Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz !
Pobierz 99.92 Kb.
NazwaCo to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz !
Data konwersji03.10.2012
Rozmiar99.92 Kb.
TypDokumentacja
Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ?

Przeczytaj, a zrozumiesz !


Każdy z nas poznaje świat stopniowo. Najpierw poznajemy swój dom, swoje podwórko, otoczenie, najbliższych sąsiadów, wieś. Potem przychodzi czas na najbliższą gminę, region i krainę historyczno – geograficzną. Gdy jesteśmy już w szkole stajemy się starsi dowiadujemy się dużo więcej o swojej ojczyźnie i o innych państwach – naszych sąsiadach.

Ale to tu na terenie naszego kraju możemy wyróżnić kilka głównych krain historyczno – geograficznych.

My mieszkamy w:

  • gminie Mieszkowice ,

  • naszym powiatem jest – Gryfino,

  • województwo Zachodniopomorskie.


Nasza kraina historycznogeograficzna to Pomorze

czyli nasz region.


Na terenie Polski mamy jeszcze takie krainy historyczno – geograficzne jak: Wielkopolska, Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Kujawy, Warmia i Mazury.

Każda z tych krain ma odmienną historię, różni też się miedzy sobą ukształtowaniem terenu, a także warunkami przyrodniczymi, z czym się wiąże odmienny krajobraz jak również inne zajęcia mieszkającej tam ludności.


POMORZE to kraina historyczno-geograficzna obejmująca północną część Polski, położoną nad Morzem Bałtyckim. Dzieli się na Pomorze Zachodnie ze Szczecinem i Wschodnie z Gdańskiem . Pod względem geograficznym obejmuje dwa pasy krajobrazowe Polski: pas pobrzeży, a w głębi lądu - pojezierzy.


Za czasów pierwszego władcy państwa polskiego, Mieszka I (X w.) całość ziem pomorskich należała do Polski. W ciągu następnych wieków przechodziło ono z rąk do rąk. Mieszały się tu różne kultury i wpływy: germańskie, słowiańskie i skandynawskie, co znajdowało odzwierciedlenie w sztuce i architekturze Pomorza.

Wspaniałe warownie budowali m.in. obecni na Pomorzu Krzyżacy. Do dziś można je podziwiać i zwiedzać.

Po II wojnie prawie wszystkie ziemie Pomorza (z wyjątkiem ich zachodniego krańca) znalazły się w granicach Polski.
Krainy historyczno – geograficzne PolskiCzy wiesz, że:

Podczas II wojny światowej na wydmach ćwiczyły wojska Africa Corps, przygotowujące się do walk na czarnym kontynencie. Niemcy urządzili tu też poligon, na którym testowali zdalnie sterowane rakiety V1 i V2. Do dziś w okolicach ruchomych wydm można oglądać pozostałości poligonu i wyrzutnie rakietowe.


Czy wiesz, że:

Na plażach Bałtyku można zbierać wyrzucane przez morze bursztyny. Kamienie te to żywica drzewa iglastego sprzed 40 mln lat są nie tylko używane do wyrobu ozdób i biżuterii.

Już w czasach starożytnych ceniono ich lecznicze właściwości.


Ciekawe miasta i miejsca na ,,POMORZU.

Największym i najpiękniejszym miastem na Pomorzu jest Gdańsk. Naprawdę warto go zobaczyć. Liczące tysiąc lat miasto ma największą w kraju, przepiękną starówkę, którą projektowali, budowali i zdobili najwięksi europejscy architekci. Gdańsk ma również specyficzną, niepowtarzalną atmosferę starego portowego miasta, do którego marynarze zawijali już w XIV w.

Miasto szczyci się ponadto niezwykłą Bazyliką Mariacką, największą gotycką ceglaną świątynią świata, a także katedrą

w Oliwie, ze słynnymi organami o niespotykanym brzmieniu.

Razem z sąsiednimi miastami, Gdynią i Sopotem, Gdańsk tworzy dużą aglomerację, zwaną Trójmiastem.

Warto zaglądnąć przede wszystkim do Sopotu. To nadmorskie miasto, kiedyś nazywane "Riwierą Północy", również ma swój niepowtarzalny klimat. Znajduje się tu słynne molo, jedno z najdłuższych w Europie (516 m plus boczna, stumetrowa odnoga).

Największą popularnością cieszą się Międzyzdroje i Kołobrzeg. Do położonych na wyspie Wolin Międzyzdrojów chętnie przejeżdżają turyści nie tylko z kraju ale i z zagranicy.


Czy wiesz, że:

W listopadzie 1944 roku rozkaz Hitlera ogłosił Kołobrzeg twierdzą. Pierwszy atak na twierdzę Armia Czerwona przypuściła 4 marca 1945. Po kilku dniach do walki weszła 6 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego, 3 Dywizja Piechoty i pododdziały saperów.

Po 14 dniach walki, 18 marca 1945 Kołobrzeg zdobyły przez I Armię Wojska Polskiego i wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Gieorgija Żukowa.

Podczas działań wojennych w 1945 roku, znanych jako,, Bitwa o Kołobrzeg”, miasto zostało zniszczone w 95% Jeszcze w marcu 1945 roku odbyły się tu zaślubiny Polski z morzem. Aktu tego dokonał żołnierz – kapral Franciszek Niewidziajło

Czy wiesz, że:

Zaślubiny Polski z morzem – to patriotyczny akt, który miał miejsce 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku - aktu tego dokonał generał Józef Haller oraz ponownie 17 marca 1945 roku w Mrzeżynie – ułan kapral Sochaczewski i w 18 marca w Kołobrzegu kapral Franciszek Niewidziajło.

Czy wiesz, że:


Najwięcej sanatoriów i domów uzdrowiskowych jest w Kołobrzegu. Za sprawą kilkunastu źródeł solankowych, które eksploatowane są od VII wieku leczy się tu choroby dróg oddechowych, układu krążenia, schorzenia reumatyczne, zakłócenia przemiany materii i cukrzycę.


Warto również przyjechać do położonego na Pomorzu Wschodnim Malborka. Znajduje się tu słynna krzyżacka warownia, największa gotycka twierdza w Europie. Składa się z trzech zamków i obejmuje ponad 20 ha obwarowań. Od XII w budzi respekt i podziw. W ciągu roku odwiedza ją pół miliona turystów. W 1997 r. zespół zamkowy w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO


ZAPAMIETAJ!


Kraina historyczna – to jest region rozwijający się od setek lub tysięcy lat, obejmujący obszary powiązane wspólną historia i kulturą, niekiedy także więzami gospodarczymi.

Bardzo często podział kraju na krainy historyczne staje się podstawą wydzielenia współczesnych jednostek podziału administracyjnego. Jest to inaczej podział terytorialny – podział na mniejsze obszary, którego celem jest zarządzanie krajem przez organy władzy centralnej i samorządowej.


Źródło :

Wikipedia – Wolna encyklopedia

Google – Wiadomosci- Grafika


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconKrainy geograficzne Polski

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconTurniej wiedzy ekologiczno – przyrodniczej parki narodowe I krainy geograficzne polski

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! icon1. Krainy geograficzne I obiekty geograficzne Nizina Szczecińska, Pobrzeże Słowińskie, Żuławy Wiślane, Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Pomorskie, Pojezierze

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconTest A: Krainy geograficzne cz. I imię I nazwisko

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconSprawdzian – wyżyny I kotlina Krainy geograficzne

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconGo¶ć z krainy mitów- apollo j polski

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconŚrodowisko geograficzne Polski

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconPołożenie geograficzne I ludność Polski

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconRegiony geograficzne Polski – sprawdzian wiadomości

Co to są krainy historyczno – geograficzne Polski ? Przeczytaj, a zrozumiesz ! iconPołożenie geograficzne I ludność Polski Imię I nazwisko klasa Grupa A

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom