Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze




Pobierz 28.71 Kb.
NazwaTemat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze
Data konwersji06.10.2012
Rozmiar28.71 Kb.
TypKonspekt

Marek Biesiada 12.04.2010

Konspekt lekcji historii

w klasie VI B



Temat: Widmo dyktatorów.


  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

  • pojęcia: dyktator, komunizm, faszyzm, nazizm, kanclerz, swastyka, policja polityczna, obóz koncentracyjny,

  • daty: 1922 r., 1933 r., 1938 r.,

  • postaci: Józef Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini;

rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia,

  • różnice między państwem demokratycznym a rządzonym przez dyktatora,

  • zagrożenia bezpieczeństwa Polski

  • wynikające z agresywnej polityki sąsiadów;

potrafi:

  • prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,

  • zaznaczyć na taśmie czasu daty: utworzenia ZSRR, objęcia funkcji kanclerza przez Adolfa Hitlera, zajęcia Austrii przez Adolfa Hitlera,

  • przedstawić działania dyktatorów zmierzające do ograniczenia wolności jednostki,

  • wskazać na mapie: Niemcy, ZSRR, Włochy, obszary zajęte przez Hitlera w latach 1938-1939.

  1. Metody:

  • rozmowa nauczająca, praca z mapą, podręcznikiem, taśma czasu, wykonanie zadań w zeszycie ucznia, projekcja fragmentów filmów

  1. Środki dydaktyczne:

  • podręcznik, zeszyt ucznia, mapa .Europa 1918-1939, atlasy, teksty źródłowe, taśma czasu, filmy dokumentalne przedstawiające wydarzenia związane z rządami dyktatorów np. Droga ku wojnie. Części - Niemcy, ZSRR; Stalin – demon zbrodni i zła,

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:




Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Polska odzyskuje niepodległość.


1. Przywódcy Włoch, Niemiec i ZSRR – Mussolini, Hitler i Stalin

  • Kim był dyktator?

  • Kto pomagał dyktatorom w sprawowaniu władzy?

  • Kiedy powstał Związek Radziecki?

  • Kto był dyktatorem Związku Radzieckiego?

  • Kto był dyktatorem we Włoszech?

  • Kto był dyktatorem w Niemczech?

  • Kiedy Adolf Hitler przejął władzę w Niemczech?



2. Przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów

  • Jakie były przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów w Niemczech i we Włoszech?



3. Poglądy faszystów

  • Jakie poglądy mieli faszyści?



4. Rządy faszystów

  • Jak wyglądały rządy faszystów?



5. Społeczeństwo w państwach rządzonych przez dyktatorów

  • Jakie były rządy dyktatur wobec społeczeństwa?



6. Zagrożenie światowe ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego

  • Dlaczego ZSRR i Niemcy były zagrożeniem dla pokoju na świecie?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 135. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Przywódcy Włoch, Niemiec i ZSRR – Mussolini, Hitler i Stalin

a) dyktatura i dyktator

  • tajna policja

  • wojsko

b) Związek Radziecki – ZSRR (1922)

  • Józef Stalin

c) faszyzm we Włoszech

  • Benito Mussolini

  • faszyzm – słowo pochodzi od włoskiego związek bojowy

d) nazizm w Niemczech

  • przejęcie władzy przez Hitlera w Niemczech w 1933 roku

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów

  • problemy gospodarcze we Włoszech i w Niemczech po I wojnie światowej,

  • bezrobocie wśród społeczeństwa,

  • kryzysy polityczne – kłótnie i spory między partiami,

  • społeczeństwa tych państw oskarżały rządy demokratyczne o nieudolność.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Poglądy faszystów

  • władzę powinien sprawować silny człowiek, który zapewni w państwie zadba o społeczeństwo i gospodarkę,

  • obiecywali zlikwidować bezrobocie, dobrobyt, a w Niemczech pomszczenie klęski z I wojny światowej.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136-137. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Rządy faszystów i komunistów

  • zmusili społeczeństwo do ślepego posłuszeństwa dyktatorom,

  • posługiwali się propagandom,

  • w miejscach publicznych wieszano portrety dyktatorów,

  • na cześć dyktatorów układano pieśni, sztuki teatralne, kręcono filmy i stawiano pomniki,

  • dbali o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu bezkrytycznego i bezwzględnego posłuszeństwa dyktatorom.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 137-138. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Społeczeństwo w państwach rządzonych przez dyktatorów

  • zniesiono praw i swobód obywatelskich,

  • zlikwidowano wolność słowa i nietykalność osobistą,

  • zakaz krytykowania władzy i szerzenia poglądów sprzecznych innych niż propagowanych przez państwo,

  • tajna policja kontrolowała poczynania społeczeństwa i ścigała osoby krytykujące władzę,

  • tworzono obozy koncentracyjne, w ZSRR nazywane łagrami, w których wiezieni byli przeciwnicy dyktatur, a gdzie musieli pracować ,

  • w ZSRR obywateli pozbawiono prawa do posiadania własności prywatnej oraz prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast wszystkie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne były przejmowane przez państwo,

  • w Niemczech zachowano własność prywatną, ale przejęto kontrolę nad gospodarką, która produkowała na potrzeby wojska,

  • w Niemczech prześladowano Żydów

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 137-139. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

6. Zagrożenie światowe ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego

  • komuniści uważali, że na świcie powinien zapanować komunizm,

  • Niemcy w 1938 r. zajęły Austrię oraz dokonały rozbioru Czechosłowacji,

  • ustępstwa Wielkiej Brytanii i Francji

  • zagrożenie dla Polski ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego.




  1. Rekapitulacja pierwotna

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




V. Zadanie pracy domowej

Ćwiczenia: 1,2,3/49 i 50.




VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Integracja gospodarcza. (EU) Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Kolonializm w rozkwicie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: konstytucja 3 maja. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: powstanie warszawskie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Społeczeństwo średniowieczne. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Człowiek ciekawy świata. (EP) Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Polska złotego wieku. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Wielkie religie średniowiecza. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Praca na roli w średniowieczu. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Europa nowych państw. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom