Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc
Pobierz 142.91 Kb.
NazwaGazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc
Data konwersji09.10.2012
Rozmiar142.91 Kb.
TypDokumentacja
GAZETKA SZKOLNA
Kwiecień 2003r.
WIELKANOC


Choć dla wielu z nas Boże Narodzenie jest najbardziej miłym i rodzinnym świętem, to jednak Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijan. Dni kończące czterdziestodniowy post, upamiętniają zmartwychwstanie Chrystusa i dają wierzącym nadzieję na życie wieczne.

Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, odwiedzin, rozmów, dzielenia się jajkiem...

ZWYCZAJE


Prezenty od zajączka

W wielkanocnym koszyczku jaja, chrzan, masło, wędlina i inne elementy święconki sąsiadują zwykle z barankami i zajączkami.

W niektórych regionach Polski zajączek kojarzy się dzieciom ze słodkimi prezentami.

        Oprócz baranków z chleba, pieczonych w specjalnych formach, jako wielkanocna tradycja rozpowszechniły się baranki z cukru.

        Wkładanym do koszyczków barankom towarzyszą też kurczątka i zajączki z cukru albo z czekolady.

W niektórych rejonach Polski (m.in. na Śląsku czy w Wielkopolsce) panuje zwyczaj obdarowywania się wielkanocnymi upominkami, zwany zajączkiem. Słodkie prezenty otrzymują przede wszystkim dzieci.

Malowanie pisane


Tradycyjną polską potrawą wielkanocną są ugotowane na twardo jajka. Wiele osób nadal nadaje im postać pisanek lub kraszanek.
        Jajko jest symbolem stworzenia, rodzenia się i powrotu wiosny. Jako symbol Wielkiej Nocy przywędrowało do nas z Niemiec. Oznaczało koniec kościelnego zakazu spożywania jaj w czasie Wielkiego Postu.
        Zdobienie jajek ma wielowiekową tradycję. Malowane na nich znaki wróżyły pomyślność albo odstraszały zło. W poszczególnych regionach Polski wypracowano różne techniki takiego ozdabiania.

Na Kurpiach, wydmuszki z jaj okleja się kolorową włóczką i sitowiem. Łowiczanki oklejają wydmuszki wycinankami z kolorowego papieru. Pisanka białostocka powstaje w wyniku nanoszenia na skorupkę wosku za pomocą szpilki wbitej w patyczek. Na ufarbowanej pisance opolskiej bardzo precyzyjne wzory roślinne wydrapuje się nożykiem. W wielu miejscach kraju do dziś pokrywa się jajka ornamentami nakreślonymi woskiem, a następnie barwi się je na różne kolory.

Pisanki były ulubionym podarunkiem wielkanocnym. Ofiarowywano je w dowód przyjaźni najbliższym i przyjaciołom. Podarowanie pięknie ozdobionego jajka było wyrazem dobrych życzeń i serdecznych uczuć.

Lany poniedziałek


Z drugim dniem Wielkiej Nocy związany jest obyczaj zwany śmingusem-dyngusem lub lanym poniedziałkiem. Dzień św. Lejka, jak żartobliwie nazywa się lany poniedziałek, nikomu nie może ujść na sucho. Wśród pisków, krzyków, szamotaniny i śmiechu najchętniej urządzano dyngus najładniejszym pannom.

Pogody ducha,
zdrowia i radości
oraz wszelkiego dobra
z okazji
Świąt Wielkanocnych
życzą
rodzicom, uczniom

i nauczycielom

mali redaktorzy gazetki

wraz z jej opiekunami.


TEATR MUZYCZNY


Jeden dzwonek, drugi, trzeci do teatru idą dzieci.

Dnia 13.03 03 r. dzieci uczestniczyły w przedstawieniu, które odbyło się w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Przyjezdny Teatr Groteska swoim przedstawieniem „Słońce w dolinie Muminków” Tove Jeanssona wg przekładu Ireny Szuch – Wyszomirskiej zwrócił ich uwagę na temat przyjaźni i nadchodzącej wiosny.


UNIA EUROPEJSKA


CO UCZNIOWIE KLAS I-III WIEDZĄ O UNII EUROPEJSKIEJ?

Właśnie pod takim hasłem 21 marca odbył się w naszej szkole konkurs, w którym uczniowie klas I- III odpowiadali na BARDZO TRUDNE pytania np.: • Czym żywi się panda wielka?

 • Skąd pochodzi pizza?

 • Jakie miasto jest stolicą USA?

 • Jak nazywa się najwyższe drzewo świata?

 • itp.....


Okazało się, że największą wiedzą posiadają uczniowie klasy IIe, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów i w nagrodę otrzymali plecaki. Pozostałe drużyny także otrzymały nagrody w postaci drobnych upominków.

W trakcie trwania konkursu niezłomnie pomagały nam „skrzaty” – uczniowie klas zerowych, którzy na tę okazję ubrane były w kolorowe czapeczki przygotowane przez p. Krzecińską.


POŻEGNANIE ZIMY

Również 21 marca żegnaliśmy uroczyście i z wielką radością zimę. Już wszyscy z utęsknieniem oczekujemy na przyjście wiosny, dlatego bez żalu spaliliśmy Marzannę - symbol zimy.


Zamaluj każdy fragment okna kolorem odpowiadającym danemu numerowi.

1 – zielony 3 – czerwony 5 – fioletowy

2 – brązowy 4 – niebieski 6 – żółty
Filip

Zdrobnienia i skróty: Filipek

Osoba nosząca to imię jest obdarzona wielką, wrażliwą naturą, sporą energią, pomysłowością, a nawet przebiegłością. Na otoczenie wpływa jak uzdrawiający eliksir, jedna ludzi, godzi zwaśnionych, przewodniczy im w ważkich, historycznych wydarzeniach. Osoba niezwykle obowiązkowa, szczera, sprawiedliwa i bardzo hojna. Musi bardzo dbać o to, by swojego majątku nie rozproszyć na cele charytatywne. W domu to dobrzy gospodarze.


Gabriela

Zdrobnienia i skróty: Gabrysia

Osoba o tym imieniu jest z natury szlachetna, dobra i uczciwa. Lubi towarzystwo, przyjaźń, chce służyć drugim radą i pomocą. Osoba tak nazwana jest zdolnym człowiekiem, pomysłowa i zaradna. Jest również żądna władzy. Lubią dużo i daleko podróżować, posiadają wiele znajomości, mają uzdolnienia artystyczne. W domu są dobrymi gospodarzami i wspaniałymi rodzicami.


Grażyna

Zdrobnienia i skróty: Grażynka

Osoba o tym imieniu jest osobą dobrą, wrażliwą na otoczenie, ambitną, pewną siebie. Jest także pracowita i dociekliwa, dlatego staje się intelektualistką. Ma umysł twórczy, skłonny do prowadzenia badań naukowych. Jeśli nie idzie na nauki ścisłe to oddaje się twórczości - uwielbia muzykę. W postępowaniu pewna siebie i liczy tylko na własne siły. Kocha dom.


Grzegorz

Zdrobnienia i skróty: Grzech, Grzesio, Grześ

Osoba o niezwykłej osobowości, szlachetna, uczuciowa, dobra, inteligentna. Umie zawsze znaleźć się właściwie w każdej sytuacji i w każdym otoczeniu. Swoim eleganckim sposobem zachowania się potrafi zaraz wyróżnić się - chociaż wcale o to nie zabiega. Jest to osoba bardzo naturalna w zachowaniu, krytyczna w stosunku do siebie, zmienna w miarę potrzeby, stała w chwilach tego wymagających. Lubi życie bogate. Osoby o tym imieniu lubią wiele podróżować. Cenią wolność.


Gustaw

Zdrobnienia i skróty: Gucio

Osoba z tym imieniem jest człowiekiem o stałym charakterze. Jest świetnym organizatorem, dobrym dyplomatą. Są to osoby inteligentne, kulturalne ale

i gburowate. Lubią hazard. Posiadają rozległe znajomości, wiele kontaktów z ludźmi wybitnymi. Często podpuszczają i podburzają jednych na drugich, sami się wycofują. Są miłośnikami sztuk pięknych. Kochają się w zbiorach staroci.


Gerard

Osoba o tym imieniu ma wrodzone uzdolnienia kierownicze. Jest przy tym sprawiedliwa, dlatego dość długo potrafi utrzymać się przy władzy. Ich rozwaga, stateczność i dobro płyną z faktu, iż osoby te są wyczulone na prawdomówność, potrafią samodzielnie myśleć, kształtować opinię według własnego uznania. Działają intuicyjnie, dlatego często chodzi własnymi i nieutartymi drogami. Posiadają także szczytne ideały, które realizują z żelazną konsekwencją.


WODNIK 20 I - 18 II

Entuzjazm i wiara w nowe idee to atuty urodzonych pod Znakiem Wodnika. Znakowi Wodnika patronuje planeta Uran - symbol nowoczesności i technologii. Wolność i niezależność to dewiza Wodników. Mają wielkie marzenia i dalekosiężne plany. Nie jest łatwo zrozumieć Wodnika i nadążyć za jego pomysłami. Wodniki muszą uważać, aby ich przedsięwzięcia nie okazały się zamkami na piasku i miały również materialne podstawy! W kłopotach pomogą Wodnikom przyjaciele. Przedstawiciele tego Znaku, choć są uznawani za indywidualistów i rewolucjonistów, chętnie pracują i znajdują oparcie w przyjaciołach. Jeśli znajdą swoje miejsce w społeczności, gotowi są służyć i pomagać innym - nawet kosztem własnych interesów. Wodniki nie patrzą na wykształcenie czy pochodzenie - cenią ludzi za to, kim są i jacy są. Nie mają uprzedzeń, chętnie poznają inne systemy i religie. W głębi duszy są przekonane o równości wszystkich ludzi. Wierzą w sprawiedliwość i triumf dobra. Wiara ta pozwala im przetrwać trudne chwile. Wzruszają się cudzym nieszczęściem, chętnie niosą bezinteresowną pomoc i działają w organizacjach charytatywnych. Aktywnie protestują przeciwko wykorzystywaniu innych, działają aby urzeczywistnić swoje ideały. Sprawy ekologii i zwierząt także nie są im obojętne. Główne zainteresowania Wodników krążą jednak wokół przyszłości. Cenią literaturę science fiction i opowieści o wizjach i innych światach. Wszystko co nowe i niezbadane pociąga je i intryguje. Często mają prorocze sny. Są genialnymi wynalazcami czy konstruktorami. Chętnie otaczają się nowoczesną technologią, kupują wszelkie nowinki - zawsze starają się być krok "do przodu". Zajęcia domowe nużą je i drażnią, w sprawach codziennych bywają zapominalskie i niezorganizowane. Z radością spychają na innych męczące, przyziemne obowiązki. Chwilami trudno dogadać się z Wodnikami, szczególnie, gdy się zamyślą, tracą kontakt z rzeczywistością. Trudno też mówić im o uczuciach, choć kochają szczerze. Wszystkie Wodniki mają talent do języków obcych i zdolności artystyczne - pociąga je jednak awangardowy styl, który szokuje osoby konserwatywne. Wodniki nie przejmują się swoim wyglądem, z ochotą testują nowe style i trendy. Opinie innych osób nie mają dla nich większego znaczenia, nie przejmują się plotkami i przyziemnymi sprawami.


RYBY 19 II - 20 III

Współczujące i szczere serce oraz talent artystyczny to cechy osób urodzonych pod znakiem Ryb. Znakiem tym włada planeta Neptun, odpowiedzialna za kontakty z innymi światami. Ryby są otwarte na innych ludzi, zawsze niosą pomoc potrzebującym. Nie przejdą obojętnie obok skrzywdzonego dziecka czy zwierzęcia. Same często chorują, a diagnozy lekarskie nigdy ze stuprocentową pewnością nie wskażą przyczyn dolegliwości. Sprawiają wrażenie słabych i rozkojarzonych, co często wykorzystują, żeby uciec przed obowiązkami i odpowiedzialnością. Ulegające wpływom i niechętne do podejmowania decyzji Ryby mogą mieć problemy w pracy i w życiu osobistym. Wieczna niepewność i niezdecydowanie mogą zniechęcić pracodawców i życiowych partnerów. Mają bardzo zmienne usposobienie, często nie umieją podjąć najprostszej decyzji. Są bardzo wytrwałe w cierpieniu, często z pokorą znoszą swój zły los, nie umiejąc się przeciwstawić niekorzystnym dla nich okolicznościom. Ryby to najbardziej tajemniczy i mistyczny znak zodiaku. Są bardzo religijne. Żyją często w innych, nierealnych światach. Sprawiają wrażenie, jakby śniły na jawie. Uwielbiają bajki i niesamowite opowieści. Interesują się paranaukami, medycyną niekonwencjonalną i parapsychologią. Sny i wizje potwierdzają ich wyczucie i talent artystyczny. Mają twórczą wyobraźnię. Są bardzo muzykalne, umieją pięknie rysować i malować. Warto pielęgnować w Rybach te talenty, ponieważ niepewne siebie szybko zarzucają działalność artystyczną jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Ryby mają wyjątkową intuicję i kierują się przeczuciami, które trudno racjonalnie wytłumaczyć. Powinny jednak zaufać swojej intuicji, ona zawsze wybawi ich z najgorszych opresji. Ryby odpoczywają najchętniej nad wodą, w ciepłych i wygodnych miejscach. Lubią spać i medytować. W wolnych chwilach oddają się swoim artystycznym pasjom.

1. Poniżej diagramu zostały podane wyrazy, które należy z niego wykreślić. Umieszczono je poziomo i pionowo. Nie skreślone litery, czytane rzędami utworzą rozwiązanie.P

W

K

O

S

Z

Y

C

Z

E

K

I

O

W

I

O

S

N

A

B

A

Z

I

E

N

C

P

E

Ś

W

I

Ę

T

A

L

K

I

H

A

Z

A

J

Ą

C

Z

E

K

U

E

L

L

B

A

B

K

A

P

W

B

R

D

E

M

J

A

J

K

O

I

Ę

U

C

Z

B

A

K

D

O

M

A

S

D

K

Z

I

B

A

R

A

N

E

K

A

L

S

Ą

A

C

W

I

A

R

A

S

N

I

Z

T

Ł

U

K

U

R

A

N

Ó

K

N

P

K

E

D

O

W

O

D

A

L

A

A

A

O

K

K

R

A

S

Z

A

N

K

I

N

CPISANKA, BARANEK, ZAJACZEK, KURCZATKO, PONIEDZIAŁEK, WIOSNA, PALMA, BAZIE, KOSZYCZEK, BUKSZPAN, KRASZANKI, ŚWIĘTA, JAJKO, CUD, CHLEB, SÓL, WĘDLINA, KURA, WODA, BABKA, DOM, WIARA

Kupon konkursowy biorący udział w losowaniu nagród znajduje się na końcu gazetki.

Powodzenia.
2. Rozwiąż rebusy, w puste kratki wpisz rozwiązania.

a

NKA + K

).

b
K = R
).

c
PI +
).
d).


- KI

+ KI
 1. Podstaw pod symbole odpowiednie litery


i

e

k

s

o

y

r

a

w

z

n


t

4. Które zdanie pasuje do obrazka? Pokoloruj go.
Przedstawiam Wam notowania najpopularniejszych w szkole

utworów.

Na OGNISTEJ LIŚCIE VII znajdują się tylko te utwory, na które oddaliście

głosy.1. In This World (Moby)

2. Bomba Latina (2 Sweet)

3. You may be in love (Blu Cafe)

4. Rock My Life (Jeanette)

5. Pieprz i sól (Kasia Kowalska)

6. Nelly/Kelly Rowland (Dilemma)

7. Spełni się (Makowiecki Band)

8. Urke (Wilki)

9. Asereje (Las Ketchup)

10. Nas Nie Dogoniat (t.A.T.u)

11. Underneath (Shakira)

12. Without Me (EMIN3M)

13. Bo jesteś Ty (Krzysztof Krawczyk)

14. Baśka (Wilki)

15. Narcyz (Łzy)


Aby zagłosować wpisz na kartę numer utworu i wrzuć ją do skrzynki pod nazwą „Konkursowy kufer „PIĄTKI”. Karta do głosowania znajduje się na końcu gazetki.


Przygotował uczeń: Jakub Krzeciński

OGŁOSZENIE WYNIKÓW:


konkursu ze strony „Wiedza i rozrywka”


W drodze losowania zdobywcami nagród za prawidłowe rozwiązanie diagramu zostali:

I miejsce Kinga Rębilas kl „02”;


II miejsce Mateusz Sukiennik kl. IIe

III miejsce Bartek Galarda kl. IIId

IV miejsce Aneta Górak kl. IIIe

V miejsce Ola Serafin kl. IIId


Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wylosowały nagrody pocieszenia

w postaci jajek niespodzianek.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


Nagrody ufundowali:

  • pani Iwona Trojniak

  • pani Anna Cichocka

  • pani Izabela KrzecińskaZapraszamy wszystkich chętnych rodziców do współpracy.Wpisz poniżej hasło ze strony „Wiedza i rozrywka” i wrzuć kupon konkursowy do „Konkursowego kufra „PIĄTKI”. Czeka nagroda, którą wyłonimy w drodze losowania.KUPON KONKURSOWYHasło: _ _ _ _ _ _ _ _ _


Imię i nazwisko ...........................................


....................................................................


Klasa ............................Aby zagłosować na OGNISTĄ LISTĘ VII wpisz na kartę (umieszczoną poniżej) numer utworu, który twoim zadaniem jest najlepszy i wrzuć ją do „Konkursowego kufra „PIĄTKI”. Możesz również oddać swój głos na utwór, którego nie ma na naszej liście, a bardzo chciałbyś, aby się tu znalazł. Jeśli będzie więcej głosów na tą sama propozycję, co twoja utwór z pewnością znajdzie na liście swoje miejsce.

Głosuję na utwór ...........................................................................


Proponuję do listy przebojów .........................................................


Nad całością gazetki czuwały:

mgr Anna Cichocka

i mgr Izabela Krzecińska


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconNr 23 gazetka szkolna zsgh kwiecień/maj/czerwiec06”

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka przedszkolna nr Wielkanoc 2011

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna, nr 2

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna nr. 7/08/09

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna L at

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconKwiecień 2010 r. Gazetka Szkoły Podstawowej w Galinach

Gazetka szkolna kwiecień 2003r. Wielkanoc iconGazetka szkolna zsp 7

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom