Wyjaśnienie mitologiczne
Pobierz 49.94 Kb.
NazwaWyjaśnienie mitologiczne
Data konwersji04.09.2012
Rozmiar49.94 Kb.
TypDokumentacja

Nazwa


Wyjaśnienie mitologiczne

Znaczenie współczesne

Stajnia

Augiasza

Pomieszczenie w którym znajdowały się nieprzebrane stada bydła. Stajnia nie była sprzątana przez trzydzieści lat Herakles z rozkazu Eurysteusa miał oczyścić stajnię z nawozu w jeden dzień. Zrobił to przepuszczając przez nią nurty rzek Alfejos i Penejos. Stajnia była własnością Augiasza – Króla Elidy.

Stajnia Augiasza może kojarzyć się z duszą człowieka. Jeśli człowiek jest zły, to w jego wnętrzu gromadzi się zło jak brud. Nawrócenie się równoznaczne jest z oczyszczeniem. To także niezwykle brudne miejsce.

Nić

Ariadny


Kiedy Tezeusz przybył na Kretę by zabić Minotaura. Królewna Ariadna (córka Minosa i Pazyfae) zakochała się w pięknym Ateńczyku i dała mu kłębek nici. Ta nić pozwoliła mu się wydostać z labiryntu po zabiciu Minotaura.

Ślad, wskazówka pozwalająca zorientować w trudnej sytuacji. Pomocna dłoń symbol wolności, zwycięstwa.

Głaz

Syzyfa

Kamień, który Syzyf wtaczał na wielką górę ukarany przez Zeusa za nielojalność i niedyskrecję. Głaz na metr przed szczytem spadał i Syzyf ponawiał wysiłek wtaczania go na górę.

Symbol ciężaru życia który, każdy niesie na swoich barkach, także daremnych wysiłków, bezsensownej pracy, żmudnego i niekończącego się zajęcia.

Pierścień

Polikratesa


Ulubiony pierścień który Polikrates rzucił

w toń morską. W ten sposób chciał zadać sobie dobrowolne cierpienie aby ustrzec się przed gniewem bogów. Bogowie daru nie przyjęli. Pierścień wrócił do Polikratesa w rybie, którą mu ktoś ofiarował.

Cenny dar, do którego posiadacz jest bardzo przywiązany. Przedmiot z którym bardzo trudno się rozstać.

Paniczny

strach

Strach zesłany przez Pana, boga.

Ogromny, wielki i gwałtowny strach.

Puszka

Pandory

Pierwsza kobieta na ziemi o imieniu Pandora, którą Zeus kazał stworzyć Hefajstosowi, by ukarać Prometeusza i ludzi za kradzież boskiego ognia. Brat Prometeusza - Epimeteusz poślubił ją i wspólnie otworzyli beczkę, z której wypełzły na ziemię troski, smutki, choroby i nędze.

Symbol smutku, zła, choroby, źródło niekończących się kłopotów i nieszczęść.

Trójząb

Posejdona

Insygnia władzy króla mórz. Jego żoną była

Amfitryta. Władca mórz dźwigał trójzębem statki osiadłe na mieliźnie, rozbitkom posyłał wartkie prądy, które niosły ich ku bezpiecznym brzegom.

Symbol władzy, symbol siły, pomagania innym.

Męki

Tantala


Tantal został u karany przez bogów na wieczny głód i pragnienie. Był królem Sypilos w Lidii, ulubieńcem bogów, ale kradł ambrozję z Olimpu. Mimo, iż był synem Zeusa został uwięziony w Tartarze. Zanurzony po szyję w wodzie nie mógł ugasić pragnienia, nie mógł dosięgnąć zwisających owoców, a wiszący nad nim głaz groził mu zmiażdżeniem. Miał córkę Niobe z którą ożenił się Amfion władca Teb.

Niewypowiedziane straszliwe długotrwałe męki.

Marsowa

Mina

Mars był bogiem wojny.

Groźna, surowa mina.

Pięta


Achillesa

Achilles był synem Peleusa i Tetydy. Walczył pod Troją, pojedynkował się z Hektorem, którego zwyciężył. Miał czuły, słaby punkt – piętę. Został w nią ugodzony w walce pod Troją przez Parysa.Achilles był kąpany w Styksie przez Tetydę. W trakcie kąpieli, która miała mu zapewnić nieśmiertelność, matka trzymała go za piętę. Śmiertelny cios mógł więc zadać przeciwnik Achillesowi tylko w piętę.

Każdy człowiek posiada taką „Piętą Achillesa’, czuły, słaby punkt.

Koń


Trojański

Drewniany koń – dzieło Greków. Trojanie mimo ostrzeżeń Laookona (kapłana) wprowadzili konia do miasta. W brzuchu konia znajdowało się dwunastu najlepszych rycerzy Greckich, którzy przyczynili się do klęski Troi.

Symbol podstępu, pułapki, czegoś co rozsadza od wewnątrz, skrywanego niebezpieczeństwa. Obraz człowieka który wewnątrz pozostaje tajemnicą.

Skrzydła

Dedala


Dedal był Ateńczykiem, który dla króla Minosa zbudował labirynt kryjący syna króla – potwora Minotaura. Gdy Dedal zatęsknił za ojczyzną król nie zezwolił mu na opuszczenie wyspy. Wtedy z piór i wosku ulepił skrzydła. Uciekł przy ich pomocy z wyspy do ukochanej Grecji. W trakcie lotu zginął jego syn Ikar, który nie posłuchał przestróg ojca i wznosząc się na swych skrzydłach zbyt wysoko, doprowadził do roztopienia wosku.

Symbol lotu wnoszenia się, lotu, wolności, swobody, pokonywania barier.

Pas Hipolity

Ozdobny pas, który nosiła królowa Amazonek Hipolita. Zdobycie tego pasa dla córki Eurysteusa było jedną z dwunastu prac Heraklesa.


Symbol kradzieży, rabunku, grabieży.

O człowieku, który kradnie mówimy ,że nosi pas Hipolity.

Suknia Dejaniry

Dejanira - piękna córka Ojneusa, którą ojciec postanowił wydać za najsilniejszego z zalotników. Została żoną Heraklesa. Dała mężowi szatę, którą podarował jej podstępny Nessos, mówiąc, że zapewni ona zazdrosnej Dejanirze miłość męża. Nieświadoma podstępu Dejanira założyła mężowi tę suknię. Ciało Heraklesa zaczęło się palić, on sam zmarł w straszliwych męczarniach.


Prezent, który przyczynia się do naszego nieszczęścia. Cierpienie, od którego nie ma ucieczki.

Eskulap

Asklepios, syn Apollina był pierwszym lekarzem i uzdrowicielem. Został zabity uderzeniem pioruna przez Zeusa. Żył w postaci węża obdarzonego mową i rozumem. Został ukarany za to, że przywracał zdrowie ludziom.

Dziś symbol lekarzy, aptek.

Arkadia

W starożytnej Grecji lesisty, górzysty kraj na środkowym Peloponezie, zamieszkały przez lud ubogich pasterzy, którzy utrzymywali się z hodowli bydła i polowań.

Kraina prostoty i szczęśliwości według Wergiliusza.

Współcześnie – ogród, piękne miejsce, oaza spokoju, kraina szczęśliwości, kraj wiejskiej prostoty, sielankowej atmosfery, beztroski.

Róg obfitości

Był to ułamany róg mitycznej kozy Amaltei, która wykarmiła małego Zeusa, mający moc napełniania się zgodnie z życzeniem posiadacza.

Symbol dobrobytu, obfitości dóbr materialnych, niewyczerpanych zasobów.

Kaduceusz

Laseczka leszczyny podarowana od Apollina Hermesowi – miała moc godzenia zwaśnionych stron. Hermes był synem Zeusa i Mai, urodził się w Arkadii. Ukradł owce powierzone opiece Apollina. Szelmostwa Hermesa uczyniły go bogiem złodziei. Wygnano go z Olimpu za kradzieże, ale uczyniono boskim posłańcem.

Symbol zgody, przewodnictwa.

Chaos

Istota boska, ale bez określonego kształtu : wielka otchłań pełna siły twórczej, ciężka, ciemna mieszanina ziemi, wody, ognia i powietrza, z której wyłoniły się dwa bóstwa – Uranos i Gaja.

Bezład, zamieszanie, bałagan, rozgardiasz, nieporządek.

Orgia

Obrzęd ku czci boga winnej latorośli – Dionizosa, który był synem Zeusa i Persefony. Kult boga Dinizosa miał charakter orgiastyczny, koźli, falliczny, pełen entuzjazmu i ekstazy. W święto Dionizosa pito duże ilości wina, tańczono, bawiono się, by zapomnieć o codziennych troskach. Wino, picie wina starożytny Grek rozumiał jako rodzaj pojednania z bogiem.

Tańce, zabawy, ekscesy o wyuzdanym charakterze. Dziś ma znaczenie pejoratywne.

Gracje

Charyty są boginiami pogodnego wdzięku, radosnych uroków młodości. Chłopcy i dziewczęta zawdzięczają im wdzięk i urodę. Mistrzynie ceremonii, te, które urządzają biesiady bogów. Starają się by serdeczna, pogodna uciecha nie przerodziły się w rozpasanie.

Symbol wdzięku, elegancji, urody.

Niobe

Była córką Tantatosa. Dumna była ogromnie ze swoich dzieci, których miała czternaścioro. Śmiała się z bogini Latony, że miała ich tylko dwoje. Latona poskarżyła się Apollinowi i Artemidzie – swoim dzieciom. Oni zabili strzałami z łuku wszystkie dzieci Niobe. Matka skamieniała z bólu po stracie dzieci.

Symbol matki bolejącej, cierpiącej po stracie dzieci.

Cerber

Potworny piekielny pies, pilnujący wejścia do Hadesu .Nie wpuszczał do podziemia żywych i nie wypuszczał zmarłych.

Srogi, czujny, nieustępliwy stróż, dozorca. Także ktoś, śledzący kogoś, krępujący jego swobodę działania.

Parnas

Masyw górski w Fokidzie, na północ od Zatoki Korynckiej o dwóch szczytach, z których jeden poświęcony był Apollinowi i muzom, a drugi Dionizosowi. Uważano go za siedzibę poezji i muzyki. U stóp Parnasu znajdowała się wyrocznia delficka Apollina.

Poezja, poeci, ugrupowanie poetyckie, także szczyt osiągnięć poetyckich. Środowisko artystów, symbol sławy.

Tytan

Tytan i Tytanki – sześć córek i sześciu synów Uranosa i Gai, którzy pod wodzą Kronosa obalili swego ojca Uranosa.

Człowiek silny pod względem fizycznym, moralnym. Kolos, olbrzym, gigant, wielkolud, siłacz. ( pracy, talentu, myśli, siły)

Chronos

Według starożytnych Greków to bóg, który jest uosobieniem czasu, wszystko widzi, obserwuje, budowniczy świata.

Kolejność, następstwo zdarzeń, chronologia.

Atlas

Mityczny grecki Tytan, brat Prometeusza, skazany przez Zeusa na dźwiganie sklepienia niebieskiego, ojciec Plejad, Hesperyd, nimfy Kalipso.

Zbiór map w formie książki.

Egida

Tarcza sporządzona przez Hefajstosa dla Zeusa ze skóry kozy Amaltei.

Opieka, przewodnictwo, patronat, osłona.

Pegaz

Cudowny skrzydlaty koń, który miał wyskoczyć z łona Meduzy.

Symbol natchnienia poetyckiego.

Mary

Nosze dla zmarłych, wzniesienie, na którym stawiają trumnę z ciałem zmarłego.

Leżeć, spocząć na marach – nie żyć.

Widzieć kogoś na marach – widzieć umarłego.


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Wyjaśnienie mitologiczne iconMAŁe I duże mitologiczne podróŻE” projekt edukacyjny

Wyjaśnienie mitologiczne iconMotywy mitologiczne w trenach Jana Kochanowskiego
«Umysły ludzkie są odbiciem światła, którym ojciec Jupiter oświeca urodzajne ziemie»

Wyjaśnienie mitologiczne iconPojęcia związane z mitologią. Bogowie greccy I ich rzymscy odpowiednicy (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy)

Wyjaśnienie mitologiczne iconPojęcia związane z mitologią. Bogowie greccy I ich rzymscy odpowiednich (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy)

Wyjaśnienie mitologiczne iconPojęcia związane z mitologią. Bogowie greccy I ich rzymscy odpowiednich (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy)

Wyjaśnienie mitologiczne iconPojęcia związane z mitologią. Bogowie greccy I ich rzymscy odpowiednicy (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy)

Wyjaśnienie mitologiczne iconWyjaśnienie nr 1

Wyjaśnienie mitologiczne iconUzasadnienie / wyjaśnienie

Wyjaśnienie mitologiczne iconWyjaśnienie pojęć

Wyjaśnienie mitologiczne icon1. wyjaśnienie terminóW

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom