Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze




Pobierz 25.98 Kb.
NazwaTemat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze
Data konwersji05.10.2012
Rozmiar25.98 Kb.
TypKonspekt

Marek Biesiada 26. 01. 2010

Konspekt lekcji historii

w klasie VI B



Temat: Polacy walczą o wolność.


  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

  • pojêcia: emigrant, koalicja, Legiony Polskie, wojna partyzancka,

  • daty: 1797 r., 1807 r., 1815 r., 29/30 XI 1830 r., 1846 r., 1848 r., 1863 r.,

  • postaci: gen. Jan Henryk Dąbrowski, Napoleon Bonaparte, Józef Wybicki, książę Józef Poniatowski, gen. Józef Bem,

  • kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstał hymn państwowy;

rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia,

  • starania Polaków o odbudować państwa i potrafi o nich opowiedzieć, – dlaczego Polacy podejmowali w XIX w. walką zbrojną,

  • znaczenie hasła „Za Waszą i naszą wolność”;

potrafi:

  • prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,

  • zaznaczyć na taśmie czasu daty: utworzenia Legionów Polskich, powstania i likwidacji Księstwa Warszawskiego, powstań narodowych, wskazać na mapie Księstwo Warszawskie i obszary objęte walkami powstańczymi.

  1. Metody:

  • rozmowa nauczająca, praca z mapą, wykonanie zadań w zeszycie ucznia

  1. Środki dydaktyczne:

  • podręcznik, zeszyt ucznia, mapa Ziemie polskie w XIX w., atlasy, mapki konturowe, kaseta z nagraniem .Mazurka Dąbrowskiego., słowniki, encyklopedie, portrety: Napoleona Bonapartego, Józefa Wybickiego, księcia Józefa Poniatowskiego, gen. Józefa Bema, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego,

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:




Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Polacy walczą o wolność.


1. Legiony Polskie we Włoszech

  • Dlaczego Polacy wiązali swoje nadzieję w walce o odzyskanie niepodległości z Francją?

  • Kiedy i gdzie utworzono Legiony Polskie?

  • Kto został dowódcą Legionów Polskich?

  • Kto i kiedy napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”?

  • Jakie znaczenie miało napisanie „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”?

  • Jaką nazwę ma obecny hymn Polski?

  • Co stało się z legionistami polskimi, gdy Napoleon zawarł pokój z Austrią?

  • Kto stanął na czele nowoutworzonych wojsk polskich, gdy Napoleon wznowił wojnę przeciwko koalicji antyfrancuskiej?



2. Utworzenie Księstwa Warszawskiego - 1807

  • Kiedy utworzono Księstwo Warszawskie?



3. Klęska Napoleona w wojnie z Rosją w 1815 roku

  • Kiedy Napoleon Bonaparte poniósł klęskę?

  • Jakie były następstwa klęski Napoleona?



4. Powstanie listopadowe – 1830-1831

  • Kiedy wybuchło powstanie listopadowe?

  • Ile trwało powstanie listopadowe?

  • Jakie miały miejsce bitwy podczas powstania listopadowego?



5. Powstanie styczniowe – 1863-1864

  • Kiedy wybuchło powstanie styczniowe?

  • Jaki sposób walk prowadzili powstańcy?

  • Jakim uzbrojeniem dysponowali powstańcy?



6. Represje za powstania

  • Jakie represje spotkały Polaków za wywołanie powstań?

  • Jakie znaczenie miały powstania dla Polaków?



7. „Za Waszą i Naszą Wolność”

  • Które narody i kiedy walczyły o wolność?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 108. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Legiony Polskie we Włoszech

  • utworzone w 1797 roku

  • ich dowódca został Jan Henryk Dąbrowski

  • Józef Wybicki - „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”

  • wysłanie Polaków na San Domingo

  • książę Józef Poniatowski.



Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 109. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Utworzenie Księstwa Warszawskiego - 1807



Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 109. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Klęska Napoleona w wojnie z Rosją w 1815 roku

  • likwidacja Księstwa Warszawskiego

  • ziemie polskie ponownie znalazły się pod władzą Rosji, Prus i Austrii

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 110. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Powstanie listopadowe – 1830-1831

  • wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r.

  • bitwa pod Grochowem,

  • bitwa pod Ostrołęką

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 111. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Powstanie styczniowe – 1863-1864

  • wojna partyzancka,

  • powstańcy byli uzbrojeni w strzelby myśliwskie i kosy osadzone na szerocy,

  • brak pomocy ze strony innych państw,

  • pomoc ze strony Polaków z innych zaborów.

Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 111-112. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

6. Skutki powstań - represje za powstania

  • egzekucje,

  • skazywanie na ciężkie więzienia,

  • schyłki na Syberię,

  • odbieranie majątków,

  • zakaz używania języka polskiego w szkołach i urzędach,

  • masowe emigracje.

Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 112-113. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

7. „Za Waszą i Naszą Wolność”

  • Polacy walczyli o wolność Węgier w 1848 r. stąd wzięło się hasło: „Za Waszą i Naszą Wolność”,

  • gen. Józef Bem dowodził węgierskimi wojskami powstańczymi.




  1. Rekapitulacja pierwotna

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




V. Zadanie pracy domowej

Ćwiczenia: 1,3,4(w zeszycie),5/41 i 42.




VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Polacy w czasach dziejowej zawieruchy. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Polacy próbują ratować swoje państw. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Polacy bronią języka I ziemi ojczystej. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: powstanie warszawskie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: konstytucja 3 maja. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Kolonializm w rozkwicie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Społeczeństwo średniowieczne. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Integracja gospodarcza. (EU) Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Wielkie religie średniowiecza. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom