Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze




Pobierz 44.86 Kb.
NazwaTemat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze
Data konwersji08.10.2012
Rozmiar44.86 Kb.
TypKonspekt

Marek Biesiada 05. 01. 2010

Konspekt lekcji historii

w klasie VI B



Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo.


  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

  • pojęcia: fabryka, przewrót

  • przemysłowy, płodozmian, burżuazja,

  • proletariat, urbanizacja, uwłaszczenie,

  • powszechne prawo wyborcze,

  • daty: 1848-1849 r.,

  • postać: James Watt;

rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia,

  • na czym polegała rewolucja przemysłowa,

  • główne przyczyny wybuchu Wiosny Ludów,

  • jakich praw i dlaczego domagało się społeczeństwo w XIX w.,

  • związek między rozwojem przemysłu a procesem urbanizacyjnym;

potrafi:

  • prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,

  • zaznaczyć na taśmie czasu datę Wiosny Ludów,

  • wskazać na mapie państwa, w których doszło do wybuchu Wiosny Ludów i najwcześniej rozpoczął się przewrót przemysłowy,

  • na podstawie źródeł historycznych (tekstów, ilustracji) opowiedzieć o wyglądzie miasta XIX-wiecznego oraz pracy w fabryce,

  • przedstawić zmiany, jakie wystąpiły na wsi w XIX w.

  1. Metody:

  • rozmowa nauczająca, praca z mapą, projekcja fragmentów filmów, pokaz, kartka z pamiętnika – „Jeden dzień z życia robotnika”, wykonanie zadań w zeszycie ucznia

  1. Środki dydaktyczne:

  • podręcznik, zeszyt ucznia, mapa - Świat w XIX w.., atlasy, przeźrocza, fragmenty filmów, np. Chłopi, Ziemia Obiecana, ilustracje, zdjęcia, pocztówki przedstawiające wieś i miasto w XIX w., słowniki, encyklopedie;

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika







  1. Rekapitulacja wtórna:

  • ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo.


1. Mechanizacja produkcji

  • Przed wykorzystaniem maszyn na jakiej sile opierała się praca ludzka?

  • Co to była maszyna parowa?

  • Co to był przewrót (rewolucja) przemysłowy?



2. Rozwój przemysłu

  • Co spowodowało ogromy rozwój górnictwa i hutnictwa?

  • Dlaczego blisko kopań budowano huty stali oraz fabryki?

  • Jakie znaczenie miało skonstruowanie silnika spalinowego i elektrycznego?

  • Jakie znaczenie miała energia elektryczna?



3. Potęgi przemysłowe w XIX wieku

  • W których państwach doszło do rewolucji przemysłowej?



4. Postęp w rolnictwie

  • Jakie były przyczyny rozwoju gospodarki rolnej?

  • Jakie stosowano techniki uprawy w rolnictwie?

  • Jakie nowe odmiany roślin uprawiano?

  • Jakie znaczenie miało zastosowanie nowych technik upraw oraz nowych odmian roślin uprawnych?

  • Jakie znaczenie miała hodowla nowych ras bydła, koni, owiec i trzody chlewnej?



5. Przemiany społeczne

  • Jak dzieliło się społeczeństwo miast?



6. Rozwój miast

  • Co to była urbanizacja?



7. Zmiany społeczne na wsi w XIX wieku

  • Jakie zmiany zaszły na wsi w XIX wieku?

  • Co to było uwłaszczenie?

  • Kim byli bezrolni chłopi?

  • Jak zmieniło się życie na wsi?



8. Społeczeństwa żądają swoich praw

  • Jakie rządy chciały obalić społeczeństwa w XIX wieku?



9. Wiosna ludów - 1848-1849

  • Co to była Wiosna Ludów?



10. Zwiększenie swobód demokratycznych w drugiej połowie XIX wieku

  • Jakie prawa polityczne uzyskały społeczeństwa państwa europejskich w drugiej połowie XIX wieku?

  • Czy wszyscy przedstawiciele społeczeństw państw europejskich uzyskali prawa polityczne?



11. Polepszenie warunków bytowych

  • Jakie społeczne, ekonomiczne i socjalne uzyskały społeczeństwa państwa europejskich w drugiej połowie XIX wieku?

  • W którym państwie społeczeństwo było pozbawione jakichkolwiek praw?



12. Ruch równouprawnień kobiet

  • Dlaczego kobiety były pozbawione praw politycznych?

  • Jak nazywał się ruch na rzecz równouprawnienia kobiet?

  • W jaki sposób kobiety walczyły o zrównanie ich z prawami mężczyzn?

  • Jak nazywano kobiety, które walczyły o zwiększenie swoich praw?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 90. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Mechanizacja produkcji

  • maszyna parowa – wykorzystywała ona energię pary wodnej; używano ją pod koniec XVIII w. i na początku XIX wieku w przemyśle bawełnianym i wełnianym;

  • rewolucja przemysłowa – przejście od pracy ręcznej do zmechanizowanej;

  • fabryki – miejsca gdzie do produkcji wykorzystywano maszyny parowe.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 90-91. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Rozwój przemysłu

  • budowa kopalń węgla i rud żelaza ora hut stali, a także w ich pobliżu fabryk;

  • silnik spalinowy i silnik elektryczny;

  • energia elektryczna.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 91. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Potęgi przemysłowe w XIX wieku

  • Wielka Brytania,

  • Francja,

  • Niemcy,

  • Belgia,

  • Stany Zjednoczone,

  • Japonia.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 91. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Postęp w rolnictwie

  • przyczyny – zwiększenie się zapotrzebowania na żywność;

  • zastosowanie płodozmianu i nawozów sztucznych;

  • uprawiano: ziemniaki, żyto, pszenicę, buraki cukrowe;

  • budowano cukrownie i zwiększano areał uprawy buraków;

  • hodowano nowe rasy bydła, koni, owiec, trzody chlewnej, z których uzyskiwano więcej mięsa, wełny i mleka;

  • maszyny stosowane w rolnictwie: siewniki, sieczkarnie, żniwiarki, kopaczki do ziemniaków, pługi umożliwiające głębszą i dokładniejszą orkę.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 92. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Przemiany społeczne

  • proletariat – robotnicy fabryk, którzy pochodzili ze wsi oraz byli rzemieślnicy, których warsztaty upadły;

  • burżuazja – właściciele fabryk, hut, kopalń, banków i przedsiębiorstw handlowych.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 93. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

6. Rozwój miast

  • urbanizacja – rozwój miast, który jest wynikiem ich powiększenia na skutek budowy przemysłu.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 93. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

7. Zmiany społeczne na wsi w XIX wieku

  • uwłaszczenie – chłopi uzyskali ziemię, nie musieli odrabiać pańszczyzny oraz świadczyć danin; za uzyskaną ziemię musieli jednak zapłacić;

  • bezrolni chłop – wynajmowali się do pracy w majątkach ziemskich lub u bogatych gospodarzy;

  • na wsi wprowadzono obowiązek uczęszczania do szkół;

  • dzięki lepszym drogom i liniom kolejowym na wieś docierały informacje ze świata;

  • zaczęto czytać prasę i książki.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 93. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

8. Społeczeństwa żądają swoich praw

  • krytyka rządów absolutnych oraz przywilejów szlachty i duchowieństwa;

  • społeczeństwa żądału ograniczenia władzy monarchów, zapewnienia społeczeństwom udziału w rządach, wprowadzenia zasad równości ludzi wobec prawa, wolność myśli, przekonań, słowa i religii.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

9. Wiosna ludów - 1848-1849

  • rewolucje społeczeństw państw europejskich (Francja, Niemcy, Austria) przeciw absolutnym rządom, które chciały wolności i demokracji;

  • stłumiono ruchy rewolucyjne, ale społeczeństwa uzyskały pewne ustępstwa ze strony władców;

  • powstały parlamenty (zgromadzenia przedstawicieli społeczeństwa), w których zasiadali przedstawiciele zasiadali przedstawiciele wybierani przez społeczeństwo; ich zadaniem było uchwalenie praw i kontrola poczynań władz, np. monarchów, rządów.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

10. Zwiększenie swobód demokratycznych.

  • prawa wyborcze do parlamentu posiadali tylko dla mężczyzn mając tylko wysokie dochody. Takie ograniczenie prawa do głosowania w zależności od stanu majątkowego nazywane jest cenzusem majątkowym;

  • w niektórych państwach jak np. we Francji, w Niemczech i Belgii wprowadzono powszechne prawo wyborcze do parlamentu dla wszystkich mężczyzn (prawo głosowania do parlamentu uzyskali wszyscy mężczyźni).

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

11. Polepszenie warunków bytowych

  • ograniczono długość dnia roboczego;

  • wprowadzono ubezpieczenia w razie choroby lub wypadku;

  • zapewniano prawo do strajku.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

12. Ruch równouprawnień kobiet

  • uważano, że kobiety nie powinny uczestniczyć w wyborach, studiować ani uczestniczyć w wyborach,

  • kobiety założyły ruch na rzecz uprawnienia kobiet, natomiast członkinie tej organizacji nazywano sufrażystkami (bojowniczki o równouprawnienie kobiet),

  • sufrażystki organizowały m.in. demonstracje uliczne, a do parlamentu składano petycje z żądaniami równego traktowania obu płci,

  • stopniowo znoszono przepisy dyskryminujące kobiety, np. zezwolono na podejmowanie przez nie studia.




  1. Rekapitulacja pierwotna

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie




V. Zadanie pracy domowej

Ćwiczenia: 1, 4, 5, 6, 9, 10/36.




VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconNowe idee zdobywają zwolenników. Społeczeństwo I gospodarka. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Społeczeństwo średniowieczne. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconSpołeczeństwo I dwór w przededniu rewolucji. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: powstanie warszawskie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Kolonializm w rozkwicie. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Widmo dyktatorów. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: konstytucja 3 maja. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Integracja gospodarcza. (EU) Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Polacy walczą o wolność. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Temat: Nowe metody produkcji, nowe społeczeństwo. Cele dydaktyczno-wychowawcze iconTemat: Europa nowych państw. Cele dydaktyczno-wychowawcze

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom