Mikroskop optyczny
Pobierz 21.72 Kb.
NazwaMikroskop optyczny
Data konwersji30.09.2012
Rozmiar21.72 Kb.
TypDokumentacja
MIKROSKOP OPTYCZNY

 1. Budowa - przyrząd optyczny służący do uzyskiwania silnie powiększonych obrazów małych przedmiotów. Zasadniczo zbudowany jest z tubusu zawierającego na swoich końcach okular i obiektyw(oba działające jak soczewki skupiające). Ponadto mikroskop optyczny posiada układ oświetlenia preparatu (kondensor) i stolik preparatowy (czasami wyposażony w mikromanipulator).

 2. Bieg promieni przez obiektyw i okular - obiektyw mikroskopu optycznego daje rzeczywisty, odwrócony i powiększony obraz przedmiotu, okular zaś pełni rolę lupy, przez którą ogląda się obraz dawany przez obiektyw. Obraz oglądany w okularze jest obrazem pozornym i silnie powiększonym, powiększenie kątowe mikroskopu optycznego wyraża się wzorem: w=(ld)/(fF), gdzie l - długość rury tubusa, d - odległość dobrego widzenia(250 mm), f – ogniskowa obiektywu, F – ogniskowa okularu. Przy znanych oddzielnie powiększeniach okularu i obiektywu powiększenie mikroskopu optycznego jest iloczynem tych powiększeń. W praktyce stosuje się powiększenie od kilkudziesięciu do ponad tysiąckrotnych.

 3. Obserwacja w polu jasnym i ciemnym – oświetlacze(Kohlera - źródło światłą jest odwzorowane na źrenicy wejściowej obiektywu mikroskopu, lub oświetlacz krytyczny – źródło światłą jest odwzorowane na przedmiocie) mogą współpracować z mikroskopem na 4 różne sposoby umożliwiając obserwację przedmiotu w polu:

  1. jasnym w świetle przechodzącym – kiedy światło przechodzące przez przeźroczysty przedmiot trafia do obiektywu mikroskopu.

  2. ciemnym w świetle przechodzącym – kiedy światło przechodząc przez całkowicie przeźroczysty i anizotropowy przedmiot nie trafia do obiektywu(jeśli jednak w przedmiocie znajdują się niejednorodności powodujące rozproszenie lub ugięcie promieni świetlnych wtedy światło może trafić do obiektywu ujawniając defekt w obrębie przedmiotu.

  3. jasnym świetle odbitym – kiedy półprzepuszczalne zwierciadło odchyla światło z oświetlacza w kierunku obiektywu i po przejściu przez niego oświetla przedmiot. Źródło światła za pośrednictwem kondensora i soczewki jest odwzorowywane w płaszczyźnie przysłony aperturowej obiektywu, natomiast przedmiot pokrywa się z obrazem przysłony kondensora(typ oświetlacza wykorzystywany w mikroskopie metalograficznym).

  4. ciemnym świetle odbitym – kiedy wiązka światłą ze źródła po przejściu przez kondensor oraz przysłonę centralną jest uformowana w cylinder i pada na zwierciadło z centralnym otworem, które kieruje je na paraboliczne zwierciadło odwzorowujące źródło światła na powierzchni obserwowanego przedmiotu. W przypadku gładkiego przedmiotu światło wraca dokładnie tą samą drogą do oświetlacza, jeśli jednak na powierzchni przedmiotu znajdują się jakieś drobne elementy rozpraszające światło(np. rysy), to wówczas rozproszone na nich światło przechodząc przez soczewkę obiektywu oraz otwór w zwierciadle umożliwia ich obserwację poprzez okular(jako błyszczące rysy na ciemnym tle). Ten tym oświetlacza jest również wykorzystywany w mikroskopie metalograficznym.

 4. Powiększenie(p) – jest iloczynem powiększeń obiektywu i okularu.

gdzie: p1 – powiększenie obiektywu,

p2 - powiększenie okularu.


korzystając z równości:i podstawiając do wzoru na powiększenie mikroskopu otrzymujemy:

gdzie: l – długość tubusa,

d - odległość dobrego widzenia,

f1 – ogniskowa obiektywu,

f2 – ogniskowa okularu.

UWAGA!!! – powiększenie mikroskopu zależy również od oka obserwatora.

 1. Zdolność rozdzielcza(z) – odległość między dwoma punktami, które możemy obserwować jako pojedyncze(im większa jest zdolność rozdzielcza tym bliższe sobie punkty są obserwowane jako odrębne, a nie jako pojedyncza plama). Zdolność rozdzielcza mikroskopu zależy od długości fali świetlnej oświetlającej przedmiot oraz od kąta rozwartości optycznej obiektywu(jest to kąt płaski utworzony przed dwie półproste poprowadzone stycznie do obrzeża soczewki obiektywu ze środka przedmiotu).gdzie: - długość fali padającej,

sin - kąt rozwartości optycznej. 1. Aparatura mikroskopu:

  1. okular – okular osadzony w górnej części tubusa, składa się z dwóch soczewek płasko-wypukłych, górnej od strony oka i dolnej, zamykającej okular. Służy do powiększenia i obserwacji ocznej obrazu tworzonego przez obiektyw mikroskopu, dodatkowo może korygować wady obrazu z obiektywu.

  2. uchwyt rewolwerowy obiektywów - obiektywy mikroskopu są osadzone w gniazdach obrotowej tarczy - rewolweru, jego obracanie umożliwia prostą zmianę obiektywu a tym samym używanego powiększenia.

  3. obiektyw – zbudowany jest z soczewki o ogniskowej rzędu kilku milimetrów. Wytwarza on bardzo silnie powiększony obraz pośredni we wnętrzu mikroskopu. Często w miejscu powstania tego obrazu wstawia się dodatkową soczewkę zwaną soczewką polową(mikroskopy maja najczęściej wiele obiektywów).

  4. tubus – zajmuje przestrzeń pomiędzy obiektywem a okularem lub nasadką okularową(które służą do obserwacji obrazu). Jest elementem ruchomym, przesuwanym wzdłużnie w celu regulacji odległości pomiędzy obserwowanym obiektem, a obiektywem. Do regulacji tej odległości mogą służyć dwie śruby. Wstępna regulacja odbywa się za pomocą śruby makrometrycznej(o dużym skoku), a do ustalenia ostrości służy śruba mikrometryczna(o małym skoku).

  5. statyw – zapewnia sztywność całej konstrukcji mikroskopu. Konstrukcja statywu determinuje, czy dla regulacji odległości obiektyw-przedmiot (nastawiania na ostrość) opuszczamy-podnosimy stolik przedmiotowy, czy też wykonujemy te ruchy tubusem(wraz z mocowanymi do niego obiektywami, okularami i innymi akcesoriami).

  6. stolik przedmiotowy – służy do położenia na nim szkiełka podstawowego wraz z obiektem, który chcemy zbadać. Stolik ten posiada zwykle dwa "zaczepy" uniemożliwiające przemieszczenie się szkiełka podstawowego. Jest czworoboczny lub okrągły z otworem w środku, nieruchomy lub przesuwany za pomocą dwóch śrub osadzonych poziomo.

  7. zwierciadło oświetlające – lustro zawieszone u podstawy mikroskopu służące do naświetlania badanego obiektu; naświetlanie jest możliwe poprzez skierowanie promieni słonecznych na kondensor w mikroskopie.

  8. kondensor - układ optyczny służący do równomiernego oświetlenia(np. przedmiotu w mikroskopie). Mamy 3 rodzaje kondensorów: soczewkowe, zwierciadlane i rozpraszające.

METALOGRAFIA - nauka o wewnętrznej budowie materiałów metalicznych(metale i ich stopy), oparta głównie na badaniach mikroskopowych. Metalografia jest połączeniem metaloznawstwa i krystalografii. Metaloznawstwo zajmuje się strukturą, składem chemicznym, właściwościami(fizycznymi, chemicznymi i mechanicznymi) metali i ich stopów oraz powiązaniami między własnościami, strukturą i składem chemicznym w funkcji temperatury i obciążeń zewnętrznych. W badaniach tych metaloznawstwo korzysta z dorobku fizyki ciała stałego, chemii fizycznej, termodynamiki, mechaniki, krystalografii i innych dziedzin nauki. Krystalografia to dział nauki zajmujący się opisem, klasyfikacją i badaniem kryształów, krystalitów oraz substancji o strukturze częściowo uporządkowanej. Jej zakres pokrywa się częściowo z mineralogią, fizyką ciała stałego, chemią i materiałoznawstwem.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Mikroskop optyczny iconMikroskop optyczny

Mikroskop optyczny iconMikroskopy I lunety mikroskop optyczny

Mikroskop optyczny iconMikroskop jest to przyrząd optyczny służący do otrzymywania silnie

Mikroskop optyczny iconMikroskop

Mikroskop optyczny iconAd. 1 Mikroskop świetlny 10 szt

Mikroskop optyczny iconUkład optyczny mikroskopu świetlnego

Mikroskop optyczny icon„Oko ludzkie jako naturalny przyrząd optyczny”

Mikroskop optyczny iconMikroskop I lupa. Co to jest, jak działa I do czego nam się przyda?

Mikroskop optyczny iconSzczegółowy opis przedmiotu zamówienia wysokiej klasy sprzęt optyczny

Mikroskop optyczny icon1. Zapis optyczny jest stosowany w: płytach dvd; dyskietkach 3,5”; pamięciach flash

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom