Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym




Pobierz 29.39 Kb.
NazwaTurniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym
Data konwersji30.09.2012
Rozmiar29.39 Kb.
TypDokumentacja
SCENARIUSZ


TURNIEJ EKOLOGICZNY


Konkurs dla klas I- III

nauczania zintegrowanego


Celem głównym: konkursu jest zwrócenie uwagi na ochronę przyrody w piosence, pracach plastycznych, konkretnych działaniach- sadzenie drzew, sprzątanie świata, opieka nad roślinami w klasie oraz uczestniczenie w czynnym wypoczynku.


Cele szczegółowe: - integracja dzieci i nauczycieli

- wspomaganie zdrowia poprzez wysiłek

- fizyczny i relaks psychiczny

- popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego

- kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody

- wzbogacenie czynnego słownictwa dziecka


Forma pracy: indywidualna i zróżnicowana, grupowa, zbiorowa.


Metody pracy: słowna: rozmowa problemowa, dyskusje aktywizujące zabawy i gry dydaktyczne, ćwiczenia indywidualne , zabawy domowe, czynne.


Uczestnicy: 2 zespoły 10 osobowe

Klasa I zespół – Bociany

Klasa III zespół – Żabki


Jeden z uczniów każdej drużyny jest kapitanem. Kapitan zgłasza gotowość drużyny do działania podnosząc do góry rękę.


Rekwizyty: tablica do punktacji, plansze z ilustracjami, kosze z napisami , plansza z

tekstem do przeczytania przez uczniów.

PRZEBIEG KONKURSU



Wstęp: Powitanie gości, wychowawców , uczniów przez Panią dyrektor.

Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez wysłuchanie wiersza pt.,, Dzieci przyrody”

recytowanego przez nauczyciela.

Nasze hasło miłe dzieci


Nie rzucające wkoło śmieci

Ciągle dbajcie o przyrodę

To będziecie zdrowe, młode.

Sadźcie krzewy, sadźcie drzewa

To w nich ptaszek wam zaśpiewa

Bo jak zniknie z ziemi las


To nie będzie także nas


Klasa I wypowiada się na temat pierwszej zwrotki wiersza.

Klasa III wypowiada się na temat drugiej zwrotki wiersza.

UMIEJĘTNOŚCI SPORTOWE




Konkurencja 1

Uczniowie stoją w rzędzie. Każdy uczeń kolejno otrzymuje 10 szyszek w koszyczku. Z ustalonej odległości, każdy z drużyny kolejno rzuca szyszką do pudełka. Każdy uczestnik otrzymuje tyle punktów, ile szyszek rzuci do pudełka. Podsumowania dokonują wychowawcy, wpisując liczbę punktów na tablicy.

Konkurencja 2

Przenoszenie papierowych kółek. Każdy z zawodników otrzymuje po 5 kółek wyciętych z papieru, słomkę. Każdy uczeń ma jeden spodek. Na znak wychowawcy uczniowie w parach ( dwie osoby z różnych drużyny) próbują przyssać kółko do rurki i przenieść je na spodek. Kółka nie wolno dotykać palcami. Zwycięża ta drużyna, która najszybciej przeniesie wszystkie kółka.


Konkurencja 3

Zawodnicy stają w szeregu. Każdy robi papierową kulkę. Kładzie się na podłogę, na linii leży papierowa kula. Na znak prowadzącego pierwsza drużyna dmucha kulkę, aby jak najdalej poleciała. Zwycięża ta drużyna, która ma najwięcej najdłuższych dmuchnięć.


Konkurencja 4

Zawodnicy stoją w drużynach w rzędzie. Na znak zawodnik rozpoczynający konkurencję trzyma między kolanami woreczek i skacze do wyznaczonego miejsca obunóż. Wraca biegnąc, przekazuje woreczek następnemu zawodnikowi. Jeżeli woreczek wypadnie zawodnikowi musi się zatrzymać i włożyć woreczek między kolana. Zwycięża drużyna, która szybciej i dokładniej wykona zadanie.


Konkurencja 5

Żabki skaczą, bociany fruwają. Drużynę żabek zamieniam w żabki, drużynę bocianów w bociany. Żabki skaczą jedna obok drugiej i rechoczą. Pojawiają się na łące bociany. Idą, rozkładają skrzydła- polują. Żabki uciekają i cichnie ich rechot.


Konkurencja 6

Rzuty do celu. Uczniowie ustawieni w rzędzie. Z wyznaczonej linii rzucają woreczek do koła hula- hop. Drużyna otrzymuje tyle punktów, ile razy trafiła woreczkiem do koła.


WIADOMOŚCI


Zadanie 1

Drużyny otrzymują zagadki w kopertach. Wychowawcy czytają zagadki. Wszyscy w drużynie słuchają. Rozwiązanie ustalają wspólnie. Rozwiązanie przedstawia kapitan drużyny.


Klasa I

Chociaż nierzadko powiew mroźny

w białych płatkach zawiśnie

odważny, nieostrożny

Przebił śnieg …………….przebiśnieg


Klasa III

Śpią jeszcze pod śniegiem hale,

jeszcze nie widać tu wiosny.

Lecz co to? Kielichy lila


Spod śniegu na hali wyrosły?

Liliowy, górski kieliszek

Nie mrozu, nie śniegu się lęka,

lecz zniszczyć może go tylko

bezmyślna, człowieka ręka………krokus


Zadanie 2

Zgadnij co to jest?

Uczniowie klasy I kolejno podchodzą do worka w którym ukryte są warzywa i owoce. Odgadują ich nazwy za pomocą dotyku. Uczniowie segregują warzywa i owoce, układając je do koszy z odpowiednim napisem( warzywa- owoce)

Uczniowie klasy III mówią jak powstaje owoc, jakie części warzywa jemy.


Zadanie 3

Rebusy dla drużyn w kopertach. Rozwiązuje cała drużyna. Wyznaczona osoba głośno odczytuje rozwiązanie.


Zadanie 4

Uczniowie otrzymują w kopertach pytania. Czyta wychowawca. Nad odpowiedzią zastanawia się cała grupa. Odpowiedzi udziela wyznaczona osoba.

Klasa I

Jak możemy chronić lasy przed pożarem?

Klasa III

Jakim drzewom obecnie grozi wyginięcie? Co należy robić aby je ratować?


Zadanie 5

Praca w grupach. Oceń zachowanie dzieci na podstawie ilustracji.

Odpowiada wyznaczona osoba.


Klasa I

Rzucanie papierków, skórek od banana obok kosza na śmieci.

Klasa III

Bieganie dzieci po trawniku, zrywanie kwiatów.


Zadanie 6

(Numerki 1, 2, 3 dla każdego ucznia w kopercie)

Prowadząca zadaje pytania dla obu drużyn. Uczniowie wybierają prawidłową odpowiedź, unosząc odpowiedni numerek.

1.Które z drzew ma igły?

1.jabłoń

2jarzębina

3.sosna


2.Cz wróble odlatują do ciepłych krajów?

1.tak

2.jak chcą

3.nie


3.Jakie zwierzę gromadzi orzechy na zimę?

1.niedźwiedź

2.suseł

3.wiewiórka.


4.Jak należy dbać o środowisko naturalne?

1.nie śmiecić, nie niszczyć drzew

2.nie trzeba wcale o nie dbać

3.Niszczyć muchomory, aby nikt się nie otruł


5.Który ptak jest nazywany lekarzem drzew?

1.wróbel

2.sikorka

3.dzięcioł


6.Jaki kolor mają liście drzew jesienią?

1.brązowo-żółte

2.zielone

3.niebieskie


7.Co jest przysmakiem dzika?

1.jabłka

2.sliwki

3.żołędzie


8.Które z drzew są zielone cały rok?

1.jabłoń

2.świerk

3.kasztanowiec


9.Jak nazywa się drzewo z którego owoców robimy korale?

1.grusza

2.lipa

3.jarzębina


10.Jaką porą roku przylatują do nas bociany?

1.latem

2.jesienią

3.wiosną


11.Co robi zimą niedźwiedź?

1.biega po lesie

2.szuka jedzenia

3.śpi

UMIEJĘTNOŚCI PLASTYCZNE I TECHNICZNE



Zadanie 1

Drużyny dostają od prowadzącej list. Wychowawcy pracują z uczniami.

Wychowawca otwiera i czyta list.

Kochani macie przygotowane do wykonania zadania.

1.Namaluj plakat o tematyce ekologicznej.

2.Dokończ zdanie. W czasie zimy zawsze pamiętamy o ……………………………..

………………………………………………………………………………………..

3. Przygotuj prezentację poznanej piosenki o jesieni lub inną którą znasz.


Zadanie 2

Uczniowie dostają planszę(labirynt) mają zaznaczyć drogę ptaka do karmnika.


Zadanie 3

Mamy ustawione cztery kosze z napisami

MAKULATURA TWORZYWA SZTUCZNE


SZKŁO ALUMINIUM


Z worka wypełnionego różnego rodzaju odpadami uczniowie wyjmują odpady które odpowiednio segregują.


Wchodzi Matka natura I ( uczennica starszej klasy ubrana na zielono)


- Widzę kochane dzieci, że pięknie segregujecie śmieci. Czy naprawdę obiecujecie, że o Ziemię dbać będziecie?


Dzieci: czytają tekst wyciągając rękę w przód


- Obiecujemy, obiecujemy i uroczyście ślubujemy, że czystość środowiska będzie od dziś nam bardzo, bardzo bliska.

Matka Natura kieruję pytanie do dzieci Po co segregujemy śmieci?


- Wszystkie śmieci należy segregować!

Papierki do pojemnika za napisem ,,makulatura” pakować.

Puszki do puszek wrzucać będziecie a do szkła butelki, z których sok pijecie.

Takie segregowanie śmieci to recykling drogie dzieci!

Te stare butelki, puszki, worki foliowe, będą w fabryce zmienione w opakowania nowe. Co jeszcze można zrobić, czy to już wszystko, by chronić przed zagładą środowisko.


Matka Natura II ( uczennica starszej klasy ubrana na zielono)

Szanuj przyrodę

Kochaj przyrodę


Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody

Dbaj o trawniki


Niech koło domu

Będzie wesoło

Będzie zielono

Jeśli na oknie masz pelargonię

Musisz codziennie pamiętać o niej

A pelargonia będzie ci za to

Kwitnąć w mieszkaniu przez całe lato

A gdy dokoła świat będzie biały

Pomyśl o ptakach dużych i małych

I kiedy wróbel w okno zastuka

To wiedz, że pewno śniadania szuka


Zadanie 4

Teraz każda grupa zasadzi kwiatek do doniczki, zabierze go do klasy i będzie się nim opiekować.


Zadanie 5

Teraz rozdam wam Quiz który rozwiążecie. Dowiecie się, czy jesteście prawdziwymi ekoludkami , tak jak ten którego tu mamy.


Dziękuję wszystkim uczniom za wspólny udział w konkursie. Każda drużyna pracowała bardzo dobrze. Obie drużyny otrzymują dyplom za udział w zajęciach.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconKonkurs ekologiczny dla klas III

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconW krainie baśni narodów europejskich scenariusz przedstawienia z konkursem dla dzieci klas I – III nauczania zintegrowanego I klas,,O”

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconProgram wychowawczy dla klas I – III nauczania zintegrowanego

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconMIĘdzyszkolny konkurs ekologiczny dla uczniów klas I-III „i ty możesz zostać ekologiem”

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconZdrowie I ekologia” Konkurs ekologiczny dla klas III pod hasłem „Czysta planeta Ziemia to nasza przyszłość”

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconOpracowała: Nowak Ilona nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Szamotułach Program koła taneczno-rytmicznego dla klas I-III

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconCelem głównym projektu jest wsparcie w okresie realizacji projektu indywidualnego rozwoju uczniów klas I-III we wszystkich szkołach podstawowych Gminy Świeszyno, dostosowane do zdiagnozowanych potrzeb edukacyjnych uczniów oraz ich możliwości psychofizycznych

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconProgram nauczania języka niemieckiego dla klas I-III gimnazjum Poziom III. 0 dla początkujących Wstęp 75

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconProgram nauczania języka niemieckiego dla klas I-III poziom III. 1 na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego

Turniej ekologiczny konkurs dla klas I- iii nauczania zintegrowanego Celem głównym iconProgram edukacji ekologicznej dla nauczania zintegrowanego w klasach II – III szkoły podstawowej

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom