1. Dolina Krzemowa
Pobierz 270.18 Kb.
Nazwa1. Dolina Krzemowa
strona1/3
Data konwersji03.10.2012
Rozmiar270.18 Kb.
TypDokumentacja
  1   2   3
1. Dolina Krzemowa

Miejsce, które znajduje się w stanie Kalifornia w USA. Od lat 50 XX wieku jest to główna, centralna siedziba przemysłu komputerowego.

Dzięki dogodnym warunkom i rozwijaniu się w tej okolicy przedsiębiorczości, a także niskim cenom gruntu jest to nie wątpliwie dynamicznie ewoluujący się obszar. Jest to miejsce, gdzie panuje idealny klimat do tworzenia nowych technologii. Deszcz pada tam tylko zimą. Temperatura powietrza nie przekracza 30 stopni Celsjusza i nie spada poniżej 15. Pierwotnie był to obszar rolniczy, gdzie mieszkańcy uprawiali plantacje karczochów. W czasie trzęsienia ziemi w San Francisco na początku XX wieku zmarł syn gubernatora Kalifornii - Lelanda Stanforda. Aby uczcić jego pamięć, ojciec w Stanford uniwersytet. Od tego lokalnego uniwersytetu wszystko się zaczęło. Gdy podczas II wojny światowej najbogatsze i najbardziej znane ośrodki technologiczne były umieszczone nie korzystnie (na wschodnim wybrzeżu), część badań i produkcji zdecydowano się przenieść do Stanfordu. Sprowadzono tam najwybitniejszych fachowców, a w tamtejszych fabrykach rozpoczęło się produkowanie radarów i czołgów. W cześniej były to ciągniki i traktory. W uniwersytecie mnożyły się i rozrastały przedsiębiorstwa, które zakładali ludzie, którzy wcześniej tam zajmowali niższe stanowiska. W 1980 roku działało tam 80 firm, w których było zatrudnionych ok. 25 tyś osób. W latach 80 zaczęto pracować nad zaawansowanymi technologiami, którymi zaczęła się interesować armia Stanów Zjednoczonych. W 1985r. istniało tam 2500 zakładów, w których pracowało ponad 220 tys. osób.

Obecnie w Dolinie Krzemowej funkcjonuje 700 firm, zajmujących się technologiami informatycznymi i teleinformatycznymi.

2.Orange County

Jest to obszar, położony w stanie Kalifornia w Stanach zjednoczonych. Na hrabstwo Orange County składają się miejscowości, położone na płd od Los Angeles.

W czasie przemysłu zaawansowanych technologii w1965r. został stworzony tam Uniwersytet Kalifornijski w miejscowości Irvine, który stał się miejscem, w którym młodzi ludzie mogli rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu elektroniki oraz technologii medycznej i biologicznej. Orange County jest siedzibą wielu firm z listy Fortune 500 w tym Ingram Micro, First America Corporation, Wester Digital, Pacyfic Life. Wiele firm jest umieszczonych w Irvine. Można tam znaleźć wiele firm technologicznych takich jak: producent komputerów Gateway, producent rutetów Linksys i producent gier komputerowych Blizzard Entertainment.

Przemysł wysokich technologii wyprzedził powstanie uniwersytetu.

3. Droga 128

Obszar, który przebiega przez 23 gminy w stanie Massachusetts, znajdujący się w pobliżu Bostonu.

W latach 1960-1980 na terenie Drogi 128, nastąpił nagły wzrost przemysłu nowoczesnych technologii. Zaczęto porównywać ten teren do Doliny Krzemowej. Obecnie w pobliżu tego obszaru znajdują się 40 wyższych uczelni i bardzo znanych ośrodków badawczych, np. Harvard. Główne zakłady mieszczące się na tym terenie to: Data General, Polaroid, Sun Microsustems, BEA Systems, Rautheon, Digital Equipment Corporation, Thermo Electron Corporation, Computervision, Analog Devices. Dzięki ulgom podatkowym i niższym ceno gruntów niż w Bostonie, siłą roboczą, atrakcyjnością krajobrazum, tanią ofertą mieszkalną oraz znaczeniem na obszarze Drogi 128 powstawaje tam wiele kompleksowych przedsiębiorstw.

Już w 1957r. znajdowało się tam 99 firm, w których pracowało ponad 17 tys. osów, w przeciągu 8 lat liczba zakładów powiększyła się do 574, a w 1990r. istniało tam ponad 3000 przedsiębiorstw.

  1   2   3

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

1. Dolina Krzemowa iconZałącznik 2 do Regulaminu rekrutacji I udziału w Projekcie "Dolina Krzemowa w Polskiej Szkole Zawodowej"

1. Dolina Krzemowa iconZwykło się w naszym ukochanym kraju mawiać: "to takie nasze Hollywood", "to taka nasza Dolina Krzemowa", "to taki nasz Brad Pitt", "to taki nasz…". I to w

1. Dolina Krzemowa icon„Dolina Rospudy”

1. Dolina Krzemowa icon„dolina rzeki drawy”

1. Dolina Krzemowa iconStowarzyszenie "Dolina Pilicy"

1. Dolina Krzemowa iconIdą skauci łez doliną

1. Dolina Krzemowa iconRennes-le-Château I Dolina Boga

1. Dolina Krzemowa iconMarina I Siergiej Diaczenko Dolina Sumienia

1. Dolina Krzemowa iconRegulamin rekrutacji I udziału w Projekcie „Dolina

1. Dolina Krzemowa iconDolina przygód nad szeszupą” Przedmiotem projektu

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom