojętną miną – „nie mam zdania”;
„ ze smutną miną” – „nie podobały mi się zajęcia”.









Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęĆ z piłki ręcznej zadanie główne zajęć: Doskonalenie ataku szybkiego

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęć wraz z nazwą projektu, zgodny z zakresem tematycznym podanym powyżej, o objętości maks. 1 strony A4, czcionką 12 pkt. (po podpisaniu umowy oraz po konsultacji z koordynatorem terenowym konspekt zostanie uaktualniony)

Konspekt zajęć iconKonspekt do zajęć

Konspekt zajęć iconKonspekt do zajęć

Konspekt zajęć iconKonspekt do zajęć

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęĆ

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęć

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęĆ

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęĆ

Konspekt zajęć iconKonspekt zajęĆ

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom