Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda




Pobierz 76.33 Kb.
NazwaScenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda
Data konwersji14.10.2012
Rozmiar76.33 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III

 

Temat : Woda źródłem życia

 

Cele ogólne:

·       Poznanie znaczenia wody dla rozwoju życia na Ziemi;

·       Kształtowanie zachowań proekologicznych;

·       Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespołach;

·       Usprawnianie procesu czytania;

·       Wzbogacanie słownictwa dzieci;

Cele szczegółowe:

Uczeń :

 wie, jakie znaczenie ma woda w gospodarstwie domowym

 rozumie konieczność oszczędzania wody i realizuje ją w życiu codziennym

 układa i zapisuje zdania rozkazujące

 wygłasza z pamięci wiersz

 tworzy improwizację ruchową do utworu muzycznego

 Metody pracy:

·       Elementy metod aktywizujących (piramida priorytetów);

·       Praca z tekstem.

Formy pracy:

·       Zbiorowa, indywidualna, grupowa.

 Środki dydaktyczne: 

·       Kredki, kartki, diagram piramidy priorytetów, labirynty, przysłowia dla grup, rozsypanka wyrazowa, magnetofon, kaseta z odgłosami przyrody, wykreślanka.


Przebieg zajęć:

 Ustalenia tematu lekcji - ZAGADKI, WYKREŚLANKA

 A)


Służy do mycia,

służy do picia,

bez niej na Ziemi

nie byłoby życia. (woda)

Używamy jej do gotowania, mycia.

Potrzebna jest ludziom, zwierzętom,

roślinom do życia. (woda)

 

Jeden zamieszkał w kurniku,

drugi – na dachu się kręci,

trzeci – wody nam dostarcza

- ciepłej, zimnej, wedle chęci. (kurek)


Co to za zagadka : woda twarda i gładka ? (lód)

 

Chłodzi nas, moczy nas, poi ludzi, pole, las. (deszcz)

 

Zielone oczko wody w dni upalne chłodzi.

Pływają w nim karpie, po nim bocian chodzi. (staw)

 

Z gór strumieniem spływa, przy morzu ogromna bywa. (rzeka)

 


B) Praca w parach, wykreślcie diagramu 8 podanych słów(w poziomie, pionie lub ukośnie), a następnie odczytacie hasło, które tworzą pozostałe litery- MGŁA, POTOK, OCEAN, LÓD KRA, ROSA, RYBA, RAK.


P

O

T

O

K

O

K

R

A

K

M

C

L

Y

O

W

G

E

Ó

B

O

S

Ł

A

D

A

D

A

A

N


Skąd się bierze woda w kranie? – czytanie wiersza

 Rozmowa z kroplą wody (fragmenty) – Teresa Fiutowska

  -         Skąd przychodzisz kropelko?

-         Z rzeki.

-         Oj, to nie jesteś czysta,

bo do rzeki wpływają ścieki.

-         W gości brudna nie przychodzę

-         Piorą mnie do czysta w drodze.

-         Jaką odbywasz drogę?

-         Przez różne sitka, filtry i rury,

płynę coraz bardziej czysta o dziwo, do góry 

Komu potrzebna jest woda, czy tylko ludziom?

Klasa zastanawia się do czego służy woda i która z tych czynności jest najważniejsza

Uczniowie podzieleni na grupy budują piramidę priorytetów

 

 

Następuje porównanie pracy poszczególnych grup - czy taką samą czynność wszyscy uznali za najważniejszą?

Ponieważ potrzebujemy dużo wody do różnych czynności zastanówmy się w jaki sposób możemy ja oszczędzać?


·        mycie pod prysznicem – zamiast w wannie

·        dokręcanie kranów

·        mycie naczyń w zlewozmywaku a nie pod bieżącą wodą

·        naprawianie uszczelek, dbanie by woda nie kapała

·        dbanie o czystość rzek


Ustalenie zasad oszczędzania wody . Zapisanie tych zasad w zeszytach.

1. Zawsze zakręcaj kran.
2. Myj zęby przy zakręconym kranie .
3. Naczynia myj przy zamkniętym zlewie.
4. Myj się pod prysznicem.

 Słuchanie muzyki relaksacyjnej

Zabawa ruchowa „Żabki i bocian”.  Zespół klasowy dzielimy na dwie grupy. Jedna grupa to „żabki”, druga „bociany”. „Żabki” wychodzą ze stawu i spacerują po łące, skacząc w przysiadzie. W tym czasie „bociany” czatują na łące. Na sygnał prowadzącego „bociany” skacząc na jednej nodze zbliżają się do „żabek” chcąc je schwytać. Natomiast „żabki” uciekają do stawu żabim skokami. Zabawę powtarzamy ze zmianą

Uczniowie projektują znaki informujące o tym, że należy oszczędzać wodę.(praca plastyczna)

Każdy uczeń wykonuje samodzielną prace w postaci pokonywania labiryntów i/lub łączenia punktów


W grupach uczniowie z rozsypanki wyrazowej układają wierszyk

Płynie, nagle, Wchodzi, Cieknie, woda, widzi, do niej, leci, rurą, rurze, kapie…, na dół, kto, mnie, w górę, dziurę., złapie?


Prezentacja i porównanie wiersza z oryginałem

Płynie woda rurą w górę,

nagle widzi w rurze dziurę.

Wchodzi do niej na dół kapie...

Cieknie, leci, kto mnie złapie?


Przygotowanie odpowiedzi na pytanie - Jak rozumiemy podane przysłowie – czego ono dotyczy? (praca w grupie)


Ciche wody są najgłębsze (przysłowie angielskie)

Gdy wpadniesz do wody, nie wyjdziesz suchym (przysłowie gruzińskie)

 Głos wody z daleka jest słodki (przysłowie armeńskie)

 Jeśli woda spokojna, nie sądź, że nie ma w niej krokodyli (przysłowie malajskie)

 Kto wpada do wody nie boi się deszczu (przysłowie armeńskie)

 Nadmiar wody znosi tamy (przysłowie wietnamskie)

Woda pasuje do kwadratowego i do okrągłego naczynia (przysłowie japońskie)

Niektórzy będą brodzić, kiedy woda sięga do pasa, ale zaniedbają, kiedy sięga tylko do kostek (przysłowie malajskie)

 

Praca domowa: Napisz, w jaki sposób oszczędza się wodę w twoim domu? 

Eliminatka - Z poziomych kratek eliminatki wykreśl nazwy roślin wodnych i gatunków ryb. Z pozostałych liter odczytaj hasło. Zapisz je i stosuj na co dzień.

 

O

K

A

R

P

S

Z

 

C

Z

Ę

P

Ł

O

Ć

 

L

I

N

D

Z

A

J

 

W

O

R

Z

Ę

S

A

 

P

A

Ł

K

A

D

Ę

 

  

Hasło : ...................................................................................

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji biologii dla klasy III gimnazjum Temat

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klasy III temat: Geneza integracji europejskiej

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji (godziny wychowawczej lub przyrody) o tematyce ekologicznej przeznaczonej dla uczniów

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji z finansów klasa III temat: Dochody budżetu państwa. Cele lekcji

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji matematyki w klasie III a Temat lekcji

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji w klasie III c Technikum. I. Temat lekcji: „Mendel Gdański” M. Konopnickiej – głos w obronie praw człowieka

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum Temat lekcji

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum Temat lekcji

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum Temat lekcji

Scenariusz lekcji ekologicznej dla kl. III temat : Woda iconScenariusz lekcji klasa III gimnazjum temat

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom