Człowiek jako istota społeczna
Pobierz 33.31 Kb.
NazwaCzłowiek jako istota społeczna
Data konwersji12.10.2012
Rozmiar33.31 Kb.
TypDokumentacja
Człowiek jako istota społeczna


Powodzenie, jakie osiągnął gatunek ludzki, spowodowane jest częściowo jego zadziwiającą zdolnością adaptacji fizycznej. Słoń jest większy, tygrys silniejszy człowiek jest jednak wytrzymalszy. Ryba pływa lepiej, kangur skacze dalej, ale on nie może pływać, ona zaś żyć na stałym lądzie. Tygrys może zjeść więcej mięsa niż człowiek, ale zginie z głodu, jeśli będzie miał do dyspozycji tylko kapustę i banany. Człowiek może jeść wszystko, jest wszystkożerny. Umie wspinać się, skakać, biegać, pływać, co prawda gorzej od zwierząt wyspecjalizowanych w każdej z tych dziedzin, żadne z nich jednak nie potrafi czynić tego wszystkiego łącznie, co właśnie umie robić człowiek.

Prawie wszystkie gatunki są związane ze swym ściśle określonym siedliskiem; tak jest przeważnie z fokami w zimnych morzach, z wiewiórkami w lesie czy z zebrami na stepach. Jedynie człowiek może przystosować się do warunków dzięki swej wytwórczości: w Arktyce buduje domy z bloków śniegowych, w krajach gorących klei je z błota i liści palmowych. Na brzegach mórz żywi się ostrygami i rybami, na terenach stepowych – mięsem, mlekiem i serem.

Rozprzestrzenianie się lasów może być powstrzymane przez góry, większości ssaków – przez morze. Jedynie człowiek pojawia się wszędzie, wytrzymuje mrozy panujące w górach, przebywa morza. Osiąga taką łatwość przystosowania, rozdzielając pracę pomiędzy członków swej wspólnoty. U wszystkich zwierząt, żyjących społecznie, istnieje podział pracy: najsilniejsze zajmują miejsca najbardziej narażone na niebezpieczeństwo; u pszczół i u mrówek wyspecjalizowane osobniki zajmują się zbieraniem pokarmu, obroną lub wyłącznie rozmnażaniem. Wyższością człowieka jest mowa pozwalająca szybko przekazać innym osobnikom, co trzeba zrobić i jak trzeba zrobić. Zwierzęta, a wśród nich i owady, mogą porozumiewać się między sobą za pomocą znaków, ale ludzka mowa pozwala przekazywać więcej treści w sposób bardziej precyzyjny dzięki użyciu symboli – słów.

Rodzina składa się u ludzi z najmniejszej grupy naturalnej – jednego mężczyzny, jednej lub kilku kobiet i dzieci. Podział pracy komplikuje się, jeśli pewna liczba rodzin łączy się w grupę, czyli plemię. Wtedy ten, który umie najlepiej obrabiać kamienie, poświęca się prawie wyłącznie tej pracy, inni go żywią. Powolna ewolucja mowy pozwala każdemu na przekazywanie innym swego własnego doświadczenia i swych wiadomości, które przez to stają się wspólną spuścizną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie i tworząc tradycję. Człowiek wykorzystuje w swej mowie symbole, które oznaczają istnienie przedmiotów. Mogą one określać rodzaj przedmiotu – na przykład słowo rzeka oznacza ogólne pojęcie bez konieczności określenia konkretnej rzeki. Słowa mogą również wyrażać pojęcia oderwane, jak zmęczenie czy wolność. Mowa pisana jest używana rzadziej. Pewne ślady, najstarsze, jakie znamy, są znakami uszeregowanymi w linie, wycinanymi na kościach lub na łupkach, które znajdujemy na rozmaitych obszarach Europy w wykopaliskach z końca paleolitu.

Słowo i współdziałanie łączą członków prymitywnej wspólnoty. Szybko uczą się oni wyróżniać swoją grupę od innych grup ludzkich, których trzeba się obawiać, a niekiedy zwalczać. Pojęcie „ja” w odniesieniu do każdego osobnika musiało być przez długi czas jedynie pojęciem wtórnym, obok zasadniczego, zbiorowego „ja”, obejmującego pojęcie całej grupy. Takie oto są zasadnicze podstawy ludzkiej cywilizacji oraz ewolucji społecznej człowieka: zdolność tworzenia pomysłów, możność porozumiewania się dzięki prawdziwej mowie opartej na symbolach; możliwość rozdzielania rozmaitych prac pomiędzy różnych członków grupy w taki sposób, aby móc wykorzystać możliwe największą część zasobów istniejących w otaczającym środowisku.

Myśl i słowo, rozum i mowa, solidarność społeczna – oto najważniejsze środki, jakie posiadł człowiek, aby podbić świat.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Człowiek jako istota społeczna iconSpołeczeństwo temat: Człowiek jako istota społeczna

Człowiek jako istota społeczna iconCzłowiek jako istota społeczna Społeczeństwo jest charakteryzowane przez

Człowiek jako istota społeczna iconLekcja 1 Dział: Jednostka a społeczeństwo Temat: Człowiek jako istota społeczna

Człowiek jako istota społeczna iconCzłowiek istota społeczną

Człowiek jako istota społeczna iconCzłowiek istota społeczna

Człowiek jako istota społeczna iconKonspekt nr 2: Człowiek istota społeczna

Człowiek jako istota społeczna icon1. Człowiek jest istotą społeczną

Człowiek jako istota społeczna iconJednostka a społeczeństwo człowiek jest istotą społeczną, ukształtowaną przez kulturę w procesie socjalizacji

Człowiek jako istota społeczna iconOpracowanie tematu : dziecko jako istota społeczna

Człowiek jako istota społeczna iconPojęcia I terminy związane z człowiekiem jako istotą społeczną oraz życiem demokratycznym

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom