Alkohol środek
Pobierz 38.23 Kb.
NazwaAlkohol środek
Data konwersji13.10.2012
Rozmiar38.23 Kb.
TypDokumentacja
ALKOHOL - środek odurzający, silnie wpływający na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka.

Jest znany i pity na całym świecie, jednak różnie bywa z tzw. "kulturą picia".

Polska należy do krajów o niechlubnych tradycjach, gdzie pije się alkohole wysokoprocentowe, w dużych ilościach.

Alkohol zmienia świadomość, nastrój, wpływa na sposób myślenia, mówienia, poruszania się. Jego działanie ma skutki krótko- i długoterminowe.

Alkohol po wypiciu nie zostaje w całości strawiony w żołądku, lecz przedostaje się do krwi i drogą rozprowadzany jest po całym organizmie. Dociera do wszystkich jego komórek - dlatego też skutki wypicia po pewnym czasie odczuwalne w całym ciele.

Alkohol przyspiesza bicie serca, zmienia ciśnienie krwi. Jest silnym obciążeniem dla wątroby, bez działania której nie mógłby zostać strawiony i wydalony z organizmu. Jednak rozkładając alkohol na nietrujące substancje, wątroba sama ulega zatruciu, co u osób nadużywających systematycznie alkoholu prowadzi często do choroby zwanej marskością wątroby.

Alkohol zakłóca funkcjonowanie komórek nerwowych i mózgu, Powoduje zaburzenia pamięci, utrudnia przypominanie sobie czegoś i zapamiętywanie nowych informacji, wywołuje zakłócenia równowagi, osłabia refleks, uniemożliwia koncentrację, utrudnia podejmowanie decyzji. Zakłóca działanie zmysłów - wzroku, słuchu, powonienia, smaku i dotyku, może nawet wywołać halucynacje.

Po alkoholu człowiek często robi rzeczy, których normalnie nigdy by nie zrobił, zakłóceniu ulega bowiem zdroworozsądkowa i moralna ocena rzeczywistości.

Niektórzy po alkoholu wpadają w przygnębienie i depresję, inni przeciwnie - stają się podnieceni, a nawet agresywni.

Nawet jeśli po niewielkiej ilości alkoholu młody człowiek poczuje się rozluźniony, to po jakimś czasie dobre samopoczucie przechodzi w oszołomienie i otępienie.

Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu w połączeniu z innymi środkami odurzającymi np. uspokajającymi lub pobudzającymi, narkotykami.

CHOROBA ALKOHOLOWA - uzależnienie od alkoholu, polegające na tak silnym przyzwyczajeniu organizmu do alkoholu, że on go potrzebuje aby w ogóle funkcjonować.

W chorobie alkoholowej człowiek traci kontrolę nad piciem i pije pomimo szkód, które to przynosi dla niego samego i jego najbliższych. Co więcej - przeczy temu, że coś jest nie w porządku, ukrywa przed sobą własne picie. Chorobę alkoholową można zaleczyć, choć nie da się jej całkowicie wyleczyć. Oznacza to, że alkoholikiem zostaje się do końca życia i każda próba "kontrolowanego" picia przynosi powrót do nałogu.

Alkoholikiem może stać się każdy, przy czym osoba pijąca na ogół nie jest świadoma tego, że popada w nałóg. Gdy człowiek zaczyna dużo pić, bardzo trudno jest mu odzwyczaić się od alkoholu.

Najłatwiej po prostu nigdy nie zaczynać...

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Alkohol środek iconTo powszechnie akceptowany środek wymiany dóbr I usług oraz miernik ich wartości, także środek tezauryzacji oraz środek zwalniania ze zobowiązań, może nim być

Alkohol środek iconTo powszechnie akceptowany środek wymiany dóbr I usług oraz miernik ich wartości, także środek tezauryzacji oraz środek zwalniania ze zobowiązań, może nim być

Alkohol środek iconWszystko, co zostanie zaakceptowane jako środek wymiany; środek płatniczy przyjęty przez daną społeczność, emitowany przez bank, szczególna forma płatnicza

Alkohol środek iconMŁodzież a alkohol młodzież sięga po alkohol, aby

Alkohol środek iconA alkohol a zdrowie

Alkohol środek iconJugend und alkohol

Alkohol środek iconDlaczego młodzież sięga po alkohol?”

Alkohol środek iconTemat: Alkohol w świetle prawa

Alkohol środek iconAlkohol objętościowo: 8 – 2% Temperatura serwowania 0-4 °C

Alkohol środek iconDlaczego dzieci sięgają po alkohol?

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom