Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi




Pobierz 19.88 Kb.
NazwaTemat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi
Data konwersji05.10.2012
Rozmiar19.88 Kb.
TypKonspekt

Marek Biesiada 06-07. 09. 2009

Konspekt lekcji historii

w klasie V b i V c



Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria – nauka o życiu pierwszych ludzi.


  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

  • Po zakończonych zajęciach uczeń pamięta:

  • pojęcia: epoka

  • nazwy epok historycznych: prehistoria, starożytność, średniowiecze, nowożytność.

  • Rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia.

  • Potrafi:

  • wymienić kolejność epoki: prehistoria, starożytność, średniowiecze, nowożytność, czasy najnowsze

  • umieścić na osi czasu okresy trwania ww. epok

  1. Metody:

  • pogadanka,

  • rozmowa nauczająca,

  • ćwiczenia z osią czasu

  1. Środki dydaktyczne:

  • podręcznik,

  • zeszyt ćwiczeń,

  • oś czasu

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:



Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria – nauka o życiu pierwszych ludzi.


1. Epoka historyczna

  • Co to jest epoka historyczna?



2. Epoki historyczne

  • Ile mamy epok historycznych?

  • Wymienić nazwy epok historycznych?

  • Która z epok była najdłuższa?



3. Prehistoria

  • Co to jest prehistoria?



4. Okresy w prehistorii

  • Wymień okresy jakie istniały w prehistorii?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 5, Warszawa 2009, s. 10. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Epoka historyczna

  • Epoka historyczna jest pewien okres w dziejach ludzkości liczący kilka wieków


Nauczyciel korzystając z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 5, Warszawa 2009, s. 10.) rysuje oś czasu, następnie wymienia epoki historyczne i zaznacza ją na osi czasu..

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Epoki historyczne

  • prehistoria (250 tys. p.n.e.-3 tys. p.n.e.)

  • starożytność (3 tys. p.n.e.-476)

  • średniowiecze (476-1492)

  • nowożytność (1492-1914)

  • czasy najnowsze (1914-?)

Uczniowie zaznaczają powyższe epoki na osi czasu


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 5, Warszawa 2009, s. 11. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Prehistoria jest epoką podczas, której ludzkość:

  • nie używała pisma;

  • przez większy czas tej epoki prowadziła koczowniczy (wędrowny) tryb życia, utrzymując się z polowania, a pod koniec epoki kamienia rozpoczęła osiadły tryb życia uprawiając rolę i hodując zwierzęta domowe;

  • posługiwała się prostymi narzędziami wykonanymi najpierw z kamienia, następnie z brązu, a na końcu z żelaza;

  • żyła w gromadzie, wspólnie wykonując te same prace i dzieląc się jej owocami.


Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 5, Warszawa 2009, s. 11. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Okresy w prehistorii

  • epoka kamienia,

  • epoka brązu,

  • epoka żelaza.




  1. Rekapitulacja pierwotna



Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




V. Zadanie pracy domowej

Podręcznik: zadanie 3/14




VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconPt. „Zaćmienie Słońca w dziejach ludzkości”. Motto

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconWymagania do sprawdzianu " Od pierwszych ludzi do pierwszych cywilizacji"

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconOd pierwszych ludzi w Ameryce do ludów Wielkiej Kotliny

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconGeologia – nauka o budowie I dziejach ziemi oraz o procesach przeobrażających skorupę ziemską I ich skutkach. Geologia (nurty)

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconMikros + bios + logos  nauka o małym życiu

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconUdział młodych ludzi w życiu politycznym I społecznym

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconPrzedmiotowy system oceniania klasa I dział I. Biologia – nauka o życiu

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconPrzedmiotowy system oceniania klasa I dział I. Biologia – nauka o życiu

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconWymień charakterystyczne cechy, jakie zauważyłeś w sposobie życia ludzi, architekturze, kulturze (bądź inne) w OŚwieceniu (stwórz własną definicję tej epoki)

Temat: Epoki w dziejach ludzkości. Prehistoria nauka o życiu pierwszych ludzi iconNauka- jest to społeczna działalność ludzi mająca na celu obiektywne poznanie

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom