Temat: Skutki Odkryć Geograficznych




Pobierz 28.63 Kb.
NazwaTemat: Skutki Odkryć Geograficznych
Data konwersji04.10.2012
Rozmiar28.63 Kb.
TypKonspekt



Marek Biesiada 14. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C




Temat: Skutki Odkryć Geograficznych





  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  • znają i rozumieją pojęcia: kolonia, konkwistador, plantacja, Stary Świat, Nowy Świat

  • wiedzą kim byli: Jan Gutenberg, Franciszek Pizarro, Ferdynand Cortés

  • wiedzą co przywozili Europejczycy z kolonii

  • potrafią wymienić państwa, które dominowały w podboju Nowego Świata;

  • rozumieją jaki wpływ miało przywiezienie do Europy dużej ilości kruszców na wartość pieniądza i kształtowanie się cen

  • rozumieją istotę przemian w życiu codziennym i gospodarce w XVI w.

  • potrafią przedstawić dlaczego wynalezienie druku uważane jest za wydarzenie przełomowe;

  • umieją określić wpływ odkryć geograficznych i wynalezienie druku na życie ludzi w XVI w. i następnych stuleciach.

  1. Metody:

  • rozmowa nauczająca,

  • praca z mapą,

  • wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty

  1. Środki dydaktyczne:

  • Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia II. Podręcznik do gimnazjum, Poznań 2000, ss. 15-19.

  • skoroszyt gimnazjalisty,

  • mapa „Wielkie odkrycia geograficzne”

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:

  • Kto i kiedy pierwszy dotarł do przylądka Dobrej Nadziei?

  • Kto i kiedy odkrył Amerykę?

  • Kto i kiedy dotarł drogą morską do Indii?

  • Kto i kiedy stanął na czele pierwszej wyprawy dookoła świata?

  • Co udowodniła pierwsza wyprawa dookoła świata?

  • Jakie państwa oprócz Hiszpanii i Portugalii rozpoczęły wyprawy morskie za Ocean Atlantycki?

  • Jakie odkrycia geograficzne dokonali Anglicy i Francuzi?

  • Kto stał na czele wypraw angielskich i francuskich?

  • Kto i kiedy stanął na czele drugiej wyprawy dookoła świata?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie





  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych


1. Zmiany gospodarcze

    • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w wyniku odkryć geograficznych?

    • Gdzie powstały nowe szlaki handlowe?

    • Dlaczego doszło do wzrostu cen towarów?

    • Jaką rolę zaczęły spełniać banki?

    • Co to były manufaktury?

    • Jak zorganizowane były manufaktury?



2. Rozwój nauki

    • Jakie zmiany nastąpiły w nauce?



3. Zmiany w życiu codziennym

    • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym?

    • Jakie towary zaczęto sprowadzać z Nowego Świata do Europy?



4. Okres kolonializmu

  • Jakie państwa zakładały nowe kolonie?

  • Kim byli konkwistadorzy?

  • Co dla Indian spowodowały podboje konkwistadorów?

  • Jakie zmiany nastąpiły w Nowym Świecie w wyniku podbojów konkwistadorów?

  • Jaki język zaczął dominować w Nowym Świecie?

  • Kto to jest Metys i Mulat?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 15-16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Zmiany gospodarcze

    • powstanie nowych szlaków handlowych

    • przywiezienie olbrzymiej ilości złota i srebra

    • funkcjonowanie banków

    • powstawanie towarzystw handlowych, giełd, domów kupiecko-bankierskich

    • powstawanie manufaktur

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Rozwój nauki

    • wynalazek druku (Jan Gutenberg)

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 16-17. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Zmiany w życiu codziennym –

Z Nowego Świata zaczęto sprowadzać następujące towary:

    • przyprawy korzenne, owoce południowe, kawy, herbaty, cukier, fasolę, pomidory, paprykę

    • nowe gatunki zwierząt hodowlanych np. indyk

    • tkaniny bawełniane i jedwabne oraz porcelanę i futra

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 18. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Okres kolonializmu

  • podboje konkwistadorów (Pizarro i Cortes)

  • zniszczenie kultury i cywilizacji Indian

  • zniszczenie gospodarki Indian

  • wysoka śmiertelność wśród Indian

  • sprowadzanie do Nowego Świata niewolników z Afryki

  • upowszechnienie w Ameryce Południowej języka hiszpańskiego i portugalskiego

  • wymieszanie ras (Metysi i Mulaci)



Wyjaśnić pojęcie Nowy Świat


Co oznacza słowo kolonializm?

Kim byli Konkwistadorzy?

Co to były plantacje?

Zwrócić uwagę! – jakie obecnie języki obowiązują w Ameryce Południowej

Co oznaczają słowa Mulat i Metys

  1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w wyniku odkryć geograficznych?

    • Gdzie powstały nowe szlaki handlowe?

    • Dlaczego doszło do wzrostu cen towarów?

    • Jaką rolę zaczęły spełniać banki?

    • Co to były manufaktury?

    • Jak zorganizowane były manufaktury?

    • Jakie zmiany nastąpiły w nauce?

    • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym?

    • Jakie towary zaczęto sprowadzać z Nowego Świata do Europy?

  • Jakie państwa zakładały nowe kolonie?

  • Kim byli konkwistadorzy?

  • Co dla Indian spowodowały podboje konkwistadorów?

  • Jakie zmiany nastąpiły w Nowym Świecie w wyniku podbojów konkwistadorów?

  • Jaki język zaczął dominować w Nowym Świecie?

  • Kto to jest Metys i Mulat?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie





V. Zadanie pracy domowej


W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,5,6/s. 11-14. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 19.




VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconTemat: Europejczycy podbijają Nowy Świat skutki wielkich odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconTemat: Gospodarka polska w XVI w. Skutki wielkich odkryć geograficznych dla polskiej gospodarki

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconSkutki Wielkich Odkryć Geograficznych Nowy Świat

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconTemat: Przyczyny wielkich odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconLekcja 20 Dział: Czasy nowożytne Temat: Epoka wielkich odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconLekcja 8 Dział: Od XVI do końca XVIII wieku Temat: Epoka wielkich odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconPrzyczyny wielkich odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconKierunki I cele podróży, a w konsekwencji odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconOdkrycia Geograficzne I reformacja Przyczyny odkryć geograficznych

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych iconEuropa odkrywa nowe lądy Przyczyny odkryć geograficznych

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom